اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه آزاد دستگاه نوار قلب ECG

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه آزاد دستگاه نوار قلب ECG

سلام همگی

با اینکه نصف موضوعات این فروم در باره دستگاه های سنجش میزان ولت هستن (نوار قلب عضله مغز ...) یک پرژه هم کامل نشد ...
    شاید علت این مساله نبودن یه دانشجوی پزشکی آشنا با این جور مساآ‌ئل باشه ... بگذریم

به نوبت خودم برای پروژه ی بعدی، نیازمند ساختن دستگاه نوار قلب ECG شدم
    در جستجو اینو پیدا کردم
    http://www.open-ecg-project.org/
    که به احتمال زیاد می تونیم یه تیم تشکیل بدهیم ... وبرای هم دیگه مفید بشیم

در حال حاضر از ATmega16 استفاده می کنم ..
    کلیات:
    در نوار قلب 9 سیم به بدن وصل می شه؛ که با محاسبات 12 نمودار (ولت/زمان) به دست می اید
    (در مرحله اول از 8 سیم ADC استفاده می کنم؛ تا ببینم بعدا چه پیش می آید)

مقدار ولت دریافتی در حد 1mv باید دقت داشته باشه

با مولتی متر به راحتی اختلاف ولتاژ بین در نقطه بدن رو می توان به دست آورد ... اما نمی دونم چرا با میکرو نتونستم چیزی به دست بیارم ...
    سوال اینجاست که دقت خواندن ADC در ATmega16 چقدره؟

نوشته اصلی توسط رضا 2009
    بین دستگاههای پزشکی ، الکتروکاردیوگراف چیزیه که می تونه خیلی ساده تا خیلی خیلی پیچیده باشه :
    1- اول از همه این مهمه که پاسخ فرکانسی دستگاهتون چقدره.
    نمونه های ضعیف ، بدلیل پاسخ فرکانسی پایین ، شکل اصلی سیگنال ECG رو به هم می ریزند ( شیبهای سیگنال رو تغییر می دهند) و به همین دلیل در بهترین حالت در کلاس Monitoring قرار می گیرند. منظور اینه که سیگنال فقط ارزش "دیدن" داره و قابل تفسیر نیست.
    2- اگر پاسخ فرکانسی دستگاهتون و کیفیت سیگنالتون در حد قابل قبولی باشه ( که به این راحتی ها هم نیست ) در کلاس Diagnostics قرار می گیره یعنی خروجی دستگاه ارزش تشخیصی داره.
    این مساله رو هم می شه حل کرد ...
    اگه پروژه آزاد باشه؛ خیلی ها کار می کنن ... در ضمن پزشکان (مثل بنده؛ البته از 15 سال برنامه نویسی هم می کنم )

پاسخ : پروژه آزاد دستگاه نوار قلب ECG

سلام
    اگر فرض کنیم رفرنس A/D شما 5 ولت است و دقت هم که 10 بیتی است پس حد اقل ولتاژ ورودی که یه بیت تغییرات ایجاد می کنه 5 میلی ولته که این در حالت ایده آل است اگه هم بخواهیم کمی تخفیف بدهیم فرض کنیم حدقال باید 10 میلی ولت دامنه ورودی باشه !!
    پس شما باید ابتدا سیگنال را حداقل با گین 100 برابری تقویت کنی ( بهتر است 1000 برابر باشد )
    برای این کار از تقویت کننده های ابزار دقیق استفاده کنید

تست کنید و نتیجه را اینجا اعلام کنید.

(اگر فقط می خواهید دستگاهش را داشته باشید نه اینکه چطور ساخته می شود حداقل تا جایی که من می دانم چندین نمونه با روش های مختلف از این دستگاه در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر ساخته شده و داره الان گرد و خاک می خوره )

در مورد :
    با اینکه نصف موضوعات این فروم در باره دستگاه های سنجش میزان ولت هستن (نوار قلب عضله مغز ...) یک پرژه هم کامل نشد ...
    شاید علت این مساله نبودن یه دانشجوی پزشکی آشنا با این جور مساآ‌ئل باشه ... بگذریم
    چند پروژه اماده دوستان گذاشتن تا الان . اکثر مشکلات بچه ها هم که نتونستن حلش کنن دز بخض مهندسیش بوده ، دنبال آی سی خاصی بودن پیدا نشده و ... .

