اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد L298 و ساخت مسیر یاب چند تا سوال دارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد L298 و ساخت مسیر یاب چند تا سوال دارم

سلام به همه ی دوستان.

من دارم برای شروع روباتیک مسیر یاب میسازم. یک نمونه کوچیک با دوتا سنسور ساختم که اول کار چون بلد نبودم موتورها را میخواستم به میکرو وصل کنم که بعد فهمیدم که به خاطر جریان نمیشه.
    بعدش از یک ترانزیستور bd135 استفاده کردم که تا یک آمپر جریان میده و دوباره با مشکل برخورد کردم و از رله استفاده کردم.
    الان درست شده و به درستی جواب میده و موتورها روشن میشن که البته در ساخت بدنه روبات مشکل داشتم و همونطوری موند.
    همونطوری که دوستان میدونند رله هم تاخیر زیاد داره هم استفاده از PWM را غیر ممکن میکنه.

الانه که یه کم تجربه کسب کردم ، میخوام یه روبات برای مسابقه بسازم با 8 تا سنسور.

من برای موتورها چهار پایه از میکرو را گذاشتم که قصد دارم از PWM استفاده کنم و همچنین حرکت دو طرفه. میخوام روی پیچ ها موتور را خاموش نکنم و اون را در جهت عکس حرکت بدم.

متورهای من از نوع مینی موتور گیربکس 6 ولت 160 دور هست:
    http://roboeq.com/modules.php?op=mod...ls&lid=829
    گشتاور عملیاتی 2 kg.cm
    دور عملیاتی 145

توی اطلاعاتش نوشته شده که تا 160 میلی آمپر میکشه.

من دیتا شیت l298 را دارم اما نمیدونم دقیقا باید چیکارش کنم.
    اینجا را دیدم تا حدی متوجه شدم :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...8881.msg146169

اما دلیل استفاده از دیودها را نمیدونم.

سوالات من:
    1- آیا از 8 تا سنسور فقط 3 تا از اونها را برای کنترل بذارم کافیه؟؟
    2- آیا این موتورها برای روباتم جواب میده؟ من برای بدنه از کارتن پلاستیکی استفاده کردم که هم سبکه و هم مقاومت خوبی داره. البته مشکلش اینه که پیچ و مهره نمیشه روش سوار کرد.

3- 145 دور عملیاتی برای اتصال مستقیم موتور به چرخی مثلا با قطر 4 سانتیمتر کم هست یا زیاد؟

4- این آی سی l298 برای این دوتا موتور خوب جواب میده؟

5- دلیل استقاده از دیود در مدار این آی سی چیه و چه نوع دیودی باید استفاده کنم؟

ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

پاسخ : در مورد L298 و ساخت مسیر یاب چند تا سوال دارم

سوال اولت رو متوجه نشدم. 3تا رو بزاری واسه کنترل؟؟ پس بقیه چی؟
    ‏2- سرعتش نسبتا خوبه ولی جزء موتور های پرسرعت نیست. برای بدنه میتونی از همون برد میکرو هم استفاده بکنی.
    ‏3-
    ‏4- آره واسه این موتور ها خوب جواب میده .
    ‏5- این دیود ها به دیود های هرزگرد معروفند. وقتی موتور DC خاموش میشه ، به دلیل اینرسی یه چند دوری به گردش خودش ادامه میده . وقتی یه سیم پیچ بین دوتا آهنربا بچرخه تولید الکتریسیته میکنه. این ولتاز که به ولتاز معکوس معروفه اگه به L298 برسه بهش آسیب میزنه. کار این دیود ها اینه که این ولتاز رو به GND انتقال بدن. میتونی از 1N4007 یا 1N4148 استفاده کنی.

دیدگاه

پاسخ : در مورد L298 و ساخت مسیر یاب چند تا سوال دار

نوشته اصلی توسط محمد ایجی
      سوال اولت رو متوجه نشدم. 3تا رو بزاری واسه کنترل؟؟ پس بقیه چی؟
      از پاسختون متشکرم.

منظورم از گذاشتن 3 تا برای کنترل همون کنترل حرکت به چپ و راست بود و بقیه را برای موارد دیگه مثل شناسایی مسیر درست در جاهایی که مسیر دوتایی میشه و باید مسیر درست را با رنگ یا با جهت یک علامت شناسایی کرد و یا برای فهمیدن بریدگیهای مسیر و ...

از سوال سوم میخواستم بفهمم این تعداد دور با چنین چرخ هایی سرعت خوب میشه یا کمه؟
      من خیلی با موتورها آشنایی ندارم و نمیدونم این موتور چه سرعت و چه قدرتی داره. اگر توضیحی بدید ممنون میشم.

