اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور برای تشخیص مانع در فاصله حدود 2-3 سانتیمتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور برای تشخیص مانع در فاصله حدود 2-3 سانتیمتر

سلام
    من به سنسوری احتیاج دارم که تا زمانی که یه مانع خاص تو فاصله مثلا 2 سانت وجود باشه، هیچ کاری نکنه، به محض اینکه مانع برداشته شد، واکنش نشون بده، مثلا به یه میکرو وصل بشه. چند مدل سنسور به ذهنم اومد: یکی سنسورهای مادون قرمز یا آلتراسونیک یا سنسورهای نوری. که با فرستادن امواج مانع مقابل رو تشخیص میدن. یه مدل دیگه سنسورهای مغناطیسیه. مثلا یه هسته مغناطیسی رو روی مانع قرار میدیم و یه سیم پیچ رو هم نزدیک اون میذاریم. هر وقت مانع (به همراه هسته) حرکت کرد، مقدار جریان عبوری از سیم پیچ تغییر میکنه و این تغییر جریان یه جوری به میکرو اعلام میشه.

من برای اطمینان بیشتر میخوام از هر دو نوع سنسور استفاده کنم. تا حالا مدارها و سنسورهای مختلفی رو بررسی کردم و اون چیزی که میخوام پیدا نکردم، دوتا سوال (فعلا):

1- سنسورهای مادون قرمز یا آلتراسونیک فواصل کم مثل 2-3 سانت رو میتونن تشخیص بدن؟

2- اگه سنسورهایی هست که بتونه این کار رو انجام بده، شماره آی سی یا نام تجاری اونو لطف کنید بگید که تو بازار پیدا بشه.

اگه برای این سوالا جواب پیدا شد، من 5-6 تا سوال دیگه بپرسم.

پاسخ : سنسور برای تشخیص مانع در فاصله حدود 2-3 سانتیمتر

2 - 3 سانتیمتر که فاصله زیادی نیست. با همین دیود های معمولی فرستنده و گیرنده مادون قرمز میتونی این کار رو انجام بدی.

دیدگاه

2 - 3 سانتیمتر که فاصله زیادی نیست. با همین دیود های معمولی فرستنده و گیرنده مادون قرمز میتونی این کار رو انجام بدی.

دیدگاه

مادون قرمز توی تاریکی جواب میده؟ مثلا توی یه اتاق تاریک؟

سنسوری مغناطیسی که با حرکت هسته، تغییر جریان رو تشخیص بده نداریم؟

دیدگاه

واسه فاصله ی 2-3 سانتی متر به قول آفای محمد ایجی می تونی از دیودهای گیرنده فرستنده استفاده کنی اتفاقا تو محیط تاریک خیلی بهتر جواب میده ولی اگه نور محیطت زیاد باشه نویز میگیره
          واسه فاصله های بیشتر از 4 سانتی متر میتونی از ماژول های IR استفاده کنی که رنجشون از 4-30 ، 10-80 ، 20-150 سانتی متر هستش واسه اطلاعات بیشتر و کاتالوگ به این آدرس یه سری بزن
          http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=89

البته از آلتراسونیک srf08 هم میتونی استفاده کنی که باید براساس سانتی متر خروجی سنسور رو بخونی . اگه برحسب اینچ بخونی 2.5 سانت خطا داری
          ولی از این ماژول استفاده نکن چون نویز دیونه ات میکنه
          کوری را هرگز به خاطر آرامش تحمل مکن!
          <دکتر علی شریعتی>

دیدگاه

سلام

من سرچ کردم ولی مداری که برای کار من خوب باشه پیدا نکردم. تقریبا 80 درصد سایتهایی که رفتم این مدار رو معرفی کرده بودن:

http://sajad-university.blogfa.com/post-93.aspx

این مدار توی سه مرحله تشخیص میده، ولی من فقط تو فاصله کمتر از 5 سانت میخوام باشه، البته میتونم همین مدار رو یه مقدار دست کاری کنم ولی یه مقدار دردسر داره. کسی مداری برای تشخیص مانع با سنسور مادون قرمز داره؟ :question:

دیدگاه

ما چند سال پیش یه ربات تشخیص مانع درپیت ساختیم ، توش از مادون قرمز استفاده کردیم
              یه نگاه به نقشش بنداز شاید به دردت بخوره.
              http://persiandrive.com/87272

