برای نگهداری امن و مطمئن فایلآ*ها و اطلاعات مهم و محرمانه نرم افزارهای متعددی وجود دارند که میآ*توانند همانند صندوق امانات بانک اطمینان امنیتی لازم را به شما بدهند.
اما اگر به هر دلیلی، دیگر تمایل به نگهداری بخشی از اطلاعات خود نداشته باشید و یا مجبور به از بین بردن آنها باشید، آیا پاک کردن آنها و خالی کردن سطل آشغال کامپیوتر کافی است؟


اگر تاکنون این طور تصور میآ*کرده اید، باید بگویم که سخت در اشتباه بودهآ*اید و مسئله بسیار بغرنج تر از آن چیزی است که فکر می کنید.


همان طوری که حتی بعد از پاک کردن تخته سیاه اثر گچ بر روی آن باقی می ماند، آثار اطلاعات ذخیره شده هم بر روی حافظه کامپیوتر باقی خواهند ماند و به وسیله هر فردی که ابزار مناسب را در اختیار داشته باشد و کمی هم خوش اقبال باشد قابل بازیابی هستند.
از بین بردن اطلاعات بهترین راه حفاظت از آنهاست، البته اگر اینکار به شکل صحیح و با رعایت اصول انجام نشود عواقب ناگواری را به همراه خواهد داشت.


نرم افزار هایی مانند Eraser وجود دارند، که اطلاعات شما را به صورت کامل و برای همیشه از بین می برند. اما تفاوت استفاده از این نرم افزارها با حالتی که شما به صورت معمولی اطلاعات را پاک می کنید، مانند این است که کاغذی را مچاله کرده و درون سطل آشغال بندازید و آنگاه امیدوار باشید که کسی آن را پیدا نمیآ*کند یا اینکه کاغذ را با کاغذ خرد کن نابود کنید.


اگر از این زاویه به اطراف خود نگاه کنید که همواره افرادی با اهداف خصمانه اطلاعات شما را دنبال می کنند تا از اسرار حرفه ای و شخصی شما مطلع شوند، اهمیت نابودی صحیح و مطمئن اطلاعات برای تان روشنآ*تر می شود. آیا میآ*دانید که هنگام دور انداختن هارد قدیمی تان و یا سی دی های اطلاعات قدیمی چه باید کرد؟ یا اینکه چگونه مراقب باشیم تا فایلآ*های Temp و موقتی دردسر ساز نشوند؟

پاک کردن اطلاعات:


نکته ی فنی که شاید تا کنون از آن بی اطلاع بوده اید، این است که در واقع عملکردی به نام پاک کردن در کامپیوتر وجود ندارد. البته شما به راحتی یک فایل را به سطل آشغال ویندوز منتقل می کنید و سپس آن را نیز به طور کامل خالی می کنید و فضای اشغال شده ظاهرا آزاد می شود، اما در حقیقت شما تنها اسم فایل را حذف کرده اید و به ویندوز اجازه داده اید که از این فضا برای نگهداری اطلاعات دیگری استفاده کند و تا زمانی که فضای مذکور به وسیله ی فایل دیگری اشغال نشود اطلاعات آن همچنان بر روی هارد دیسک پا بر جا هستند. بنابراین اگر نرم افزار مناسبی داشته باشید و به اندازه کافی سریع عمل کنید، می توانید اطلاعات از دست رفته خود را که اشتباها پاک کرده اید دوباره به دست آورید.
همواره به خاطر داشته باشید که هر گاه از کامپیوتر تان استفاده می کنید، اطلاعات زیادی بدون گاهی و کنترل شما بر روی هارددیسک ذخیره و حذف می شوند. به عنوان مثال زمانی که یک هفته کاری تان صرف نوشتن یک مقاله یا گزارش اداری می شود، هر روز چندین ساعت را صرف نوشتن میآ*کنید و هر بار که تغییرات جدیدی را بر روی آن اعمال می کنید یک نسخه ی جدید از فایل بر روی سیستم ایجاد میآ*شود که کاملاً مجزا از نسخه ی قبل نگه داری می گردد. البته ویندوز تنها آخرین فایل را به عنوان نسخه نهایی به شما نمایش می دهد، اما بقیه نسخه ها نیز تا زمانی که فضای اشغال شده وسط آنها مورد نیاز نباشد همچنان روی سیستم باقی می مانند. به همین دلیل در صورتی که شما بخواهید این مقاله را از بین ببرید پاک کردن آخرین نسخه اصلا کافی نیست.دقت داشته باشید که سایر حافظه های موجود از جمله CDها، DVDها، USBها و حافظه های جانبی دوربین ها نیز از این قواعد مستثنی نیستند و قوانین ذخیره فایل ها برای آنها نیز همین گونه است.پاکسازی اطلاعات با ابزار امن:

هنگامی که برای حذف اطلاعات از ابزار مناسبی استفاده کنید، احتمال بازیابی آنها را تا حد زیادی کاهش می دهید.
اگر اطلاعات هارد دیسک را به پرونده های درون کمد اسناد تشبیه کنیم نرم افزار نه تنها این اطلاعات را پاک می کند، بلکه همان طور که با خودکار نوشته ها را خط زده و غیر قابل خواندن میآ*کنید، با نوشتن اطلاعات بدرد نخور و پاک کردن مکرر احتمال بازیابی آنها را کم می کند. نرم افزار این فرآیند را چندین بار تکرار می کند و با هر بار تکرار بازیابی اطلاعات اولیه را سخت تر می کند. کارشناسان معتقدند که این عمل باید سه بار یا بیشتر تکرار شود و برخی استاندارد ها هفت بار را هم توصیه می کنند. البته این امکان را هم دارید تا تعداد دفعات این کار را خودتان تعیین کنید.


