اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بعد avr سراغ arm برم یا pic

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بعد avr سراغ arm برم یا pic

سلام دوستان من با این مشکلی که سره نویز اینتراپت خوردم دیگه از avr زده شدم
    و فکر کنم به ته avr رسیدم می خوام بعد مسابقات ایران اوپن سراغ یه میکرو دیگه برم
    حالا نظر شما کدومه
    من بیشتر کارام یا تجاری یا صنعتی
    arm فکر می کنم خوبه چون سرعت بالایی داره و به درد تجاری میخوره اما pic نویز ناپذیر و صنعتی
    حالا من می خوام برا شروع یکی رو یادبگیرم کدومو که به درد هردو بخوره
    زبونمم سی هستش
    سی ام فولم
    اما از اسمبلی بدم میاد
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

پاسخ : بعد avr سراغ arm برم یا pic

واسه کارای صنعتی PIC مناسبه. مدل های 8بیتیش دارای حداکثر 15MIPS‏ ، ‏‎مدل های 16 بیتی حداکثر 45MIPS و مدل های 32 بیتی هم حداقل 75DMIPS و حداکثر 140DMIPS سرعت می باشند.
    ‏(اما به نظر من بازهم 32بیتیش به آرم نمیرسه)
    شما خودتون بنا به نیازتون باید انتخاب کنید. مقایسه بین PIC و ARM زیاد مناسب به نظر نمیرسه. یادگیری PIC نسبت به یادگیری ARM به وقت کمتری نیاز داره.
    نگران زبان برنامه نویسی هم نباشید. واسه هردوشون میتونی با C برنامه بنویسه.
    بازهم میگم شما باید بنا به نیاز خودتون انتخاب کنید.

دیدگاه

مثلا یه میکرو با مشخصات نزدیک مگا 128 چند قیمته
      و چند بیته
      کامپایلرش و کتابخونه مثل lcd , ds و ... برای pic به چه صورته
      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر

دیدگاه

سلام
        تا حالا کار صنعتی با arm شده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirf
          سلام
          تا حالا کار صنعتی با arm شده؟
          سوال جالبی بود
          میشه یا نه

دیدگاه

کامپایلر که واسه pic زیاده . هم بیسیک هم C . من خودم با C برنامه مینویسم . از کامپایلر CCS استفاده میکنم . حدود 160 تا کتابخونه داره . تو اینترنت هم که خدا برکت بده . تو سایت خودش هم پر از کتابخونه های تاپ! حدود 110 مثال کامل هم داره. تمام کتابخونه هاش کد باز هستن .
            یه کامپایلر دیگه هم واسه pic هست به نام MPLAB که هم اسمبلی هست هم C . کامپایلر رسمی خود شرکت میکروچیپ هستش . زیاد باهاش کار نکردم ولی اینم کامپایلر خوبیه .
            یه سری کامپایلر هم واسه شرکت Mikroe هست . واسه C اسمش MikroC می باشد. زیاد بدرد نمیخوره (تاکید میکنم که این نظر شخصی منه!) . چون کتابخونه هاش بسته اند و زیاد با محیطش حال نمیکنم .
            اما در مورد کارای صنعتی با ARM ، بنده تاحالا ندیدم . آرم بیشتر بدرد کارای پرسرعت و تجاری میخوره . تو صنعت معمولا نیاز به سرعت های خیلی بالا نیست .

دیدگاه

فک نمی کنین میکرو های جدید به مراتب امکانات جدید تر قابلیت های بالاتری رو در اختیار می زارن
              pic خیلی عالیه ولی در نهایت یه رو زی از رده خارج می شه
              ARM جدید تر از اون اومده تا موقعی که اونو یاد بگیری باز یه میکرو دیگه میاد که از اون خیلی قویتر و بهتره

