اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تاسیسات برق ساختمان، دو فاز در یک پریز!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تاسیسات برق ساختمان، دو فاز در یک پریز!

با سلام
    سیم نول و فاز برق خنمون یکی شده، هر دو درگاه پریز فازه!
    اول بگم که کنتر برقمون دیجیتاله و از بعد از کنتور اینجوریه، ضرری برای وسایل برقی نداره؟
    البته نا گفته نماند که همه ی وسایل برقی، از یخچال و کامپیوتر و رسیور و ... بدنشون برق داره :eek:

پاسخ : مشکل در تاسیسات برق ساختمان، دو فاز در یک پریز!

اون برق بدنه رو که همه جا دارن، باید وصلشون کرد به ارت
    البته شما اینکارو نکن چون برقتون ذوفازه احتمالا فیوز بپره

کلا آدم باید تو خونش پریز سه تایی داشته باشه: فاز و نول و ارت!
    {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ne555
      با سلام
      سیم نول و فاز برق خنمون یکی شده، هر دو درگاه پریز فازه!
      اول بگم که کنتر برقمون دیجیتاله و از بعد از کنتور اینجوریه، ضرری برای وسایل برقی نداره؟
      البته نا گفته نماند که همه ی وسایل برقی، از یخچال و کامپیوتر و رسیور و ... بدنشون برق داره :eek:
      ضرر که حتما داره
      حتی برای اشخاص هم می تونه خطر ناک باشه
      معمولا این اتفاق زمانی می افته که فاز به زمین اتصال ناقص داشته باشه
      یا مثلا توی بعضی از لوله های برق نشتی آب داشته باشی
      دنبالشو بگیر ببین از کجا ایراد داره
      برقی هستی یا نه
      اگه آره بگو تا راهنماییت کنم
      اگه نه و از برق می ترسی دنبال یه برقکار درست حسابی باش :mrgreen:

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

آره برقی هستم
        ممنون می شم اگه کمکم کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ne555
          آره برقی هستم
          ممنون می شم اگه کمکم کنی.
          جناب ان ای پانصد و پنجاه و پنج

من جات باشم از یه کوشه شروع می کنم به قطع بقیه مدار
          از جعبه فیوز شروع کن حتی به خطوط روشنایی که سالم هستن هم اعتماد نکن
          تک تک فیوز ها رو به ترتیب قطع کن تا ببینی از کدوم خط ایراد داره
          اگه نداشت سیم نول رو بررسی کن
          توی پریز ها هم می تونی خطوط بعدی رو قطع کنی تا یاراد رو پیدا کنی
          مثلا توی اولین پریز بقیه دارن از اون کوپل شده تغذیه میشن (مدارات بعدی رو قطع کن ) و به ترتیب جلو برو تا یه نتیجه ای بگیری

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون، با کمال تعجب امروز دیدم دیگه اون حالت رو نداره، فقط لحظه اول که فازمتر رو میزنی یه لحظه روشن میشه، با این وجود کارهایی رو که گفتید انجام میدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ne555
              ممنون، با کمال تعجب امروز دیدم دیگه اون حالت رو نداره، فقط لحظه اول که فازمتر رو میزنی یه لحظه روشن میشه، با این وجود کارهایی رو که گفتید انجام میدم
              احتمالن آب توی بعضی از قسمتها نفوذ کرده

