ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    2006/10/29
    M.I.S
    631
    2

اينترنت چطور به ايران آمد؟

دکتر سياوش شهشهاني، استاد دانشگاه صنعتي شريف و قائمآ*مقام سابق مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات، اين طور مي گويد:

سال تحصيلي 68-67 براي گذراندن فرصت مطالعاتي به ايتاليا رفته بودم، براي نخستين بار با شبکه اينترنت آشنا شدم. البته آن سال تب ايآ*ميل و اينترنت در اکثر دانشگاهآ*هاي ايران، فراگير شده بود. بعد از بازگشت به ايران به عضويت هيأت علمي مرکز تحقيقاتي فيزيکآ*نظري و رياضيات در آمدم. سال 68 بود که آقاي دکتر محمدآ*جواد لاريجاني رئيس اين مرکز، همت کردند و اينترنت را به ايران آوردند. من هم به عنوان جانشين ايشان در اين طرح همکاري کردم.

يکي از نخستين دغدغهآ*هاي مديران و هيأت علمي اين مرکز، ارتباط علمي و پژوهشي با دانشگاهآ*هاي دنيا بود. در مرکز تحقيقات به اين نتيجه رسيديم که پست الکترونيک براي يک مرکز تحقيقاتي که ميآ*خواهد با دانشگاهآ*هاي دنيا ارتباط داشته باشد، يک ضرورت اجتنابآ*ناپذير است. به دليل شرايط پس از جنگ، برنامه گسترش ارتباط با دانشگاهآ*هاي خارجي مورد نظر بود و يکي از سرلوحهآ*هاي مرکز تحقيقات به شمار ميآ*آمد. ايميل ارزانآ*ترين و سريعآ*ترين روشي بود که مورد توجه قرار گرفت.

در سال 68 هيچ مرکزي براي ارائه خدمات اينترنت در کشور وجود نداشت. هرچند برخي مراکز از طريق تماس تلفني با خارج کشور به شبکه وصل ميآ*شدند ولي اين مراکز به ديگران خدمات نميآ*دادند. از طريق تماس تلفني بينآ*المللي به شبکه اينترنت وصل ميآ*شدند. البته در آن زمان هنوز شبکه Internet ايجاد نشده بود و به شبکه Bitnet وصل ميآ*شدند.

از طريق مرکز بينآ*المللي فيزيک نظري در ايتاليا که آن زمان رياست آن با پروفسور عبدآ*السلام بود به مؤسسه مجمع اروپايي شبکهآ*هاي تحقيقاتي (EARN) وصل شديم. اين مؤسسه آن زمان کشورآ*هاي غير اروپايي مانند هندوستان را به عضويت پذيرفته بود. ولي شرايط عضويت ويژهآ*اي داشت که با توصيهآ*هاي آقاي عبدآ*السلام، عضويت ايران مورد پذيرش قرار گرفت.

اواخر سال ميلادي 1992 از طريق اتصال تلفني به دانشگاه لينس اتريش وصل شديم. بعدآ*ها با يک خط استيجاري به دانشگاه وين اتريش وصل شديم که آن زمان از نقاط اصلي اتصال به شبکه EARN بود.

همکاران ما که به اجلاسآ*هاي فني بينآ*المللي ميآ*رفتند، چيزآ*هاي تازهآ*اي ياد گرفتند. گزارشآ*هاي آنها نشان ميآ*داد که شبکهآ*هاي تحقيقاتي بينآ*المللي از پروتکل Bitnet به پروتکل جديد به نام Internet حرکت ميآ*کنند. به همين دليل بود که مرکز تحقيقات نيز اتصال به اينترنت را به سرعت پيگيري کرد.

اواخر سال 93 ميلادي پروتکل TCP/IPرا راهآ*اندازي کرديم که امکان اتصال به شبکه اينترنت را فراهم کرد. البته چون آن زمان يک زير شبکه از شبکه دانشگاه وين بوديم، آخر آدرسآ*ها، نشاني دانشگاه وين يعني UNIVIE. AT درج ميآ*شد.

ايران حدود يک سال بعد از دانشگاهآ*هاي اروپايي به شبکه اينترنت وصل شد. سرعت اتصال در آن سال خيلي کم بود. کل ظرفيت اتصال کشور 8/9 کيلوبيت در ثانيه بود. البته در آن زمان هنوز سرويسآ*هاي Web و فايلآ*هاي گرافيکي راه نيفتاده بود و همين سرعت 8/9 براي تبادل ايميل کفايت ميآ*کرد.

