اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست راهنمایی برای اندازه گیری پارامتر های یک طیف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست راهنمایی برای اندازه گیری پارامتر های یک طیف

سلام
    من یک طیف دارم با دامنه متغییر نسبت به زمان(شکلش مثل نمودار های صوتی در میاد.)
    به نظرتون تغییرات ولتاز رو نسبت به زمان چطوری اندازه بگیرم
    میخام شکل موج رو توسط میکرو بدم به کامپیوتر.
    به نظرتون با نمونه برداری های سریع توسط ADC و ثبت ولتاژ میشه این کار رو کرد(به این صورت که مثلا هر 1 میکرو ثانیه یک بار ADC ر. چک کنه و ولتاژ رو تو یه آرایه ذخیره کنه.این طوری فاصله هر یک از اعداد آرایه میشه 1میکرو ثانیه و با مقداریر آرایه میشه نمودارو کشید)
    به نظرتون با AVR میشه این کار رو انجام داد یا برم هسته های قوی تر؟
    راستی ولتاژ منفی هم دارم.اینو چطوری اندازه بگیرم؟(یعنی به نوعی ولتاژم متناوبه ولی نمیشه یک سو کرد و اندازه گرفت)

پاسخ : در خواست راهنمایی برای اندازه گیری پارامتر های یک طیف

جناب آقای هادی اس ال شصت وشش
    1- adc داخلی میکرو سرعتش پایینه حدود یکی 2 میلی ثانیه
    راه حل = باید از مبدل های آنالوگ به دیجیتال دیگه استفاده کنید
    2- برای ارتباط به کامپیوتر هم در قسمت سریال حداکثر 115200 بیت در ثانیه سرعت دارید که میشه حدود 11 کیلو بایت در ثانیه
    راه حل =
    اول ببین چقدر اطلاعات داری
    اگه در حد 20-30 کیلو یا توی همون مایه هاست = از یه رم خارجی استفاده کن
    اگه فواصل زمانی زیاده یا شکل موجت دایم نیست یا نمی خوتی به صورت آنلاین روی سیستم اونو ببینی و .... ==== از همون رم استفاده کن

در غیر این صورت = :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    اصلا ببین همچین پروسسوری داری که اینقدر اطلاعات رو بتونه اندازه بگیره و بفرسته یا نه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نفرسته هم مهم نیست(آنلاین نباشه هم مشکلی نیست.همون ذخیره کنه.تو آرایه ذخیره میکنم آخر سر میفرستم)

align=left:1f6e821e99]• 10-bit Resolution
      • 0.5 LSB Integral Non-linearity
      • ± 2 LSB Absolute Accuracy
      • 13 - 260 μs Conversion Time
      • Up to 15 kSPS at Maximum Resolution
      • 6 Multiplexed Single Ended Input Channels
      • 2 Additional Multiplexed Single Ended Input Channels (TQFP and QFN/MLF Package only)
      • Optional Left Adjustment for ADC Result Readout
      • 0 - VCC ADC Input Voltage Range
      • Selectable 2.56V ADC Reference Voltage
      • Free Running or Single Conversion Mode
      • Interrupt on ADC Conversion Complete
      سرعت نمونه براداری 15kps زده یعنی سرعت ADC این میکرو از یک دهم میلی ثانیه کم تره.ولی باز دو تا صفر کم دارم تا به یک میکرو ثانیه برسه(فرکانس نمونه برداری 1MHZ)
      سری Xmega سرعته نمونه برداریش بیشتره ولی باز جواب نمیده.
      حجم اطلاعاتم هم بستگی به فرکانس نمونه برداره داره مثلا اگه با 10 کیلو هرتز 10 ثانیه نمونه بردازری کنم نمونه برداری کنم تقریبا 200 کیلو بایت فضا لازم دارم.(حالا رم با سرعت ذخیره بالا از کجا گیر بیارم)

دیدگاه

حالا مشکل بزرگتر اینه که اگه ADC با سرعت بالا استفاده کنم دیگه میکرو جواب نمیده. :cry2: :cry2:
        به نظرتون بهترین میکرو که بالاترین سرعت نمونه برداری ADC داره چه نوعی و کدو مدله(1MHZ نشه همون 10-20 کیلو رو تست می کنیم ببینم جواب میده یا نه)

