اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه با چند ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه با چند ولتاژ

با سلام
    من نیاز به نقشه یک منبع تغذیه دارم که ولتاژ های +5 و -5 و +12 و -12 رو برام بسازه.
    یا یک ترانس
    و ولتاژ کاملا تثبیت شده چون برای کارهای میکرو میخوام.
    البته با سری 78xx و 79xx باشه فکر کنم خوب باشه.

با تشکر

پاسخ : منبع تغذیه با چند ولتاژ

دایی جان گلم
    نگفتی از هر خروجی چه جریانی می کشی. مقدار جریان برای تعیین ترانس، خازنهای صافی و انتخاب هیت سینک برای رگولاتورها ضروریه
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

1A خوبه.

دیدگاه

فکر کنم پاور کامپیوتر جوابگوی کار شما بشه
        چون همه ی ولتاژ هایی رو که شما میخاین رو بهتون میده

دیدگاه

lمن یک پاور کامپیوتر قدیمی داشتم حالا که به عنوان منبع تغذیه راه اندازی کردم یک مشکل دارم:
          مثلا ولتاژ 12 ولتش که با مالتی متر اندازه گیری میکنم بعضی موقعها تا 18 ولت میره!
          و اصلا stable نیست! :angry:
          حالا یا پاور من خرابه یا خاصیت منابع تغذیه سوییچینگ این طوری هست :sad:

دیدگاه

شرمنده. میدونم که به رشته من ربطی نداره.
            ولی من پاور GREEN رو تسست کردمو میدونم که جواب میده.
            اگه از 1 منبع تغضیه واسه ولتاژهای مختلف استفاده کنی بخاطر مشترک بودن و ایزوله نبودن منفی به مشکل میخوری.
            :redface:

دیدگاه

خوب حتما بار نمیزاری براش میره 18 ولت میشه
              یه مقاومت 10 اهم 10 وات هم بزار بعد تست کن

دیدگاه

آیا پاور کامپیوتر برای این نیازهای تغذیوی! زیر مناسبه؟:
                تو شکل، قسمتی که نقطه چین داره، 8 مرتبه تکرار میشه. بقیه یکی هستن.

1-خروجی 12+ باید تغذیه مثبت 8 تا آی سی lm358 (حاوی 2 تا پ امپ) به همرا یک موتور 12 یا 9 ولت dc رو تامین کنه.
                2-خروجی 12- باید تغذیه منفی همون 8 تا بالایی رو تامین کنه.
                3-خروجی 5+، باید میکرو mega16 ، پایه vcc یکعدد L298 رو تامین کنه. در ضمن این 5+ باید با یک تقسیم ولتاژ، به ورودی وارونگر 8 تا پ امپ بالایی هم بره. ( البته این 8 تا تو حالت مقایسه کنندگی هستن و جریان زیادی نمیکشن)

آیا اشتراکی بودن اون 12+ موتور با پ امپ ها اذیت نمیکنه. آخه ممکنه موتور جریان بکشه. (هر چند با L298 جریانش رو کم میکنم.)
                آیا باید تغذیه میکرو رو از بقیه جدا کنم؟ اون تقسیم که گفتم ،بهمراه درایور باعث کاهش تغذیه میکرو نمیشن؟
                هر نکته دیگه ایی هست خواهشمندم گوشزد کنید.
                ممنون
                دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

ضمن تشکر بابت پاسخ به سوال پست قبلی! حداقل این یکی رو جواب بدین ممنون میشم! :redface:

این مدار پایینی برای تبدیل ADC مناسب هست؟
                  1- خروجی رو با یک زنر 5.1 تثبیت کردم. آیا 5.1 ولت به پایه میکرو آسیب نمیرسونه؟ یا حداکثر باید 5 بدیم؟ زنر 4.8 داریم؟؟

2-اگر تغذیه 12 باشه، خروجی پ امپ دوم میشه تقریباً 11 یا 11- که با دیود منفی میپره و مثبت میشه تقریباً 10.3. حالا بگیریم 10. آیا واسه زنر مشکل پیش نمیاد 10 ولت رو روی 5 نگه داره؟؟ آیا ممکنه جریان زیادی وارد میکرو بشه؟ بهتر نیست یک مقاومت بین دیود و زنر باشه؟ چند کیلو؟؟

3-بهتر نیست تغذیه ها بکنم 9+ و 9-؟

ایراد دیگه...؟؟؟ هست؟ ( خواهش میکنم راهنمایی کنین. نمیدونم، ولی بنظرم چند وقته بچه های فروم کم لطف شدن. چون خیلی از تاپیک ها بی جواب و ناقص رها میشن. :surprised:یا حداقل اونایی که من توش پرسیدم!؟ ) ... اگر تونستین، به پست بالایی هم یه نگاهی کنین.
                  دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

:cry2: :cry2: خیلی ممنون!...... یک کلمه! طرح بالا مشکلی از لحاظ ولتاژ و جریان برای ورود به میکرو یا هر جای دیگه... نداره؟ پ امپ هم LM358 هست و ولتاژها از پاور کامپیوتر تامین میشن. oo:
                    پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم.