دیدگاه

سلام دوستان
                متاسفانه باید بگم تاسیسات الکتریکی یک متخصص واقعی نداره که به این سوالات ساده جواب بده و از این بابت واقعا متاسفم و اما جواب علت اینکه نول برقدار میشه هیچ کدام آن چیزهای که دوستان عنوان کردند نیست و جالب اینه که مشکل از داخل خانه نیست علت آن به هم خوردن تعادل ترانس اداره برقه به این صورت که وقتی جرانهای خروجی ترانس تعادل نداشته باشن و مثلا یکی از فازها جریان خیلی بیشتری بکشد این حالت پیش میاید چون نقطه صفر ترانس تغییر میکند و به همین خاطر سیم نول نیز برقدار میشود ولی این حالت هیچ آسیبی به دستگاهها نمیزن چون با اینکه هر دو سیم برقدار است ولی اختلاف ولتاژ آنها دقیقا 220 ولت است :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammady.teh
                  سلام دوستان
                  متاسفانه باید بگم تاسیسات الکتریکی یک متخصص واقعی نداره که به این سوالات ساده جواب بده و از این بابت واقعا متاسفم و اما جواب علت اینکه نول برقدار میشه هیچ کدام آن چیزهای که دوستان عنوان کردند نیست و جالب اینه که مشکل از داخل خانه نیست علت آن به هم خوردن تعادل ترانس اداره برقه به این صورت که وقتی جرانهای خروجی ترانس تعادل نداشته باشن و مثلا یکی از فازها جریان خیلی بیشتری بکشد این حالت پیش میاید چون نقطه صفر ترانس تغییر میکند و به همین خاطر سیم نول نیز برقدار میشود ولی این حالت هیچ آسیبی به دستگاهها نمیزن چون با اینکه هر دو سیم برقدار است ولی اختلاف ولتاژ آنها دقیقا 220 ولت است :nice:
                  جناب آقای mohammady.teh

جنابعالی که متخصص در زمینه تاسیسات الکتریکی هستید میشه سوالات ساده زیر رو جواب بدید
                  تفاوت نقطه صفر با مرکز صفر ترانس
                  تفاوت نول مصنوعی و نقطه صفر ترانس
                  شیوه بالانس کردن بار (در پاسخ به " علت آن به هم خوردن تعادل ترانس اداره برقه " )
                  حداکثر میزان جابجایی نقطه صفر در بدترین شرایط

اصلا فرض کنیم تمام فرمایشات جنابعالی درست باشه
                  بنابراین
                  نقطه صفر نسبت به کجا سنجیده می شه که می گی برق داره
                  سیم نول رو نسبت به کجا می سنجی که می گی برق داره
                  اختلاف ولتاژ در کدوم فاز دقیقا 220 ولت ه

اصلا می تونی حدود ولتاژ نول رو حدس بزنی
                  اگر بله : نسبت به کجا می سنجی
                  اگر خیر : از کجا می دونی نقطه صفر جابجا شده

منتظر جواب هستیم
                  :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

نقطه صفر صفر همون زمینه .
                    سیم نول یا هر چیز دیگه ای نسبت به زمین سنجیده میشه و اگر سیم نول شما جایی به زمین وصل نباشه یا نشتی یا وسالی سلفی و خازنی و .... امکان داره بعضی جاها به خاطر بعضی وسایل نسبت به زمین اختلاف پتانسیل اجاد بشه و فازمتر روشن بشه ( شما که به فازمتر دست میزنی و یه طرف به پریز برق ، مدار بسته ای با زمین درست می کنی )
                    اختلاف ولتاژ تمامی فازها هم تقریباً یکی هست مگر اینکه شما با ایجاد اضافه بار و وصل کردن دستگاههای سلفی و خازنی و حفظ نکردن تعادل در توزیع فازها باعث نامتعادل شدن شبکه بشی .
                    سیستم استاندارد سیم کشی سیستمی هست که بدنه فلزی تمامی وسایل به زمین وصل شده باشه تا اگر نشتی وجود داشته باشه درجا مشخص بشه .
                    در خونه های مثل ایران که توی سیم کشی به هیچ وجه سیم زمین معنایی نداره ، می تونین از یک ترانس تبدیل یک به یک و استفاده بکنید که دیگه مشکل نشتی نداشته باشید و در ضمن فقط در صورتی کسی رو برق بگیره که 2 تا مسیر برق رو با هم بگیره .
                    شما با این کار برق اون منطقه رو با برق بیرون ایزوله می کنید .

دیدگاه

سلام
                      یکی دیگر از علت های که سیم نول برق داره القایی میباشد چون سیم نول کنار سیم فاز قرار دارد شبیه یک ترانس عمل می کند

دیدگاه

[/quote]

جناب آقای mohammady.teh

جنابعالی که متخصص در زمینه تاسیسات الکتریکی هستید میشه سوالات ساده زیر رو جواب بدید
                        تفاوت نقطه صفر با مرکز صفر ترانس
                        تفاوت نول مصنوعی و نقطه صفر ترانس
                        شیوه بالانس کردن بار (در پاسخ به " علت آن به هم خوردن تعادل ترانس اداره برقه " )
                        حداکثر میزان جابجایی نقطه صفر در بدترین شرایط