دیدگاه

در مورد ECG باید بگم که علاوه بر تقویت، اونم با تقویت کننده های ابزار دقیق مثل AD620 ، باید یه سری فیلتر فعال با کیفیت و دقت عالی هم طراحی بشه .
      بعدش هم مشکل تحلیل سیگنال به دست اومده که اونم کلی مطلب در موردش هست
      اکثر مدارات تو اینترنت، 3 لید هستن، و مدارات پیشرفته تر 12 لید
      حالا این 9 که شما میآ‌گی ، نمیآ‌دونم چهآ‌ جوریه.

دیدگاه

از پاسخ سریع شما متشکرم ....
        (اگر فقط می خواهید دستگاهش را داشته باشید نه اینکه چطور ساخته می شود حداقل تا جایی که من می دانم چندین نمونه با روش های مختلف از این دستگاه در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر ساخته شده و داره الان گرد و خاک می خوره )
        شاید به دلایل زیر:
        * ناقص بودن پروژه نسبت به نمونه خارجی
        بهتر بود چند پروژه ادغام بشه ... تا یه محصولکامل باشه ..
        * مورد تایید نبودن پروژه
        این مشکل ناهماهنگی بین واحدهای دانشگاهی (پزشکی ومهندسی) و صنعت است ...
        حل دست من -حد اقل - نیست ... ولی باید کاری کرد واز یه جایی شروع کرد
        * عدم قدرت رقابت ...
        فکر کنم مسائل مالی نباشه ... بیشتر فرهنگی وکیفیت باشه

اکثر مشکلات بچه ها هم که نتونستن حلش کنن دز بخض مهندسیش بوده ، دنبال آی سی خاصی بودن پیدا نشده و
        چندین سوال درباه مسائل مربوط به تفسیر نوار قلب دیدم .... که یه مبحث پزشکیه (در حد فوق تخصص)
        مشکلاتی که نتونستن حل کنن؛ الف بای دستگاه نوار قلب بود :biggrin: ... وبه همین دلیل یکی از دوستان گفت:
        بین دستگاههای پزشکی ، الکتروکاردیوگراف چیزیه که می تونه خیلی ساده تا خیلی خیلی پیچیده باشه :
        تقویت کننده های ابزار دقیق مثل چی؟
        مدار زیر کافی نخواهد بود؟

خیلی ممنون

دیدگاه

hamid67 نمونش رو نوشتن مثل AD620
          در دیتا شیت قطعه نمونه مدار های استفاده شده از قطعه هست
          نمونه مدارش در ویکی پدیا هم هست
          http://en.wikipedia.org/wiki/Instrumentation_amplifier

L_DIP بهم پیغام داده و تاپیک زیر رو لینک داده بود
          فکر کنم خیلی بتونه کمکتون کنه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=33030.msg170703#msg170703

دیدگاه

hamid67
            خیلی ممنون
            پس تقویت کننده های ابزار دقیق مثل AD620 شد ...
            درباره تحلیل سیگنال؛ گفتیم در حد فوق تخصص ـه؛ یعنی 7.5 سال پزشکی عمومی + 5 سال قلب + 2-3 سال فوق تخصص الکتروفیزیولوژی ... تا اونجاش نمی خواد؛ تا همون 7.5 سال اول کافیه

اما لید ها:
            ما گفتیم 9 سیم به بدن وصل می شه ... که ازش می شه 12 لید در آورد
            6 پری کوردیال (قفسه سینه)
            3 هم به اندام ها وصل می شه ( نمی دونم چرا در دستگاه ها یکی هم اضافه می کنن ... شاید برای دلایل محاسباتی خاص؛ اما در کتابهای فیزیولوژی (مثل گایتون) مبنا 3 اندام است)

در باره فیلتر ها:
            آیا فیلتر آنالوگ به صورت مدار مجتمع وجود دارد؟
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=34380.0
            از پاسخ سریع ممنون هستم

دیدگاه

دیشب کشیک یودم ... بابت تاخیر عرض پوزش دارم ...

ان شاء الله قبل از عید چند یه چند تا از این AD620 و ... می خرم، تا ببینم چی می شه :eek:
              فقط دوست دارم به چند نکته اشاره کنم:
              این پروژه بسیار مهم است، برای تمامی کشورها (اول تا سوم)
              می توانیى به http://www.open-ecg-project.org/tiki-index.php?page=Project+Design#Who_will_benefit
              نگاهی بندازید

آزاد بودن پروژه به استاندارد سازی آن کمک می کنه؛ مثل سیستم عامل لینوکس ... به بخش Should the device be able to pass international certification?
              نگاه کنید
              http://www.open-ecg-project.org/tiki-index.php?page=Project+Design#Mission

همچنین؛ پروژه آزاد دیگه تو یه (دانشگاه !!!) خاک نخواهد خورد ...

