ويندوز XP بازنشسته مي شود
مايکروسافت اعلام کرد که از 13 جولاي به حمايت رسمي خود از ويندوز "ايکس. پي" نسخه "سرويس پک 2" پايان مي دهد و محبوب ترين سيستم عامل دنيا را بازنشسته خواهد کرد.

به گزارش مهر، نسخه سرويس پک 2 سيستم عامل "ويندوز ايکس. پي" محبوب ترين سيستم عاملي است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.

اکنون به نظر مي رسد که اين ويندوز با روي کار آمدن ويندوز 7 به پايان دوره فعاليت خود نزديک مي شود. به طوري که مايکروسافت پس از 6 ماه از عرضه ويندوز 7 اعلام کرد که از 13 جولاي دست از حمايت رسمي سرويس پک 2 ويندوز ايکس. پي خواهد کشيد.

سال گذشته مايکروسافت زمان خداحافظي با اين سيستم عامل را اول جولاي اعلام کرده بود.

پس از گام اشتباه ويندوز ويستا، مايکروسافت نتوانست عرضه به روزسازيهاي ويندوز ايکس. پي را متوقف کند، چرا که ويستا مشکلات زيادي در عملکرد و اجرا داشت و بنابراين با استقبال کاربران مواجه نشد. اين درحالي است که ويندوز 7 نشان داده است که مي تواند جايگزين خوبي براي ويندوز ايکس. پي باشد.

در حال حاضر 75 درصد از رايانه هاي جديدي خانگي و 3/60 درصد از رايانه هاي قابل حملي که وارد بازار مي شوند به صورت پيش نصب داراي سيستم عامل ويندوز 7 هستند.

ويندوز ايکس. پي که در سال 2001 وارد بازار شد طولاني ترين زمان حضور را در تاريخ نرم افزارهاي شرکت ردموند به خود اختصاص داده است به طوري که اين محصول به مدت تقريبا 7 سال به عنوان يکي از محبوب ترين سيستم عاملهاي دنيا شناخته مي شد.

براساس گزارش eWeek، در روز 13 جولاي علاوه بر ويندوز ايکس. پي سرويس پک دو، حمايت از نسخه هاي ويندوز 2000 و ويندوز ويستا RTM نيز پايان خواهد يافت.