اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکروکنترلرهای با هسته ARM چقدر استفاده دارند؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکروکنترلرهای با هسته ARM چقدر استفاده دارند؟

عرض سلام و خسته نباشید
    طبیعتا افرادی که سراغ میکروکنترلرهای غول پیکر میروند هدف مشخصی دارند، اما من هنوز نتونستم برای خودم توجیه اقتصادی پیدا کنم و وقتم رو صرف یادگیری ARM یا PIC32 یا امثال اون بکنم، چون فکر میکنم ما در حدی نیستیم که محصولات بزرگی تولید کنیم که پردازش خیلی بالا دارند مثل موبایل یا کامپیوتر جیبی یا ماشین حساب مهندسی ( به طوری که نسبت به مدلهای موجود در بازار صرفه اقتصادی داشته باشه ) و از طرفی هم برای کارهای کوچکتر نیازی به این همه قدرت پردازش و ماژول های متفاوت و برد آنچنانی و پیچیدگی برنامه نویسی و طرح و هزینه مالی نیست. خواستم ببینم بین این افرادی که در کشور ما با arm ها کار میکنند تا به حال کسی پروژه کامل شده ای درست کرده که ارزش میکروهای بر پایه ARM رو از لحاظ عملی و اقتصادی ثابت کنه؟! اگر جواب مثبت هست لطفا چندین مورد مثال بزنید بلکه ما هم دلمون بیاد پول 20 تا 8051 رو بدیم یک LPC بخریم کار کنیم.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

پاسخ : میکروکنترلرهای با هسته ARM چقدر استفاده دارند؟

سلام
    راستش میکرو های آرم هنوز استفاده هاش نمایشی هستش و به عنوان یه میکرو روتین هنوز گسترش پیدا نکرده
    وقتی که همه داشتن با 8051 کار میکردن و تازه AVR اومده بود همه میگفتن این میکرو ها گرونه , اصلا من کارم رو با همون 8051 انجام میدم و.... هزار تا حرف دیگه حالا میبینین که الان من بچه های سال اول دبستان رو میبینم که دارن با میکروکنترلر های AVR کار میکنن یعنی انقدر گسترش یافته که همه دارن ازش استفاده میکنن
    الان هم یه همچین قضیه ای هستش
    همه میگن ما کارمون با AVR راه میوفته و نیازی نیست الکی هزینه میکرو های آرم کنیم ولی این خط و این نشون :agree: فردا که بحث سیستم های REALTIME یا بلادرنگ و سیستم عامل بشه همه به سمت ARM گرایش پیدا میکنن و AVR هم مثله 8051 میشه
    شخصا هنوز پروژه ای رو با ARM انجام ندادم چون فعلا نیاز جامعه در حد اینورتر و تابلو نویسنده و ربات های ساده هستش و حتی با 8051 هم انجام میشه
    در هر صورت یاد گرفتن میرو کنترلر های ARM ضرر نداره و کسی که یاد داره درست ازش استفاده کنه مطمئنا به نفع خودش هستش

دیدگاه

من هم کاملا با آقای حسینا موافقم
      الان در سیستم های صنعتی دیکه میکرو کنترولر های 8 بیتی جوابگو نیست
      برای خود من خیلی پیش اومده که دنبال یه سیستم کنترل برای یه دستگاه صنعتی بودم و اونقدر با AVR به محدودت برخورد کردم که تصمیم گرفتم برم دنبال ARM
      محدودیت هایی مانند تعداد پایه ورودی خروجی ، سرعت ، محاسبات اعداد ممیز شناور ، اولویت بندی اینتراپت (10 به بالا) و ...
      و قابلیت هایی که میشه با AVR انجام داد ولی نیاز به سخت افزار جانبی داره مثل : LAN ، چند پورت سریال مختلف با بافر های مجزار و ...
      البته این تمام قابلیت های ARM نیست بلکه قابلیت هایی هست که من با اون برخورد کردم
      یک موضوع دیگه هه همین موضوعی هست که آقای حسینا به اون اشاره کرد
      الان تکنولوژی داره به سمت میکرو های 32بیتی پیش میره و به مرور قابلیت هاشون بیشتر و قیمتشون کمتر میشه و یواش یواش میکرو کنترولر های 8 بیتی از رده خارج میشن

