اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه محاسبه توان تحویلی به باند چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه محاسبه توان تحویلی به باند چیست؟

سلام

من میخاستم بدونم اگر +40و -40 ولت به یه باند 4 اهم بدم باید چطوری میزان وات تحویلی به باند رو محاسبه کنم ؟ آیا + و - 40 یعنی 80*80/4=1600 وات یا

40*40/4=400 وات

کدوم درسته؟

پاسخ : نحوه محاسبه توان تحویلی به باند چیست؟

واسه کلاس AB حداکثر قدرت عبارت است از vcc-(2v)} ^2/2R } که واسه 40 ولت متقارن در 4 اهم چیزی حدود 180 وات میشه که برابر 127وات RMS است
    [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
    [/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدباقر ذکری
      واسه کلاس AB حداکثر قدرت عبارت است از vcc-(2v)} ^2/2R } که واسه 40 ولت متقارن در 4 اهم چیزی حدود 180 وات میشه که برابر 127وات RMS است
      ممنون ولیvcc اینجا یعنی چی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

ممنون ولیvcc اینجا یعنی چی؟
        ولتاژ تغذیه
        انجمن طراحی مدارهای مایکرویو(فرکانس بالا)(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=283.0)
        انجمن شبکه های عصبی(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=207.0)

دیدگاه

من قبلاً این فرمول یا مشابه اون رو دیدم. راستش درست نفهمیدم چطور محاسبه شده . چون اگه اشتباه نکنم این2/2R برای 4 اهم میشه 0.25 که ظاهراً اینجا به عنوان توان برای حاصل داخل کروشه در نظر گرفته شده. من نمیدونم چطور میشه یه عدد رو به توان 0.25 رسوند. شایدم علائم رو بلد نیستم. و ممنون میشم بفرمائید وات RMS رو چطور از 180 وات به 127 محاسبه کردید.؟؟؟
          البته یه چیزی این وسط مسلمه و اونم نادیده گرفته شدن جریان در مداره. این فرمول در زمانی صدق میکنه که دو آمپلی کاملاً مشابه به باری کاملاً مشابه متصل باشند و فقط در ولتاژ تغذیه متفاوت باشند.
          من یه کار دیگه میکنم. ولتاژ رو که دارم. بار خروجی رو هم که دارم. یه فرکانس 1 کیلوهرتز به مدار میدم. توان رو تا جایی که باند آسیب نبینه بالا میبرم. جریان مصرفی مدار رو اندازه میگیرم. ولتاژ رو در جریان ضرب و نتیجه رو در 60% محاسبه میکنم. توان تقریبی که آمپلی داره تولید میکنه به دست میاد. 60% راندمان حدودی کلاس AB است.
          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
            من قبلاً این فرمول یا مشابه اون رو دیدم. راستش درست نفهمیدم چطور محاسبه شده . چون اگه اشتباه نکنم این2/2R برای 4 اهم میشه 0.25 که ظاهراً اینجا به عنوان توان برای حاصل داخل کروشه در نظر گرفته شده. من نمیدونم چطور میشه یه عدد رو به توان 0.25 رسوند. شایدم علائم رو بلد نیستم. و ممنون میشم بفرمائید وات RMS رو چطور از 180 وات به 127 محاسبه کردید.؟؟؟
            البته یه چیزی این وسط مسلمه و اونم نادیده گرفته شدن جریان در مداره. این فرمول در زمانی صدق میکنه که دو آمپلی کاملاً مشابه به باری کاملاً مشابه متصل باشند و فقط در ولتاژ تغذیه متفاوت باشند.
            من یه کار دیگه میکنم. ولتاژ رو که دارم. بار خروجی رو هم که دارم. یه فرکانس 1 کیلوهرتز به مدار میدم. توان رو تا جایی که باند آسیب نبینه بالا میبرم. جریان مصرفی مدار رو اندازه میگیرم. ولتاژ رو در جریان ضرب و نتیجه رو در 60% محاسبه میکنم. توان تقریبی که آمپلی داره تولید میکنه به دست میاد. 60% راندمان حدودی کلاس AB است.
            برای محاسبه باید اول عدد رو به اوان برسونیم بعد تقسیم بر 2R کنیم ولی توی صحتش نمیدونم درسته یا نه و چرا باید مقدار مقاومت بار به 2 ضرب بشه!

تا اینجایی که من میدونم RMS=1.4*PICKVOLT و اگر تقسیم کنیم RMS بدست میاد یعنی 180/1.4 = 127

ولی بازم نمی دونم برای چه فرکانسی از این فرمول استفاده میشه...

