اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وظیفه ی مقاومت در مدار ؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وظیفه ی مقاومت در مدار ؟!

سلام.
    توی تعریف مقاومت داریم : مقاومت عنصری است که جریان را کاهش میدهد. و در جای دیگه داریم در اتصال سری جریان همه ی عناصر با هم برابر است.
    حالا اگر در یک اتصال سری یک مقاومت بین عناصر باشد تداخل بین این دو تعریف رخ می دهد.از طرفی مقاومت جریان را کم میکند و از طرف دیگر جریان همه ی عناصر با هم برابر است.

کسی میتونه راجع به این یه توضیح بده؟

پاسخ : وظیفه ی مقاومت در مدار ؟!

اون تعریفی که از مقاومت دارید خیلی سطحیه
    در اتصال سری مقاومت ولتاژ را کاهش میآ‌دهد.
    در واقع هرچه جریان عبوری از مقاومت بیشتر شود، افت ولتاژ رو مقاومت هم زیاد میآ‌شود
    نکته دیگه ای که وجود داره اینه که هرچه مقاومت بیشتر باشه، (امپدانس مدار) جریان کمتری از منبع کشیده میآ‌شه (مطابق با تعریف خودتون)
    به طور خلاصه R=V/I
    توجه داشته باش که در فرمول بالا همیشه دو متغیر از سه متغیر ثابت و دیگری تغییر می کنه

دیدگاه

ممنون از جوابتون.پس در واقع وقتی مقاومت به صورت سری در مدار قرار بگیره هیچ تاثیری روی جریان نداره.درسته؟

دیدگاه

چرا!
        فرض کنید دو سر یک باتری 12 ولت رو با مقاومت 3 اهم به هم متصل کردید.(از مقاومت درونی باتری صرف نطر کنید). طبق فرمول جریان عبوری برابر I=V/R =4
        حالا اگه یه مقاومت 3 اهمی دیگه هم وارد مدار کنید(به صورت سری) جمع مقاومت ها 6 میآ‌شه
        طبق فرمول جریان عبوری میآ‌شه I=V/R =2
        برای مطالعه بیشتر به کتاب "تحلیل مهندسی مدارهای الکتریکی" ویلیام هیت مراجعه کنید. خوب توضیح داده
        کتاب های فیزیک دوره دبیرستان ،درست و حسابی توضیح ندادن. اکثر کسایی که فقط کتاب فیزیک رو خوندن مشکل شمارو دارن

دیدگاه

من نفهمیدم مقاومت روی ولتاژ تاثیر میزاره یا روی جریان :cry2:
          یه سوال باتری منبع ثابت جریانه یا ولتاژ؟

دیدگاه

مقاومت میتونه هم رو ولتاژ تاثیر داشته باشه هم رو جریان بستگی به نوع اتصال مقاومت های سری و موازی داره.

باتری منبع ولتاژه برای ساختن منبع جریان باید از ترانزیستور استفاده کنین.
            It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

باتری منبع ولتاژ ثابته، ولی ایده آل نیست . یعنی ولتاژش برای همیشه ثابت نیست. اگه شارژ باتری خالی بشه، ولتاژش هم افت میآ‌کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                مقاومت میتونه هم رو ولتاژ تاثیر داشته باشه هم رو جریان بستگی به نوع اتصال مقاومت های سری و موازی داره.

باتری منبع ولتاژه برای ساختن منبع جریان باید از ترانزیستور استفاده کنین.
                من میخوام این مسئله رو برای یک مقاومت برام توضیح بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                  من میخوام این مسئله رو برای یک مقاومت برام توضیح بدید
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...8586#msg188586
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...8605#msg188605

دیدگاه

انگار درست متوجه نشدید
                    مثلا یه منبع تغذیه که ندونیم ولتاژه یا جریان با ولتاژ 5 و جریان 500mA اگر یک مقاومت 100 اهمی بزاریم جریان عبوری و ولتاژ دوسرش چقدره؟

دیدگاه

چیزی که شما رو گمراه میآ‌کنه، همون جریان 500 میلی آمپریه،وقتی گفته میآ‌شه منبع 5 ولت و 500 میلی آمپر، یعنی حداکثر جریانی که منبع میآ‌تونه تحویل بده 500 تا هست. یعنی شما از 0 تا 500 میلی آمپر میآ‌تونید جریان بکشید.
                      طبق فرمول I=V/R ، جریان میآ‌شه 5/100 یعنی 50 میلی آمپر
                      اگه مقاومتتون 10 اهمی باشه ، میآ‌شه 500 میلی آمپر
                      حالا اگه مقاومتتون 5 باشه، جریان میآ‌شه 1000 میلی آمپر، ولی از اونجایی که منبع تغذیه حداکثر 500 میلی آمپر میآ‌ده، پس همون 500 تا رو دارید.
                      برای تعیین ولتاژ افت کرده روی مقاومت، کافیه مقدار جریان عبوری رو در مقدار مقاومت ضرب کنید.
                      راستی اگه یه مقاومت رو با یه منبع ولتاژ موازی کنید، ولتاژ دو سر مقاومت ، همون ولتاژ منبع میشه.
                      اگه بازم ابهامی وجود داره بگو توضیح بدم.

دیدگاه

شهریار جان گفتم شاید خوب باشه که شکل یه منبع جریان ساده رو براتون بذارم تا بدونین کمی متفاوت با تصوریه که از یک منبع دارید

دیدگاه

درود به تمام دوستان...
                          میگم اگه من بخوام ولتاژ رو بدون تغییر در شدت جریان پایین بیارم راهی هست؟جز مقاومت یا مقاومت متغیر ببینید من میخوام از یه شارژر برا چنتا دستگاه استفاده کنم میخوام یه مقاومت متغیر جلوش بذارم تا بتونم out put ولتاژ رو تغییر بدم...راهی هست که بتونم بدون افت شدت جریان ولتاژو کم کنم؟
                          سوال دومم این هست که تو بازار مقاومت متغیر دیجیتالی داریم؟اگه داریم اسم تجاری و صنعتیش چیه؟
                          بسیار ممنونم
                          بدرود

دیدگاه

پس چجوری میشه ولتاژ رو تغییر داد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.lotus
                              درود به تمام دوستان...
                              میگم اگه من بخوام ولتاژ رو بدون تغییر در شدت جریان پایین بیارم راهی هست؟جز مقاومت یا مقاومت متغیر ببینید من میخوام از یه شارژر برا چنتا دستگاه استفاده کنم میخوام یه مقاومت متغیر جلوش بذارم تا بتونم out put ولتاژ رو تغییر بدم...راهی هست که بتونم بدون افت شدت جریان ولتاژو کم کنم؟
                              سوال دومم این هست که تو بازار مقاومت متغیر دیجیتالی داریم؟اگه داریم اسم تجاری و صنعتیش چیه؟
                              بسیار ممنونم
                              بدرود
                              شما میتونین از lm317 که یه رگولاتور با ولتاژ خروجی هست استفاده کنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X