اصلا فرض کنیم تمام فرمایشات جنابعالی درست باشه
                        بنابراین
                        نقطه صفر نسبت به کجا سنجیده می شه که می گی برق داره
                        سیم نول رو نسبت به کجا می سنجی که می گی برق داره
                        اختلاف ولتاژ در کدوم فاز دقیقا 220 ولت ه

اصلا می تونی حدود ولتاژ نول رو حدس بزنی
                        اگر بله : نسبت به کجا می سنجی
                        اگر خیر : از کجا می دونی نقطه صفر جابجا شده
                        آقا سعید من اگر از چیزی مطمئن نشوم اصلا عنوان نمیکنم دوم اینکه من نگفتم وارد هستم بلکه گفتم اینجا نیاز به یک نفر وارد داره که به سوالات جواب بده در این زمینه خاص هم بنده با این مشکل مواجه شدم البته نه در منزل بلکه در یک کارخانه خودروسازی که کل سیستم برقشو اجرا کردم و خیلی هم اذیت شدم تا جواب را پیدا کردم در ضمن آقا سعید من با این حساب که جناب عالی یک مهندس برق تشریف دارین زیاد وارد جزئئات نمیشومرو این حساب که کسی که اطلاعات برقی داشته باشه با یک اشاره متوجه میشه در ضمن آقا سعید اگه سیم نول را با ارت مقایسه کنی مقدار ولتاژ آن را متوجه میشویبعد در آخر آقا سعید من وقتشو ندارم اگر داشتم خوشحال میشدم کمکتون کنم و محض اطلاع میگو که من یک کارخانه خودروسازی را کل برق آن را به مدت 3 سال اجرا کرده ام 2 پروژه برقی در سایت هسته ای نطنز به مدت 11 ماه انجام داده ام
                        ناظر برق وتاسیسات یک مجتمع 320 واحدی هستم در زمینه پی ل سی پروژه های را انجام داده ام آشنای به اینورتر سافت استارتر دیزل ژنراتور سیستم های سردخانه ای دارم البته برای تک تک اینا زحمت کشیدم موفق باشی :eek:

منتظر جواب هستی
                        :eek: :eek: :eek:
                        [/quote]

دیدگاه

جناب محمدی
                          منم حال بحث کردن ندارم
                          فقط به همین اکتفا می کنم که به سیستم ارت دقت کن به جواب می رسی
                          اصلا این سیستم خونگیه نه صنعتی مطمئنم همسایه های اونا هیچکدوم این مشکل رو ندارن در صورتی که اون ترانس حداقل 100 خونه رو تغذیه می کنه

ممکنه توی صنعت همچین مشکلاتی رو داشته باشیم که حتی یه کابل بدون اینکه به جایی وصل بشه ولتاژ داشته باشه

ایشون فرمودند که هم فاز و هم نول هر دو فاز داره
                          فاز داشتن نول نسبت به کجا سنجیده میشه :
                          نسبت به زمین در صورتی که مرکز ترانس هم دقیقا به زمین وصل شده در این حال نباید نول فاز داشته باشه حتی اگه نقطه صفر جابجا شده باشه

در هر حال
                          اگه حال و حوصله داری حاضرم بحث رو ادامه بدم

دیدگاه

در مورد دو فاز شدن من فقط یه تجربه دارم:
                            اگه همه وسایل کار میکنن ممکنه که یه وسیله مثل یه لامپ 60 وات رشته ای همچین مسئله ای رو ایجاد کنه.(این مورد رو وقتی داشتم خونه دوستم رو سیم کشی می کردم متوجه شدم.

با یه لامپ 100 وات رشته ای و یه سر پیچ میتونه صحت برق خونه رو چک کنی (راحت و بیخطر :smile

دیدگاه

مشکل میدنی کجاست از ترنس محله است
                              آقا سعید درست میگه
                              شرکت برق برای اینکه با در حالت تعادل باشه میاد نقطه صفر ترانسو به زمین وصل میکنه احتمالا یادشون رفته
                              این تو کشور ما طبیعی
                              تا نگاه میکنی وقت رفتن هست + ناگهان چه زود دیر میشود = تشکر یادت نره!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X