اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد طراحی pcb با پروتئوس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد طراحی pcb با پروتئوس

با سلام چند تا سوال در مورد pcb پروتئوس دارم :
    1-در محیط ares چه طوری میشه فاصله قطعات رو اندازه گیری کرد ؟
    2-چه طوری میشه خطوط سبز رنگی که بعد از auto placer به وجود میاد به صورت دستی خذف و اضافه کرد(بین قطعات سیم کشی کرد یا احیانا سیم کشی ها رو پاک کرد)
    3-چه طوری باید از طرح ایجاد شده پرینت بگیریم ؟ در چه ابعادی که با واقعیت جور در بیاد ؟در چه محیطی(چون مغازه ای که پرینت میگیره نرم افزار پروتئوس نداره که برای پرینت بتونه بازش کنه)

پاسخ : چند سوال در مورد طراحی pcb با پروتئوس

1-از منوی سمت چپ ابزار demnsion mode شکله فلشه
    2-اون خطها مسیر هایی هستن که نرم افزار نتونسته بکشه . نیاز به پاک کردنشون نیست . با استفاده از ابزار track mode باید اون قسمت ها رو به هم وصل کنید و هر جا به سیم برخورد کردید براش جامپر بزارید
    3-اگه از 7.6 استفاده میکنی export pdf داره . پی دی اف بهترین گزینه هست و اسه اندازه .export bitmap هم میتونی استفاده کنی
    موفقيت = يك درصد نبوغ ، 99 درصد عرق ريختن
    (اديسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید فروزانی
      1-از منوی سمت چپ ابزار demnsion mode شکله فلشه
      2-اون خطها مسیر هایی هستن که نرم افزار نتونسته بکشه . نیاز به پاک کردنشون نیست . با استفاده از ابزار track mode باید اون قسمت ها رو به هم وصل کنید و هر جا به سیم برخورد کردید براش جامپر بزارید
      3-اگه از 7.6 استفاده میکنی export pdf داره . پی دی اف بهترین گزینه هست و اسه اندازه .export bitmap هم میتونی استفاده کنی
      با عرض تشکر چنتا سوال دیگه دارم :
      1-واحد demnsion mode چیه و آیا میشه تبدیل به cm کردش ؟
      2-مشکل من با خطوط سبز اینه که پروتئوس gnd پایه 11 مگا32 رو را به gnd پایه 31 که مربوط به avcc هستش وصل میکنه که پایه 31 اصلا مورد استفاده من نیست و هر کاری میکنم پاک نمیشه آیا میشود که خطوط سبز رو قبل از auto ruter حذف و اضافه کرد ؟
      3-منظور شما رو از جامپر اصلا متوجه نشدم میشه توضیح بدید چیه؟و چه طور ازش استفاده میشه ؟
      4-بعد از اینکه auto ruter کردیم وقتی برای export کردن قطعات رو پاک میکنیم گردی پایه پین ها هم پاک میشه و توی نقشه فقط خطوط باقی میمونه چی کار باید کرد که شماتیک پایه ها هم باقی بمونه (برای درست و در سایز واقعی دریل کردن برد)؟
      5-وقتی که نقشه رو به صورت pdf زدیم آیا به صورت پیش فرض در ابعاد واقعی پرینت میزنه یا تنظیمات خاصی داره؟

دیدگاه

چقد خوبه آدم جوونای علاقه مند به علم رو میبینه

view > metric-1 بر حسی میلی متر نشون میده
        2- پایه 31 gnd هست دقت نکردی
        3- ببین اون خطای سبز رو که گفتم چیه و گفتم باید نقطه هایی که توسط خط سبز به هم وصل شدن رو با تراک مد به هم وصل کنی . وقتی میخای به هم وصلشون کنی تو راهش حتما سیمایی که قبلا کشیدی وجود داره .پس باید از روی اون سیم ها ردش کنی . دوبار کلیک چپ کنی جامپر بوجود میاد . بعد میای از پایین صفحه top copper رو انتخاب میکنی ( خطوط قرمز) بعد جامپر ها رو به هم وصل میکنی که به خطوط ابی برخورد نکنه. البته این خطوط قرمز توی پرینت نمیان و نباید هم بیان چون میخورن به اون خطای ابی
        نمیدونم فهمیدی یا نه ولی تو اموزش ها کامل توضیح داده اونا رو بخون بعد بیا سوال کن مثل atmega32 نشه :biggrin:
        4- دقیقا نمی دونم کدوم گزینه هست . ولی توی همون تیک ها باید باشه . تا حالا باهاش کار نکردم
        5- ابعاد واقعی هست
        (اديسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید فروزانی
          چقد خوبه آدم جوونای علاقه مند به علم رو میبینه

