نام وايمکس مخفف عبارت World Wide Interoperability for Microwave Access است که به عنوان راه حلي براي دسترسي به شبکه جهاني از طريق امواج مايکروويو به شمار مي رود و امروزه به پرطرفداراترين فناوري ارتباطي شهري تبديل شده است.
وايمکس نسل جديدي از فناوري دسترسي به اينترنت پر سرعت است که براي نخستين بار در ايران راه اندازي شده و باعث گسترش و افزايش ضريب نفوذ دسترسي به اينترنت خواهد شد. با دکل هاي وايمکس، مناطق وسيعي از جمله شهر، شهرک هاي صنعتي و مناطق راهبردي پوشش اينترنت پرسرعت خواهند داشت و همچنين منازل مسکوني و تمامي افراد در هر نقطه اي از مکان هاي تحت پوشش شبکه وايمکس قادر خواهند بود.
در هر لحظه، حتي در شهرهاي ديگر تحت پوشش وايمکس، توسط کامپيوترهايشان بدون نياز به خط تلفن وبا بهره گيري از کيفيت بالاي امواج وايمکس و امکانات مودم هاي داخلي، به اينترنت پرسرعت بي سيم متصل شوند.
مهم ترين ويژگي وايمکس، بي سيم و سيار بودن آن در فواصل طولاني مانند يک شهر بزرگ است، بدون وايمکس امکان متحرک بودن کاربر تقريباً صفر است و يا به محيطي بسته محدود مي شود.

از ديگر ويژگي هاي وايمکس اين است که علاوه بر داده، صدا و تصوير را نيز به خوبي پشتيباني مي کند و کاربر مي تواند بدون محدوديت زماني در تمام شبانه روز به هر مقدار که پهناي باندش اجازه دهد، دريافت و بارگذاري اطلاعات را انجام دهد.

در فناوري وايمکس، خدماتي چون تلفن اينترنتي (VOIP) و شبکه اختصاصي مجازي نيز گنجانده شده است.
در مقايسه تفاوت ها و برتري ها وايمکس با فناوري بي سيم ADSL به لحاظ فني، بايد به نکات زير اشاره کرد:

وايمکس سيستم ارتباطي بي سيم است و نيازي به زيرساخت هاي سيمي، کابل کشي و خط تلفن ندارد.
اما ADSL نيازمند کابل کشي و خط تلفن است که در بسياري موارد، هزينه هاي فراواني را به کاربران تحميل مي کند و به دليل برخي محدوديت هاي فني در بسياري از نقاط شهر، امکان دسترسي به ADSL وجود ندارد. به طوري که کاربران مجبور شده اند به سيستم هاي کم سرعت و سنتي Dial-UP بسنده کنند و ضمناً، در شهرک هاي صنعتي و مناطق تجاري که در حومه شهرها واقع هستند و با ADSL امکان ارائه خدمات به آنها وجود ندارد، از مزاياي اينترنت پرسرعت بي سيم بهره مند مي شوند.
مزيت ديگر وايمکس کاربرد گسترده آن به صورت VPN است که تمامي اجزاي يک سازمان گسترده بدون محدوديت در مکان هاي جغرافيايي مختلف با هزينه اندک با ارتباط مبتني بر IP، مي توانند با سازمان مرکزي خود ارتباط داشته باشند.
تلويزيون اينترنتي که امکان ارائه محتواي تلويزيوني بر بستر IP را فراهم مي کند، از ديگر امکانات وايمکس است که مي توانيد فيلم هاي درخواستي را دريافت کنيد و از سينماي مجازي و ديدن فيلم هاي سينمايي همزمان با اکران عمومي بر بستر IPTV بهره ببريد.
وايمکس (اينترنت پرسرعت بي سيم) بزودي محدوديت ها و مشکلات توسعه را از بين خواهد برد.

تبيان