اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تامین جریان سون سگمنت توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تامین جریان سون سگمنت توسط میکرو

با سلام
    من یه سون سگمنت سه تایی آند مشترک گرفتم حالا چند سوال برام پیش اومده :
    1- این سون سگمنت 3 تایی 12 پایه داره که 8 پایه مربوط به led ها و 3 پایه مربوط به آند مشترک میباشد . یک پایه باقی می مونه که نمیدونم چه استفاده ای داره ؟؟؟
    2-من تو یه مقاله خوندم که میکرو avr نمیتونه جریان لازم رو تامین کنه و برای رفع این مشکل از ترانزیستور 2n3053 قبل از پایه آند مشترک استفاده کرده بود
    این مدار رو بستم اما مشکلی که داشت ترانزیستورها همیشه روشن بودند و نمیشد اعداد رو نشون داد علاوه بر این حجم مدار با این ترانزیستور زیاد میشه
    پیش یه نفر رفتم گفت که من مستقیم به میکرو میزنم ومشکلی پیش نمیاد حالا نمیدونم خالی بست یا نه؟
    در هر صورت موندم چی کار کنم؟؟؟

پاسخ : تامین جریان سون سگمنت توسط میکرو

سلام
    1- اون پایه NC هستش یعنی بدون اتصال
    2- بستگی داره سون سگمنتت چقدر جریان میکشه . ابعاد سون سگمنتت چقدره ؟ اگه ازین کوچیکا باشه خوب میشه این کار رو کرد ولی اگه ابعاد سون سگمنتت بزرگ باشه خوب جریان بیشتری میکشه و در نتیجه باید از یک درایور برای سون سگمنتت استفاده کنی . درایور هم می تونه همین ترانزیستوری که خودت استفاده کردی باشه ولی من به تو ULN2003 رو پیشنهاد می کنم اینطوری مدارت جمع و جورتر میشه
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nex2004
      سلام
      1- اون پایه NC هستش یعنی بدون اتصال
      2- بستگی داره سون سگمنتت چقدر جریان میکشه . ابعاد سون سگمنتت چقدره ؟ اگه ازین کوچیکا باشه خوب میشه این کار رو کرد ولی اگه ابعاد سون سگمنتت بزرگ باشه خوب جریان بیشتری میکشه و در نتیجه باید از یک درایور برای سون سگمنتت استفاده کنی . درایور هم می تونه همین ترانزیستوری که خودت استفاده کردی باشه ولی من به تو ULN2003 رو پیشنهاد می کنم اینطوری مدارت جمع و جورتر میشه
      خوب nc به چه کار میاد؟؟؟
      سون سگمنت 3 ولتی هست ولی میکرو نتونست به تنهایی روشنش کنه. ترانزیستوری هم که گفتم مناسب نیست چون ولتاژ امیتر که به آند مشترک وصله زیاده وباعث میشه همیشه سون سگمنت روشن بمونه
      سون سگمنت من آند مشترکه و فکر نکنم بشه از uln2003 استفاده کرد udn2981 هم تو شهرمون گیر نیاوردم حالا همین طور موندم

دیدگاه

:eek:
        این که کاری نداره
        لینک زیر رو ببین چه جوری جریان تامین شده:
        http://micro-project.blogfa.com/post-47.aspx

دیدگاه

سلام. خوب سگمنتم یه نوع ال ای دیه دیگه. با همون میکرو روشن میشه. ببین توی برنامه اشتب نکردی. شاید پورت رو خروجی نکردی. خلاصه سگمنت مشکلی با میکرو نداره. اگر هم دلت راضی نمیشه به میکرو بدی از 7447 یا 7448 استفاده کن.
          چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoodhashemy
            :eek:
            این که کاری نداره
            لینک زیر رو ببین چه جوری جریان تامین شده:
            http://micro-project.blogfa.com/post-47.aspx
            سالم جناب هاشمی کجا بودی داداش داشتم کم کم ناامید میشدم :biggrin:
            شما خودت چه طوری دماسنج رو با سون سگمنت راه انداختی؟؟؟
            لینک پروتئوسش خرابه از رو عکسشم نتونستم آی سی ها رو تشخیص بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی بهادر
              سلام. خوب سگمنتم یه نوع ال ای دیه دیگه. با همون میکرو روشن میشه. ببین توی برنامه اشتب نکردی. شاید پورت رو خروجی نکردی. خلاصه سگمنت مشکلی با میکرو نداره. اگر هم دلت راضی نمیشه به میکرو بدی از 74247 یا 74248 استفاده کن.
              شبیه سازی با پروتئوس جواب میده
              میشه یه خورده در مورد این آی سی هایی که گفتی توضیح بدی . کدومش مال آند مشترکه و کدوم مال کاتد مشترک؟؟؟

