اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره کنترل لوازم منزل بوسیله تلفن (MT8870 )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره کنترل لوازم منزل بوسیله تلفن (MT8870 )

سلام
    من یه پرژه کنترل لوازم منزل بوسیله تلفن برداشتم و جواب هم گرفتم . با
    وجود اینکه میدونم بعضی قسمتای مدار چجوری کار میکنن و وظیفه هر قسمت چیه
    ولی از دوستان میخوام که اگه زحمتی نیست به من بگن که هر قسمت مدار برای
    چیه و چه وظیفه ای داره
    ممنون

پاسخ : سوال درباره کنترل لوازم منزل بوسیله تلفن (MT8870 )

دوست عزیز این مدار چیز قابل توجهی نداره،اما به نکات زیر توجه کن
    آی سی mt8870 قادر است سیگنال dtmf را به یک عدد باینری تبدیل کند
    لازم بدونید که ولتاژ خط تلفن در حالت عادی حدود 48v می باشد ولی هنگام زنگ زدن این ولتاژ به میزان حدود 100v میرسد به همین خاطر باید خازنهایی که خط تلفن را به آی سی mt8870 وصل می کنند دارای ولتاژکاری بالا باشند
    وقتی گوشی تلفن برداشته می شود مقاومتی حدود 400 اهم الی یک کیلو اهم دارد ما برای شبیه سازی برداشتن خط تلفن باید بعد از تشخیص زنگ یک مقاومت در این حدود راغ توسط یک رله وارد کنیم تا مثلا گوشی تلفن برداشته شود.
    برای تشخیص زنگ تلفن هم از photocoupler که در بازار به اپتو کوپلر معروف است ،استفاده می کنیم
    امیدوارم به دردت بخوره :bye

دیدگاه

یه سوال: وقتی زنگ میخوره، بصورت ممتد این 100 ولت رو خط ایجاد میشه؟ یا اینکه تو بازه های زمانی خاص، قطع و وصل میشه؟؟

دیدگاه

اینو دقیقا از روی صدای زنگ میتونی تشحیص بدی .
        وقتی زنگ خورده میشه تا زمان قطع زنگ ولتاژ 100 ac وارد تلفن میشه
        میشه اینطوری هم گفت 1ثانیه زنگ -1ثانیه قطع -1ثانیه زنگ و...
        این حالتو میتونی با یه مدار تشخیص زنگ که خروجی اونو میدی به میکرو تشخیص بدی و بعد هم باید مقاومت(یا ترانس1:1 600 اهم) خط تلفن رو تا 600 اهم افزایش ( برای برداشتن گوشی و اشغال خط ) و ....
        A-Hosseini

دیدگاه

پاسخ : سوال درباره کنترل لوازم منزل بوسیله ت&

نوشته اصلی توسط avrms
          دوست عزیز این مدار چیز قابل توجهی نداره،اما به نکات زیر توجه کن
          آی سی mt8870 قادر است سیگنال dtmf را به یک عدد باینری تبدیل کند
          لازم بدونید که ولتاژ خط تلفن در حالت عادی حدود 48v می باشد ولی هنگام زنگ زدن این ولتاژ به میزان حدود 100v میرسد به همین خاطر باید خازنهایی که خط تلفن را به آی سی mt8870 وصل می کنند دارای ولتاژکاری بالا باشند
          وقتی گوشی تلفن برداشته می شود مقاومتی حدود 400 اهم الی یک کیلو اهم دارد ما برای شبیه سازی برداشتن خط تلفن باید بعد از تشخیص زنگ یک مقاومت در این حدود راغ توسط یک رله وارد کنیم تا مثلا گوشی تلفن برداشته شود.
          برای تشخیص زنگ تلفن هم از photocoupler که در بازار به اپتو کوپلر معروف است ،استفاده می کنیم
          امیدوارم به دردت بخوره :bye
          ممنون از راهنمایی هاتون فقط اگه میشه یه خورده بیشتر رو اون قسمت مدار که وظیفه اشغال خط رو داره بحث کنید چون به نظرم هنوز ازش سر در نمیارم :biggrin: مثلا اون optisilator واسه چیه ؟ بازم ممنون