هنوز هم توی بعضی از دانشگاه ها دارن Z80 تدریس می کنن با وجود این همه میکرو جدیدتر و ارزون تر
              شاید قیمت z80 از خیلی میکرو های دیگه هم گرون تر باشه
              ولی یه دلیلش بیسوادی اساتید دانشگاه هاست
              شاید علتش ریشه توی همین سوال شما داره که تا چه زمان با میکرو و تجهیزات قدیمی باید کار کرد
              و یا میکرو جایگزین چی می تونه باشه
              بهر حال :
              به نظر من باید با محصولات جدید و پیشرفت هایی علمی و قطعات جدید حرکت کرد همینطوری هم از دنیا کلی عقب افتادیم جه برسه که بخای برگردی میکروی قدیمی کار کنی

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
                سلام دوستان من با این مشکلی که سره نویز اینتراپت خوردم دیگه از avr زده شدم
                و فکر کنم به ته avr رسیدم
                میتونین شماتیکی که با نویز مواجه شدین را اینجا بزارید؟

من چند پروژه صنعتی انجام دادم و یک نمه تجربه کسب کردم
                متاسفانه دیدم که در سخت افزار بسیار کم کاری میشه و اینو به حساب AVR میزارن
                وقتی ما پایه Reset رو با یک مقاومت Pull-up میکنیم و به تغذیه میکرو توجه نمیکنیم و در ورودی ها یا خروجی ها از بافرهای مناسب استفاده نمیکنیم باید انتظار نویز و عدم پایداری را داشته باشیم.
                در طراحی خود Atmel و حتی در پروگرمرهای خود این شرکت، برای پایه Reset از IC مخصوص این کار استفاده میشه یا در خروجی ها از بافر مناسب استفاده میشه یا در یک برد صنعتی آلمانی دیدم که از Watchdog خارجی استفاده کردن و در اون به وفور از IC های cmos استفاده کردن و برد تغذیه اون صنعتی و گرونتر از برد مادر بود oo:
                از حق نگذریم PIC در کار صنعتی قویتر از AVR هست ولی به نظر من اگه بردهامون رو مهندسی طراحی کنیم مشکلی نخواهیم داشت.
                دوست عزیز شما استاد ما هستین و با این حرفها قصد جسارت به شمارو ندارم و این مطالبو برای ادامه بحث گفتم تا شاید ما هم از تجربیات شما استفاده کنیم
                Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed Bagherani
                  فک نمی کنین میکرو های جدید به مراتب امکانات جدید تر قابلیت های بالاتری رو در اختیار می زارن
                  pic خیلی عالیه ولی در نهایت یه رو زی از رده خارج می شه
                  ARM جدید تر از اون اومده تا موقعی که اونو یاد بگیری باز یه میکرو دیگه میاد که از اون خیلی قویتر و بهتره

هنوز هم توی بعضی از دانشگاه ها دارن Z80 تدریس می کنن با وجود این همه میکرو جدیدتر و ارزون تر
                  شاید قیمت z80 از خیلی میکرو های دیگه هم گرون تر باشه
                  ولی یه دلیلش بیسوادی اساتید دانشگاه هاست
                  شاید علتش ریشه توی همین سوال شما داره که تا چه زمان با میکرو و تجهیزات قدیمی باید کار کرد
                  و یا میکرو جایگزین چی می تونه باشه
                  بهر حال :
                  به نظر من باید با محصولات جدید و پیشرفت هایی علمی و قطعات جدید حرکت کرد همینطوری هم از دنیا کلی عقب افتادیم جه برسه که بخای برگردی میکروی قدیمی کار کنی
                  آقا سعید Pic یا AVR که قدیمی نیستن و هرچند وقت یک میکروی جدیدتر از این دو شرکت ارائه میشه :agree:

اینکه هنوز بعضی جاها Z80 کار میشه، این دیگه ستمه

"به نظر من باید با محصولات جدید و پیشرفت هایی علمی و قطعات جدید حرکت کرد"
                  سعید جان Pic و AVR و Xmega یا ARM زیاد قدیمی نیستن و شاید جایگزینی برای اینها نیست (میکروها و میکروپرسسوهای دیگه هم هست ولی طراحی کلی همه براساس کلاس کاری تقریبا یکی هستند) و هرکدوم در جای خودش و برحسب نوع امکانات یا نیازها قابل استفاده هستند
                  Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