پاکسازی فایل ها:

پاکسازی اطلاعات از روی حافظه معمولا به دو شکل انجام می شود. شما می توانید تنها یک فایل را پاکسازی کنید و یا این فرآیند را روی تمام فضای آزاد حافظه انجام دهید.
نسخه های متعددی از یک گزارش بلند بر روی هارد دیسک شما در هر بار ذخیره ی فایل به وجود آمده و تنها نسخه ی نهایی آن قابل دسترس است. زمانی که شما نسخه نهایی فایل را پاکسازی می کنید می توانید یقین داشته باشید که کامل ترین نسخه را از بین برده اید، اما همچنان فایل های زیادی از گزارش بر روی حافظه باقی مانده است. در واقع راه مستقیمی برای از بین بردن این فایل ها وجود ندارد زیرا آنها قابل رویت نیستند. در صورتی که عملیات پاکسازی را بر روی فضاهای خالی حافظه انجام دهید کلیه نسخه های ذخیره شده از بین خواهند رفت.


Eraser یک نرم افزار ایمن ، رایگان و متن باز است که به سادگی می توانید از آن برای پاکسازی اطلاعات خود استفاده کنید. Eraser پاکسازی اطلاعات را به سه روش پاکسازی یک فایل مشخص ، پاکسازی سطل آشغال و پاکسازی تمام فضا های خالی حافظه انجام می دهد، همچنین می تواند فایل های ساخته شده توسط سیستم عامل را (swap file) از بین ببرد.
البته همواره قبل از پاک سازی اطلاعات دقت کنید که نسخه پشتیبان مناسبی از اطلاعات ضروری تان تهیه کرده باشید.

پاک سازی فایل های موقت ( temporary) :

در زمانی که از ویژگی پاکسازی فضاهای خالی حافظه در Eraser استفاده می کنید، هیچ خطری سایر اطلاعات شما را تهدید نمی کند، زیرا نرم افزار هیچ تاثیری بر روی اطلاعات ذخیره شده و قابل رویت شما نمی گذارد. این برنامه فقط فایلآ*هایی را که قبلاً پاک کردهآ*اید از بین میآ*برد و به فایلآ*های مهم و حساسی که به شکل مناسبی حفاظت میآ*شوند و مخفی شان کردهآ*اید کاری ندارد.

اما در این بین فایل هایی وجود دارند که حاوی اطلاعات مهمی هستند. فایل هایی که زمان کار با کامپیوتر به صورت خودکار به وجود می آیند و شما از وجود آنها بی اطلاع هستید. فایل هایی مانند:

• فایل های ذخیره شده توسط مرورگر در زمان نمایش وب سایت ها، که شامل متن، عکس، کوکی ها و اطلاعات کاربردی و شخصی شما هستند.

• فایل های موقت ذخیره شده توسط برنامه های کاربردی مانند Word که با هدف برگرداندن اطلاعات در صورت از کار افتادن سیستم قبل از ذخیره فایل، ایجاد می شوند. این فایل ها می توانند شامل متن ، عکس و ... باشند.

• فایل ها و لینک هایی که برای سادگی کار شما به وسیله ویندوز به وجود می آیند. مانند میانبرهایی که برای برنامه های مختلف ایجاد می شوند و یا محتوای سطل آشغال که فراموش کرده اید آن را خالی کنید.

• فایل های swap ویندوز. هنگامی که حافظه (Ram) کامپیوتر شما پر می شود، مثلا زمانی که چندین برنامه را هم زمان اجرا می کنید، ویندوز اطلاعات را درون یک فایل نسبتا بزرگ ذخیره می کند که اصطلاحا swap نامیده می شود. این فایل می تواند حاوی اطلاعات مهمی از قبیل عکس، متن، رمز عبور و خیلی موارد دیگر باشد. ضمنا زمانی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید، این فایل ها از بین نمی روند و تا زمانی که آنها را پاک نکنید بر روی سیستم باقی خواهند ماند.


برای پاک کردن فایل های موقت (Temporary) از روی کامپیوتر می توانید از نرم افزار رایگان CCleaner استفاده کنید. استفاده از CCleaner بعد از هر بار استفاده از نرم افزار هایی همچون Microsoft Office و یا مرورگرهای مختلف و نرم افزارهایی از این دست که امکان بر جا گذاشتن اطلاعات مهم توسط آنها زیاد است ، ضروری است.
منبع : نگهبان