روش شما هم یه جاش نامفهومه اونم قسمت تا جایی که به بانت اسیب نرسه این نقطه رو کجا میشه فرض کرد؟
            روش شما هم یچوریه

دیدگاه

با سلام--امپدانس بلندگو در فرکانسهای مختلف متفاوت است و ان 4 اهم مقاومت اهمی سیم پیچ بلند گو میباشد وهنگامی که فرکانسی به ان اعمال میشود علاوه بر ان امپدانس سلفی نیز اضافه میشود که در فرکانسهای مختلف فرق میکند برای همین وبرای جلو گیری از اسیب دیدن بلند گو شما باید یک مقاومت توان بالای4 یا 8 اهم بسته به خروجی امپلی تهیه کرده و به خروجی امپلی وصل کنید (میتوانید با المنت انرا بسازید) سپس دامنه سیگنال سینوسی ورودی را به حدی بالا ببرید تا حداکثر خروجی را داشته باشید و دامنه ولتاژ خروجی را توسط اسکپ بخوانید و توان برابر دامنه ولتاژ خروجی بتوان 2 تقسیم بر 2 برابر مقاومت بار.البته فرکانس را بین 50 تا 100 هرتز تنظیم کنید.
              در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                با سلام--امپدانس بلندگو در فرکانسهای مختلف متفاوت است و ان 4 اهم مقاومت اهمی سیم پیچ بلند گو میباشد وهنگامی که فرکانسی به ان اعمال میشود علاوه بر ان امپدانس سلفی نیز اضافه میشود که در فرکانسهای مختلف فرق میکند برای همین وبرای جلو گیری از اسیب دیدن بلند گو شما باید یک مقاومت توان بالای4 یا 8 اهم بسته به خروجی امپلی تهیه کرده و به خروجی امپلی وصل کنید (میتوانید با المنت انرا بسازید) سپس دامنه سیگنال سینوسی ورودی را به حدی بالا ببرید تا حداکثر خروجی را داشته باشید و دامنه ولتاژ خروجی را توسط اسکپ بخوانید و توان برابر دامنه ولتاژ خروجی بتوان 2 تقسیم بر 2 برابر مقاومت بار.البته فرکانس را بین 50 تا 100 هرتز تنظیم کنید.
                سلام

1- دامنه تغییرات امپدانس سلفی روی باند 4 اهمی چهدر هست ؟ از فرکانس 20 تا 20.000 هرتز

2- این مقاومتی که باید سری ببندیم برای اندازه گیری دامنه خروجی ولتاژ استفاده میشه یا باید دامنه ولتاژ رو از روی 2 سر باند بخونیم؟

3- آخر من نفهمیدم این صدر یب 2 برای مقاومت باند برای چیه!

تا اونجایی که من فهمیدم باید توی فرمول محاسبش یه فرکانس هم داشته باشه

دیدگاه

1- دامنه تغییرات امپدانس سلفی روی باند 4 اهمی چهدر هست ؟ از فرکانس 20 تا 20.000 هرتز?------Z=R+(LxW)2- این مقاومتی که باید سری ببندیم برای اندازه گیری دامنه خروجی ولتاژ استفاده میشه یا باید دامنه ولتاژ رو از روی 2 سر باند بخونیم؟ در دو سر خروجی فقط مقاومت وصل میشودیعنی بدون بلندگو.

3- آخر من نفهمیدم این ضریب 2 برای مقاومت باند برای چیه? Veffective=Vm/1.414 --------V=1.414xVeffective--------W=(V)/Z]]
                  که V دامنه ولتاژ خروجی است

در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

ببینید اگه تصمیم دارید وات یا توان نهایی یک آمپلی رو محاسبه کنید با این فرمولها نشدنی است و فقط باید از وات سنج استفاده کنید.
                    ولی اگه میخوای بدونی چقدر توان داره به بلندگوت وارد میشه بهترین راه همونی که گفتم. حسنش اینه که با توان خروجی شما رابطه مستقیم داره.
                    در این فرمول جریان در نظر گرفته نشده. در حالی که آمپلیهای زیادی هستند که با 40 ولت متقارن کار میکنند ولی توانهای متفاوتی دارند چون جریان مصرفی متفاوتی دارند.
                    از طرفی تمام بلندگوهای 4 اهم به یک اندازه توان دارند؟؟؟ به یک اندازه به آمپلی شما فشار میارند؟؟؟ قطعاً نه. همانطور که عرض کردم این فرمول برای مقایسه دو آمپلی کاملاً مشابه در شرایط یکسان به جز ولتاژ صادق است.
                    در مورد نقطه آستانه هم کاملاً مشخصه. جایی که صدا شکستگی پیدا نکنه. تا جایی که کاملاً صاف و بدون ایراد باشه.
                    من یه ساب JBL رو همینطوری تست کردم. باهمون آمپلی 800 وات تا حدود 80 وات رو تحمل میکنه و بعد از اون به قول ما به ور ور میافته. روی خود ساب هم ماکزیمم قدرت 100 وات قید شده. در واقع من تونستم بفهمم چقدر توان دارم از آمپلی میگیرم. اما نمیشه بفهمی که آیا این آمپ 800 وات هست یا نه.مگر با ابزار پیشرفته و ایجاد شرایط آرمانی و ایده آل برای مدار.
                    تو ایران بیشتر بر اساس تجربه و به طور تخمینی روی مدارات نظر داده میشه. مثلاً تجربه بنده حقیر میگه این آمپی که من ساختم حداقل 500 وات هست و مهمتر از اون اینه که پاسخ گوی نیاز من هست. حالا چه 100 وات باشه چه 1000 وات.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

