اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا باطری هام خراب میییییییییییییییییییییشن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا باطری هام خراب میییییییییییییییییییییشن

سلام دوستان.من یه ربات مسیر یاب ساختم.بعد براش 4 تا باطری 3.7 ولت 2500 میلی امپر ساعت خریدم و سری کردم.اما بعد از مدتی باطری هام ضعیفشدن و خاصیت شارژ شدن رو از دست دادن.بعد گفتم شاید به خاطر اینه کا آمپری که ربات میکشه بیشتر از باطریه.این بار اومدم 6 تا از این باطری ها رو خریدم و 3تا 3 تا باهم سری و بعد این دو تا پک 3 تایی رو موازی کردم.تا بشه 12 ولت 5 آمپر.امابازم میبینم که دو تا از باطری ها (از هر پک یکیش)کمتر از بقیه شارژمیشن در صورتی که هر دو سالم بودن.حلال این دو شارژ میشن و به مرور بدون هیچ مصرف کننده ای شروع به تخلیه شدن میکنند که ولتاژ به 8 ولت میرسه و ربات کار نمیکنه.به نظر شما چه چیز موجب خراب شدن باطری هام میشه.وقتی اولین بار باطری رو به ربات وصل میکنم عالیه اما بعد از مدتی کار کردن وشارژ شدن خراب میشن.تا حلا 70000 تومن باطری خریدم و به همین ترتیب خراب میشن.دیگه دارم دیوونه میشم.خواهشن رانماییم کنید.

پاسخ : چرا باطری هام خراب میییییییییییییییییییییشن

با یه محاسبه کوچیک میتونید مصرفتون رو اندازه بگیرین و متناسب با اون باتری بگیرید.برای شارژ هم از شارژرهای خوب استفاده کنید(اتوماتیک).
    باتری هارو هم کامل شارژ کنید ، بعضی از باتری ها 8 ساعت احتیاج به شارژ دارن.

دیدگاه

سلام.میشه لطف کنید این محاسبات رو برام بنویسید.من رشتم کامپیوتره و از الکترونیک زیاد یر در نمیارم.متشکرم

دیدگاه

مگه من میدونم توی روبات شما چه تجهیزاتی بکار رفته !؟

شما مشخصات موتورهاتون و بقیه لوازم مصرف کننده رو بنویسید.

دیدگاه

من فقط روش کلی محاسبات رو میخوام.تو ربات من 2 تا موتور zga28 300 دور-9تا سنسور ir tcrt5000 و lcd کاراکنری 20*4 و 1 ماژول آلتراسونیک srf02 و 5 تا LDR سایز متوسط هست.

دیدگاه

شما باید ببینید ماکزیمم مصرف چقدر هست ،

مثلا 2 تا موتور دارید که زیر بار 1 امپر مصرف میکنن ، بقیه تجهیزات هم روی هم مثلا 0.5 امپر

حالا اگر باتری 2.5 امپر ساعت بگیرید ، 1 ساعت روباتتون میتونه کار کنه.

زیاد پیچیده نیست.

دیدگاه

بوسیله یک منبع تغذیه با آمپر مناسب مدارتون رو راه اندازی کنید و اون رو تحت ماکزیمم شار قرار بدید بعد با یک آمپرمتر که با مصرف کننده سری میشه مقدار آمپرمصرفی رو بدست بیارید و متناسب با اون باطری تهیه کنید.اگر منبع تغذیه داری آمپرمتر باشه دیگه نیازی به آمپرمتر ندارید.

دیدگاه

دایی جان گلم
                هر باطری 3 مشخصه داره
                1- ولتاژ
                2- ماکزیمم جریان خروجی
                3- آمپر ساعت یا انرژی ذخیره شده. این مشخصه این را هم تعیین می کند که باطری باید با چه جریانی در چند ساعت شارژ شود.

