اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد آشکارسازی زاویه چرخش موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد آشکارسازی زاویه چرخش موتور

سلام خدمت دوستای عزیز
    من میخوام توسط AVR و موتور پله یه صفحه مدور رو از 0 تا 280 درجه بچرخونم و نیاز دارم که با دقت 5 درجه بفهمم که در هر بار چرخش در چه زاویه ای قرار دارم !
    لطفا اگر روشی به ذهنتون میرسه که عملی باشه بهم بگید.
    خیلی ممنونم
    ...:: زندگی آن قدر عجیب نیست که شما تصور میکنید زندگی آن قدر عجیب است که شما نمیتوانید تصور کنید ::...

پاسخ : کمک در مورد آشکارسازی زاویه چرخش موتور

بنام خدا
    با سلام
    نوشته اصلی توسط javadnsrt
    سلام خدمت دوستای عزیز
    من میخوام توسط AVR و موتور پله یه صفحه مدور رو از 0 تا 280 درجه بچرخونم و نیاز دارم که با دقت 5 درجه بفهمم که در هر بار چرخش در چه زاویه ای قرار دارم !
    لطفا اگر روشی به ذهنتون میرسه که عملی باشه بهم بگید.
    خیلی ممنونم
    اکثر استپ موتورهای موجود در بازار در هر استپ ، 1.8 درجه میچرخند ، شما قراره که با چه استپر موتوری این صفحه را بچرخانید ؟
    راههای قابل اجرا:
    * از یک استپر موتور 1 درجه استفاده نموده و تعداد استپهای مورد نظر را در یک حافظه ، یا در میکرو ، جهت بررسی و تصمیم گیری بعدی ، ذخیره نمایید .

** از استپر موتورهای موجود ، بهمراه گیربکس استفاده نمایید

راه های بعدی ، پس از بررسی این دو مورد توسط شما ، عرض خواهد شد .

با احترام
    89/2/7

دیدگاه

از آنجایی که با یک استپر موتور 1.8 درجه بر استپ، امکان چرخش موتور به میزان 5 درجه در مدهای FULL و HALF وجود ندارد، یک راه برای شما استفاده از درایورهای میکرواستپ است. برای توضیح در این مورد تاپیک زیر را مشاهده کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=36988.0
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ممنونم دوستان عزیز
        اگر بخوام از روشی که فرمودید یعنی اینکه با هر بار فرمان پله ای که به استپ برای چرخش میدیم ، توسط کانتر اونو بشماریم و به درجه مورد نظر برسیم ، درسته ؟؟؟
        میشه یه کم موضوع رو بازتر کنیم. البته من میخوام بعنوان مثال پس از اینکه ناگهانی برق قطع بشه ،بفهمم تو چه درجه ای بودم
        ...:: زندگی آن قدر عجیب نیست که شما تصور میکنید زندگی آن قدر عجیب است که شما نمیتوانید تصور کنید ::...

دیدگاه

بنام خدا
          با سلام
          ممنونم دوستان عزیز
          اگر بخوام از روشی که فرمودید یعنی اینکه با هر بار فرمان پله ای که به استپ برای چرخش میدیم ، توسط کانتر اونو بشماریم و به درجه مورد نظر برسیم ، درسته ؟؟؟
          میشه یه کم موضوع رو بازتر کنیم. البته من میخوام بعنوان مثال پس از اینکه ناگهانی برق قطع بشه ،بفهمم تو چه درجه ای بودم
          فرض کنیم ، استپر موتوری که استفاده میکنید ، دارای 1 درجه چرخش در هر استپ باشد ، بنابراین ، روش یه این صورت است که
          * یک سنسور برای وضعیت صفر HOME POSITION در نظر گرفته میشود ( مانند سیستم هد چاپگرهای ماتریسی )
          برای 5 هر درجه ، باید ، 5 بار فرمان چرخش صادر ، و پس از آن ، برای راست گرد ، یک واحد به شمارنده اضافه و برای چپگرد ، یک واحد از شمارنده کم میگردد . ( یک واحد = 5 فرمان )
          این تعداد در یک حافظه ( eeprom ) جهت برسی ذخیره شود .
          و یا اینکه
          ** از یک شفت اینکودر با خروجی GRAY CODE با 6 بیت رزولوشن جهت خواندن موقعیت فعلی دیسک مورد استفاده قرار گیرد ( هم محور با دیسک ) .
          ( در این روش ، بعد از وصل مجدد برق ، "بدون نیاز به حافظه" ، امکان خواندن دقیق موقعیت دیسک میسر میباشد ، )

با احترام
          89/2/7

دیدگاه

دوست عزیز روشهای خیلی خوبی بیان نمودید.
            به نظرم روش دومی که عرض کردید خیلی بهتره،شرمنده من در مورد شفت انکودر اطلاعاتی ندارم
            میشه بگین چی هست و چگونه باید ازش استفاده کنم و آیا تو بازار گیر میاد یا نه ؟

دیدگاه

بنام خدا
              با سلام
              دوست عزیز روشهای خیلی خوبی بیان نمودید.
              به نظرم روش دومی. خیلی بهتره،شرمنده من در مورد شفت انکودر اطلاعاتی ندارم
              میشه بگین چی هست و چگونه باید ازش استفاده کنم و آیا تو بازار گیر میاد یا نه ؟
              احتمالا قیمت این نوع از شفت اینکودر ، در بازار بسیار زیاد است .
              جهت ساخت نمونه پروتوتایپ یک شفت اینکودر با خروجی gray code ، بازبینی و مطالعه این آدرس ، بسیار مفید است.

http://www.qsl.net/oe5jfl/encoder.htm

با احترام
              89/2/7

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X