اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درسی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.من یک سوال داشتم که استاد ما برای آزمایشگاه میکرو از ما خواسته که برنامش با کامپایلر بسکام بنوسیم.از ما خواسته که برنامه ای بنویسیم که یک عدد دلخواه 2 یا 3 رقمی را از صفحه کلید بگیرد وآن را در سطر اول lcd کارکتری نمایش بده(2*16)اگر این عدد زوج بود مقابل آن کلمه زوج نوشته بشه(انگلیسی)و نصف آن در سطر دوم نمایش داده بشه و اگر فرد بود مقابل آن کلمه فرد نوشته بشه(انگلیسی) و باقیمانده و خارج قسمت تقسیم بر 2 آن عدد در سطر دوم نمایش داده شود.حالا من برنامه را نوشتم و فقط توی همین ضرب و تقسیم کردن گیر کردم.چه جوری باید این ضرب و تقسیم کردن رو انجام بدم که اگه زوج بود نصف آن و اگه فرد بود باقیمانده و خارج قسمت آن نشان داده بشه.موندم که چیکار کنم.لطفا کمکک کنید.

پاسخ : سوال درسی

مثلا اگه x عدد گرفته شده از کیپد باشه
    dim y as word
    y=x/2
    z=y*2
    if x=z
    lcd zoj
    lcd y
    else
    lcd fard
    lcd y
    lcd 1
    من این برنامه رو بصورت نماد نوشتم ، فکر کنم بقیشو خودتون بتونید درست کنید
    بازم اگه کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم....
    Share OR Die

دیدگاه

من برای یک عدد سه رقمی 3 تا متغیر A و B و C تعریف کردم که C رقم یکان و B رقم دهگان و A رقم صدگان است و زوج یا فرد بودن عدد را میشه از متغیر C فهمید که اگه متغیر C برابر بود با 0 و 2 و 4 و 6 و 8 عدد زوج است و اگه متغیر C برابر بود با 1 و 3 و 5 و 7 و 9 عدد فرد است.من میگم حالا که معلوم شد که عدد فرد است یا زوج چه جوری باید عدد رو تقسیم بر 2 کنم و حاصل را نمایش دهم(برای عدد زوج)و چه جوری باید عدد رو تقسیم بر 2 کنم و باقیمانده و خارج قسمت آن را نمایش دهم(برای عدد فرد). منظورم این است که چه اعمالی رو روی این متغیرها انجام بدم و از چه دستوراتی استفاده کنم.

دیدگاه

سلام

فرض کنید عدد شما abcهست برای بدست آوردن عدد داریم

number=a*100+b*10+c

به صورت کلی هم یه فرمول داره که قبلا نوشته بودم ولی الان یادم نیست خواستی بگو واست بزارم.

Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

داداشی من شما فقط با رقم یکان کار داشته باشین رقمای صدگان ده گانو ولش کن داداشی :eek:
          چون تو زوجو فردیتت اثری نداره :read:
          همون برنامه داداش گلم که اسمش یادم نیست اولین نظرو دادنو استفاده کن واسه رقم یگان :applause:
          راستی اون برنامه واسه ممیزم جواب میده فک کنم یه چیزی اضافه کن از استاد نمره بگیر :agree:
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام
            من یه پیشنهاد دارم که خیلی سادست و احتیاجی به محاسبات هم نداره.عدد رو دورقمی در نظر بگیر تا تو یه بایت جا شه (int8).
            حالا اگه کم ارزش ترین بیتش 0 بود فرده و اگه 1 بود زوجه! برای تقسیم بر دو هم کافیه متغیر مربوطه رو یه بار به راست شیفت بدی!!
            حال کردی راه حلو ؟!! :mrgreen: به این میگن باینری واقعی!! :biggrin:
            باقیمانده تقسیم یه عدد فرد بر 2 هم که 1 میشه !!(استادتون یه کم ... )
            موفق باشی

دیدگاه

زمانی که استاد به شما گفته عدد تقسیم بر دو بشه هدفش این بوده که شما کدی رو بنویسید که بتونه عدد جدا جدا رو به یک عدد واحد که بشه عمل ریاضی رو روش انجام داد تبدیل کنه.

فرض بفرمایید من دارم با کیپد سه عدد به میکرو میدم. حالا میکرو اعداد 1و 2و3 رو میگیره. خوب من باید کدی بنویسم که رشته از اعداد رو به عدد 123 تبدیل کنه تا بتونم تقسیم بر دو کنم.
              Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X