رفقا میدونین چی رو میخام حساب کنم؟

من میخام یه آمپ برای ماشینم بسازم میدونم که خیلی ارزونتر و بهترش توی بازار هست و کم مشکل تر ...

ولی میخام خودم بسازم کیفم بکنم

میخام بدونم برای این بانهای خوب بیضی توی بازار مثل cadenc و infinity , jbl حول و حوش 120 RMS چه منبع تقذیه ای باید بسازم با چه مشخصاتی
                      که اینطوری شدم فعلا" ---->
                      اگه تو اینمورد کمک کنید که خیلی ممنون میشم

دیدگاه

آهان. راستش من فقط با یکی دو مدل از این باندهای گرون قیمت کار کردم. مدلهاشون یادم نیست. ولی یکیشون پایونیر بود از این 120 تومنی ها. با یه مدل JBL هم کار کردم. اونم قیمتش بالای 100 تومن بود. من هر طور حساب کردم و تست کردم هیچ کدوم حریف یه STK هم نبودند چه برسه به ترانزیستوری. ولی من باشم از یه مدار 100 تا 150 وات ترانزیستوری با یه پری چند طبقه استفاده میکنم. مطمئن باش باید قدرت رو مهار کنی وگرنه باندها میسوزند. چند تا مدار تو همین بخش هست. یه 150 واتی رو خودم گذاشتم. عکس ساخته شده اش رو هم قرار دادم. احتمالاً دیدیش. مطمئن هستم راضیت میکنه. فقط از تغذیه اش کم نذار. من با ساب تستش کردم . به نظر من که داشت ساب رو غورتش میداد. :mrgreen:
                        همونی که با سوئیچینگ راهش انداخته بودم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          رفقا میدونین چی رو میخام حساب کنم؟

من میخام یه آمپ برای ماشینم بسازم میدونم که خیلی ارزونتر و بهترش توی بازار هست و کم مشکل تر ...

ولی میخام خودم بسازم کیفم بکنم

میخام بدونم برای این بانهای خوب بیضی توی بازار مثل cadenc و infinity , jbl حول و حوش 120 RMS چه منبع تقذیه ای باید بسازم با چه مشخصاتی
                          که اینطوری شدم فعلا" ---->
                          اگه تو اینمورد کمک کنید که خیلی ممنون میشم
                          سلام ، شما باید منبع تغذیه ای بسازید که حدودا 500 وات RMS بتونه بده ! در ضمن افت ولتاژ هم خیلی مهم هست وگرنه توانتون افت پیدا میکنه شدید !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                            آهان. راستش من فقط با یکی دو مدل از این باندهای گرون قیمت کار کردم. مدلهاشون یادم نیست. ولی یکیشون پایونیر بود از این 120 تومنی ها. با یه مدل JBL هم کار کردم. اونم قیمتش بالای 100 تومن بود. من هر طور حساب کردم و تست کردم هیچ کدوم حریف یه STK هم نبودند چه برسه به ترانزیستوری. ولی من باشم از یه مدار 100 تا 150 وات ترانزیستوری با یه پری چند طبقه استفاده میکنم. مطمئن باش باید قدرت رو مهار کنی وگرنه باندها میسوزند. چند تا مدار تو همین بخش هست. یه 150 واتی رو خودم گذاشتم. عکس ساخته شده اش رو هم قرار دادم. احتمالاً دیدیش. مطمئن هستم راضیت میکنه. فقط از تغذیه اش کم نذار. من با ساب تستش کردم . به نظر من که داشت ساب رو غورتش میداد. :mrgreen:
                            همونی که با سوئیچینگ راهش انداخته بودم.
                            سلام

خوب کدوم کیفستش بهتره stk یا ترانزیستوری؟ چرا موسفتی نسازیم؟ میگن THD کمتره و خطی تر هم کار میکنه

آدرس مداری رو که ساختی رو برام میزاری ممنون

دیدگاه

خوب ماسفت هم یه نمونه ترانزیستوره دیگه :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X