خودم خوندمش گفتم حیفه بچه ها هم نبیننش

در باره فيبر نوري بيشتر بدانيم؟

بعد از اختراع ليزر در سال1960ميلادي ايده بكارگيري فيبرنوري براي انتقال اطلاعات شكل گرفت خبرساخت اولين فيبر نوري در سال 1966همزمان در انگليس وفرانسه اعلام شد كه عملا درانتقال اطلاعات مخابراتي قابل استفاده نبود تا اينكه در سال1976 با كوشش فراوان محققين تلفات فيبر نوري توليدي شديدا كاهش يافت و به مقداري رسيد كه قابل مقايسه با سيم هاي كواكسيال مورد استفاده در شبكه مخابرات بود.

در ايران در اوايل دهه 60 فعاليت هاي تحقيقاتي در زمينه فيبر نوري در مركز تحقيقات منجر به تاسيس مجتمع توليد فيبر نوري در پونك تهران گرديد و عملا در سال 1373 توليد فيبر نوري با ظرفيت 50 هزاركيلومتر در سال آغاز شد. فعاليت استفاده از كابل هاي نوري در ديگر شهرهاي بزرگ ايران شروع شد تا در آينده نزديك از طريق يك شبكه ملي مخابرات نوري به هم متصل شوند.

فيبر نوري يك موج براستوانه اي از جنس شيشه يا پلاستيك است كه از دو ناحيه مغزي و غلاف با ضريب شكست متفاوت و دو لايه پوششئ اوليه وثانويه پلاستيكي تشكيل شده است.براساس قانون اسنل براي انتشار نور تحت تاثير برخي عوامل تضعيف ميشود.اين عوامل عمدتا ناشي از جذب اشعه ماوراي بنفش جذب اشعه مادون قرمز خمش و فشارهاي مكانيكي بر آنها هستند.

فيبرهاي نوري نسل سوم

طراحان فيبرهاي نسل سوم فيبرهايي رامدنظر داشتند كه داراي حداقل تلفات وپاشندگي باشند.براي دستيابي به اين نوع فيبرها محققين از حداقل تلفات در طول موج1.55ميكرون واز حداقل پاشندگي در طول موج 1/3ميكرون بهره جستند وفيبري را طراحي كردند كه داراي ساختار نسبتا پيچيده تري بود.در عمل با تغييراتي در پروفايل ضريب شكست فيبرهاي تك مد از نسل دوم كه حداقل پاشندگي آن در محدوده 1/3ميكرون قرار داشت به محدود1/55 ميكرون انتقال داده شد و بدين ترتيب فيبر نوري با ماهيت متفاوتي موسوم به فيبر DSFساخته شد.

كاربرد فيبر نوري

حسگرها :

استفاده از حسگرهاي فيبر نوري براي اندازه گيري كميت هاي فيزيكي مانند جريان الكتريكي ،ميدان مغناطيسي فشار،حرارت،جابجايي،آلودگي آبهاي دريا و تشعشات پرتوهاي گاماوايكس در سال هاي اخير شروع شده است.در اين نوع حسگرها،از فيبر نوري به عنوان عنصر اصلي بهره گيري ميشود.

نظامي:

فيبر نوري كاربردهاي بي شماري در صنايع دفاع دارد كه از آن جمله مي توان به برقراري ارتباط و كنترل با آنتن رادار،كنترل و هدايت موشك ها و ارتباط زير دريايي(هيدروفون)را نام برد.
پزشكي:
فيبر نوري در تشخيص بيماري ها وآ* آزمايش هاي گوناگون در پزشكي كاربرد فراوان دارد كه از آن جمله مي توان دزيمتري غدد سرطاني،شناسايي نارسايي هاي داخلي بدن،جراحي ليزري استفاده در دندانپزشكي و اندازه گيري مايعات و خون را نام برد.

فن آوري ساخت فيبر نوري :

براي ساخت فيبر نوري ابتدا ساختار آن در يك ميله شيشه اي موسوم به پيش سازه از جنس سيليكا ايجاد ميگردد و سپس در فرايندي جداگانه اين ميله كشيده شده تبديل به فيبر ميشود.

از سال 1970روش هاي متعددي براي ساخت انواع پيش سازه ها به كار رفته است،كه اغلب آنها بر مبناي رسوب دهي لايه هاي شيشه اي در داخل يك لوله به عنوان پايه قرار دارند