اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچینگ 3ولت با 500میلی کسی سراغ داره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوئیچینگ 3ولت با 500میلی کسی سراغ داره

تغذیه 3ولت با جریان 500میلی برای led میخوام کسی تابحال ندیده یا کار نکرده در کوچکترین حجم می خوام
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : سوئیچینگ 3ولت با 500میلی کسی سراغ داره

با آی سی TNY274 براحتی می تونی بسازی.
    توی ساید www.powerint.com مثالهای مختلفی از این آی سی هست و حتی PCBآ‌ هم داده.
    فروشندش: http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2049
    نرم افزار PIExpert هم برای محاسبه قطعاتشه.
    راه دیگه هم خرید یه آدابتور موبایلیه.
    :smile:
    با همه اینها دایی جان شما نباید برای تغذیه LED ولتاژ لحاظ کنید.
    بهتره یه آدابتور گوشی 5 ولت 0.5 آمپر بگیری و حتما یه مقاومت با LEDآ‌ سری کنی تا نور ثابت و مطمئنی بده.
    منحنی ولتاژ-جریان دیودها شیب زیادی در ولتاژ هدایت داره و این باعث میشه حتی تغییر ولتاژ 0.1 ولت باعث تغییر جریان چندصد میلی آمپر بشه که این یعنی تغییر نور شدید.
    اما مقاومت سری باعث میشه جریان خیلی ثابت بشه و ایمنی LED هم حفظ بشه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

میخوام از خازن استفتده کنم نظرتون چیه یه 680نانو 400ولت با 220سری بعو وارد یه پل میشه و بعد یه خازن و با یه مقاومت که نمیدونم چند باید باشه میدم به led 10تا ledآ‌سفید معمولیه با یه خازن جواب میده یا دوتا با هم موازی کنم و اصلا این مدار درسته میشه این کارو کرد
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

میشه دایی جان
        چون LED یه بار ثابته این کار عملیه.
        10 تا LED که هرکدوم 3.3 ولت ولتاژ لازم داره میشه 33 ولت. اما دیگه مقاومت لازم نداره چون همون خازن ورودی نقش اونو بازی می کنه.
        خازن ورودی باید 190 ولت افت ولتاژ ایجاد کنی تو جریان 0.33 امپر
        پس
        Xc=190/0.33=575 ohm
        از طرفی
        Xc=1/2*pi*f*C
        پس
        C=1/2*pi*f*Xc=1/2*3.14*50*575= 5.5uF
        پس باید یه خازن 5.5 میکروفاراد بزاری نه 680 نانو. این مدل خازنها معمولا در فروشگاههای موتور فروشی پیدا میشه.
        مقاومت 220 اهم سری با خازن هم که نقش محدود کننده جریان ناگهانی رو داره باید 22 وات توان تحمل کنه پس باید 3 تا مقاومت 68 اهم 10 وات رو باهم سری کنی.

دیدگاه

خوب فکر میکنم همون سوئیچینگ 5ولت 500میلی رو بردارم oo: :eek:هم کوچکتر هم مطوئن تر هم کم هزینه تر هم هم هم هم هم هم هم هم هم ..... درست است نقطه 10تا شو با هم موازی میکنم سر راه هر کدوم هم یه مقاومت خوشگل میذارم نقطه اخه من میخواسم از خازن استفاده کنم که مدار نبندم و مدارم کوچکتر بشه و کم حجمو کم خرجو و و و وووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو وووووووووووووووووووووووووووووووووووووو... :redface:نقطه در پایان از توجهتون به موضوع متشکرم نقطه منتظر نظرهای بعدی و پیشنهاد و ایده های بسیار زیباتون هستم نقطه مخلص کلام اینکه نقطه :nerd:
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

آفرین که خودت روش درست رو انتخاب کردی :biggrin:
            البته جریان منبعتو اشتباه در نظر گرفتی. چون گفته بودی هر LED به 0.33 آمپر نیاز داره ...
            حالا
            فقط بجای موازی کردن LED ها بهتره اونها رو سری ببندی. تا توان منبعت کمتر بشه و نور LED ها همگونتر.
            درواقع بجای منبع 5 ولت 3.3 آمپر که میشه 16.5 وات از منبع 40 ولت 0.33 آمپر که میشه 13.2 وات استفاده می کنی.
            می تونی با آی سی TNY268 این منبع رو بسازی ویا آماده از بازار بخری.

دیدگاه

و با سوختن اولین ledآ‌در مدار :question: یه کلنگ میاری و کفو میکنی میریزی بالا و دونه دونه leD هارو در میاری و تست میکنی کدوم سالمه و کدوم سوخته بعد اگه شانس بیاری و اولین ledآ‌سوخته باشه چون اگه اخرینش باشه جالبه مگه نه فدات شم همه چیز که جریان نیست قرار نیست با سوختن یه ledآ‌این وسط نور پردازیت بره تو سطل اشغالو و تعطیل شه که کف یه مجتمع تجاریه پدر من حساب کتاب داره
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام.
                یه نظرم یه مدار ساده با دیود زنر طراحی کن.(ورودی 5 ولت و خروجی 3.3 ولت). زنر3.3 ولت و یه مقاومت3.3 اهم یک وات رو باهم سری ببند. بعد همین مدارو به خروجی یه شارژر مبایل وصل کن. یه امتحانش می ارزه.
                واسه تستش هم یه مقاومت 6 اهم یک وات رو یه خروجی مدارت وصل کن ببین خروجی چقدره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                  و با سوختن اولین ledآ‌در مدار :question: یه کلنگ میاری و کفو میکنی میریزی بالا و دونه دونه leD هارو در میاری و تست میکنی کدوم سالمه و کدوم سوخته بعد اگه شانس بیاری و اولین ledآ‌سوخته باشه چون اگه اخرینش باشه جالبه مگه نه فدات شم همه چیز که جریان نیست قرار نیست با سوختن یه ledآ‌این وسط نور پردازیت بره تو سطل اشغالو و تعطیل شه که کف یه مجتمع تجاریه پدر من حساب کتاب داره
                  اگه اینطوره حق با توست دایی جان
                  حتی بهتره هر LEDآ‌ رو مستقلا روشن و خاموش کنی.
                  اما توان مورد نیاز فرقی نداره و میشه حاصل جمع توان هر LED

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                    لطفا در نوشتهاتون از نقطه استفاده کنید.
                    در ضمن اگر LED در ست تغذیه بشه خیلی به ندرت میسوزه و معمولا بعد از مدت طولانی مقداری ضعیف میشه.

دیدگاه

سلام
                      دوستان به نظر من از lm317 استفاده کنید ارزان تر تمام خواهید شد.

دیدگاه

از همگی دوستان کمال تشکر رو دارم که تجربیات با ارزششون رو در اختیار من گژذاشتن راستش من میخوام 10تا led رو به عنوان لامپ استفاده کنم و با 220 روشن کنم ایا میتونم از سوئیچینگ استفاده نکنم راهی نیست برا وصل کردنش به 220 که عمر led هم لحاظ بشه با مقاومت میشه وصل کرد ولی نه با نور زیاد چون فورا مقاومت اتیش میگیره البته با نور کم جواب میده ولی با نور زیاد نه کسی این کارو کرده که نخوایم از سوئیچینگ استفتده کنیم برا هزینه کمتر و حجم کمتر مدار و کوچیک شدنش
                        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X