ولتاژ هایی که به آی سی l298 میتونم وصل کنم چه بازه ای میتونند داشته باشند؟

سوال پایانی : دیود ها را به همون شکلی که توی اون لینک هست باید نصب کنم؟ یعنی یک دیود از زمین به خروجی آی سی و یک دیود از خروجی آی سی به ولتاژ ورودی؟

دیدگاه

1- نه، 3 سنسور کافی نیستش و یکی مث من از 6 سنسور فقط واسه مسیر مستقیمم استفاده میکنم (PWM) چو ربات رو مسیر خیلی اینور و اونور میکنه و س سنسور سرعتو پایین میاره
        2- این موتورها هم گشتاورشون واسه مسابقات حرفه ای (مث رعدکاپ که همه میان و میبینی که چیکار کردن) خیلی کمه و گیربکسشون واسه سطح شیبدار کم میارن
        3- گفتم ، خوبه اما سرعت و قدرتت خیلی کمه
        4- آره، کاملا جواب میده
        5- برای جلوگیری از جریان برگشتی از موتورهات به برد اصلی. همونطوری که دوستمون گفت از 1N4007 استفاده کن (4 تا واسه هر موتور)

پایه های PWM یادت نره که رو پرت D هستن
        موفق باشی
        ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

کسی هست بتونم توی چت در مورد چینش سنسورها ازش کمک بگیرم و باهاش صحبت کنم؟؟ چون خودم در این مورد تجربه ای ندارم.
          اگر یکی آی دی بده ممنون میشم....

مگه سطح کف زمین توی رعد کاپ صاف نیست؟ شیب داره؟

من از atmega32 استفاده میکنم. برای PWD میشه پورت های D4~D7 درسته؟

اگر 145 دور باشه ، میشه تقریبا 2.5 دور در ثانیه. حالا اگر محیط چرخ من تقریبا 13 سانت باشه. بگیریم مثلا 30 سانتیمتر در ثانیه حرکت میکنه.

آیا سرعت تقریبی را بد حساب میکنم یا اینکه این سرعت کم هست؟؟؟

(همینطوری خودم یه چیزی حساب کردم دیگه نمیدونم سرعت اینطوری حساب میشه یا نه یا اینکه واقعا در عمل تعداد دورها همین هست یا نه.)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir01
            کسی هست بتونم توی چت در مورد چینش سنسورها ازش کمک بگیرم و باهاش صحبت کنم؟؟ چون خودم در این مورد تجربه ای ندارم.
            اگر یکی آی دی بده ممنون میشم....

مگه سطح کف زمین توی رعد کاپ صاف نیست؟ شیب داره؟

من از atmega32 استفاده میکنم. برای PWD میشه پورت های D4~D7 درسته؟
            سلام دوست خوبم

منظورت از pwm هست؟

rpm موتور هات برای مسابقه پایینه(اگر 160 دور است)
            قطر چرخات چه قدره؟

چند تا سنسور داری؟

معمولا چینش سنسور ها بستگی به قوانین دارد به شکل خونه بدون کف یا خونه بدون کف ویک دیوار یا به صورت بدون کف و دیوار ها می باشد(به شکلهشت فارسی)

دیدگاه

برای بدنه از پلکسی هم می توانی استفاده کنی با کرل یا اتوکد طراحی کنی بدی بیرون بدون هک قیمتش خوبه

دیدگاه

سلام

بذای بایوس سنسورهات حتما از adc خود میکرو استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirf

سلام دوست خوبم

منظورت از pwm هست؟

rpm موتور هات برای مسابقه پایینه(اگر 160 دور است)
                  قطر چرخات چه قدره؟

چند تا سنسور داری؟

معمولا چینش سنسور ها بستگی به قوانین دارد به شکل خونه بدون کف یا خونه بدون کف ویک دیوار یا به صورت بدون کف و دیوار ها می باشد(به شکلهشت فارسی)
                  آره خوب . منظورم همون PWM هست که اشتباه تایپی بود.

سطح کف مسابقه رعد کاپ در رشته مسیر یاب ساده کسی نمیدونه شیب داره یا نه؟

rpm با یک چرخ قطر 4 سانت چقدر باشه خوبه؟؟ یا اصلا سرعت یه مسیر یا چند سانتیمتر در ثانیه باید باشه تا بتونه موفق بشه؟

اگر بخوام قطر چرخ را زیاد کنم احتمالا موتورم نتونه تحمل کنه درسته؟

در مورد استفاده از پلکسی هم ممنون . در موردش جست جو میکنم.

برای سنسورها هم از خود میکرو استفاده کردم. از تبدیل کننده 8 بیتی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir01

سطح کف مسابقه رعد کاپ در رشته مسیر یاب ساده کسی نمیدونه شیب داره یا نه؟

rpm با یک چرخ قطر 4 سانت چقدر باشه خوبه؟؟ یا اصلا سرعت یه مسیر یا چند سانتیمتر در ثانیه باید باشه تا بتونه موفق بشه؟

