اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتورهای القایی با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتورهای القایی با AVR

سلام
    من می خواستم به کمک ATMEGA 16 یک موتور القایی تکفاز نه چندان بزرگ رو مثل فن آشپزخانه (یا فن تهویه مطبوع) که اصولا راه انداز خازنی هستن (که نباشن هم مهم نیست) راه اندازی کنم.
    مشکل اصلی من نحوه تولید پالس (در BASCOM) و نحوه اتصال یک تریستور یا تریاک (حالا هرچی که بتونه با گرفتن فرمان عمل هدایت رو انجام بده) به مدار فرمان که میکرو باشه هستش. از مشکلات دیگه رعایت نکات ایزولاسیون فرمان از قدرت و همچین محافظت تریاک یا تریستور (مثلا استفاده از اسنابر) هستش که کلا چون کار نکردم نمی دونم چه کنم.
    قصد دارم موتور با زدن کلید شماره یک با سرعت کم روشن شده و با هربار فشردن اون سرعتش تا حد ماکزیمم زیاد بشه و 15 دقیقه بعد خاموش بشه(البته میشه برنامه تنظیم زمانم نوشت که فعلا مهم نیست.)
    دکمه شماره 2 موتور را پیوسته با ماکزیمم سرعت روشن کنه
    دکمه 3 اونو اجبارا خاموش کنه

اگه این مدار رو یاد بگیرم یه دنیا اطلاعات پیدا می کنم.شما رو جون هرکی دوست دارین کمکم کنین.

پاسخ : راه اندازی موتورهای القایی با AVR

سلام دوست عزیز برای این کار میتونی از سیستم کلید زنی با ترانزیستور و مدولاسیون پهنای باند استفاده کنی مدار زیرو نگاه کن:

ورودی به میکرو وصل میشه و vccولتاژمورد نظرت(220) وقتی با میکرو pwm رو به ورودی میدی ترانزیستور با همون نسبت روشنو خاموش میشه و متور میانگین ولتاژ رو حساب میکنه وبا مضرب های سرعت نامی میچرخه مزیت این روش تلفات نزدیک به صفره چون مقاومت ترانزیستور در هر دو حالت روشن وخاموش نزدیک صفره. چون بار القایی حتما از دیود استفاده کن وبه مقدار جریان دیود توجه کن . میتونی از ترانزیستور های fet هم استفاده کنی و حتما از هیت سینک استفاده کن.
    البته این راه به ذهن من رسید شاید هم درست نباشه ولی مطمئنان با انتخاب ترانزیستور و دیود مناسب جواب میده
    موفقيت بدست آوردن چيزيست كه دوست داري و خوشبختي دوست داشتن چيزيست كه بدست آوردهآ‌اي.

دیدگاه

اگر موتور ac شما از نوع یونیورسال باشد(مانند موتور جاروبرقی یا دریل و مانند آن) که برای تغییر دور آن نیاز به یک دیمر ساده با ترایاک دارید.
      اما اگر موتور از نوع آسنکرون باشد، برای تغییر دور آن به یک منبع با فرکانس متغیر احتیاج دارید که دامنه آن هم متناسب با تغییر فرکانس تغییر کند. برای این موضوع می توانید راجع به کلمه اینورتر جستجو کنید و تاپیک هایی هم در این سایت وجود دارد که مطالب مفیدی در آنها برای استفاده آورده شده است. از جمله توسط یک کاربر جدید اخیرا نسخه PDF پایان نامه ایشان در مورد ساخت یک اینورتر تک فاز با فرکانس و ولتاژ ثابت در اختیار قرار گرفت که حاوی مطالب مفیدی در مورد بحث اینورتر است:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38350.0

