اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رزین پلی استر برای پوشش دادن بردهای الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رزین پلی استر برای پوشش دادن بردهای الکترونیکی

گاهی شاهدیم بعضی از مدارات رو برای محافظت بیشتر ، بعد از مونتاژ در قاب مربوطه ، با مواد سختی پر میکنند. تو بعضی موارد هم برای عایق کاری بیشتر. مثلا خودم دیدم برای مدار تولید هایولتاژ فندک اجاق گازها و آفتامات (مدار شارژ باطری) اتومبیلها از این ماده استفاده کرده اند.و البته در مواردی هم برای جلوگیری از کپی کاری!
    آیا از دوستان کسی این ماده رو مصرف میکنه؟
    برای استفاده از این ماده شیمیایی باید چه مهارتهایی داشت؟ مواد مکمل رو با چه نسبتی ترکیب کنیم؟
    مهمتر از همه ، آیا برای استفاده و ترکیب مواد مکمل ، ابزارهای حاضری تو بازار هست؟ یا هرکس باید خودش به نسبت مورد مصرفش ابزارهاشو بسازه؟

پاسخ : رزین پلی استر برای پوشش دادن بردهای الکترونیکی

feredi جان سلام
    بالاخره یکی دیگه هم پیدا شد همچین مشکلی براش پیش بیاد.
    این کاری که شما میآ‌خوای بکنی دوتا عیب داره. یکی اینکه کثیفآ‌کاریه. مخصوصا اگه طوری باشه که مشتری بتونه مدارت رو ببینه وجههآ‌ی خوبی نداره. هم ازنظر تمیزی و هم ذهنیت طرف در مورد کیفیت کار. ثانیا مدارت یه بارمصرف میشه چون دیگه قابل تعمیر نیست. این مطلب موقعی خودش رو نشون میده که شما میآ‌خوای محصولت رو گارانتی کنی که طبیعتا تعدادی مرجوعی داری.(حالا هرقدرم که کم باشه بالاخره ضرره). یا اینکه هزینهآ‌ی تهیهآ‌ی قطعات و مونتاژ اونها بالا باشه و هزینهآ‌ی تعمیر نسبت به تعویض کمتر باشه.
    بهآ‌هرحال راهآ‌حلی که تا حالا من براش پیدا کردم رزینه. رزین رو با کمی دوده، خاکستر یا یه چیزی شبیه اون مخلوط کن و بریز روی بورد. بعداز خشک شدن میشه همون مادهآ‌ی قیر مانندی که رو بوردهای چینی دیده میشه. البته این روش رو من خودم امتحان نکردم و نمیدونم چی از آب در بیاد. حالا اگه کسی امتحان کرد نتیجه رو به ما هم خبر بده.
    مشکلی که من دارم درمورد پاک کردن شمارهآ‌ی چاپ شده یا حک شده روی قطعاته که میآ‌خوام برای جلوگیری از کپی کردن مدار پاکشون کنم. اما تا حالا روش مناسبی پیدا نکردم. چون یا از سمباده کشدن روی قطعه پردردسرتر و گرونتره یا اینکه یه حلال دم دست داره و بهآ‌راحتی پاک میشه.
    اگه دوستان راهآ‌حلی دراینآ‌مورد دارند لطفا کمک کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akazemin
      مشکلی که من دارم درمورد پاک کردن شمارهآ‌ی چاپ شده یا حک شده روی قطعاته که میآ‌خوام برای جلوگیری از کپی کردن مدار پاکشون کنم. اما تا حالا روش مناسبی پیدا نکردم. چون یا از سمباده کشدن روی قطعه پردردسرتر و گرونتره یا اینکه یه حلال دم دست داره و بهآ‌راحتی پاک میشه.
      اگه دوستان راهآ‌حلی دراینآ‌مورد دارند لطفا کمک کنید.
      یه دونه از اون سنگای سمباده ای کوچیک که تو شکلای مختلفی مثل گرد و استوانه و مخروط و مثلث و .... که مخصوص نصب روی دریل هستند میگیری ، بعد یه لحظه میزنی رو قطعه .
      فقط مواظب باش یه لحظه بیشتر میرسی به چیپ آی سی :d
      یک راه ساده و کم خرج و سریع .

