اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد خرید یک پروگرمر USB برای XILINX

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد خرید یک پروگرمر USB برای XILINX

با سلام خدمت دوستان
    اگه راستشو بخواین تازه میخوام با FPGA ها کار کنم من قبلا با میکروهای PIC کار میکردم اون موقع چون یه پروگرمر درست و حسابی نداشتم همیشه یه عالمه سوال برام پیش میومد ولی حالا تو FPGA ها میخوام اول پروگرمرشو گیر بیارم بعد شروع بکار بشم. حالا از دوستان کسی یه پروگرمر USB سراغ نداره که یا بخریم(قیمتش مهم نیست) و یا درست کنیم؟ درضمن برای شروع چه مدل از XILINX ها خوبه؟

پاسخ : کمک در مورد خرید یک پروگرمر USB برای XILINX

سلام
    برخلاف میکروها.ساخت و طراحی یک پروگرمر usb برای fpga کار آسونی نیست و فوق العاده پیچیده و دشواره.مثلا برای fpga های شرکت altera پروگرمر usb blaster وجود داره که توی این پروگرمر از یک cpld استفاده شده که کدهای داخل اون cpld هنوز به طور کامل منتشر نشده و فقط در انحصار شرکت altera است.اما در مورد شرکت xilinx شما باید یک مبدل پارارل به سریال داشنه باشید.داخل مدار پروگرمر usb شرکت xilinx از یک fpga دیگه در کنار یک میکروکنترلر usb شرکت cypress به شماره cy7c68013 استفاده شده که باز هم متاسفانه نه کدهای fpga و نه کدهای cy7 منتشر نشده پس شما با 2تا مشکل بزرگ مواجه می شید.پس اصلا به موضوع ساخت پروگرمر usb فکر نکنید و مجبورید اون رو بخرید اما مسئله قیمت

پروگرمر usb شرکت xilinx قیمتش توی خارج از ایران مثلا آمریکا 199 دلاره که تا برسه ایران حدود 300 هزارتومنی براتون خرج بر میداره.البته اگه بتونید از چین وارد کنید شاید کمتر یشه ولی شما قیمتش رو 250 هزار تومن به بالا حساب کنید

http://www.xilinx.com/products/devkits/HW-USB-G.htm

پروگرمر usb شرکت altera هم که به اسم usb balaster شناخته میشه قیمتش توی خارج حدود 300 دلاره که تا برسه ایران نزدیک 400 هزارتومنی برات خرج بر میداره
    http://www.buyaltera.com/scripts/par...me=544-1775-ND

البته این دوتا پروگرمر توی بازار عمومی الکترونیک به فروش نمی رسه و باید اون رو خدودتون از خارج وارد کنید

در مورد کاربا fpga بهتره که برای شروع از پروگرمر های پارارل که از پرت ltp یا پرینتر استفاده استفاده میکنه تهیه کنید.قیمتش هم حداکثر 25 هزار تومنه و توی بازار ایران هم به فراوانی یافت میشه

دیدگاه

واسه شروع کار با fpga اول باید تصمیم بگیرید که می خوایید با cpld کارکنید و یا با fpga..چون سیستم کاری اونها باهم فرق داره.کار با cpld راحته.اما fpga یکم سخته
      واسه شروع کار با cpld می تونید با خانواده های coolrunner و xc95 شرکت xilinx کارکنید
      واسه fpga خانواده spartan2 و spartan3 خوبه

دیدگاه

باتشکر فراوان از محمدخان :wow:
        حالا یه سوال دیگه؟ شما خودتون با چه نرم افزار و چه زبانی کار میکنید؟ من قصد دارم با زبانه VHDL و با یکی از نرم افزارهای ISE و یا ActiveHDL کار کنم حالا اگه یه نظری بدین ممنون میشم .
        البته تو سایت تاپیکهای زیادی رو دیدم ولی هر کی یه چیزی میگفت بالاخره تصمیم گرفتم با زبان VHDL و یکی از اون دو تا کار کنم حالا چشم انتظاره نظر شما نشستم. :icon_razz:
        باتشکر

دیدگاه

سلام
          نرم افزار و کمپایلر رسمی و معتبر برای برنامه نویسی و پروگرم کردن cpld ها وfpga های شرکت xilinx نرم افزار ise
          و همین طور برای شرکت altere از نرم افزار quartus استفاده میشه.
          این دو تا نرم افزار اصلی واسه کارکردن با fpga هاست.مابقیه نرم افزارها حالت جانبی دارن..بعضی از این نرم افزارها فقط صرفا جهت شبیه سازی و آنالبز کدهای vhdl است و ارتباط خاصی با fpga وسخت افزار مبتنی با اون ندارن
          شما باید به زبان های vhdl و verilog وc در fpga اشراف داشته باشید

دیدگاه

میشه واسه شروع کار با cpld یا FPGA یه منبع آموزشی خوب و کامل معرفی کنید؟ کتابی؟ سایتی؟ چیزی ؟
            ممنون از لطفتون

دیدگاه

سلام
              توی ایران کتابهای خیلی خوب و کاملی در مورد FPGA وجود نداره و فقط صرفا به اسم FPGA زبان های VHDL و VERILOG رو آموزش می دن و توی اونها خبری از سخت افزار نیست.اما کتابی هست که خودنش بد نیست

