اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال بظاهر ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال بظاهر ساده

سلام . کسی میتونه طرز کار ژنراتور رو با عکس بزاره؟AC
    موتور 3 فاز رو با برق شهر چجوری میشه راه انداخت؟(همون موتور کولر)
    Tesla we owe you

پاسخ : چند سوال بظاهر ساده

سلام
    ژنراتورها از لحاظ عملکرد به دو دسته عمده ژنراتورهای سنکرون و القایی تقسیم بندی میشه که بیش از نود درصد ژنراتورها از نوع سنکرون هستند این که طرز کار ژنراتور چیه بحث بسیار پیچیده ای است خودش یک درس سه واحدی هست بهتر شما به کتابهای مرجع در این زمینه مثل سن بیم بهارا و چاپمن و ...مراجعه کنی
    بعدشم موتور های کولر های خانگی تک فاز هست نه سه فاز
    خود بحث راه اندازی موتورها هم دنیایی داره نمیشه در چند جمله بیان کرد بهترین راه مراجعه به همون کتابهایی که در بالا گفتم هست

دیدگاه

ممنون.
      ولی من یه پسر دبیرستانی ام واس همینم خیلی تخصصی و اینا نیستم و در حد اینکه مکانیزم اولیشون چیه کافیه .
      حتی لینکم کافیه.
      یه سوال دیگه : اگه یه منبع ولتاژ بالا ی ای سی رو به برق شهر بزنیم چی میشه؟ یعنی یه پریزی که ولتاژ 2 سرش 12کیلو ولته رو بزنیم تو برق
      Tesla we owe you

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tulkas
        یه سوال دیگه : اگه یه منبع ولتاژ بالا ی ای سی رو به برق شهر بزنیم چی میشه؟ یعنی یه پریزی که ولتاژ 2 سرش 12کیلو ولته رو بزنیم تو برق
        فک کنم برق شهر تقویت بشه؟؟؟؟!!!!!! oo:
        نه...... لامپهای خونه ها میسوزه؟؟؟؟؟؟؟!!!! :surprised:
        اینم نه...... دیگه چی میتونه بشه؟؟؟؟؟؟؟!! ......... ولش کن فکر لازم نیست......... بزن ببین چی می شه.....
        خبرشو حتما بدی....
        (جهت شاد کردن دوستان بود.. دلگیر نشیا)
        [hr]
        چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tulkas
          سلام . کسی میتونه طرز کار ژنراتور رو با عکس بزاره؟AC
          موتور 3 فاز رو با برق شهر چجوری میشه راه انداخت؟(همون موتور کولر)
          سلام
          اگر به طور ساده تر بخواهیم روش کار ژنراتور را توضیح دهیم به ان صورت است که اگر ما یک سیم پیچ را داخل یک میدان مغناطیسی قرار دهیم (مثلا میان دو قطب n , s اهنربا) و سیم پیچ را در داخل میدان مغناطیسی به دوران دراوریم در دو سر سیم پیچ ولتاژ القا میشود
          در مورد سوال دوم هم شاید وجود سه کلید کولر شما را به اشتباه انداخته است که موتورش سه فاز است
          موتور کولر از نوع القایی تک فاز است برای اطلاعات بیشتر به نظر من بهتر است کتاب های هنرستان از جمله کارگاه سیمپیچی و ماشین های ac , dc را دانلود کنید http://www.chap.sch.ir/MaghtaList.asp
          ویک نکته را هم متذکر شوم میتوان موتور سه فاز را با برق شهر یا همان تکفاز هم را انداخت
          به این صورت که به ازای هرکیلو وات موتور 50 uf خازن در مدار قرار دهیم به اینصورت که

دیدگاه

ممنون .
            نه من رو حساب اینکه دیدم سه تا سیم میره توش این فکرو کردم.
            حالا موتور 3 فاز چیه؟
            اینطور که شما میگی با آهنربای بلندگو میشه برق تولید کرد ؟
            ماشین های AC/DC رو پیدا نکردم ولی اون یکی رو چرا .
            کسی میدونه وسیله ی سنجش ظرفیت خازن اسمش چیه؟ کجا دارنش؟