موفق باشید

دیدگاه

شما دنبال هدف خاصی هستید ؟ این دستگاه که می خواهید بسازید چه ویژگی خاصی خواهد داشد که متمایز از سایر دستگاه هاست ؟

دیدگاه

فکر کنم این پروژه به جاهای خوبی برسه چون حداقل یه پزشک هم داریم
                  یه مدت تو نخش بودم نزدیک 80 مگابایت در این مورد اطلاعات جمع کردم چند تا پروژه مشابه رو هم دیدم ولی چون تو پزشکی اطلاعات نداشتم گذاشتمش کنار :sad:
                  در مورد تقویت کننده:
                  یه آسی سی خیلی خوب هست که خودم پارسال 15 تومن خریدمش (AD624) :eek:
                  در مورد فیلتر:
                  فکر نمیآ‌کنم فیلتری که شما مد نظرتونه موجود باشه(اگه باشه هم در دسترس ما نیست)
                  تو اکثر پروژه هایی که دیدم از فیلتر فعال(با پ امپ) استفاده شده بود
                  یه نکتهآ‌ی مهم اینه که حتما باید برای طراحی فیلتر به یه اسکوپ دسترسی داشت که من ندارم :cry:
                  و یه درخواست:
                  میآ‌شه در مورد نحوه گرفتن سیگنال از قلب یه سری توضیحات بدید (بر اساس همن شکلی که گذاشتید)

دیدگاه

یک سوال ، این لید ها رو باید از کجا تهیه کرد و چه قیمتی دارند ؟

دیدگاه

لید در واقع همون الکترود ثیت پوستی است .
                      باید الکترود برای ثبت تهیه کنید . الکترود ها هم انواع خودشون رو دارن که متناسب با نیازتون باید تهیه کنید .

طرز قرار گیری الکترود ها و زدن ژل و ... یه سری ریزه کاری داره که برای مراحل ثبت است که باید رعایت بشن .

دیدگاه

شما دنبال هدف خاصی هستید ؟ این دستگاه که می خواهید بسازید چه ویژگی خاصی خواهد داشد که متمایز از سایر دستگاه هاست ؟
                        در مرحله اول، نه ...
                        اما چند هدف دارم که با همون مرحله اول انجام می شه ... بررسی بعضی از گفته های پزشکان طب سنتی که نیازمند مونیتورینگ دائم روی خودم؛ وخانواده .... دستگاه های موجود هم گران هستند ... ونمی تونم یکی داشته باشم+ مشکلات بعدی

به هر حال؛ پروژه بدون هیچ هدف دیگر هم واجب عینی است ... به خاطر گرانی نمونه های خارجی دستگاه ... به عنوان مثال: بیمارستان قائم مشهد که یکی از بزرگترین بیمارستان های ریفرال هستند؛ بخش قلب فقط یکی از این دستگاه های درست وحسابی داره ...
                        تعدادی از بخش ها دستگاه رو رد وبدل می کنن ... :angry:
                        در مراحله بعدی پروژه دو هدف دارم
                        * ادغام چند دستگاه موجود؛ که خیلی سخت نخواهد بود
                        * ابداع یک دستگاه جدید؛ که فعلا باید تواناییم در ارتباط دستگاه های خارجی با کامپیوتر قوی بشه؛ + اطلاعات بیشتر در الکترونیک ؛ تا بدونم تا چه اندازه ای تکنولوژی کمکم می کنه
                        hamid67
                        اصولا همه پروژه های گروهی موفق تر هستند ... چیزی که در ایران یاد نمی گیریم ...
                        به عنوان مثال: پروژه زیر؛ یک پروژه دانشجوئی است ... چی، یه ماهواره
                        Delfi-C3 is the first nanosatellite student project from the Delft University of Technology in the Netherlands.
                        A team of MSc students is currently working to finish Delfi-C3. The student team consists of aerospace engineering students, electrical engineering students and computer engineering students. Several bachelor of engineering students from schools across the area are also involved in this project. On this website you can find information about the project and the team.

http://www.delfic3.nl
                        قبل از این که موضوع سیاسی بشه؛ بر گردیم به اصل مطلب
                        تقویت کننده: گزینه های دیگری هم هست؟
                        هر چه ارزون تر بهتر درویشانه می خواهیم بسازیم نه شاهانه