دیدگاه

ممنون از پاسخ های شما دوستان
        avr ها هشت بیتی هستند و 8051 ها هم هشت بیتی، خیلی دور از ذهن نیست که یکی جای اونیکی رو بگیره، اما میکروی 32 بیتی جای میکروی 8 بیتی رو نمیتونه بگیره ( به صرفه نیست ) به علاوه پرطرفدار شدن AVR نسبت به 8051 چند دلیل مهم داره که تقریبا غیر از امکانات بیشتر هیچ کدوم از اون دلایل توی ARM وجود نداره.
        میشه بیشتر توضیح بدید که این سیستم عاملی که روی ARM ها نصب میکنید چه کاربردی داره؟ مهم نیست که میشه چه کارهای با ARM کرد، مهم این هست که این کارها که انجام بشه نهایتا چی بیرون میاد؟ منظورم این هست که ما اگر مثلا موبایل یا کامپیوتر جیبی و امثال اونها رو هم درست کنیم به دردی نمیخوره چون خیلی ارزان تر و بهترش توی بازار هست، آیا با این سیستم عاملهایی که روی ARM سوار میکنید کار خاصی میشه کرد که با چیزهای دیگه نشه کرد و یا مشابهش توی بازار نباشه؟
        یاد گرفتن هرچیز بی سود یا کم سود نوعی ضرر هست چراکه وقت صرف شده و توی اون وقت میشد خیلی چیزهای با ارزش تر و کارآمدتر یاد گرفت.
        -----------
        نمیدونم منظورتون از سیستم صنعتی چی هست اما تا اونجا که من میدونم در کارخانه ها و اینجور جاها بیشتر از PLC استفاده میشه، مواردی هم که میکروکنترلر به کار میره پردازش آنچنانی نداره که میکروهای 8 بیتی یا 16 بیتی از پسش بر نیاند( مگر اینکه مهندسین انتظار داشته باشند همه کار رو با بیسیک یا با یک میکروکنترلر خاص بشه انجام داد ) ماژولهایی هم که توی میکروهای ARM هست درسته که همه با هم با اون تعداد توی یک تراشه 8 یا 16 بیتی نیست اما تقریبا اونهایی که لازم میشه رو میشه توی میکروهای 8 یا 16 بیتی ارزان تر پیدا کرد، مثل CAN, USB, Ethernet و ....معمولا هم اگر طرح هدفمند باشه نیازی نیست n تا ماژول مختلف که بعضیهاشون هیچ ربطی هم به هم ندارند با هم توی یک میکروکنترلر باشه.
        میکروهای 8 بیتی حالاحالا ها از رده خارج نمیشند، اگر هم خارج بشند دلیلش هرچی باشه وجود میکروهای 32 بیتی نیست، منظورم این هست که هرچیزی برای کاری هست، میکروی 32 بیتی هیچ وقت نمیتونه جای 8 بیتی رو بگیره ( از نظر اقتصادی )
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
          ممنون از پاسخ های شما دوستان
          avr ها هشت بیتی هستند و 8051 ها هم هشت بیتی، خیلی دور از ذهن نیست که یکی جای اونیکی رو بگیره، اما میکروی 32 بیتی جای میکروی 8 بیتی رو نمیتونه بگیره ( به صرفه نیست ) به علاوه پرطرفدار شدن AVR نسبت به 8051 چند دلیل مهم داره که تقریبا غیر از امکانات بیشتر هیچ کدوم از اون دلایل توی ARM وجود نداره.
          میشه بیشتر توضیح بدید که این سیستم عاملی که روی ARM ها نصب میکنید چه کاربردی داره؟ مهم نیست که میشه چه کارهای با ARM کرد، مهم این هست که این کارها که انجام بشه نهایتا چی بیرون میاد؟ منظورم این هست که ما اگر مثلا موبایل یا کامپیوتر جیبی و امثال اونها رو هم درست کنیم به دردی نمیخوره چون خیلی ارزان تر و بهترش توی بازار هست، آیا با این سیستم عاملهایی که روی ARM سوار میکنید کار خاصی میشه کرد که با چیزهای دیگه نشه کرد و یا مشابهش توی بازار نباشه؟
          یاد گرفتن هرچیز بی سود یا کم سود نوعی ضرر هست چراکه وقت صرف شده و توی اون وقت میشد خیلی چیزهای با ارزش تر و کارآمدتر یاد گرفت.
          اتفاقا میکرو های ۳۲ بیتی هم جای ۸ بیتی ها رو میگیرن همون طور که پروسسور های ۱۶ بیتی جای ۸ بیتی ها رو گرفتند و ....
          تکنولوژی این ۳۲ بیتی ها یک موقعی اینقدر ارزون میشه که دیگه مردم براشون صرف نداره برای هزار تومن پول کمتر، خودشون رو درگیر مشکلات میکروی ۸ بیتی کنن.
          اما در مورد سیستم عامل، من نظرم اینه که کار بیخودیه، سیستم عامل مال کامپیوتر ه که می خواد چند ده کار رو هم زمان با هم انجام بده، و الا توی میکرو کنترلر ها، سیستم عامل در حد یک واسط و فریم ورک بیشتر نمیره.

