اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دریافت اطلاعات خط تلفن و ارسال آن به یک هدست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دریافت اطلاعات خط تلفن و ارسال آن به یک هدست

با سلام خدمت دوستان عزیز
    راستش من برا پروژه کاردانیم قراره یه همچین چیزی رو بسازم ولی چون متاسفانه سر رشته ای تو قسمت مخابرات ندارم ازتون تقاضای کمک دارم
    شرح :
    یه دستگاه که به خط تلفن وصل میشه و وقتی که تلفن زنگ خورد شماره تماس گیرنده رو روی LCD نمایش میده و یه سیگنال برای یه هدست میفرسته مبنی بر اینکه تلفن داره زنگ میخوره بعد با فشار یک دکمه روی هدست هستش به دستگاه اعلام میشه که گوشی رو برداره و پس از اون دستگاه سیگنال های صحبت بین تماس گیرنده و کاربر هدست رو منتقل می کنه
    تذکر :
    1- امواج ارسال و دریافت سیگنا صوتی نباید در محدوده امواج FM باشه
    2- هدست بدلیل قابل حمل بودن باید دارای باطری نسبتا کوچک و سبک باشه
    3- دستگاه به برد بالایی نیاز نداره و 10 متر هم کفایت میکنه
    4- قسمت هدست نباید اندازه خیلی بزرگی داشته و تو یا روی یه هدست جا بشه

----------------------------------------------------

خب حالا سوالات من از شما عزیزان:
    1- کدوم آی سی Caller ID برای این منظور مناسبه خواهشا قیمت خیلی بالا یی نداشته باشه و با کد ویژن بشه خوب ازش جواب گرفت و مهم تر از همه راحت گیر بیاد
    2- چند نمونه مدار اشغال خط دارم که فکر نمی کنم از این لحاظ مشکلی باشه
    3- برای ارسال سیگنال اعلام زنگ خوردن گوشی به هدفون و دستور وصل مکالمه از هدفون به دستگاه به نظر شما بهترین کار چیه؟
    من خودم فکر کردم شایده بشه با میکرو قسمت ثابت یه فرکانس ثابت مثلا 50 کیلو هرتز تولید کرد و به آنتن رادیویی معمولی بدم بعد در قسمت هدست در خروجی آنتن قسمت هدست سیگنا های دریافتی رو به یه فیلتر میان گذر که برای همین فرکانس تنضیم شده بدم و با متوسط گیری و در صورت نیاز تقویت سیگنال دریافتی از اون برای تحریک یک پ امپ استفاده کنم که پ امپ هم به یکی از پایه های میکرو وصله و زنگ خوردن رو به اطلاع میکروی هدست برسونم
    در این هنگام میکروی هدست یک سیگنال زنگ برای گوشی ها تولید میکنه که زنگ خوردن خط رو به اطلاع کاربر برسونه
    برای ارسال فرمان کاربر هدست( فشردن دکمه روی آن جهت برقراری مکالمه ) هم از روش مشابهی استفاده کنم

خب حالا نظر دوستان چیه؟ آیا این روش عملیه؟ اگه روش بهتری سراغ دارید لطفا بگید :nerd:
    4- من میخوام برای میکرو قسمت ثابت از یک مگا32 یا مگا8 و برای هدست از یک tiny13 استفاده کنم نظرتون چیه؟
    5 - برای ارسال و دریافت سیگنال صوتی هم دوستان اگر مدار مناسبی دارند با توجه به شرایط ( تغذیه کوچک، باندی غیر fm و ...) لطفا اعلام کنند
    6- بهترین مدولاسیون برای سیگنال صوتی و درصورت نیاز سیگنال فرمان چیه؟

--------------------------------------------------------

روش دوم :
    بیایم با ADC از سیگنال صدا نمونه برداری کنیم و پس مدوله کردن با FSK (یا هر مدولاسیونی که بهتره ) اون رو منتقل کنیم و در میکروی گیرنده با PWM بازسازی کنیم
    فقط دوستان توجه داشته باشند که مکالمه همزمان دوطرفه رو میشه بااین روش برقرار کرد و سیگنال کیفیت مطلوب رو داره یا نه؟