فیلتر: در این سایت یه تاپیکی دیدم درباره فیلتر خوب؛ برای ECG هم می خواست
                        آیا فیلتر آنالوگ به صورت مدار مجتمع وجود دارد؟
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=34380.0
                        یه دوست خوبی دارم (لیسانس نرم افزار؛ فوق سخت افزار ) هر گاه کمک خواستم می روم پیشش ... ابزار مورد نیازمو هم دارن می تونم برم تجربیاتمو انجام بدم... فقط خجالت می کشم سوال ساده بکنم -بیش از یه ده پیش کمکی الکترونک خونده بودم-؛

اما گرفتن سیگنال از قلب؛ مشکلی نداره ...
                        فکر کنم فایل
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=33030.msg170703#msg170703
                        به سوالات پاسخ داده باشه ...
                        شما با یک ولتی متر هم می تونید اختلاف ولتاژ دو نقطه بدن رو محاسبه کنید ... فقط این دو نقطه جهت (استاندارد) بودن تعریف شده هستن
                        بازهم بعدا توضیحات بیشتری می نویسم ... پس فردا وبعدش امتحان دارم

یعقوبی جان
                        لیدها چند نوع هستن
                        پوستی ها: حدودا 100 تومان دونه ای؛ شاید بتونی از نزدیکترین درمانگاه چند تا تهیه کنی ... یا خودت بسازی (لینک های بعد)

ساکشنی ها: مثل

دونه ای 1500 تومانه (تقریبا) اما با دوام ترینه
                        لوازم پزشکی ها دارن
                        شما می تونی یه سکه را به یه سیم لحیم کنی مهم یه سطح فلزیـه
                        به لینک های زیر نگاهی بنداز
                        ساخت یک لید
                        http://www.open-ecg-project.org/tiki-index.php?page=Constructing+Semi+Permanent+ECG+Pad s
                        انواع لیدها
                        http://www.open-ecg-project.org/tiki-index.php?page=Reusable+electrode+development
                        لیدهای پوستی
                        http://www.open-ecg-project.org/tiki-index.php?page=Deconstructing+reusable+electrodes

موفق باشید

دیدگاه

سلام به همگی ....

کمکی ازم برمیاد یانه ؟؟ :nerd:

اون مداری که من توی سایت گذاشتم جواب گرفته ....( فقط یکم بخش ایزولاسیون اش ایراد داره ولی بقیه اش عالیه ...)
                          هزینه اش هم کلا 10 هزار تومان نمیشه با اینکه کارش درسته ....( ما اول روی بردبورد قسمت به قسمت تست کردیم .... تو این مرحله اسیلوسکوپ و فانکشن ژنراتور الزامیه )

این هفته نمیتونم زیاد بیام ، گله نکنین :redface: ولی بعدش درخدمتم .
                          می خور که ز دل کثرت و قلت ببرد واندیشه ی هفتاد و دو ملت ببرد.
                          پرهیز مکن ز کیمیایی که از او یک جرعه خوری هزار علت ببرد .
                          (حکیم عمر خیام)

دیدگاه

Z A H R A .GH
                            ممنون، من مدارو تا الان ندیدم ... نرم افزارهای مدار الکترونیک نصب نکردم، اما:
                            * مدار شما 12 اشتقاق می گیره؟ یا فقط یک اشتقاقه؟
                            به USB هم وصل می شه یا LPT ـه؟
                            من هم پس فردا امتحان دارم؛ بعدش هم کشیکم؛ بعد مدارت می بینم ... تقریبا می شه یه هفته :icon_razz:

با تشکر

دیدگاه

برای باز کردن مدار ایشون نرم افزار altium designer رو نصب کنید

در مدار Z A H R A .GH فقط خروجی آنالوگ نهایی در نقشه تعبیه شده بود و امکان اتصال به رایانه نبود .

بلوک دیاگرام مدارشون هم این رو نشون می ده

پیشنهاد می کنم شما مراحل کارتون رو مشخص کنید و کمی جلوتر برید . و اگر به مشکل جدی برخوردید این جا روش بحث می کنیم .

بقیه دوستان هم لطف کنن سوال های خارج از مبحث ساخت دستگاه ECG نپرسن که تاپیک اختصاصی باشه و برای سوال های دیگشون تاپیک جدا بزنن در غیر اینصورت به خاطر سردرگم نشدن سایر خواننگان مبحث مجبورم اون ها رو حذف کنم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X