دیدگاه

یه دونه از اون سنگای سمباده ای کوچیک که تو شکلای مختلفی مثل گرد و استوانه و مخروط و مثلث و .... که مخصوص نصب روی دریل هستند میگیری ، بعد یه لحظه میزنی رو قطعه .
        فقط مواظب باش یه لحظه بیشتر میرسی به چیپ آی سی :d
        یک راه ساده و کم خرج و سریع .
        [/quote]

آقا فرشاد
        میشه یهآ‌کم بیشتر توضیح بدین. آیا خودتون امتحانش کردین یا جایی دیدین؟
        تو این روش سنگ ثابته یا قطعه؟ اگه سنگ ثابته قطعه رو چطوری بهش نزدیک کنیم؟ و اگه نه چطوری میشه قطعه رو ثابت نگه داشت؟ تجربه ثابت ثابت کرده بردبورد یا چیزی شبیه اون مناسب نیست چون بخاطر سرعت و فشار زیاد دریل قطعه از داخل اون بیرون میپره یا اینکه فقط یه طرفش بیرون میاد و یه طرف قطعه خیلی سائیده میشه.
        تو تیراژهای بالا که باید چند هزار قطعه پاک بشه طبیعتاً دقت پایین میاد تا سرعت بالا بره. پس روش باید مطمئن باشه.و کارگر نباید مجبور باشه با دقت رو کیفیت و حساسیت کار، خودش رو خسته کنه.
        البته من قبلاً این کار رو انجام دادم که به گفتهی شما روش ساده و کمآ‌خرجیه اما زیاد سریع نیست.(بیشتر به خاطر همون دقته!!!!!!!!) . البته شایدم روش من اشتباه بوده. درهر حال ممنونم.

دیدگاه

دوست من ، قبلاً استفاده کردم ، دیدم و خیلی جاها هم استفاده می کنند !
          همونطورکه گفتم یک سری سنگ سمباده مخصوص هستند که عوض مته وصل میشند به سر دریل و وقتی دریل رو روشن می کنین اون می چرخه .
          شما یه بار میگی رو بردبورد یه بارم میگی تیراژ بالا ! رو بردبورد تیراژ بالا می خوای بزنی :-"
          طرز کارشم خیلی سادست ، سمباده رو می بندی سر دریل و یه لحظه می گیری روی آی سی !
          حالا روی تیراژ می خوای کار بکنی
          یه موتور پرقدرت روش یه صفحه سمباده ( از اون کاغذی های گرد ) می بندی ، آی سی ها رو میگی روی اون ،
          ولی به نظر من کار اشتباهیه ! ملت به آدم میخدندند !

دیدگاه

یعنی بین این همه اعضا کسی از این ماده استفاده نمیکنه؟ :sad:

دیدگاه

سلام
              یه روش پیدا کردم. مخلوط رزین و خاکستر یا دوده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                یه روش پیدا کردم. مخلوط رزین و خاکستر یا دوده
                ضمن تشکر از دوست قدیمی خودم
                1- آخه مصرف من یه کم بالاست. ماهانه 40 کیلو از این ماده استفاده میکنم. حالا به اندازه این 40 کیلو رزین ، از کجا اینهمه دوده پیدا کنم؟ :redface:
                2- من بیشتر منظورم نسبت ترکیب مواد شیمیایی مکمل خود رزین هست.
                3- حالا ماده بامزه شما رو در نظر بگیریم. (رزین با دوده) برای مصرف این ماده ( مقدار در حد یکدونه دستگاه نیست) که ماهیانه 40 کیلو هست ، چه روش یا دستگاههای مکانیزه سراغ دارید؟

دیدگاه

feredi جان سلام
                  منظور من حتما دوده نبود. یه چیزی شبیه اینا. حالا چه یک گرم بریزی یا چهل کیلو. رزینه دیگه (به قول ما اصفهانیا) قار میدی! رو بورد. البته که این بورد دیگه قابل تعمیر نیست.
                  بازم به چشم میگردم راه مناسبتری پیدا میکنم. اما بگم این کار جواب داده. هم برای عایق کاری (چسب) و هم برای مخفی کاری ( ماده ای که سیاهش کنه)

