اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] سنسور شتاب و مکان یابی ربات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] سنسور شتاب و مکان یابی ربات

ظاهرا امروزه بازار سنسور های شتاب خیلی داغ شده.

البته برای اینه که می شه ازشون برای موقعیت یابی روبات استفاده کرد.

از همه بچه هایی که با این سنسور ها کار کردند یا روشون مطالعه کردند می خوام بیان اینجا اطلاعات در اختیار بچه ها بذارند . اینجور یکار خیلی ها را می افته.

راستی اگه کسی طرح ابداعی هم تو این زمینه داره بگه تا همه روش کار کنیم شاید یه بیزینسی هم شد.

آخرشم به صورت یه مجموعه کاربردی تو گنجینه eca می ذاریمش.
    تو می تونی پس بخواه.

پاسخ : سنسور شتاب

من خودم اینارو پیدا کردم امیدوارم بدرد بخورند:

1. از سایت : www.esud83.mihanblog.com

http://www.4shared.com/file/59924165/79dd6503/adxl-202.html

2. http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=31498.0

3. http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=19644.0

4. http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=8166.0

5. http://roboeq.com/PDF/0411004.pdf
    تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

دوستان من شنیدم اگه از اطلاعات خروجی سنسور(حالا دقیق نمی دونم چطور) انتگرال بگیریم مسافت طی شده می آد

دیدگاه

سلام من با adxl202 پروزه های زیادی انجام دادم اگه کمکی خواستید من هستم
        اون مقاله اولی رو که اپلود کردین هم مال من هست
        و با انتگرال گیری میشه فاصله رو حساب کرد و لازم داره که کارای زیادی روش انجام بشه
        و اگر همین طوری انتگرال بگیرید به خاطر خطا حتی یک اپسلین خروجیتون واگرا میشه به بینهایت میره!!!
        www.tehranelec.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadr1371
          دوستان من شنیدم اگه از اطلاعات خروجی سنسور(حالا دقیق نمی دونم چطور) انتگرال بگیریم مسافت طی شده می آد
          دوست من این از سادهترین قوانین فیزیکی است
          مشتق مسافت = سرعت
          مشتق سرعت = شتاب

برعکس

انتگرال شتاب = سرعت
          انتگرال سرعت= مسافت

دیدگاه

من خوب با قوانین فیزیکیش آشنام ( البته همش تقریبا همین چیزیه که علی به زبان ساده گفت) ولی حالا بیاین مسئله رو یکم کاربردی تر کنیم.

آقا محسن شما که با اینا کار کردید ، دقتش چه جوریاس ، می شه روشون برای موقعیت یابی حساب کرد.؟ می تونند جای GPS رو بگیرند؟

البته یکم برای دوستان بیشتر توضیح می دم که در واقع با محاسبه مسافت طی شده در هر چهار جهت و داشتن یک نقطه صفر می شه مختصات رو پیدا کرد. که سنسور شتاب یکی از بهترین سنسورها برای این کار است.
            تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

بچه ها من یه 4، 5 روز نیستم . میام لطفا این تاپیکو پر بارش کنید تا دیگه جمع بندی کنیم.
              تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

شتاب رو بزار تو این فرمول جابه جایی به دست بیاد
                deltaX=1/2at^2+V0t
                خیلی سادست

دیدگاه

آقا جون من که گفتم به این قوانین آشنام.

تو رو خدا یعنی کسی نیست اینجا یه دو ، سه تا کمک درست حسابی بکنه؟ :angry:

تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

دایی جان
                    این سنسورها بدرد اندازه گیری جابجایی نمی خورند. دایی محسن علتشو گفت اما شما متوجه نشدید!!!
                    اگه اینطور بود خود آنالوگ دیوایس میومد سنسور جابجایی تولید می کرد و می فروخت!
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
                      شتاب رو بزار تو این فرمول جابه جایی به دست بیاد
                      deltaX=1/2at^2+V0t
                      خیلی سادست
                      دوست عزیز اگر نتونید از پس خطا بر بیایید با این فرمول به هیچ جا نمیرسید بلکه بعد از چند ثانیه با یک جابه جایی خیلی بزرگ رو برو می شید که نشان از واگرایی هست
                      www.tehranelec.com

دیدگاه

از تاکیدتون ممنونم ولی حالا برای افزایش دقت چی کارا بکنیم اصلا می ارزه از ااین سنسور استفاده کنیم.
                        تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

دمت دایی جان
                          همه دانشمندان بزرگ دنیا دنبال ساخت سنسور مکان هستند اما غیر از GPS هنوز راهی پیدا نکردند.
                          فقط برای اندازه گیری فاصله های محدود تا حدی میشه از این سنسور ها استفاده کرد. تا اونم نه از ADXL202 که دقت افتضاحی داره.
                          مشکل کار بسادگی از فهم انتگرال قابل درکه. دو بار انتگرال a+e = مکان + e*t^2
                          a برابر با شتابه و e خطای شتاب. نتیجه دوبار انتگرال میشه مکان + خطا ضربدر زمان به توان 2
                          حالا اگه ربات ما بخواد 10 ثانیه مسیری رو طی کنه حتی اگه شتابش صفر باشه ما مکان 100e رو اندازه می گیریم و همینطور که زمان بیشتر بشه خطا هم بیشتر میشه.
                          می تونیم با اندازه گیری این خطا ها و کم کردن از مکان کم و بیش کالیبراسیون انجام دهیم به شرطی که خطا همیشه و با تغییر دما ثابت باشه.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط neo2100
                            از تاکیدتون ممنونم ولی حالا برای افزایش دقت چی کارا بکنیم اصلا می ارزه از ااین سنسور استفاده کنیم.
                            به نظرم یه راه دیگه برای فاصله انتخاب کنید اگر بتونید از شفت انکودرها استفاده کنید خوب هستند
                            ولی این سنسور ها برای فاصله اصلا مناسب نیستند
                            www.tehranelec.com

دیدگاه

سلام
                              من یکی از این سنسور هارو دارم و قراره باهاش ارتعاشاتو اندازه گیری کنم(البته 2ماه دیگه) ولی فک نکنم اینقدری که شما میگید خطا داشته باشه
                              درضمن شما باید 2 بار انتگرال میگرفتی که میشد 1/2e*t^2 ولی نکته اساسی انجاست که همیشه شتاب نداریم.یعنی تقریبا میشه گفت اکثر حرکت ها با سرعت ثابته یعنی شتاب برابر صفر.ما شتاب رو تو اغاز حرکت بیشتر دارم و وقتی سرعت به یه مقداری رسید سعی میکنیم سرعت ثابت بشه
                              تو دیتا شیتش نوشته 5 میلی g دقت داره یعنی میتونه1000/ 5*10 متر بر مجذور ثانیه رو اندازه گیری کنه که به نظرم دقت خوبیه.حالا کجاش افتضاحه؟
                              بازم تو دیتا شیتش نمودار های کالیبراسیون دماش هم هست.که می تونی با یه سنسور دما و یه کنترلر اثر دما رو هم دخالت بدی.
                              یه دو ماه دیگه ته و توی این سنسورو در میارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X