اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل چرخ ربات با اپتو کانتر u شکل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل چرخ ربات با اپتو کانتر u شکل

سلام قصد دارم موقعیت رباتم رو با اپتیکال کانتر هایu شکل و سوراخ های روی چرخ تعین کنم ایا امکان داره خروجی دیجیتال باشه . یعنی هروقت فرستنده گیرنده را دید ورودی میکرو یک ودر غیر این صورت صفر باشد. به این تریق باشمردن
    روزنه های چرخ میتوان باتعداد صفر و یک شدن موقعیت یابی کرد .ایا این سنسور موجود است.
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

پاسخ : کنترل چرخ ربات با اپتو کانتر u شکل

اگه دیجیتالش رو پیدا نکردی عیبی نداره. با یه اپ امپ معمولی میتونی انالوگش رو به دیجیتال مد نظرت تبدیل کنی. اصلا کاری نداره.

دیدگاه

سلام
      چرا از موتور emg30 استفاده نمی کنی؟
      سنسور شفت انکدرش از نوع سنسور اثر هاله دو تا خروجیه موج مربعی میده که تو هر دور 360 پالس بهت میده یعنی میتونی قشنگ درجه بندیش کنی در ضمن با دو تا خروجی می تونی حتی جهت چرخش موتور رو هم پیدا کنی
      کوری را هرگز به خاطر آرامش تحمل مکن!
      <دکتر علی شریعتی>

دیدگاه

باعرض تشکر مشکل قیمت بالای این متورهاست در ضمن قدرت کمی دارند ربات من از نوع نظافت چی وحدود 7.5 کیلو وبا دو متور 12 ولت 10دور کار میکند منیک سنسور اپتو کانتر خریدم

موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

باعرض تشکر فراوان من این موضوع را تو وب دیده بودم ولی طریقه کار و شماتیک این مدار یعنی با اپ امپ را نیافتم لطفا راهنمایی کنید .با سپاس فراوان

دیدگاه

من به شدت نیاز به راهنمایی شما دارم چون اصلا با مبحث انکدر چرخ ها کار نکردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد ایجی
              اگه دیجیتالش رو پیدا نکردی عیبی نداره. با یه اپ امپ معمولی میتونی انالوگش رو به دیجیتال مد نظرت تبدیل کنی. اصلا کاری نداره.
              میشه در مورد مدار وسنسور های مورد نیاز بیشتر توضیح بدید مچکرم

دیدگاه

این شکل ساده رو یه نیگاه بنداز

خروجی سنسورت اگه آنالوگ باشه میتونی به قسمت input مدار وصل کنی . قسمت output هم میشه همون خروجی دیجیتال مدنظرت . و میدی به میکروت . اون پتاسیومتر هم واسه تنظیم مداره .
                حله؟؟

دیدگاه

به نظر من بهترین راه برای سنسورهایی که خروجی آنالوگ دارند همون میکرو کنترلر هست. این شکلی آدم درگیر پ امپ و ... نمیشه.
                  با خود آنالوگ به دیجیتال میکرو کنترلر میشه کار کرد خیلی هم راحته. خودش هم ولتاژ منبع درونی داره.

دیدگاه

ولی همیشه استفاده از adc داخلی میکرو بهترین راه نیست . الان با این شرایط دوستمون اگه از اپ امپ استفاده کنه میتونه خروجیش رو بده به اینتراپت میکرو و با استفاده از وقفه ها برنامه نویسیش فوق العاده ساده تر میشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد ایجی
                      الان با این شرایط دوستمون اگه از اپ امپ استفاده کنه میتونه خروجیش رو بده به اینتراپت میکرو و با استفاده از وقفه ها برنامه نویسیش فوق العاده ساده تر میشه .
                      من الکترونیکم ضایع هستش ولی برنامه نویسم خوبه
                      میتونم بپرسم آنالوگ بودن ورودی چه رابطه ای با سادگی برنامه نویسی داره ؟

میتونم بپرسم تو این شکلی که گذاشتین کجا میتونم تعیین کنم که اگه ورودیم مثلا 2.5 ولت بود به خروجی 5 ولت بده و اگه زیر 1 ولت بود صفر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Drastic
                        میتونم بپرسم تو این شکلی که گذاشتین کجا میتونم تعیین کنم که اگه ورودیم مثلا 2.5 ولت بود به خروجی 5 ولت بده و اگه زیر 1 ولت بود صفر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ببینید اون پ امپ این کار را براتون انجام میده.
                        با پ امپ میتونید یک تبدیل آنالوگ به دیجیتال داشته باشید.
                        تا جایی که من خوندم فکر میکنم پ امپ ولتاژ شما را با اون ولتاژ منبع که 2.5 میذارید مقایسه میکنه و اگر ولتاژ ورودی شما از اون ولتاژ منبع بیشتر بود خروجی 1 منطقی یا همون 5 ولت بهتون میده و اگر کمتر بود ولتاژ صفر یا همون صفر منطقی تولید میکنه.

اما اگر بخواهید این مقدار را دقیقتر پیدا کنید میتونید از مبدل انالوگ به دیجیتال خود میکرو استفاده کنید .

من برای ربات تعقیب خطم از خود میکرو برای این کار استفاده کردم و خوب هم جواب میده.

دیدگاه

دو تا سوال
                          1- باید پتانسیومتر رو به پایه +(NONE-Inverting) وصل کنم یا - g(Inverting)
                          2- میتونیم از یک پتانسیومتر برای تمام OP-Ampها استفاده کنم ؟
                          ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Drastic
                            دو تا سوال
                            1- باید پتانسیومتر رو به پایه +(NONE-Inverting) وصل کنم یا - g(Inverting)
                            2- میتونیم از یک پتانسیومتر برای تمام OP-Ampها استفاده کنم ؟
                            سنسورها معمولا ولتاژ آناروگ را کم و زیاد میکنند و برای اینکه بخواهید اون را دیجیتال کنید ولتاژ متغیر سنسور را باید به پایه Input پ امپ وصل کنی و خروجی اون صفر ولت و پنج ولت هست.

در مورد سوال دومت چون تجربه ای در کار کردن با پ امپ ندارم نمیتونم دقیق بگم اما فکر میکنم میتونی یک ولتاژ را به جاهای مختلف وصل کنی البته اگر افت ولتاژ نباشه.

دیدگاه

پتاسیومتر رو باید به پایه - یا همون inverting وصل کنی. همون شکلی که بالا گذاشتم رو نگاه کن دیگه.
                              یه پتاسیومتر رو میتونی به همه op-amp ها وصل کنی ولی زیاد جالب نمیشه. چون مکان سنسور ها باهم متفاوته و خروجیشون مشابه نیست.
                              من منظورم این نبود که از ADC میکرو نمیشه استفاده کرد. گفتم اگه بار اولته ، استفاده از op-amp راحتتره .
                              از چه میکرویی استفاده میکنی؟ من خودم با PIC کار میکنم . ورودیهاش از نوع اشمیت تریگر هستش. به همین خاطر خروجی سنسور ها رو مستقیم میدم به میکرو. نه از ADC استفاده میکنم و نه از op-amp .‎
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X