دیدگاه

دوست من لطفا دقت کن! من با این ماده کاملا آشنام. چندین ساله دارم ازش استفاده میکنم. تا حالا صدها کیلو هم مصرف کردم. مشکل من بیشتر توی ابزاریه که باهاش این مواد رو ترکیب میکنند و با چه ابزاری بصورت تروتمیز داخل دستگاه تزریق یا میریزند؟
                    من چون جای دیگه ای که از این ماده با تکنولوژی روز استفاده بکنند ، سراغ ندارم اینه که همه ابزارهای مربوطه رو بصورت تجربی خودم درست کردم ، که همشون هم ضایع کاری در اومدند :redface:
                    پس من ابزارها و ظروف استاندارد برای مصرف و ترکیب این ماده رو میخوام ، و شما به این مورد توجه نمیکنید! :redface:
                    باز مرسی از توجهت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                      دوست من لطفا دقت کن! من با این ماده کاملا آشنام. چندین ساله دارم ازش استفاده میکنم. تا حالا صدها کیلو هم مصرف کردم. مشکل من بیشتر توی ابزاریه که باهاش این مواد رو ترکیب میکنند و با چه ابزاری بصورت تروتمیز داخل دستگاه تزریق یا میریزند؟
                      من چون جای دیگه ای که از این ماده با تکنولوژی روز استفاده بکنند ، سراغ ندارم اینه که همه ابزارهای مربوطه رو بصورت تجربی خودم درست کردم ، که همشون هم ضایع کاری در اومدند :redface:
                      پس من ابزارها و ظروف استاندارد برای مصرف و ترکیب این ماده رو میخوام ، و شما به این مورد توجه نمیکنید! :redface:
                      باز مرسی از توجهت
                      با سلام
                      دو عبارت "دستگاه رزین دو جزیی" و "دستگاه FRP رزین اسپری و فوم اسپری ، تزریق" را گوگل کنید.
                      http://www.google.com/search?q=دستگا...h=762&sa=2
                      http://www.istgah.com/search/?stext=...26&kid=362

و یک سازنده ایرانی:
                      http://oipc.ir/portal/test-equipment...injection.html

با سپاس

گشتی در لاله زار
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلام
                        شما گفتید مدتهاست که با این مواد سرو کار دارید- میشه یا یه توضیح کامل راجعبش بهم بدید یا سایت معرفی کنید چون میخام یه برد الکترونیکی چسبیده به موتور ماشین نصب کنم میترسم دمای بالای اونجا کارش رو مختل کنه به همین خاطر میخام بدونم این ماده چقدر تو عایق دما بودن نقش داره واینکه دقیقا چیه چطور استفادش کنم چون خودتون گفتید مدتهاست باهاش کار میکنید میشه بصورت مصور آموزش بدید.
                        مرصی :agree:
                        منتظرم :bye

دیدگاه

با سلا م رشته و مهارت کاری من الکترونیک است اما در زمینه دوده (کربن)اطلاعات دقیقی دارم. لازم به توضیح است که کربن به هر شکلی که باشد (سخت و نرم و...)رسانا است و ترکیب کربن و رزین و روان کردن آن بر روی مدارات الکترونیک قطعا باعث اختلال در کارکرد مدار می شود.پس لطفا در انجام این کار کمی تامل و تفکر کنید.

دیدگاه

من هم همین مشکل شما رو دارم متاسفانه بسیاری از مدارات آنالوگ به راحتی قابل کپی هستند و باید بدین روشها محافظت شوند. پاک کردن شماره IC در خیلی موارد کارساز نیست. مدتی دنبال این روش رزین و یا چسب سنگ بودم ولی کارکردن با اون خیلی سخته و خروجی کار تمیز در نمیاد. ولی دو پیشنهاد دارم که در بعضی موارد ممکنه به کار بیاد.
                            1- یک قاب به اندازه برد تهیه کرده برد مورد نظر را در آن تعبیه نموده و سیمهای ورودی و خروجی را از آن خارج میکنیم محل سوراخ خروجی سیمها را کاملا مسدود میکنیم یک سوراخ دیگر در قاب ایجاد کرده و با سرنگ یا وسیله مناسب دیگری رزین آماده شده را در آن تزریق میکنیم. که این روش را من خودم انجام داده ام ، و برای بردهای کوچک که قسمتی از یک برد بزرگتر هستند کاربرد دارد.
                            2- بجای آنکه کل برد را در رزین قرار دهیم و برد بشکل یک مکعب کاملا صاف در بیاید. رزین را کمی شل تر ساخته و روی برد بصورت یک لایه نازک میمالیم. من خودم نتوانستم این روش را بشکل خوبی پیاده سازی کنم ولی اگر وسیله مناسبی برای پاشیدن آن برروی برد باشد این روش نیز برای بردهای بزرگتر مناسب خواهد بود.
                            مهم نیست چه مدرکى دارید
                            مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام
                              برایمحافظت میتونید از اسپری لاک استفاده کنید
                              یا میتونید رزین اپوکسی رو با کبالت و رنگ سیاه و کمی اسید هاردنر ترکیب و در یک قالب از نوع پلکسی بریزید
                              من اینکار رو انجام دادم جواب میده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X