دیدگاه

برای اینآ‌که حالت برداشته شدن گوشی رو ایجاد کنید ،باید امپدانس خط تلفن رو پایین بیارید
            که توی این مدار چوک این کارو انجام میآ‌ده یه وظیفهآ‌ی دیگهآ‌ی چک اینه که ولتاژ خط رو از میکرو جدا میآ‌کنه یعنی ایزوله میآ‌کنه
            اوپتوکوپلر هم همون کار جدا کردن ولتاژ ها یعنی ایزوله ولتاژ رو انجام میآ‌ده

دیدگاه

سلام برای اینکه بخوام این مدار رو با چوک ایزوله کنم باید دقیقا از چه مدل چوکی استفاده کنم ؟ لطفا راهنماییم کنید چون نمیدونم از بازار باید چه مدل چوکی بخرم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin-kh
                سلام برای اینکه بخوام این مدار رو با چوک ایزوله کنم باید دقیقا از چه مدل چوکی استفاده کنم ؟ لطفا راهنماییم کنید چون نمیدونم از بازار باید چه مدل چوکی بخرم!
                باید بگی چوک آبی برای تلفن می خوام. اسمش هم HT330 هست.
                بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی
                موفقيت پيش رفتن است نه به نقطه ي پايان رسيدن
                نلسون ماندلا

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون
                  یه سوال دیگه داشتم میشه از ترانسی که روی مودم هست به عنوان چوک آبی استفاده کرد تو مدار بالا؟ ( ترانسه 4 تا سر داره)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin-kh
                    ممنون از راهنماییتون
                    یه سوال دیگه داشتم میشه از ترانسی که روی مودم هست به عنوان چوک آبی استفاده کرد تو مدار بالا؟ ( ترانسه 4 تا سر داره)
                    خواهش میکنم.
                    راستش استفاده از این چوک برای ایزوله کردن میکرو از ولتاژ بالای خط تلفن می باشد و هم این که چون این ترانس ها تقریبا دارای 300 اهم می باشند برای اشغال سازی خط می باشد. چوک های آبی که در بازار هست یک طرفش دو سر و طرق دیگش 3 سر داره منم تو پروژه اومدم با توجه به راهنمایی های دوستان در سایت طرفی که دو سر داشت رو با رله به خط تلفن وصل کردم و طرف 3 سر را ، سر وسطش را به زمین و سر بالا را به خروجی PWM میکرو برای تولید DTMF و شماره گیری و سر پایین را به ورودی MT8870 متصل کردم.
                    این ترانسی که در نقشه شما هست به احتمال دارای 300 اهم می باشد و برای اشغالی خط و ایزوله کردن میکرو به کار می رود.
                    بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی
                    موفقيت پيش رفتن است نه به نقطه ي پايان رسيدن
                    نلسون ماندلا

دیدگاه

سلام
                      من مدار مربوط به دیکدر تن (MT8870) رو میبندم اما عددای 1، 2، 3، 4، 5، 6 رو بیشتر موقعها نمی تونه تشخیص بده.

چکار باید بکنم؟

دیدگاه

کریستال مدارتو عوض کن . احتمالا درست میشه
                        A-Hosseini

دیدگاه

سلام
                          خیلی ممنون از راهنماییتون :nice:
                          کلی باهاش ور رفتن درست شد، مشکل از مقاومت 150k پایه GS بود به جاش 220k گذاشتم کار کرد

دیدگاه

سلام
                            میخوام ایسی mt8870de رو تو proteus شبیه سازی کنم باید چیکار کنم ؟ چون چنین ایسی توش نیست

دیدگاه

پروتئوس امکان شبیه سازی این IC رو نداره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X