شنایی با تراشه های FPGA و زبان VHDL
              نوشته:کاوه فارغی
              نشر: کامپیوتر پایتخت

این کتاب بر اساس FPGA های شرکت XILINX نوشته شده که علاوه بر اموزش ISE 6.2 نحوه ارتباط یک تراشه FPGA با LCD وRS232 و VGA و... رو همراه با کدهاش توضیح داده

اما در مورد FPGA های شرکت ALTERA کتاب مناسبی من سراق ندارم.البته می تونید از همون کدها و شماتیک توی کتابی که معرفی کزدم واسه ALTERA هم استفاده کنید

در مورد سایت بهترین مرجع سایتهای خود XILINX و ALTERA است

البته توی ایران FPGA های شرکت ACTEL به صورت کم و محدود هم استفاده میشه ولی خوب نسبت به دو شرکت ALTERA و XILINX فروش و استفاده کمتری داره و کتابی هم نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مزرعه

آشنایی با تراشه های FPGA و زبان VHDL
                نوشته:کاوه فارغی
                نشر: کامپیوتر پایتخت

این کتاب بر اساس FPGA های شرکت XILINX نوشته شده که علاوه بر اموزش ISE 6.2 نحوه ارتباط یک تراشه FPGA با LCD وRS232 و VGA و... رو همراه با کدهاش توضیح داده
                به این میگن راهنمایی! :wow:
                محمدخان دمت گرم. بازم ممنون از راهنماییت. امیدوارم همیشه موفق باشی.

دیدگاه

سلام دوست من
                  واسه این مشکل میتونی یک پروگرامر tnm بگیری که قیمتش
                  زیر 100000 تومانه هم altera و هم xilninx و هم انواع میکرو کنترولرهای
                  pic-8051-avr پروگرام میکنه. ساخت کره هست ولی تو ایران منتاژ میکنند
                  که تو سایت tnm میتونی بخریش

دیدگاه

سلام
                    پروگرمر tnm پیشنهاد خوبی نیست به دلایل زیر
                    1)قیمتش خیلی بالاست بالای 100 هزار تومن
                    2)این پروگرمر از نرم افزار مخصوص خودش برای پروگرم کردن استفاده می کنه و اصلا سازگاری با نرم افزارهای xilinx ise و altera quartus نداره.و شما نمی تونید از اون برای دیباگ کردن یا عیب یابی سیستم خودتون استفاده کنید
                    3) این پروگرم ها معمولا برای پروگرم کردن cpld ها استفاده می شه.این پروگرم فقط فرمت های jed که برای cpld هاست ,و فرمت bit که برای پروگرم کردن fpga هاست پشتیبانی میکنه.اما مشکل بزرگش اینه که فرمت mcs و کلا فرمت fpga prom رو پشتیبانی نمی کنه.همون طور که می دونید fpga ها بعد از هر بار ریست کردن و یا قطع تغذیه برنامه ای که توش پروگرم شده پاک میشه و شما باید دوباره اون رو پروگرم کنید برای این که برنامه از بین نره میان از حافظه های fpga prom استفاده می کنن.متاسفانه پروگرمر tnm از ین فرمت پشتیبانی نمی کنه.پس شما واسه کار با fpga ها مشکل پیدا می کنید

دیدگاه

سلام

من آمار دقیقی ندارم
                      ولی از این و اون که پرسیدم برای ساخت پروگرامر usb باید از یه آی سی usb 2 jtag استفاده کنید و براش یه درایور هم بنویسید

دیدگاه

راستش من خودم خیلی دنبال این پروگرامر بودم.فقط یک کار میتونی بکنی که من کردم
                        نمیخواد fpga پروگرام کنی برو یک فایل هگز بساز با خود ise بعد بریز تو پرومش . من کردم و جواب داد
                        سرعت ریختنش خوبه ولی خوندنش خیلی کنده :nice:

دیدگاه

سلام
                          من هم مدتی است که دارم روی fpga و هم dsp به طور هم زمان کار می کنم . برای هر دو تا هم سعی کردم که بهترین و ارزان ترین یعنی در کل مناسب ترین پروگرمر ها رو بخرم . برای fpga هم kf-6000 چون هم یک پروگرمر شکیل و جمو جوره و هم اینکه از chip oscop نیز می توان با استفاده از این پروگرمر استفاده کرد . اینم عکساش .

شرمنده حواسم نبود که لینک کوچک شده عکس رو قرار بدم.

دیدگاه

حالا دوست عزیز میشه با این پروگرمر FPGAها شرکت XILINX رو پروگرم کرد؟
                            اگه آره از کجا میشه این پروگرمر رو گیر اورد؟ درضمن قیمتش چنده؟

با تشکر :redface:

دیدگاه

سلام
                              بله با این پروگرمر تمام cpld و fpga های این شرکت رو می شه پروگرم کرد .تا انجا که می دانم در ایران نیست .و توسط یکی از استادانم برام اورده قیمتش برای چندتایی که وارد کرده بود رو نمی دونم دقیقا چقدر است ولی به خاطر اینکه یک سری قطعات و پروگرمرهای دیگه هم ازش خریدم گفت که با من 140000 تومان حساب می کند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X