دیدگاه

سلام
            شما فرض بگیر یه موشک با یک کلاهک هسته ای هستش و کلش داره با یه میکرو کنترل میشه , هر برنامه نویسی هم توی برنامش خطا میکنه و یا ممکنه که خوده میکرو اشتباه کنه حالا اگه یه موشک اشتباهی به جای این که بره به سمت دشمن , بخوره به جایه دیگه میدونی چقدر تلفات جانی و مالی و غیره به وجود میاد؟
            حالا برای غلبه از این جور مشکلات از سیستم های realtime (یا به فارسی بلادرنگ)استفاده میکنن
            حالا realtime چیه؟؟
            realtime به سیستمی میگن که به هیچ وجه خطا نداشته باشه حالا این سیستم میخاد ساعت باشه یا میخاد کنترل دور موتور باشه و....
            خوب حالا یکی از مشخصه های اصلی میکروکنترلر های آرم اینه که قابلیت پورت کردن (به معنی نصب کردن)سیستم های realtime رو دارن و شما میتونید از میکروکنترلر آرم به عنوان یک وسیله بدون خطا و اشتباه استفاده کنی
            حالا حاضری یک موشک رو بدون بلادرنگ (مثلا avr) را بندازی بعد بره کلی خسارت جانی و مالی و... بده یا نه ؟؟
            --------------
            در ضمن اینو بدونین قیمت میکرو های 32 بیتی ارزون تر از 8 بیتی هستش مثلا lpc2148 قیمتش 2 دلاره

