اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار محافظ منبع در برابر اتصال کوتاه و و بار زیاد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مدار محافظ منبع در برابر اتصال کوتاه و و بار زیاد

سلام دوستان من یک ترانس 24 ولتی دارم که می خواهم یک مدار محافظ در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان براش بزارم چه کار باید بکنم دوستان منبع تغزیه من 3 آمپری است شاید آن رو خواستم مقدار مصرفی مدارم رو بیشتر کنم در این صورت هم من چکار می توانم بکنم

با کمال تشکر از اساتید بزرگوار
    کسی کوه را برداشت که از سنگ ر یزه ها شروع کرد

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,10159.0.html

یه وقت رو تشکر کلیک نکنیدآ‌ها،جیزه!!

پاسخ : ساخت مدار محافظ منبع در برابر اتصال کوتاه و و بار زیاد

دوست عزیز
    ساده ترین و معمولترین کار استفاده از فیوز شیشه ای با آمپراژ مورد نیاز میباشد تا به هنگام عبور جریان زیاد در اتصال کوتاه مدار را قطع کند.
    در غیر اینصورت باید جریان را به کمک میکرو با تقسیم مقاومتی (با توجه به اینکه جریان و ولتاژ متناسبو قابل تبدیل به یکدیگر هستند) اندازه گیری/مقایسه کنی تا به هنگام عبور جریان زیاد مدار را با رله قطع کنی.
    نيك و بد چون همي ببايد مرد
    خنك آنكس كه گوي نيكي برد
    هر كه آمد عمارتي نو ساخت
    رفت و عمارت به ديگري پرداخت

دیدگاه

دوست عزیز بله شما دورست می گوید ساده ترین کار همین کار است و لی برای یک سیستم هوشمند باشد یعنی در زمان اضافه بار یا اتصال کوتا ه خود ولتاژخوروجی ما را قطع کند و بعد از این که اضافه بار رفع شد وصل کند می خواهم مداری بسازم البته دوستان این را هم بگویم با ای سی هایی می شود این کار را کرد ولی محدودیت جراین من بالا تراز ای سی ها است طبق گفته قبلی من .
      ولی من باید بااین شرایط این پاور را کنترول کنم البته این رو در مورد فیوزهای شیشه ای هم بگم چون این ها یک نوع فیوز کند کار هستند تا بخواهند مدار ما را قطع کنند مدار ما می ره لا لا یعنی خدا حافظ با ید کرد با مدار الکترنیک

منتظر پیشنهادات شما بزرگواران هستم این تجربه خوبی است که می شود در جا های بسیار زیاد استفاده کرد .

دیدگاه

از سنسورهای اثر هال (Hall Effect) استفاده کن. جریان رو خوب اندازه میگیرن و خروجی ظریف و دقیقی دارند.
        دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

فیوز جریان قابل برگشت کارت رو راه می اندازه.
          ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
          Ctrl+C , Ctrl+V
          .................................................. ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوتلاس
            فیوز جریان قابل برگشت کارت رو راه می اندازه.
            نوشته اصلی توسط Ma3oud
            از سنسورهای اثر هال (Hall Effect) استفاده کن. جریان رو خوب اندازه میگیرن و خروجی ظریف و دقیقی دارند.
            دوستان اینهایی که میگین بیشتر توضیح بدین تا بتوانیم استفاده کنیم مثلا شماره نمونه ای سی نمونه مدار ساخته شده ای از این جور چیز ها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shoeyb
              ...البته دوستان این را هم بگویم با ای سی هایی می شود این کار را کرد ولی محدودیت جراین من بالا تراز ای سی ها است طبق گفته قبلی من ...
              آقای شعیب، اگه میشه شماره ی این آی سی رو که میگید بنویسید. من هم خیلی دنبال مداری هستم که این کار رو انجام بده ولی باید حداقل بتونه 4 آمپیر رو تحمل کنه
              منتظر جوابتونم
              با تشکر

دیدگاه

این راه حل ها چیه! :biggrin:

باید از مقاومت شنت استفاده کنی اینم مدارشه خیلی سادست :

از این فرمول مقدار مقاومت R1 رو انتخاب میکنی و جریانت محدود میشه دیگه فیوز هم نمیخاد...

R1=0.7/I

که برای شما :
                R1=.7/3=0.2333

ترض کارشم اینطوریه که وقتی افت ولتاژ روی مقاومت R1 به 0.7 برسه ترانزیستور Q2 روشن میشه و جریان بیس ترانزیستور Q1 رو میدزده و جریان بیشتری رو عبور نمیده :biggrin:

توی این مدار حد اکثر ولتاژ اعمالی به بیس ترانزیستور Q1 درست رعایت نشده نری اینو ببندی بگی سوخید ترانزیستورم!!! باید یه مقاومت دیگه یا زنر بهش ازافه بشده ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  این راه حل ها چیه! :biggrin:

باید از مقاومت شنت استفاده کنی اینم مدارشه خیلی سادست :

از این فرمول مقدار مقاومت R1 رو انتخاب میکنی و جریانت محدود میشه دیگه فیوز هم نمیخاد...