البته به این نکته توجه کنید که حتی در صورت عملکرد درست اینورتر، یک موتور تک فاز لزوما رفتار قابل قبولی در برابر تغییر فرکانس مانند موتورهای سه فاز نشان نمی دهد و موتورها تک فاز به خوبی موتورهای سه فاز قابل کنترل دور نیستند و این مطلب در مورد بعضی موتورها در عمل قابل مشاهده است.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام .
        من هم پروژه ای دارم و دقیقا مشکل این چنین دارم .
        می خوام دور موتور رو کنترل کنم . موتور یمثل فن هواکش آشپزخونه یا سرویس بهداشتی ، ولی هیچ کدوم 4 سیم نیست که بشه با pwm اون رو کنترل کرد . ولی در پست های قبل ظاهرا روشی رو ارائه دادن که میشه دور موتور رو با pwm کنترل کرد . بدون اینکه موتور 4 سیم باشه .
        من متاسفانه زیاد از الکترونیک سر در نمیارم .
        اگه بیشتر توضیح بدین ممنون میشم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daneshjoyeazad
          سلام .
          من هم پروژه ای دارم و دقیقا مشکل این چنین دارم .
          می خوام دور موتور رو کنترل کنم . موتور یمثل فن هواکش آشپزخونه یا سرویس بهداشتی ، ولی هیچ کدوم 4 سیم نیست که بشه با pwm اون رو کنترل کرد . ولی در پست های قبل ظاهرا روشی رو ارائه دادن که میشه دور موتور رو با pwm کنترل کرد . بدون اینکه موتور 4 سیم باشه .
          من متاسفانه زیاد از الکترونیک سر در نمیارم .
          اگه بیشتر توضیح بدین ممنون میشم .
          دوست عزیز قرار نیست PWM با چهار سیم موتور را کنترل کند !!
          شما یک درایور مثل L298 بزار و توسط PWM می تونید دو موتور را کنترل کنید.
          در سایت یک سرچی بزنید اطلاعات خوبی بدست می آورید. فقط یک نکته راجب PWM بگم :
          PWM یعنی مدولاسیون پهنای باند و توسط یک پایه ارسال می شود نه 4 تا پایه و....
          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
            موفق باشید
            مجددا سلام .
            من یکمی در مورد کار خودم بگم .
            من می خوام دور یه فن آشپزخونه ( 220 ولت ) رو کنترل کنم ، اون هم با سه حالت کند ، متوسط و تند .
            خوب فن آشپزخونه 2 تا سیم بیشتر نداره .
            من هم یه l298 دارم که می تونم از طریق اون و با کمک pwm دور موتور رو کنترل کنم . ولی چطوری .
            من یه مدار نمونه دارم خونه که با کمک l298 و pwm کار میکنه و حتما باید موتورش 4 سیمه باشه .
            از طرفی یه مدار دیگه دارم که توش با کمک pwm دور موتور رو کنترل میکنه ، ولی بدون l298 .
            واقعیتش من تو بحث الکترونیک و ... صفر کیلومترم !!! اگه کمکم کنید ممنون میشم .

دیدگاه

سلام :smile:

از اونجایی که در بیشتر فن ها و تهویه ها از موتورهای آسنکرون (روتور این موتورها در ظاهر بدون سیم پیچ هستن) استفاده میشه و احتمالا فن مورد نظر شما هم موتورش آسنکرونه
              همونطور که دوستمون آقای طراح گفتن دور این موتورها رو نمیشه فقط با افزایش یا کاهش ولتاژ تغییر داد چون عامل اصلی تعیین کننده دور تو این موتورها فرکانس هستش و البته به نسبت کاهش یا افزایش فرکانس ولتاژ رو هم باید کاهش یا افزایش داد که این هم کار یه مدار اینورتره که ساختن اون برا ما مبتدی ها دردسر داره
              نمونه آماده اینورتر با رنجهای مختلف تو بازار هستش ولی برا کنترل یه فن باید پول پنجاه تا فن رو برا اینورتر بدی! :surprised:

و اما راه ساده و کم دردسر رو آقای طراح به شما معرفی کردن:
              اگر موتور ac شما از نوع یونیورسال باشد(مانند موتور جاروبرقی یا دریل و مانند آن) که برای تغییر دور آن نیاز به یک دیمر ساده با ترایاک دارید.
              فکر میکنم راه حل شما استفاده از موتور یونیورسال برا فن هستش (روتور این موتورها سیم پیچی شده هستن)
              که البته گیر آوردنش نسبت به موتور آسنکرون یک کمی سخته

موفق باشی :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                موفق باشید
                دوست عزیز!!!
                PWM یعنی مدولاسیون عرض پالس !
                و یا مدولاسیون پهنای پالس !
                نه مدولاسیون پهنای باند!

دیدگاه

مجددا سلام .
                  من یکمی در مورد کار خودم بگم .
                  من می خوام دور یه فن آشپزخونه ( 220 ولت ) رو کنترل کنم ، اون هم با سه حالت کند ، متوسط و تند .
                  خوب فن آشپزخونه 2 تا سیم بیشتر نداره .
                  من هم یه l298 دارم که می تونم از طریق اون و با کمک pwm دور موتور رو کنترل کنم . ولی چطوری .
                  من یه مدار نمونه دارم خونه که با کمک l298 و pwm کار میکنه و حتما باید موتورش 4 سیمه باشه .
                  از طرفی یه مدار دیگه دارم که توش با کمک pwm دور موتور رو کنترل میکنه ، ولی بدون l298 .
                  واقعیتش من تو بحث الکترونیک و ... صفر کیلومترم !!! اگه کمکم کنید ممنون میشم .
                  l298 برای این کار مناسب نیست
                  موتور شما از نوع روتور قفس سنجابی با قطب چاکدار هست براحتی با دیمر قابل کنترله
                  بهتره یک دیمر با تریاک و میکرو بسازید.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

شما باید در مرحله اول لحظه گذر از صفرو بصورت پالس بدی به اینتراپت میکرو، سپس از لحظه شروع گذر از صفر یه تاخیر با یکی از تایمرا بسازی،وقتی تایم تموم شد ترایاک رو بوسیله اوپتوترایاک تریگر کنی .مقدار روشن بودن ترایاک میزان ولتاژ اعمال شده به موتورو تعیین میکنه و پیرو همین مطلب دور موتور تنظیم میشه،کلیت موضوع همینه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X