ممنون
            Cheers
            Tesla we owe you

دیدگاه

شرمنده . ضریب توان چیه؟ اصلاح ضریب توان چیه؟
              Tesla we owe you

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : چند سوال بظاهر ساده

نوشته اصلی توسط tulkas
                ممنون .
                نه من رو حساب اینکه دیدم سه تا سیم میره توش این فکرو کردم.
                حالا موتور 3 فاز چیه؟
                اینطور که شما میگی با آهنربای بلندگو میشه برق تولید کرد ؟
                ماشین های AC/DC رو پیدا نکردم ولی اون یکی رو چرا .
                کسی میدونه وسیله ی سنجش ظرفیت خازن اسمش چیه؟ کجا دارنش؟

ممنون
                Cheers
                از این سه تا سیم یکی مربوط به نول و دیگری مربوط به دور کند و دیگری دور تند است
                اخه من چه طوری توضیح بدهم موتور سه فاز چیه!!!!!
                به طور کلی موتور های سه فاز دارای سه سیم پیچی جدا هستند که به روش های گواگون داخل موتور قرار میگیرند ودیگر مثل موتور های تکفاز احتیاج به خازن برای راه اندازی ندارند
                در ضمن قدرت موتور های سه فاز در حالت کلی بیشتر از موتور های تک فاز است
                (پیشنهاد میکنم سری به سیم پیچی محلتون بزنید و از نزدیک موتور ها را مشاهده کنید)
                در جواب سوال دومتون
                خیر این فقط از لحاظ تئوری درست است و در عمل چون شکل وفرم اهنربا بلندگو اجازه نمیدهد تا ولتاژ تولید شود واگر هم تولید شود به قدری ناچیز است که دستگاه های اندازه گیری هم قادر به اندازه گیری این ولتاژ ناچیز نیستند
                ولی شما اگر بتوانید از این موتور های اسباب بازی کوچولو یا همون ارمیچر خودمون پیدا کنید و محور ان را به نحوی با سرعت بچرخانید و به دوسر موتور هم لامپ کوچولو یا ولت متر بزنید شاهد روشن شدن لامپ میشوید
                (میتوانید با تسمه به شفت پنکه ببندید البته قبل از این کار پروانه پنکه را دراورید)
                اگر بتوانید این موتور را هم باز کنید (به راحتی ) میبینید که دو تا اهنربا (همون n,s ) در داخل ان قرار دارد
                در جواب سوال سومتان هم چرا در همان لینک که دادم سال سوم الکتروتکنیک این دو کتاب وجود دارد
                جواب سوال 4
                دستگاه خاص وجود ندارد واسم خاصی هم ندارد (همون خازن سنج)
                ولی بر روی بعضی مولتی متر ها هم یک قسمت تحت عنوان سنجش ظرفیت خازن وجود دارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tulkas
                  شرمنده . ضریب توان چیه؟ اصلاح ضریب توان چیه؟
                  ضریب توان یا همان کسینوس فی به اختلاف فاز جریان با ولتاژ میگویند
                  (حتما میگویید که اختلاف فاز چیست ؟)
                  در حالت کلی اختلاف فاز در بار (مصرف کننده ) های اهمی مانند لامپ واز این قبیل و...
                  میگوییم که کسینوس فی برابر 1 است
                  در حالت بعدی که بار سلفی میشود (کارخانجات) بدلیل وجود موتور ها و...
                  کسینوس فی پایین میاید وما برای جبران این از بانک های خازنی استفاده میکنیم تا کسینوس فی نزدیک 1 شود
                  به این خازن گذاری اصلاح ضریب توان میگوییم
                  اگر کسینوس فی پایین باشد مشکلات زیادی از قبیل کاهش شدید ولتاژ و مصرف توان راکتیو به وجود میاید وفشار زیادی به شبکه برق وارد میکند
                  به این خاطر اداره برق جریمه هایی را برای مصرف توان راکتیو در نظر گرفته است که البته با خازن گذاری های صحیح این جریمه ها حل میشود
                  ببخشید دیگر ساده تر از این دیگه نمیتوان توضیح داد
                  به نظر من ابتدا شروع به خواندن مبانی برق سال دوم الکتروتکنیک بکنید تا بایکسری اصطلاحات اشنا شوید
                  اگر هم سری به ماشین های الکتریکی چاپمن هم بزنید بد نیست

