اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نصب سیستم عامل گرافیکی روی ARM 7

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نصب سیستم عامل گرافیکی روی ARM 7

سلام
    داشتم تو سایت micrium.com چرخ میزدم یه سری مطالب جالب به چشم خورد
    µC/OS-II and the ARM7 راجب
    http://micrium.com/page/downloads/ports/arm
    زیاد سر در نیاوردم ولی مثل اینکه میشه سیستم عامل گرافیکی روی ARM 7 نصب کرد
    از دوستان خواهش می کنم اگه اطلاعات بیشتری دارن اینجا قرار بدن تا ستفاده کنیم
    www.tehranelec.com

پاسخ : نصب سیستم عامل گرافیکی روی ARM 7

روی آرم 7 RTOS قابل اجرا هست . RTOS مخفف RealTime Operational System هست. uc/os هم یکی از این rtos ها هست . البته سورسش به راحتی گیر نمیاد چون تجاریه. برای محیط گرافیکی هم لازمه علاوه بر خود uc/os از ماژول uc/gui استفاده بشه . محیط های گرافیکی معمولا 1-2 مگ حافظه رم و رام نیاز دارند ، در نتیجه میکروی شما باید قابلیت اتصال به مموری خارجی (با باس خارجی) داشته باشه.
    برای اطلاعات بیشتر در مورد rtos ها ، فایل آموزشی rtos رو که تو وبلاگم گذاشتم رو میتونید بخونید.

دیدگاه

یعنی امکانش هست روی at91samx256 بشه سیستم عامل گرافیکی نصب کرد
      روی کدوم arm ها(منظور arm`7) میشه سیستم عامل گرافیکی نصب بشه
      www.tehranelec.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمد خانی
        یعنی امکانش هست روی at91samx256 بشه سیستم عامل گرافیکی نصب کرد
        روی کدوم arm ها(منظور arm`7) میشه سیستم عامل گرافیکی نصب بشه
        روی LPC2378 ، LPC2478 و کلیه میکروکنترلر هایی که پورت EMC دارن میشه RTOS نصب کرد .

دیدگاه

ممنون
          ولی این میکروها LPC2378 و LPC2478 دارای مشکلاتی هستند
          نمیشه پیداشون کرد اگرم پیدا بشوند خیلی گرون هستند شکل پایه هاش نافرم هست
          و اینا خییلی قدرتمند هستند من منظورم یکی از همین معمولیا بود مثل at91samx256
          هیچ راهی نیست که رو این ها بشه پیاده کرد
          www.tehranelec.com

دیدگاه

روی arm7 های اتمل امکان نصب سیستم عامل نیست !

دیدگاه

روی همه میکرو های آرم (حتی میکرو های avr,pic,8051 ) میشه rtos نصب کرد .

ولی محیط گرافیکی برای اونا یه قضیه دیگس . بازم میگم برای محیط گرافیکی (علاوه بر خود rtos ) معمولا به رم و رام نسبتا زیادی (حدود 1-2 مگ) احتیاجه . بنابراین میکرو هایی که باس خارجی دارن مثل lpc2378 برای این کار مناسبن.

البته من یه دمو از ucos + uc/gui برای میکروی stm32 دارم که اجرا میشه ، در حالی که 1مگ رم و رام نداره . منتها اصلا وقت نکردم که برسی کنم که : چون این دمو هست راحت اجرا شده یا کلا با کم کردن ماژولهای uc/gui میشه روی این میکرو های با حافظه در حد چند صد کیلو اجراش کرد.

اگه علاقه دارید تو اینترنت یا خود سایت میکرونیوم بگردید ببینید حداقل حافظه مورد نیاز برای اجرای uc/gui چقدره . معمولا برای حافظه مورد نیاز از کلمه FOOTPRINT استفاده میکنن ، شاید تو جستجوتون کمکتون کنه.

اگه چیزی پیدا کردید تو همینجا بگید تا بقیه هم استفاده کنن.

*سیستم عامل (به شکلی که ما میشناسیم ) با RTOS فرق داره . نصب ، استفاده و نوشتن برنامه براشون هم تفاوت داره . نوشتن برنامه برای سیستم عامل ساده تره ولی در عوض قابلیت اطمینان و سرعت تو rtos بیشتره.

دیدگاه

داشتن محیط گرافیکی خیلی ربطی به داشتن رم یا رام خیلی بالا نیست. البته به نحوه کاربرد بستگی داره. مثلا ایجاد یک منو یا پنجره خوشگل رو میشه حتی با داشتن یکی دو کیلوبایت رم و 10 الی 20 کیلوبیت رام انجام داد. لااقل من چند سال پیش همین عمل رو روی یک pc با حدود 30 کیلو حافظه و یک کارت حافظه انجام دادم. تاکید میکنم این میزان حافظه از حافظه مورد نیاز DEVICE خروجی جداست.

ایضا
                RTOS همون سیستم عامل منتهی با کاربردهای REALTIME هستش تنها و مهمترین تفاوت عمده این نوع سیستم عاملها با سیستمهای عامل عمومی اینه که زمان پاسخ این OS ها به ازای EVENT های متفاوت قابل محاسبه است (به خاطر داشته باشیم که شرط REALTIME بودن یک برنامه DETERMINISTIC بودن رفتارهای برنامه از منظر زمانی است).

بنا بر این خیلی نترسین اگه میخوایین با چیزی مثل SAMX256 کار کنین. به عنوان یه پیشنهاد میتونین با این آی سی و یک LCD گرافیکی ساده 128 در 64 بدون هیچ حافظه اضافی کارتون رو شروع کنین. تضمین میدم که میشه.

دیدگاه

ببخشید....با یک کارت VGA (نه حافظه)

دیدگاه

RTOS با OS فقط تو ریل تایم بودن تفاوت ندارن(از نظر تعریف و ایدآل نمیگم ، این هایی که الان هستن رو میگم) برنامه برای RTOS همراه خود کرنل کامپایل میشه(اونی که من باهاش کار کردم ینطوریه) نه به صورت یه فایل جدا. برنامه ها هم همه به صورت تعریف task هستن (بر خلاف OS که خودش ترد ها رو مشخص میکنه)

درضمن PC ها پردازنده های CISC دارن که باعث میشه حجم کد کم بشه . حالا کارت گرافیک که به جدا.

البته اگه قرار باشه خودمون محیطگرافیکی رو طراحی کنیم(که مسلما یه چیز ساده میشه) ، حجم و اندازه اون دست خودمونه. ولی بحث سر استفاده از uC/GUI هست و شرکت سازنده اون هم یه حداقل حافظه ای رو اعلام کرده (البته من مقدار دقیقش رو نمیدونم)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X