دیدگاه

دایی جان گلم
          اسکوپ های مخصوص نمونه برداری تو جمهوری فراوونه و شاید ارزونتر از ساخت هم در بیاد.
          به هر حال ADC های ارزان که سرعت بالا هم دارند در بازار هست.
          مثل:
          MP7683
          MP7684
          TDA8714T
          خروجی این مبدل ها معمولا بدون هیچ واسطه ای به حافظه RAM منتقل میشه و بعد از اتمام نمونه برداری توسط یک میکرو به PC تخلیه میشه.
          مدارهای دیجیتال یا CPLD ها بهتر از میکروها می تونند پالسهای مورد نیاز برای نمونه برداری سرعت بالا رو تامین کنند. البته یک AVR که با کلاک 20 مگ کار می کنه، سرعت کافی برای هدایت دیتا از ADC به RAM داره.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
            هدف من ساخت اسکوپ نیست.
            این ADC ها که معرفی کردین خیلی چیز باحالیه(20mhz).فقط 8بیتن.راستی قیمت اینا چندن؟
            این ADC ها رو چطوری مستقیما به RAM وصل می کنن؟(من فقط با حافظه های سریال کار کردم.بقیشو دیگه بلد نیستم)
            بازم ممنون از جواباتون

دیدگاه

کلا مشکل سرعت نمونه برداری حل شد
              xmega128a1 سرعت نمونه برداریش 2MSPS هست .کریستال خود میکرو هم تا 32 mhz ساپورت میکنه
              ورژن جدید بسکام هم این Xmega رو ساپورت میکنه.
              همه چی حله.به جز کمبود فضا برای ذخیره اطلاعات که با این فرکانس بالا فککنم به 1-2 مگا بایت جا لازم داریم

دیدگاه

اگه از ATXmega استفاده می کنی می تونی تا 128 مگابیت SDRAM خارجی بگذاری و با استفاده از DMA داخلی میکرو باسرعت بالا نمونه ها رو وارد حافظه کنی.

دیدگاه

سلام
                  اگه ممکنه نحوه استفاده از DMA رو توضیح بدید.من تصمیم گرفتم از xmega استفاده کنم.ولی تا حالا استفاده نکردم.ورژن جدید بسکام اونو ساپورت میکنه.واسه سیمولیشن پروتوس این میکرو رو نداره.ورژن های جدیدش داره؟

دیدگاه

XMEGA رو با چی شبیه سازی کنم؟ کتابخونه ی پروتوس اینو نداره؟
                    خواهشن یکی نحوه استفاده از DMA رو بگه
                    پیشاپیش ممنون

دیدگاه

DMA همونطور که از اسمش پیداست برای رد و بدل داده ها به حافظه بدون درگیر کردنCPU است.
                      مثل پورت سریال که یک بایت بهش میدیم و خودش بیت به بیت میفرسته.
                      در DMA هم ما تعیین می کنیم از دیتای موجود آدرس a تا b به آدرس c تا d برود. پس از اجرای این دستور بدون اینکه CPU دخالت کند این جابجایی انجام می شود.
                      برای کار با DMA داخل ATxmega باید در کار با این میکرو مهارت پیدا کنی.
                      اگه هنوز با این میکرو کار نکردی بهتره چند ماه برای فراگیری اون زمان در نظر بگیری.

دیدگاه

سلام

میتونی واسه سیستمت از MMC/SD کارت ها استفاده کنی(همون رم هایی که به گوشی میخوره!!)

این کارتها اگر میکرو شما خوذ پروتکل رو ساپورت نمیکنه مشکلی نیست فقط باید خودت با SPI راه اندازیش کنی که البته سرعتش پایین تره ولی جواب میده. البته بسکام فکر میکنم کتابخونه این کارتها رو داره.

اگر هم سیستمت به PC وصله میتونی به صورت بلادرنگ (real time) دیتا رو بفرستی که در این صورت چون سرعت نمونه گیریت بالاست باید از یک بافر استفاده کنی (که بازم باید ببینی سرعت نمونه گیریت و ارسالت چطوره ولی فکر کنم همون حافظه رم میکرو جواب بده)

موفق باشید
                        Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

هدف اصلی من از استفاده از XMEGA سرعت بالای نمونه برداری و ADC 12 بیتی آن است.برای حافظه هم می خواستم از Xram استفاده کنم.
                          من یه آرایه تعریف کردم که تو SRAM واسه سرعت بالاش.XRAM و DMA رو هم واسه همین می خوام.این آرایه 50000 تا عضو باید داشته باشه که الان با mega 16 کل مدارمو درست کردم و کار میکنه ولی 450 تا نمونه برام میگیره(با سرعت کم 1khz البته یکم هم از این بیشتر میشه ها)
                          خواهشن یه منبع یا مثال انگلیسی هم معرفی کنید برم خودم بخونم.خودم نتونستم پیدا کنم

دیدگاه

www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8046.pdf

دیدگاه

واسه sd card میتونید فایل specification رو از نت بگیرید (همین عبارت رو سرچ کنید)

ماکزیمم سرعت sd در مود spi هم 25MHz هست.

شما بهتره بین ظرفیت و سرعت دست رسی بالا یه مصالحه ای بکنی. من تا حالا با سری Xmega کار نکردم ولی به این گزینه(sd card) هم میتونی فکر کنی. به نظر من جواب میده. البته تا میتونی کاری کن سراغ حافظه خارجی نری چون دردسر زیاد داره.

موفق باشید
                              Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X