دیدگاه

جناب nayeri همونطور که میدونید بحث پردازش با کنترل فرق میکنه، به نظر من پروسسورهای 32 بیتی جای هشت بیتی رو تونستند بگیرند چون پردازشگر 8 بیتی برای پردازش مناسب نیست اما در کنترل ورودی و خروجی که خیلی وقت ها پردازش آنچنانی نیاز نیست، همون 8 بیت گاهی اوقات زیاد هم هست، پروسسور کار اختصاصیش پردازش هست و پردازش هم نیاز به سرعت بالا داره و پروسسور باید تا اونجا که میشه بتونه حجم بیشتری از اطلاعات رو پردازش کنه، طبیعی هست که توی این مورد 8 بیت جالب نیست، اما کنترلر فرق میکنه، اگر اینطور نبود خیلی قبل از اینا میکروکنترلرهای 8 بیتی از رده خارج شده بودند همونطور که پروسسورها شدند، شما مجله های servo رو نگاه کنید توی اکثر کارهای robotic از pic های 8 بیتی استفاده کردند و بیشتر از اون هم نیاز نیست، حالا چه کاریه بیان همین کار رو با میکرو 32 بیتی انجام بدن؟ اینجا مهم ضریب اطمینان میکرو و پایداری اون هست نه سرعت پردازش.
              آقای حسینا خوب متوجه نشدم، میشه چند مورد از این سیستم هایی که به هیچ وجه خطا نداره مثال بزنید؟ من سیستمی ندیدم که به هیچ وجه خطا نداشته باشه. از کامپیوتر گرفته تا موبایل و ماشین حساب و امثال اون همشون گاهی اوقات کارشون رو اونطور که باید انجام نمیدن، دقیقا متوجه نمیشم منظور شما از به هیچ وجه خطا نداشتن چیه. فکر نمیکنم هیچ سیستم حلقه بازی بدون خطا باشه.
              در مورد موشک: یک ایرادی که من به میکروکنترلرهای ARM گرفتم همین هست، توی اینجور طرح ها هیچ کس نمیاد از میکروکنترلری استفاده کنه که قسمت زیادی از طراحیش اصلا برای این هدف نیست، میان مثلا هسته اصلی ARM رو خریداری میکنند، ماژول ها و طراحی مورد نظر رو اونطور که دقیقا مناسب موشک باشه طراحی میکنند و آماده میکنند بعد کارهای لازم رو باهاش انجام میدن، منظورم این هست که توی اینجور طرح ها مهم پردازشگر هست نه میکروکنترلر. کاربرد میکروکنترلر با پردازشگر متفاوت هست و عاقلانه نیست گیر بدیم کارهای پردازشگر رو با میکروکنترلری انجام بدیم که طراحیش برای یکسری کارهای خاص دیگه بوده.
              در مورد قیمت هم موارد زیادی میتونه دخیل باشه، فعلا برای ما زیاد مهم نیست که کجای دنیا چی چند هست، میکروهای 8 بیتی که ما در بازار داریم تقریبا همگی از 32 بیتی ها ارزان تر هستند. توی مدلهای خارجی هم فکر میکنم همینطور باشه، مثلا PIC32 از PIC18 گرانتر هست، نیست؟ یا مثلا AVR32 فکر میکنم از avr های معمولی گران قیمت تر باشه. ( البته طبیعی هم هست چون حافظه و ... بیشتری داره ) شاید منظور شما این بوده که اگر دوتا میکروکنترلر دقیقا شبیه به هم باشند یکی 32 بیتی یکی 8 بیتی اون 32 بیتی ارزان تر هست، که این خیلی بعید به نظر میرسه چرا که به هر حال هر بیت خودش سخت افزار داره، مثلا یک بیت از حافظه RAM میکروی PIC خودش 6 تا ترانزیستور هست، نمیشه که 32 بیتی ارزان تر باشه، مگر اینکه یه جایی از کیفیت کاسته بشه یا از امکانات یا اینکه شگردهای اقتصادی باعث همچین موضوعی بشه، یه حالت دیگه هم هست: تکنولوژی ساخت 32 بیتی کم خرج تر باشه، که باز هم فکر نمیکنم اینطور باشه.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

در مورد این بحث به جهت فنی در فرصت دیگری مطالبی عرض خواهم کرد.
                اما در مورد مسئله قیمت، از یک مثال غیر فنی کمک می گیرم. فرض کنید به هر دلیلی کارخانه های کامیون سازی در دنیا، کامیون را به صورت مجانی در اختیار مصرف کننده قرار دهند. آیا این امر موجب این می شود که نسل خودروهای سواری کوچک منقرض شود؟ آیا اگر خودرو سواری مجانی شود، موتورسیکلت دیگر تولید نخواهد شد؟ آیا اگر موتورسیکلت مجانی شود، دوچرخه دیگر تولید نخواهد شد؟ اگر بین یک میکروکنترلر 8 بیتی وبا 8 پایه و یک میکروکنترلر 32 بیتی و با 100 پایه برای تولید انبوه یک کنترل کننده چراغ راهنمایی بخواهیم انتخابی انجام دهیم، با فرض مجانی بودن هر دو کدام یک را انتخاب می کنیم؟
                مقصود از این مثال ها این است که استفاده از یک ابزار لزوما وابسته به قیمت آن نیست و به موارد دیگری بستگی دارد که در مورد بحث میکروکنترلر ها بعدا مواردی را عرض خواهم کرد.
                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