با همتون حال میکنم

ممون از جوابتون
                    خوب یکی یکی
                    درسته میکرو جدیدتر میان اما هیچوقت pic و avr از رده حدف نمیشن
                    چون برا مدار چند چشمکزن نمیان از ارم 9 هزار تومانی استفاده کنن میان از یه 892051 800 تومانی استفاده میکنند
                    پس هر میکرویی برا یجایی مصرف داره

خوب اینم مدار اینتراپت

بگم پایه رست فقط به پورت پروگرامر وصله
                    بافر استفاده نشده
                    تغذیه کل مدار از میکرو جز گراند جداست
                    ورودی با اپتو کوپلر و خروجی ها از بافر uln2303 استفاده شده
                    کریستال خارجی داره ولی فرقی بین خارجی داخلی حس نکردم
                    از خازن و مقامت استفاده شده تاثیری نداشت
                    مشکل با تغییر کد حل شد
                    ولی اینتراپت استفاده نشد
                    مگا 64 در دو پروژه متفاوت استفاده شده
                    هردو با همین مشکل

خوب دانشگاه هم به ما ربطی نداره
                    اقا ما اینکاره نیستیم
                    منو بحث سیاسی
                    این وصله ها به ما نمی چسبه
                    ولمون کنین
                    اقا اصلا غلط کردم

کامپایلر pic پس همون که گفتی خوبه
                    فقط برا وصل lcd و از این چور چیزا وضعیت چطوریه
                    پروگرامرش
                    قیمت ای سی تو ایران
                    نمونه مشابه مگا 128 چیه
                    همین دیگه

ممنون

دیدگاه

سلام
                      از این ccs خوشم امو چند سوال

میکروی مشابه میکروی های زیر با قیمت رو ببنویسید
                      m16
                      m8
                      m64
                      m128
                      m2560

با قیمت

و یک چیز دیگه
                      پروگرامر یو اس بی که همرو ساپورت کنه
                      هستش

دیدگاه

شما ویژگی هایی که مدنظرت هست رو بنویس تا بهت بگم مشابهاش چیه . الآن مثلا ویژگی اون میکرو هایی رو که گفتی رو اینجا بنویس . قیمت رو زیاد نمیدونم . ولی میتونم از دوستانم بپرسم و بت بگم .
                        پروگرمر هم آره داره . یکی هست به نام ICD2 که خیلی باحاله! همه رو ساپورت میکنه . حتی سری DSPIC . تو نت هم یه چندتا شماتیک پروگرمر USB میتونی پیدا کنی . ولی من هنوز نساختمش و خودم دارم از پاراللش استفاده میکنم .

دیدگاه

مثلا یه سریال سه تا تایمر یک spi
                          یه یو اس بی یه سریال
                          یا تایمر بالا

یه usb + spi و سریال
                          و تایمر و اینتراپت

یه سوال
                          فرق بین 16 و 18 چیه
                          کدومش بهتره
                          اصلا اینا چند بیتن

دیدگاه

لطفا به دیتاشیت این میکرو ها یه نیگاهی بنداز . ویژگیهاشون رو ببین .
                            16F877A , 18F452 , 18F4550 , 18F2550 , 18F458 , 18F8720
                            سری 16 و 18 همشون 8بیتی هستن و حداکثر هم 10MIPS سرعت دارن . تفاوتهاشون هم بیشتر تو امکانات و حافظه هاشونه .
                            سری dspic و pic24 هم 16 بیتی هستن و بیش از 30MIPS سرعت دارن .
                            برای آشنایی بیشتر به دیتاشیت میکرو های زیر مراجعه کنید
                            DSPIC30F6014 , PIC24HJ128GP310
                            اگه 32 بیتی خواستی که باید بری سراغ سری pic32 . برای اطلاعات بیشتر هم به دیتاشیت این میکرو مراجعه کن . حدود 122DMIPS سرعت داره .
                            PIC32MX795F512L

دیدگاه

قیمتاش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X