برای ارسال سیگنالها هم از ماژولهای آماده یا مدارات قابل ساخت استفاده کنیم که در صورت دوم باید Cordless باشه
    یا حتی همین سیگنال های آنالوگ صوتی رو هم توسط ماژول ها یی که امکان ارسال سیگنال آنالوگ صوتی رو دارند منتقل کنیم
    دوستان ماژول هایی که برای این کار مناسبه رو با ذکر قیمت لطفا اعلام کنند
    --------------------------
    طبق خواسته استاد راهنما ترجیحا(نه اجبارا ) از ماژول آماده استفاده نشه
    پس اگه خودمون قراره بسازیم آخرین سوال:
    تو این مدارهایی که تو اینترنت هست میشه به جای این سلف هایی که باید بسازیم از ترکیب سلف های با مقدار ثابت ( همین سلف کوچولو هایی که اندازه مقاومت هستند و تو ظرفیت های چند میکرو تا چند صد میلی پیدا میشن ) استفده کرد یا نه ؟
    و یا حتی به جاشون میشه از فیلتر های فعال با پ امپ استفاده کرد یا نه؟
    :read:
    ممنون و پیشاپیش تشکر امیدوارم بتونم با راهنمایی هاتون درستش کنم و برای استفاده سایرین بزاریمش تو سایت
    :bye
    زندگي آن چه که زيسته ايم نيست ، بلکه آن چيزي است که از گذشته به خاطر داريم ...گابريل گارسيا مارکز

پاسخ : دریافت اطلاعات خط تلفن و ارسال آن به یک هدست

سلام دوست هم مقطع
    خوب پروجت یکم سنگینه
    برا قسمت دریافت اطلاعات از ای سی mt8788 یا همچین چیزی می تونی سیگنال های DTMF استفاده کنی
    اسم دقیق ای سی یادم نیست بگرد تو انجمن هم نحوه کار و هم اسمش رو پیدا می کنی

برا سیگنال زنگ هم میتونی از adc برا تشخیص زنگ خوردن یا نخوردن اسفاده کنی
    یا هرچیزه دیگری

برا قسمت هدست فکر نمی کنم بتونی بدون ماژول این قسمت رو درست کنی و سخته و نمیشه بدون تون انجام داد
    گفتید fm هم نباید باشه پس دیگه مداری نیست که بتونه با حجم کم شمارو ساپرت کنه
    به نظرم بهتره با استاد هماهنگی کنی
    تنها ماژول دو طرفه الان خاطرم هست rfm12 هستش که دیتا رو بصورت spi می فرسته و میگیره
    پس فکر کنم خوب باشه ولی شما باید از سیگنال صدا نمونه برداری کنی و اونو مستقیم بفرستی رو spi و بفرستش رو هوا
    اونطرفم spi رو دریافت و با pwm تبدیل به شنوفتن کنی
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

پاسخ : دریافت اطلاعات خط تلفن و ارسال آن به یک هدست

نوشته اصلی توسط n340
      سلام دوست هم مقطع
      خوب پروجت یکم سنگینه
      برا قسمت دریافت اطلاعات از ای سی mt8788 یا همچین چیزی می تونی سیگنال های DTMF استفاده کنی
      اسم دقیق ای سی یادم نیست بگرد تو انجمن هم نحوه کار و هم اسمش رو پیدا می کنی

برا سیگنال زنگ هم میتونی از adc برا تشخیص زنگ خوردن یا نخوردن اسفاده کنی
      یا هرچیزه دیگری

برا قسمت هدست فکر نمی کنم بتونی بدون ماژول این قسمت رو درست کنی و سخته و نمیشه بدون تون انجام داد
      گفتید fm هم نباید باشه پس دیگه مداری نیست که بتونه با حجم کم شمارو ساپرت کنه
      به نظرم بهتره با استاد هماهنگی کنی
      تنها ماژول دو طرفه الان خاطرم هست rfm12 هستش که دیتا رو بصورت spi می فرسته و میگیره
      پس فکر کنم خوب باشه ولی شما باید از سیگنال صدا نمونه برداری کنی و اونو مستقیم بفرستی رو spi و بفرستش رو هوا
      اونطرفم spi رو دریافت و با pwm تبدیل به شنوفتن کنی
      سلام ممنون
      از اصول کار باخبر هستم
      لطفا اگه امکان داره در مورد جزویات بیشتر توضیح بدین مثلا
      برا ADC فکر کنم بهتره از ADC خارجی استفاده کنم چون میخوام نمونه برداری پیوسته باشه و این کار میکرو رو خیلی مشغول میکنه
      خب تا جایی که میدونم سیگنال صوتی تلفن نزدیک 3.5 کیلو هرتزه فقط دوستان بگن آیا نمونه برداری 8 بیتی کیفیت مطلوب رو تولید میکنه؟ و همچنین چه نرخ نمونه برداری برای داشتن یه کیفیت مطلوب لازمه؟ و ارزون ترین IC که قابلیت این کار رو داشته باشه لطفا با ذکر قیمت بگین؟
      یه DAC ارزون برا این کار هم لطفا راهنمایی کنید + هرنکته یا چیزی که به نظرتون اهمیت داره ؟
      زندگي آن چه که زيسته ايم نيست ، بلکه آن چيزي است که از گذشته به خاطر داريم ...گابريل گارسيا مارکز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X