دیدگاه

ممنون، فقط دوتا سوال:
                - این مدار رو برای تشخیص مانع تو چه فاصله ای استفاده کردید؟ چون تو رباتیک، تشخیص مانع تو فاصله زیر 4-5 کاربرد عمومی نداره، اکثرا مانع تو فاصله های نیم متر به بالا شناسایی میشه.
                - با تغییر مقدار المان ها میشه فاصله قابل تشخیص رو تغییر داد؟ مثلا اگه مقدار مقاومت تغییر کنه؟

دیدگاه

1- 20 سانت
                  2-بهش شدت نویز پذیزه
                  3- اگه میآ‌خوای بردشو زیاد و و نویز پذیریشو کم کنی از این مدار استفاده کن
                  http://persiandrive.com/393385

دیدگاه

20 سانت یه مقدار زیاده، چیزی که من نیاز دارم مداریه که وقتی مانع از حدود 4-5 سانت دورتر شد، دیگه مانع رو نبینه. البته من خیلی نگران نویز نیستم. چون محیطی که سنسور مادون قرمز توش قرار میگیره یه محیط نسبتا تاریکه.

حالا برای برد کم در حد زیر 4-5 سانت کدوم مدار رو میشه راحت تر تغییر داد؟ اولین مدار یا دومی؟ البته اگه تا 2-3 سانت بیاد پایین که خیلی خوبه.

دیدگاه

فرقی نداره ،کافیه جریان دیود فرستنده رو کم کنید(با مقاومت)

دیدگاه

برای فاصله ای که من میخوام فکر نمیکنم دو تا مدار فرقی باهم داشته باشن نه؟

یه سوال راجع به مدار اولی که دو تا رگولاتور داره:

7805 باید بین مدار تشخیص مانع و میکرو قراره بگیره؟ و 7812 هم باید بین میکرو و درایور موتور گذاشته بشه. درسته؟

دیدگاه

اون موقع که این روباتو ساختیم،سوات مون زیاد نبود
                          مجبور شدیم 2 تا رگولاتور بزاریم (12 برای پ امپ و 5 برای میکرو و موتور ها)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid67
                            1- 20 سانت
                            2-بهش شدت نویز پذیزه
                            3- اگه میآ‌خوای بردشو زیاد و و نویز پذیریشو کم کنی از این مدار استفاده کن
                            http://persiandrive.com/393385
                            سلام
                            یه سوال راجع به قطعات مدار دارم، شماره قطعه ای که باید برای فوتو ترانزیستور گیرنده استفاده کنم چنده؟

چندتا سوال هم راجع به مدار اولی:
                            در مورد مدار اول هم به جای D1 باید فرستنده بذارم و به جای D2 هم گیرنده؟
                            شماره قطعات گیتهای نات ( U5 و U6 ) چیه؟

دیدگاه

کسی نبود جواب بده؟ :sad:

خوب پس یه سوال دیگه در مورد مادون قرمز دارم:

1- چند نوع سنسور مادون قرمز تو بازار هست؟ کدومش بهتره؟

2- اون سنسورهای مادون قرمز فرستنده و گیرنده که که دو تا LED سیاه و بیرنگ هست، جهت قرار دادنشون تو مدار مهم نیست؟ یعنی تو همه جهات ارسال میکنن؟ اگه تو همه جهات ارسال دارن، گیرنده مادون قرمز از کجا میفهمه که موجی که بهش رسیده از خود فرستنده هست یا موج برگشتی از مانع؟ (فکر میکنم از طریق فرکانسش باشه ولی مطمئن نیستم :redface:

مدار قاعدتا باید توی یه جهت مانع رو تشخیص بده دیگه؟

3- اگه توی محیطی که مدار تشخیص مانع رو گذاشتیم سنسورهای مادون قرمز دیگه هم باشن، امکانش چقدره که مدار دچار خطا بشه؟
                              اگه دور مدار رو یه حفاظ بذاریم و فقط جهتی رو که میخوایم مانع رو تشخیص بده باز بذاریم، تأثیری توی بهتر شدن کارکرد مدار داره؟

شرمنده که زیاد سوال میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X