ايران حدود يک سال بعد از دانشگاهآ*هاي اروپايي به شبکه اينترنت وصل شد. سرعت اتصال در آن سال خيلي کم بود. کل ظرفيت اتصال کشور 8/9 کيلوبيت در ثانيه بود. البته در آن زمان هنوز سرويسآ*هاي Web و فايلآ*هاي گرافيکي راه نيفتاده بود و همين سرعت 8/9 براي تبادل ايميل کفايت ميآ*کرد.
    آن سالآ*ها به دنبال اين بوديم که با عنوان ويژه ايران شناخته شويم نه اتريش. بنابراين پسوند IR را از سازمان متولي استانداردآ*هاي جهاني اينترنت تقاضا کرديم. پس از پرسآ*وجوآ*ها، متوجه شديم مؤسسه Internic در آن زمان متولي اين مسئله بود. اين مؤسسه وابسته به دانشگاه کاليفرنياي جنوبي بود و مديريت واقعي آن نيز در اختيار فردي به نام جاناتان پاستل بود. هرچند تحريمآ*ها عليه ايران خيلي پرآ*رنگ نبود ولي هنوز خاطره گروگانآ*گيري در ذهن برخي آمريکاآ*ييآ*ها زنده بود. به همين دليل با مقاومتآ*هايي مواجه بوديم.

کسي در ايران به صورت موازي با ما حرکت نميآ*کرد. بنابراين بعد از غلبه بر مخالفان، توانستيم در فروردين 1374 امتياز پسوند ملي IR را کسب کنيم.

در واقع با مقاومت 2 کشور ايران و آمريکا مواجه بوديم. البته مخالفت با پسوند IR در آمريکا، يک موضع رسمي نبود. مديريت اينترنت در اختيار بنياد ملي علوم NSF بود. فردي در اين بنياد عضو بود که دل خوشي از ايران نداشت و با ما مخالفت ميآ*کرد. البته الان رفتار خود را تغيير داده و از دوستان خوب ما شده است.

در مخابرات ايران کساني بودند که اعتقادي به اينترنت نداشتند. آنها فکر ميآ*کردند اينترنت يک مد روز است و زود فراموش ميآ*شود. آنها کوشش ميآ*کردند شبکه محدودآ*تر به نام X25 را راهآ*اندازي کنند و ميآ*گفتند هر نوع فعاليت شبکهآ*اي، بايد تحت همين شبکه انجام شود.

در مخابرات ايران کساني بودند که اعتقادي به اينترنت نداشتند. آنها فکر ميآ*کردند اينترنت يک مد روز است و زود فراموش ميآ*شود. آنها کوشش ميآ*کردند شبکه محدودآ*تر به نام X25 را راهآ*اندازي کنند و ميآ*گفتند هر نوع فعاليت شبکهآ*اي، بايد تحت همين شبکه انجام شود.
    آن زمان اينترنت به اندازه کافي شهرت پيدا کرده بود و همه ميآ*دانستند X25 پاسخگوي توسعه فناوري اطلاعات نيست. چند سال زحمت کشيديم تا به مخابرات تفهيم کنيم تجربه X25 يکآ*بار در اروپا آزمايش شده و ناکارآمدي آن قبلاً اثبات شده است.

لازم است از کوشش دکتر محمدآ*جواد لاريجاني ياد کنم. ايشان شجاعت بالايي در اين رابطه نشان دادند. بويژه وقتي اولين اتصال به Bitnet برقرار شد. آن زمان لازم بود تعهدآ*نامهآ*هايي را امضا کنيم از جمله اين که مانع عبور ترافيک هيچ کشوري نشويم. آن زمان کمتر کسي جرأت امضاي اين تعهدآ*نامهآ*ها را داشت. بيآ*شک پشتيباني و جايگاه سياسي و اجتماعي دکتر لاريجاني، نقش مؤثري در راهآ*اندازي اينترنت داشت. ايشان هميشه به مسئولان سياسي يادآ*آور ميآ*شدند که شبکه اينترنت، در خدمت محققان و مراکز علمي است و ممانعت از آن، ايستادن در مقابل روند توسعه علمي کشور است.
    منبع : تبيان
    2009/12/25
    تهران
    877
    5

پاسخ : اينترنت چطور به ايران آمد؟

وای باورم نمیشه سال 93 اینترنت به این شکل در ایران راه اندازی شده! من سال 95 به اینترنت وصل شدم :cry2: (البته اکانت 5 مگی شرکت البرز - کامپیتور پنتیوم 200 (133 می نوشت البته!) ) فکر نمی کردم توی دوران دبستان جزو اولین مصرف کننده های اینترنت بودم

اون موقع همون کامپیوتر نزدیک 600 هزار تومن می شد! 600 تومن اون موقع (15 سال پیش!!!!!!!!) یه چیزی حدود 9 میلیون الانه ! چه سیستمی میشه بست با این پول الان! :(
    [size=10pt]Gracias A La Vida [/size]
    [size=14pt][glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow][/size]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...
    2006/07/13
    470
    4

پاسخ : اينترنت چطور به ايران آمد؟

من توی سوم دبیرستان که سال 2003 بود کامپیوتر و اینترنت dialup به دستم رسید که خیلی ذوق زده شده بودم اما وقتی چشمام به دنیا باز شد دیدم خیلی از مردم دنیا خیلی وقت پیشها راحت زندگی میکردند و من هنوز باید آفتابه توی دست میگرفتم در هر حال تصمیم گرفتم به یک کشور دیگه پناهنده بشم تا دیگه خاطره تلخ عقب ماندگی برام تکرار نشه.(واقعا که دوران کودکی و نوجوانیم سیاه سیاه شد)
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3