بله کاملا مشخص هست که استفاده از ابزار لزوما وابسته به قیمت نیست و همونطور که عرض کردم هر چیزی مزایای خاص خودش رو داره و برای کار خاصی مناسب تر هست، و البته اگرچه استفاده از ابزار لزوما وابسته به قیمت نیست اما قیمت و اقتصاد همیشه یکی از مهمترین فاکتورها بوده و هست.
                  از لحاظ فنی هر وقت مطالبتون رو بفرمایید استفاده میکنیم اما لطف کنید اگر تاپیک جدایی زدید عنوان تاپیک رو طوری انتخاب کنید که متوجه بشیم در چه مورد هست و مطالب شما رو مطالعه و پیگیری کنیم.
                  ممنون
                  شاد و موفق باشید

دیدگاه

ما داریم از صورت مساله فاصله میگیریم
                    اول باری که توی انجمن در مورد بهتر بودن PIC و AVR بحث شد یادم هست (هنوز هم توی اینترنت نگاه کنید توی هر سایت آموزشی چند تا تاپیک میبینید) :smile:
                    ما اگر بخواهیم روی دانش و تجربیات خودمون پافشاری کنیم که هیچ وقت چیزی یاد نمیگیریم
                    من خودم میکروکنترولر ها رو از 8051 شروع کردم بعد رفتم سراغ PIC بعد AVR و ...
                    باید همیشه سعی کنیم بدون تعصب فقط قابلیت های میکرو های مختلف رو باهم مقایسه کنم و بعد از اونها استفاده کنم
                    مثلا هیچ چیز جاری ATTiny15 که توی یک مساحت پشت ناخن انگشت کوچک جا میشه و این همه قابلیت داره رو نمی تونه در کار برد هایی که به یک کنترولر در فضای کوچک نیاز هست رو بگیره یه هیچ چیز نمیتونه جای PIC16F877 رو برای کنترولر عمومی در یک محیط صنعتی با قابلیت ها و قیمت قابل قبول، بگیره.
                    سوال دوست خوبمون آقای Study از اول همین بود که کاربرد ARM چیه و آیا این کاربردها اینقدر کاربردی هست که بخواهیم وقت صرف یاد گیری اون بکنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا حسینا
                      realtime به سیستمی میگن که به هیچ وجه خطا نداشته باشه حالا این سیستم میخاد ساعت باشه یا میخاد کنترل دور موتور باشه و....
                      جناب حسینا، من فکر میکنم تعریف شما از بلادرنگ غلط هستش.
                      بلادرنگ سیستمی است که بتونه در یک زمان معین به شما پاسخ بده، مثلا سیستم رزرو بلیط قطار، بلادرنگ هستش و البته سخت هم هست طراحیش چون فرض کنید هزاران نمایندگی در آن واحد میخوان با هم بلیط رزرو کنن و ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                        جناب nayeri همونطور که میدونید بحث پردازش با کنترل فرق میکنه، به نظر من پروسسورهای 32 بیتی جای هشت بیتی رو تونستند بگیرند چون پردازشگر 8 بیتی برای پردازش مناسب نیست اما در کنترل ورودی و خروجی که خیلی وقت ها پردازش آنچنانی نیاز نیست، همون 8 بیت گاهی اوقات زیاد هم هست، پروسسور کار اختصاصیش پردازش هست و پردازش هم نیاز به سرعت بالا داره و پروسسور باید تا اونجا که میشه بتونه حجم بیشتری از اطلاعات رو پردازش کنه، طبیعی هست که توی این مورد 8 بیت جالب نیست، اما کنترلر فرق میکنه، اگر اینطور نبود خیلی قبل از اینا میکروکنترلرهای 8 بیتی از رده خارج شده بودند همونطور که پروسسورها شدند، شما مجله های servo رو نگاه کنید توی اکثر کارهای robotic از pic های 8 بیتی استفاده کردند و بیشتر از اون هم نیاز نیست، حالا چه کاریه بیان همین کار رو با میکرو 32 بیتی انجام بدن؟ اینجا مهم ضریب اطمینان میکرو و پایداری اون هست نه سرعت پردازش.
                        حرف شما در مورد تفاوت بین پروسسور و کنترلر کاملا صحیحیه، اما مسئله اینه که طراحان ما دارن به این سمت میرن که تو هرجا که میتونن به جای پردازنده از کنترل کننده استفاده کنن، مثلا دوربین های دیجیتالی، مدارات امنیتی ماشین، هواپیما و .... چون پردازنده ها کار کردن باهاشون سخته و هم اینکه بیش از ۸۰٪ امکانات پردازشی شون اصلا توی این سیستم ها استفاده نمیشه.
                        بعدش هم، حرف من این نیست، اصل حرف من اینه که اگر شما بتونید یک میکرویی که تمام امکانات میکرو فعلی شما رو داره، دقیق تر هم هست، سریع تر هم عمل میکنه و قیمتش خیلی هم گرون تر نیست، شما کدوم رو انتخاب میکنید؟
                        بله الان PIC32 خیلی گرونه اما به مرور زمان اینقدر ارزون میشه که به نظرم خود به خود سری های مثل ۱۶ و یا حتی ۱۸ رو هم حذف میکنه.