R1=0.7/I

که برای شما :
                  R1=.7/3=0.2333

ترض کارشم اینطوریه که وقتی افت ولتاژ روی مقاومت R1 به 0.7 برسه ترانزیستور Q2 روشن میشه و جریان بیس ترانزیستور Q1 رو میدزده و جریان بیشتری رو عبور نمیده :biggrin:

توی این مدار حد اکثر ولتاژ اعمالی به بیس ترانزیستور Q1 درست رعایت نشده نری اینو ببندی بگی سوخید ترانزیستورم!!! باید یه مقاومت دیگه یا زنر بهش ازافه بشده ....
                  آقا دمت گرم، خیلی ممنون!
                  ولی فکر نمی کنم این مدار به درد من بخوره، چون (اگه اشتباه نکنم!) توی این مدار، ترانزیستور داره توی ناحیه ی فعال کار می کنه و تلفاتش خیلی زیاد میشه. در ضمن، ولتاژی که من میخوام کنترل کنم، 50 ولت با جریان حداکثر 4آمپر هستش، یعنی این ترانزیستور 200وات باید تحمل ئاشته باشه!!! و مثل یه بخاری عمل میکنه!!
                  ای کاش میشد این کار رو با حداقل تلفات انجام داد (یه چیزی توی مایه های سوییچینگ)، البته نه سوییچینگ ولتاژ، بلکه سوییچینگ جریان.
                  کسی می تونه ما رو کمک کنه؟! به پایان مهلت تحویل پروژه ام، 2هفته دیگه بیشتر نمونده.
                  Please Help me!

دیدگاه

من همین راهو بلدم :redface:

دیدگاه

یه راه دیگه هم اینه که از ولتاژ خروجی نمونه برداری کنی و اونو به یه مقایسه کننده پ امپ بدی و با یه ولتاژ مبنا مقایسش کنی و در صورتی که ولتاژ خروجی صفر شد یعنی اینکه اتصال کوتاه شد مدار رو با یه رله قطع کنه .
                      چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...

دیدگاه

اینوقت رله مثل مثلثل شرو میکنه به قطع و وصل شدن :biggrin: یه مدار تاخیر 2-3 ثانیه ای هم براش بزاری بد نیست

دیدگاه

دم هر دوتون گرم!
                          من این مدار رو برای طبقه ی خروجی یه منبع تغذیه ی دیجیتال هوشمند و سوییچینگ نیاز دارم. این راه حلی که آقای OutLandish992 ارائه داد، به نظرم راه حل خوبیه؛ البته نه با رله، با یه عنصر سوییچ الکترونیکی مثل ماسفت.
                          از اونجایی که من ولتاژ مورد نظر برای خروجی رو به مدار وارد میکنم و اون رو تبدیل به عدد می کنم وتوی ثبات OCR1A (برای ساخت موج PWM) می ریزم، می تونم یه برنامه ای براش بنویسم که از ولتاژ خروجی با استفاده از مققسم ولتاژ نمونه برداری کنم و در صورتی که ولتاژ صفر شده بود (یعنی خروجی اتصال کوتاه شده بود) سریع داخل ثبات OCR1A، عدد صفر رو بریزم و یا تایمر رو خاموش کنم تا موج PWM ای تولید نشه و در نتیجه سوییج (ماسفت) قطع بشه تا نسوزه.
                          البته من یه مشکلی دارم ، باید یه مدار الکترونیکی دیجیتال طراحی کنم که بشه با اون جریان رو کنترل کرد. یعنی دو تا میکرو سوییچ داشته باشه برای افزایش یا کاهش جریان و میخوام با حداقل تلفات باشه. حالا از اساتید میخوام اگر امکانش هست، کمکهاشون و نظرهاشون رو ارائه بدن.
                          بدجوری موندم تو خماری، تا همین چندروز پیش توی استرس گیر آوردن قطعه بودم (من ساکن اهواز هستم و متاسفانه توی این شهر، قطعاتی که میخواستم گیرم نیومد )، حالا هم توی استرس تموم کردن پروژه ام (تا 7مرداد فرصت دارم )

دیدگاه

دم هر دوتون گرم!
                            من این مدار رو برای طبقه ی خروجی یه منبع تغذیه ی دیجیتال هوشمند و سوییچینگ نیاز دارم. این راه حلی که آقای OutLandish992 ارائه داد، به نظرم راه حل خوبیه؛ البته نه با رله، با یه عنصر سوییچ الکترونیکی مثل ماسفت.
                            از اونجایی که من ولتاژ مورد نظر برای خروجی رو به مدار وارد میکنم و اون رو تبدیل به عدد می کنم وتوی ثبات OCR1A (برای ساخت موج PWM) می ریزم، می تونم یه برنامه ای براش بنویسم که از ولتاژ خروجی با استفاده از مققسم ولتاژ نمونه برداری کنم و در صورتی که ولتاژ صفر شده بود (یعنی خروجی اتصال کوتاه شده بود) سریع داخل ثبات OCR1A، عدد صفر رو بریزم و یا تایمر رو خاموش کنم تا موج PWM ای تولید نشه و در نتیجه سوییج (ماسفت) قطع بشه تا نسوزه.
                            البته من یه مشکلی دارم ، باید یه مدار الکترونیکی دیجیتال طراحی کنم که بشه با اون جریان رو کنترل کرد. یعنی دو تا میکرو سوییچ داشته باشه برای افزایش یا کاهش جریان و میخوام با حداقل تلفات باشه. حالا از اساتید میخوام اگر امکانش هست، کمکهاشون و نظرهاشون رو ارائه بدن.
                            بدجوری موندم تو خماری، تا همین چندروز پیش توی استرس گیر آوردن قطعه بودم (من ساکن اهواز هستم و متاسفانه توی این شهر، قطعاتی که میخواستم گیرم نیومد )، حالا هم توی استرس تموم کردن پروژه ام هستم (تا 7مرداد فرصت دارم )

دیدگاه

دوست عزیز :bye
                              توی سایت آقای لاچینی یه منبع تغذیه با AVR و LCD هست که میتونی جریان ماکزیممی که میخوای به بار بدی رو تنظیم کنی .
                              به این آدرس سر بزن شاید از مدار چیزهایی دستگرت بشه !

http://www.hlachini.com/modules.php?...8%A7%20Atmega8
                              چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X