دیدگاه

سلام.آی سی بی سی دی به سگمنته دیگه.من با پروتوس کار نکردم، نمیدونم 247 واسه آند و248 واسه کاتد.
                چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
                  با سلام
                  من یه سون سگمنت سه تایی آند مشترک گرفتم حالا چند سوال برام پیش اومده :
                  1- این سون سگمنت 3 تایی 12 پایه داره که 8 پایه مربوط به led ها و 3 پایه مربوط به آند مشترک میباشد . یک پایه باقی می مونه که نمیدونم چه استفاده ای داره ؟؟؟
                  2-من تو یه مقاله خوندم که میکرو avr نمیتونه جریان لازم رو تامین کنه و برای رفع این مشکل از ترانزیستور 2n3053 قبل از پایه آند مشترک استفاده کرده بود
                  این مدار رو بستم اما مشکلی که داشت ترانزیستورها همیشه روشن بودند و نمیشد اعداد رو نشون داد علاوه بر این حجم مدار با این ترانزیستور زیاد میشه
                  پیش یه نفر رفتم گفت که من مستقیم به میکرو میزنم ومشکلی پیش نمیاد حالا نمیدونم خالی بست یا نه؟
                  در هر صورت موندم چی کار کنم؟؟؟
                  سلام
                  دوست عزیز به این سون سگنت ها ماتریسی هستند یعنی از داخل تمام پایه های آن به هم وصل شده و کلا 8 خروجی اومده بیرون و به همراه 3 تا پایه مشترک یا com که شما پایه مشترک هر سون سگمنت را فعال کنید و بقیه غیر فعال باشند روی پایه های دیتا اطلاعات ارسال کنید و فقط روی سون سگمنتی که پایه مشترک آن فعال است نمایش داده می شود.
                  حالا برای چی از این تکنولوژی استفاده شده ؟
                  باید عرض کنم که برای اینکه تعداد پورت ها میکرو کمتر استفاده بشه اومدن از این تکنولوژی استفاده کردند و شما باید دونه دونه سون سگمنت ها را فعال و کار نمایش رو انجام بدید.
                  یعنی شما باید رفرشی بنویسید و با سرعت بالا این کار باید صورت بگیرد که چشم آن را حس نکند.

دیدگاه

سلام.آی سی بی سی دی به سگمنته دیگه.من با پروتوس کار نکردم، نمیدونم .247 واسه آند و 248 واسه کاتد. توی اینجا هم اطلاعات کامل داره:http://pdf1.alldatasheet.com/datashe.../SN74247N.html
                    سلام
                    مجتبی جان منظورت 7448 و 7447 است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی

سلام
                      دوست عزیز به این سون سگنت ها ماتریسی هستند یعنی از داخل تمام پایه های آن به هم وصل شده و کلا 8 خروجی اومده بیرون و به همراه 3 تا پایه مشترک یا com که شما پایه مشترک هر سون سگمنت را فعال کنید و بقیه غیر فعال باشند روی پایه های دیتا اطلاعات ارسال کنید و فقط روی سون سگمنتی که پایه مشترک آن فعال است نمایش داده می شود.
                      حالا برای چی از این تکنولوژی استفاده شده ؟
                      باید عرض کنم که برای اینکه تعداد پورت ها میکرو کمتر استفاده بشه اومدن از این تکنولوژی استفاده کردند و شما باید دونه دونه سون سگمنت ها را فعال و کار نمایش رو انجام بدید.
                      یعنی شما باید رفرشی بنویسید و با سرعت بالا این کار باید صورت بگیرد که چشم آن را حس نکند.
                      با سلام
                      به سوال من خوب دقت نکردید اینا رو که میدونم باهاش برنامه نویسی حرفه ای هم انجام دادم فقط پایه 12 رو نمیدونم برای چیه؟(به قول دوستمون پایه nc)
                      و مشکله مهمتر من تامین جریانه

دیدگاه

سلام.آی سی بی سی دی به سگمنته دیگه.من با پروتوس کار نکردم، نمیدونم .247 واسه آند و 248 واسه کاتد. توی اینجا هم اطلاعات کامل داره:http://pdf1.alldatasheet.com/datashe.../SN74247N.html
                        دوست عزیز 7448 واسه کاتد مشترکه و 4747 واسه آند مشترک
                        کاربردشم اینه که دیگه لازم نیست از جدول look up استفاده کنیم و زحمت کد دهی دستی رو کم میکنه
                        نمیدونم چرا بحث داره از مسیرش منحرف میشه
                        دوستان لطف کنند اگه میخوان در بحث شرکت کنند تمامی ارسال ها رو مطالعه کنند مشکل الان تامین جریان سون سگمنت هست

دیدگاه

اون پایه رو بزارید به حساب قشنگی و حفظ تناسب اندام!
                          اگه اون پایه نباشه یه طرف 5پایه میشه یه طرف 6پایه
                          واسه جریان هم فرمایش دوستان بنظر درست میاد

راستی،بنظرم uln2003 رو واسه اینکار امتحان کنید
                          {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

میکرو من که مستقیم به سگمنت وصل کرده بودم پکید !
                            این آی سی 4747 میشه عوض بافر ازش استفاده کرد ؟ یا اینم نمی تونه جریان رو تحمل بکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
                              میکرو من که مستقیم به سگمنت وصل کرده بودم پکید !
                              این آی سی 4747 میشه عوض بافر ازش استفاده کرد ؟ یا اینم نمی تونه جریان رو تحمل بکنه ؟
                              برای سویچش می تونی از ترانزیستور استفاده کنی و پایه های A , ... g رو می تونی مستقیم به میکرو وصل کنی.
                              فقط برای مشترکش می تونی ترانزیستور بزاری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X