همین مسئله در مورد آرم هم صادقه، من که خودم به شخصه اگر آرم قیمتش بیاد خیلی پایین، اصلا دیگه سراغ Mega و این چیزا نمیرم.

پ.ن.

میگم یک چیز خیلی خنده داری الان یادم اومد.
                        منم در کل با میکرو های آرم مخالفم و اصلا مخالفم با این که کسی پردازنده خاص کامپیوتر رو توی میکرو کنترلر بذاره.

دیدگاه

بحث خیلی جالبیه
                          ولی هنوز اون سوال دوستمون که سوال من هم هست رو کسی جواب نداده !
                          اون سیستم عاملی که روی arm نصب میشه به چه دردی می خوره ؟
                          باهاش میشه چیکار کرد ؟

دیدگاه

به نظر من وقتی میشه یک برنامه را با زبان سطح بالائی مثل دلفی نوشت چرا باید بیایم با اسمبلی بنویسیم ؟
                            من فکر میکنم کار کردن با Arm تقریبا کمک میکنه که اط طیف وسیعی I/O مختلف بدون اتلاف وقت و هزینه و طراحی جانبی استفاده بشه.

پیوست:
                            البته من تاحالا arm کار نکردم.
                            آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                            تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                            آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                            هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

در حال حاضر در کشور ما که به ندرت کسی همون avr و میکروهای مختلف مایکروچیپ یا حتی دیگه 8051 رو با اسمبلی برنامه نویسی میکنه، بجز در موارد خاص، منظورم این هست در مورد زبان برنامه نویسی در میکروهای دیگه هم دستمون باز هست. از لحاظ تعداد I/O هم میکروهای دیگه با این تعداد وجود داره، به علاوه اگر مشکل فقط تعداد I/O باشه میشه با پول یک ARM چندتا میکرو دیگه ارزان تر خرید و I/O بیشتری داشت. هزینه و وقتی که باید صرف راه اندازی این میکروها کرد هم بیشتر از میکروهای دیگه هست.
                              میکروهای سری 16 و 18 و امثال اون به این زودیا حذف نمیشند چون کاربرد خاص خودشون رو دارند، حتی از قیمت هم اگر صرفنظر کنیم باز هم در خیلی موارد همچین میکروهایی مناسب تر هستند تا میکروهای پیچیده ای مثل میکروهای 32 بیتی با هسته ARM. به علاوه قیمت که یکدفعه برای یک میکرو خاص افت نمیکنه همشون با هم کم میشند تقریبا، منظورم این هست اگر ARM ها بشند حدود 5 هزار تومان، AVR ها هم میشند حدود 700 تومان و بنا به این دلیل که کاربرد خاص خودشون رو دارند تولید میکروهای 8 بیتی هم حالا حالاها متوقف نمیشه.
                              گذشته از همه اینها ما باید توانایی های خودمون رو نگاه کنیم و انتخاب کنیم، شاید خیلی کارها بشه با این میکروهای با هسته ARM کرد ولی ما در حدی سواد داریم که اون کارهارو بکنیم؟ با همون 8051 یا AVR و PIC ها هم میشه کارهای بسیار بزرگی کرد که متاسفانه بسیاری از طراحان ما از انجام خیلی از اونها عاجز هستند، تلاش برای از بین بردن ضعف خودمون توسط قدرت میکروکنترلر نتیجه خوبی نداره.
                              شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X