view > metric-1 بر حسی میلی متر نشون میده
          2- پایه 31 gnd هست دقت نکردی
          3- ببین اون خطای سبز رو که گفتم چیه و گفتم باید نقطه هایی که توسط خط سبز به هم وصل شدن رو با تراک مد به هم وصل کنی . وقتی میخای به هم وصلشون کنی تو راهش حتما سیمایی که قبلا کشیدی وجود داره .پس باید از روی اون سیم ها ردش کنی . دوبار کلیک چپ کنی جامپر بوجود میاد . بعد میای از پایین صفحه top copper رو انتخاب میکنی ( خطوط قرمز) بعد جامپر ها رو به هم وصل میکنی که به خطوط ابی برخورد نکنه. البته این خطوط قرمز توی پرینت نمیان و نباید هم بیان چون میخورن به اون خطای ابی
          نمیدونم فهمیدی یا نه ولی تو اموزش ها کامل توضیح داده اونا رو بخون بعد بیا سوال کن مثل atmega32 نشه :biggrin:
          4- دقیقا نمی دونم کدوم گزینه هست . ولی توی همون تیک ها باید باشه . تا حالا باهاش کار نکردم
          5- ابعاد واقعی هست
          با عرض تشکر
          میدونم پایه 31 gnd هستش ولی من بهش نیاز ندارم از پایه 31 برای نوع خاصی از پیکره بندی adc استفاده میشه و من در مدارم نیازی ندارم که این پایه زمین شه و هر کاری میکنم اجازه پاک کردن خط سبز رو نمیده ؟
          آیا جامپر رو از قسمت via mode باید انتخاب کنیم ؟
          ار خطوط آبی که برای فیبر دو رو استفاده میشه و برای یک رو همه خطوط باید قرمز باشه :surprised:

دیدگاه

کسی از دوستان میتونه منو در مورد سوال زیر راهنمایی کنه :
            بعد از اینکه auto ruter کردیم وقتی برای export کردن قطعات رو پاک میکنیم گردی پایه پین ها هم پاک میشه و توی نقشه فقط خطوط باقی میمونه چی کار باید کرد که شماتیک پایه ها هم باقی بمونه (برای درست و در سایز واقعی دریل کردن برد)؟

دیدگاه

داداش چرا قطعات زبون بسته رو پاک میآ‌کنی؟
              موقع خروجی گرفتن لایه های مورد نظرت رو انتخاب کن
              مثلا اگه پشت فیبر میآ‌خوای،فقط bottom copper رو تیک بزن، یا اگه شکل قرار گیری قطعات رو فیبرو میآ‌خوای، فقط Top silk رو تیک بزن
              اگه فقط نقشه پایه هارو میآ‌خوای از قسمت model باید drill plot رو انتخاب کنی

دیدگاه

باید قطعات رو یه جور بچینی که خط های سبز رنگ بوجود نیاد . وقتی درست شد (آبی شد)میتونی حذفش کنی اگه خواستی
                من که گفتم اون خط های سبز چی هستن پس حالا به نظر شما امکان حذفشون توسط برنامه وجود داره ؟
                بله via mode . دوبار کلیک هم میشه
                برای شماتیک هم باید تیک top silk رو بزاری
                (اديسون)

دیدگاه

البته باید در قسمت export فقط گزینه top copper تیک داشته باشد

دیدگاه

خط سبز پایه 31 که پاک نشد ماهم مجبور شدیم با تراک مد دستی تغییرات مد نظر رو انجام بدیم

دیدگاه

راستی این جامپر در عمل یه تیکه سیمه که از پشت فیبر مدار رو به هم وصل میکنه؟یا قطعه مخصوص این کار وجود داره؟

دیدگاه

من تا حالا سه اوع دیدم
                        1-همون سیم!
                        2- مقاومت صفر اهم(به جای فیوز هم کاربرد داره)
                        3-یه سری قطعات رنگی هستن که قابل برداشته شدن یا گذاشتن هستن(نمونش جامپر های زوی مادر برد یا پشت هارد یا CD-DVD )

دیدگاه

بعد از اتو روتر کردن وقتی می خوای بعضی جاهارو دستی به هم وصل کنی ارور میده و خطی که کشیدی رنگش زرد و قرمز میشه علتش چیه و چه طور میشه برطرفش کرد؟

دیدگاه

چند علت داره:
                            1-فاصله خط تا خط یا پایه کناری از حد مجاز(که خودت میآ‌تونی تعریف کنی) کمتره
                            2- به جایی اتصال کرده
                            3- توی net list تعریف نشده

راه حل:
                            1-میآ‌تونی با توجه به موارد بالا مشکل رو حل کنی
                            2- اگه مورد 2 برقرار نبود میآ‌تونی بیآ‌خیال بشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid67
                              چند علت داره:
                              1-فاصله خط تا خط یا پایه کناری از حد مجاز(که خودت میآ‌تونی تعریف کنی) کمتره
                              2- به جایی اتصال کرده
                              3- توی net list تعریف نشده

راه حل:
                              1-میآ‌تونی با توجه به موارد بالا مشکل رو حل کنی
                              2- اگه مورد 2 برقرار نبود میآ‌تونی بیآ‌خیال بشی
                              این اتصال در نقشه isis نبود خودم بعدا اضافه کردم بعضی از خطوطی رو که اضافه کردم مشکلی پیش نیامد و بعضی رو هم ارور میده فایل زیر نقشه pcb است میتونید بررسی کنید:
                              http://rapidshare.com/files/369071062/pcb.LYT.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X