لپآ*تاپ و نتآ*بوک چه تفاوتآ*هايي دارند؟
سهم بازار نتآ*بوک در بازار رايانه به سرعت در حال افزايش است و اين دستگاهآ* اغلب بهآ*عنوان جايگزين آينده لپآ*تاپآ*ها دانسته ميآ*شود، با اين همه همچنان برخي از کاربران در مورد اينکه نتآ*بوک چيست و چه فرقي با لپآ*تاپ دارد سردرگمند.

بيآ*شک لپتاپ و نتآ*بوک هر دو مزايا و معايبي دارند اما ميآ*توان از چند نظر تفاوت آنآ*ها را مورد ملاحظه قرار داد تا با توجه به کاري که انجام ميآ*دهيم دريابيم کداميک براي ما مناسبآ*تر خواهد بود.

*اندازه:

آنچه در نظر اول در مورد نتآ*بوک جلب توجه ميآ*کند، اندازه آن است؛ نمايشگر نتآ*بوک معمولا از هفت تا 10 اينچ است اما اندازه لپآ*تاپآ*ها معمولا از 14 اينچ آغاز ميآ*شود. اين مساله موجب ميآ*شود نتآ*بوکآ*ها در مقايسه با لپآ*تاپآ*ها بسيار کوچکآ*تر و سبکآ*تر باشند. همچنين قابل حملآ*تر بوده و ميآ*توانند در کيف يا کوله پشتي کوچک حمل شوند.

*وضوح:

بيشآ*تر نتآ*بوکآ*ها در حال حاضر وضوح تصويري 1024 در 600 را فراهم ميآ*کنند؛ هر وضوحي پايينآ*تر از اين ميزان به کاربر اجازه نميآ*دهد يک صفحه وب را بهآ*طور کامل مشاهده کند و مجبور است براي خواندن کل متن صفحه را به عقب يا جلو ببرد.

*قدرت:

اندازه کوچک نتآ*بوکآ*ها آنآ*ها را از نظر مصرف نيرو بهينه ميآ*کند، بنابراين ميآ*توان از يک نتآ*بوک به مدت پنج تا شش ساعت بدون شارژ مجدد باتري استفاده کرد که سه برابر طولانيآ*تر از يک لپآ*تاپ معمولي است. اين ويژگي به همراه راحتي حمل، نتآ*بوک را به دستگاه پرطرفدار مسافران مسافتآ*هاي دور تبديل ميآ*کند.

*کارآمدي:

اندازه، تنها تفاوت ميان لپآ*تاپ و نتآ*بوک نيست؛ عيب اصلي نتآ*بوکآ*ها مربوط به کارآمدي ضعيفآ*تر آنآ*ها از نظر سخت افزاري است. سرعت هارددرايو و پردازنده حافظهآ*هاي گرافيکي پايينآ*تر بهآ*طور روشن ارزشي به جذابيت نتآ*بوکآ*ها اضافه نميآ*کند.

بنابراين انجام هرگونه کار سنگين مانند ويرايش گرافيک يا ويديو به آساني کار در لپآ*تاپآ*ها نخواهد بود. حتي پخش بيش از اندازه ويديو در سايتآ*هايي مانند يوتيوب نيز ميآ*تواند نتآ*بوک را به ميزان قابل ملاحظهآ*اي آهسته کند.

*کيآ*بورد:

يک ايراد عمده وارد شده در مورد نتآ*بوکآ*ها به ابعاد کيآ*بورد آنآ*ها مربوط است. در صورتي که کاربر انگشتان بلندي داشته باشد، مجبور است زمان زيادي براي تصحيح آنچه که تايپ کرده صرف کند. نتآ*بوکآ*ها معمولا کيآ*بوردهاي کوچکي دارند که تايپ با آنآ*ها را دشوار ميآ*کند.

*درايوهاي نوري و اتصال به اينترنت:

نتآ*بوکآ*ها معمولا درايو ديسک نوري ندارند، به اين معني که از CD يا DVD خبري نيست. با اين همه اتصال به اينترنت يک مساله محوري در تمامي نتآ*بوکآ*هاست. تمامي آنآ*ها با واي فاي تعبيه شده عرضه شده و شمار روزافزوني از آنآ*ها به بلوتوث مجهز شدهآ*اند، بنابراين ميآ*توانند براي اتصال به اينترنت به يک شبکه تلفن همراه نسل سوم متصل شوند.

*قيمت:

نکته آخري که چندان هم کم اهميت نيست، قيمت است؛ نتآ*بوکآ*ها بسته به امکانات بين 200 تا 500 دلار قيمت دارند، در حالي که ارزانآ*ترين لپآ*تاپ از 400 دلار آغاز ميآ*شود.

با يک لپآ*تاپ مدل پايين ميآ*توان به اينترنت متصل شد، اسناد را ايجاد و ويرايش کرد و بازيآ*هايي را اجرا کرد که براي نمايش بدون مشکل نياز به گرافيک بالايي ندارند. مدلآ*هاي بالاتر ظرفيت ذخيرهآ*سازي بيشآ*تر، RAM بالاتر وامکانات بيشآ*تري دارند.