دیدگاه

کتاب مدار های الکتریکی بخون یه بار راحت شو 2 ترم :angry: خوندم :nerd: هیچی نفهمیدم کمی تا قسمتی فهمدم فقط در کش کردم :mrgreen:
                    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

ممنون .
                      بعد بغیر از این فرمول دبیرستانی خازن C=K*epsilon0*A/d ما فرمول دیگه ای هم داریم که دقیقتر باشه ؟
                      و اگه ما خازن هارو موازی ببندیم فرقش با سری چیه؟
                      آیا راهی هست که ولتاژو ببریم بالا بدون افت آمپر؟( اگه نه پس این ترانسای نئون چرا 12 میلی اند ولی پول پیگ ها 200 و خورده ای میلی ؟)
                      پول پیگ

ایرانیش نمیدونم چیه ولی برای توزیعه.
                      Tesla we owe you

دیدگاه

سلام
                        ما اگر خازن ها را موازی ببندیم ظرفیتشان با هم جمع زده میشود ولی اگر سری ببندیم ظرفیتشان از کوچک ترین ظرفیت خازن هم کو چک تر میشود
                        که من در اینجا امکان تایپ فرمول رو ندارم
                        سوال دوم هم متوجه نشدم منظورتون رو
                        ولی اگر این کار شدنی بشه قانون پایستگی انرژی نقض میشه(انرژی خود به خود بوجود نمیاید وخود به خود از بین نمی رود )

دیدگاه

سلام . ممنون.
                          توی این صفحه به خارجی توضیح داده یه چیزایی رو (مخصوصا اون آخر آخری)
                          من خودم یه ترانس 12 کیلو ولت (افزاینده) دارم ولی آمپرش 30 میلیه .
                          حالا توی این لینک زیر یارو یه ترانس کاهنده (12000به 240) داره منتها سیماشو برعکس زده و ترانسو کرده افزاینده (240 به 12000) ==> من یه 12000 دارم اونم همینطور ولی برای اون 200 میلی آمپره و برای من 30 میلی آمپر . چرا؟
                          http://deepfriedneon.com/tesla_f_psu.html
                          ترانس من از اینائه:
                          http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neon_transformer.jpg
                          جایی میشه از اینه تهیه کرد؟
                          ممنون
                          Tesla we owe you

دیدگاه

برقکافت رو میشه تو خونه انجام داد ؟
                            Tesla we owe you

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : چند سوال بظاهر ساده

نوشته اصلی توسط tulkas
                              سلام . ممنون.
                              توی این صفحه به خارجی توضیح داده یه چیزایی رو (مخصوصا اون آخر آخری)
                              من خودم یه ترانس 12 کیلو ولت (افزاینده) دارم ولی آمپرش 30 میلیه .
                              حالا توی این لینک زیر یارو یه ترانس کاهنده (12000به 240) داره منتها سیماشو برعکس زده و ترانسو کرده افزاینده (240 به 12000) ==> من یه 12000 دارم اونم همینطور ولی برای اون 200 میلی آمپره و برای من 30 میلی آمپر . چرا؟
                              http://deepfriedneon.com/tesla_f_psu.html
                              ترانس من از اینائه:
                              http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neon_transformer.jpg
                              جایی میشه از اینه تهیه کرد؟
                              ممنون
                              سلام مجدد
                              ببینید عامل اینکه جریان ترانس رو تعیین میکند قطر سیم است و عاملی که ولتاژ را تعیین میکند تعداد دور سیم پیچ است
                              پس چون قطر سیم پیچ ترانس عکس بیشتر است در نتیجه جریانش هم بیشتر است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X