اگر بخوام قطر چرخ را زیاد کنم احتمالا موتورم نتونه تحمل کنه درسته؟

برای سنسورها هم از خود میکرو استفاده کردم. از تبدیل کننده 8 بیتی.
                    نه تو مسیریاب ساده سطح شیبدار وجود نداره
                    این طوری که شما حساب میکنی باید ربات در 10 ثانیه کل مسیرو بره :read:
                    نه اینطوریام نیست شما چندیدن چیزو در نظر نگرفتی :1- لغزش ربات 2- اصطحکاک 3- وزن ربات (سرعتو پایین میاره) 4- ....
                    به نظر من تو مسیریاب ساده حداقل سرعت موتورات 400 تا باشه خوبه از موتورهای 480 دور زیر استفاده کنی خوبه :
                    http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=83
                    آره وقتی قطر چرخات بیش از حد بشه به موتورهات فشار میاد
                    قظیه رو خیلی گندش نکن ، 4 تا سنسور واسه سنس بارکد رنگی مسابقات کافیه و میتونی اونارو طوری بذاری وسط رباتت که نویز کمتری بگیره
                    ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                      به نظر من شاسیتو از همون بورد سنسورت استفاده کن تا از نظر وزن مشکلی نداشته باشی ،
                      و به این توجه داشته باش که موتوری استفاده کنی که بتونی از تمام ظرفیتش استفاده کنی ،
                      کنترل ربات تو سرعتای بالا بسیار مشکل میشه به خصوص برای کسی که میخواد تا یک ماه دیگه در مسابقه شرکت کنه ، و اگه موتور سرعت بالا گرفتی و خواستی از نصف سرعتش استفاده کنی ، کار خوبی از آب در نمیاد .
                      در مورد آرایش سنسورات باید بگم بستگی به الگوریتم حرکتت داره ، به نظر من بشین فکر کن ببین رباتت میخوای وقتی فلان حالت از خط رو دید چکار کنه ، مثل اینکه خودت داری کنترلش میکنی (سوار رباتی ) .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir01

از پاسختون متشکرم.

منظورم از گذاشتن 3 تا برای کنترل همون کنترل حرکت به چپ و راست بود و بقیه را برای موارد دیگه مثل شناسایی مسیر درست در جاهایی که مسیر دوتایی میشه و باید مسیر درست را با رنگ یا با جهت یک علامت شناسایی کرد و یا برای فهمیدن بریدگیهای مسیر و ...

از سوال سوم میخواستم بفهمم این تعداد دور با چنین چرخ هایی سرعت خوب میشه یا کمه؟
                        من خیلی با موتورها آشنایی ندارم و نمیدونم این موتور چه سرعت و چه قدرتی داره. اگر توضیحی بدید ممنون میشم.

ولتاژ هایی که به آی سی l298 میتونم وصل کنم چه بازه ای میتونند داشته باشند؟

سوال پایانی : دیود ها را به همون شکلی که توی اون لینک هست باید نصب کنم؟ یعنی یک دیود از زمین به خروجی آی سی و یک دیود از خروجی آی سی به ولتاژ ورودی؟
                        اول بگم که اگه میخوای به مقام آوردن فکر کنی ، این موتور ها رو بنداز دور! حداقل باید 400 - 500 rpm باشه .
                        چینش سنسور ها و تعدادشون کاملا به نهوه برنامه نویسیت بر میگرده . تو یکی از مسابقات یکی از تیم ها با 3 تا سنسور به فینال هم رسید .
                        با استفاده از L298 هر کدوم از موتور هات میتونه حداکثر 50 ولت و 2 آمپر باشه . در ضمن برای هر موتور باید 4تا دیود بزاری نه 2تا . (به دیتاشیت مراجعه کنید .)

دیدگاه

در مورد قطر چرخ که گفتی میخام 4 سانتی بزارم از نظرتئوری و فرمول دور موتورت میره بالا . مثلا اگه بخای یه موتور 500 دور استفاده کنی چرخ 7 سانتی متری مناسبشه
                          موفقيت = يك درصد نبوغ ، 99 درصد عرق ريختن
                          (اديسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HENAS
                            به نظر من تو مسیریاب ساده حداقل سرعت موتورات 400 تا باشه خوبه از موتورهای 480 دور زیر استفاده کنی خوبه :
                            http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=83
                            قظیه رو خیلی گندش نکن ، 4 تا سنسور واسه سنس بارکد رنگی مسابقات کافیه و میتونی اونارو طوری بذاری وسط رباتت که نویز کمتری بگیره
                            با استفاده از L298 هر کدوم از موتور هات میتونه حداکثر 50 ولت و 2 آمپر باشه . در ضمن برای هر موتور باید 4تا دیود بزاری نه 2تا . (به دیتاشیت مراجعه کنید .)
                            اما این موتور 480 دور ، گشتاور عملیاتیش 0.7 هست. البته دقیقا نمیدونم این گشتاور عملیاتی چی هست. اما به نظر میاد کم باشه. این طور نیست؟

متوجه تعداد دیود ها شدم. برای هر خروجی که گفتم دوتا ، برای هر موتور میشه 4 تا دیگه...

دیدگاه

راستی یه نکته کوچولو و البته شاید ناقابل و پیش پا افتاده: من واسه اینکه برد ربات کوچیکتر در بیاد و نسبتا حجم قطعات کمتر بشه ، به جای 4تا دیود واسه هر موتور از پک کامل پل دیود استفاده کردم.(به عبارتی جمعا 2 تا پل دیود) :nice:
                              ضمنا واسه کنترل بهتر ربات چرخ با قطر کوچیک و موتور نسبتا سرعت بالا (مثلا 600rpm) استفاده کنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X