شما مشخصه دوم باطری خودتونو در نظر نگرفتید.
                شما نگفتید طبق مشخصه سوم باطریتونو چطور شارژ می کنید.
                شما نگفتید باطریتون از چه نوعی است. مثلا NI-MHآ‌ اگه باشه روش شارژ مشخصی داره
                دست آخر اینکه هیچوقت دوباطری را باهم موازی نکنید!
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دوستان.واقعا نمیدونم از این همه محبت با چه زبونی تشکر کنم :redface:.اما بریم سر بحث خودمون.اول یه سوال اساسی:ببینید من اگه بخوام نهایت شدت جریان مصرفی رباتم رو اندازه بگیرم یه چیزی رو نمیدونم.فرض کنیم من به رباتم 4 تا از این باطری ها رو که بصورت سری هستند (ولتاژ 14.7 و آمپر 2.5) وصل کنم و بعد شدت جریان رو اندازه بگیرم اونوقت جواب درستی میگیرم یا اینکه یه پاور 12 ولت 18 آمپر را بهش وصل کنم.یعنی منظورم اینه که اگه ربات من بیش از 2.5 آمپر جریان بکشه میتونم با وصل کردن این 4 تا باطری نهایت شدت جریان واقعی ربات را اندازه گیری کنم یا باید منبع ولتاژم شدت جریانش از ماکزیمم شدت جریان مصرفی ربات بیشتر باشه؟
                  و اما در باره ی باطری ها که دایی جان غزیز پرسیده بودن.
                  این باطری ها از نوع نیکل متال هستش و رنگ بدنش بنفش هست و هر کدوم 5500 پولشه و تنها چیزایی که روش نوشته همین 3.7 ولت و 2500 میلی آمپر ساعت هستش.من برا شارژش یه آداپتور 12 ولت 500 میلی آمپر را برداشتم و سر مثبت آداپتور را به سر مثبت باطری و سر منفی آداپتور را به سر منفی باطری زدم همین.(البته وقتی شارژ میکنم باطری ها به هم سری هستند و مجموع ولتاژ 12 هستش)

دیدگاه

خدا حفظت کنه دایی جان :biggrin:
                    پس احتمالا باطری هات بخاطر شارژ ناصحیح برباد رفتن، نه سوء مصرف.
                    اگه یه گشت کوچولو توی نت درباره NI-Metal بزنی می تونی روش شارژ صحیح اونها رو ببینی. یا اینکه بری جمهوری یا توپخونه و یه شارژر فابریک NI-Metal بخری.
                    برای اندازه گیری جریان ماکزیمم هم باید حالت واقعی رو داشته باشی. یعنی باطری کاملا شارژ شده رو بزاری و بیشترین حالت مصرف رو ایجاد کنی و اندازه بگیری.
                    ولتاژ نامی باطری شما 3.7 ولته و می تونه 2500 میلی آمپر ساعت انرژی ذخیره کنه اما اصلا معلوم نیست جریان ماکزیممش چنده. باید کاتالوگی ازش پیدا کنی و ببینی.

دیدگاه

سلام دوستان.در باره ی باطری خواستم بگم که انگار باطری ها از نوع لیتیومی هستند.اولین بار که از سایت www.roboeq.com خریدم نوشته بود از نوع نیکل متال هست .اما یه سرچ تو اینترنت کردم و سایت هایی که باز میشن همه فروشگاه اینترنتی خارجیه و نوعشا مینویسه Li-ion.
                      این هم عکس دقیق باطری
                      http://www.kaiwholesale.com/ProductDetails.aspx?ProductID=7872
                      اما در مورد سوالم در باره ی شدت جریان:آیا شدت جریان ماکزیمم ربات به میزان ولتاژ ورودی هم بستگی داره یا نه؟

دیدگاه

بله دایی جان
                        مصرف کننده هایی مثل موتور با افزایش ولتاژ جریانشون هم زیاد میشه.
                        یکی از عیوب باطری های لیتیوم یونی عمر کمشونه.
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery
                        http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X