دیدگاه

دایی جان
                      مشکل جای دیگه است.
                      اولا پاور کامپیوتر برای کامپیوتر ساخته شده و نقشه اون برای اون کار بهینه شده! متاسفانه طراحان پاور کامپیوتر حواسشون نبود که ما ممکنه برای کار دیگه هم ازش استفاده کنیم!
                      دوما بیشتر از 10 کمپانی سازنده پاور هست و شما کدومشونو انتخاب کردید.
                      وقتی من داشتم کامپیوترمو جمع می کردم چند روز برای پاورش وقت گذاشتم و یه مقاله 20 صفحه ای خوندم که کلیه پاورهای بازار رو تست و مقایسه کرده بود.
                      سوما هر کمپانی چندین نوع پاور داره. حتی بهترین کمپانی ها هم پاور ارزون و بیخود تولید می کنند تا اسمشون توی بازار بمونه.
                      به همین خاطره که معلوم نیست پاوری که شما داری، واسه این کار مناسبه یا نه.
                      چهارما اگه به نقشه اولیه پاورهای ATX نگاه کنی می بینی که فیدبک اصلی روی 5 ولته. اما جالبتر اینه که بعضی از کمپانی ها فیدبک های متفاوتی استفاده می کنن. مثلا جمع ولتاژها یا وزنی از هر ولتاژ رو بعنوان فیدبک می گیرن.
                      پس جواب دادن پاور نیاز به تست داره. یه پاور درست و حسابی هم بیشتر از 50 تومن قیمتشه!
                      حالا می ریم سراغ مدارت.
                      اینکه پاور می تونه جریان رو تامین کنه نیاز به محاسبه داره. مثلا اگه قراره دوتا موتور 4 آمپر 12 ولت رو بچرخونه یعنی خروجی 12 ولت پاور باید بیشتر از 8 آمپر جریان بده.
                      روی پاورها یه جدول جریاندهی چسبونده شده که جریان ماکزیمم هر خروجی رو نوشته. پس باید ببینی جمع جریان مورد نیازت به اون می خوره یا نه.
                      در ضمن نیاز نیست تغذیه میکرو رو جدا بگیری و همون 5 ولت پاور براش خوبه. پ امپ ها هم جریان اندکی می کشن و اصلا به حساب نمیان.
                      بجای دیود D1 هم بهتره یک مقاومت 1 کیلو اهم بگذاری. زنر 5.1 خوبه و میکرو نمی سوزه.
                      L298 خیلی قدیمی شده و تلفات زیاد داره. بهتره از TLE5206 بجاش استفده کنی.
                      راستی نگفتی این مدار برای چیه تا بگم درست کار می کنه یا نه. مثلا سرعت پ امپی که گذاشتی ممکنه کم باشه و...
                      سوالی بود بگو دایی جان

دیدگاه

روحت شاد مهندس! خیلی بزرگی کردی! :applause:

1-درسته! ولی خب وقتی فرصت واسه طراحی یک منبع تغذیه نباشه، باید میانبر زد دیگه! :mrgreen:

2-مدلش: Green power - 350W - 4A - ATX ( البته موقتی میخوامش، چون امانته، باید سالم بمونه! :rolleyes

3-حق با شماست. پاور داریم تا پاور. پاور دست دوم سراغ دارم 3تومن! 2-3 بار هم کار کنه کافیه! شاید بگیرم، چون گفتم این یکی امانته!

4-منظورتون از فیدبک اصلی مدار ... چیه؟؟ چجوری تشخیص بدم فیدبک این پاور کدومه؟ مگه غیر از ولتاژهای منفی مثبت و زمین، چیز دیگه ایی هم هست؟... oo:

5-نه! موتور خاصی نیست. یک موتور dc معمولی کوچیک. تازه آمپر مصرفیش رو با L298 میارم پایین. یک گیربکس هم میخوره تا زیاد زور نزنه! اینم عکسش:

6-اینم مشخصات پاور، بنظر مناسبه. ( به غیر از 12- ولتش با آمپر 0.8، این یکی واسه تغذیه 8 تا پ امپه، که گمونم کم باشه...)

v3.3-----------20A max
                        v+5-----------35A max
                        v+12-----------16A max
                        v+5 sb ------------2A
                        v-5----------0.5A
                        v-12---------0.8A
                        PS-ON
                        PG
                        اون سیم که نوشته +5 ولت sb ، یعنی چی؟ میدونم زیاد دارم میپرسم، ولی اگه میشه اون PS-ON و PG هم بگین ممنون میشم :redface:

7- چرا جای دیود d1، مقاومت بزارم؟ من خواستم خروجی منفی مقایسه کننده رو از بین ببرم. هرچند 0.7 افت داریم. ممکنه با مقاومت، 10- ولت بیافته رو زنر، چیزیش نمیشه؟!؟

8- دیتا شیت 5206 رو دیدم. خیلی بهتر از 298 هستش. ... ولی خب pcb طراحی شده رفته ... نمیشه جاشو عوض کنم. :sad:

9- پ امپ ها LM358 هستن. مدار رو قبلاً موقتی رو بردبورد تست کردم. جواب میده. تگران سرعتشون نباش، چون اصلاً سرعت واسم مهم نیست. جوری که فرکانس اسیلاتور میکرو رو هم گذاشتم همون 1 مگ داخلی!!

بسیار ممنون از پاسختون
                        باز هم ممنون واسه پاسخهای بعدی...

دیدگاه

دایی جان گلم
                          هر منبع تغذیه ای یه حلقه فیدبک داره برای تثبیت ولتاژ خروجی. حالا این فیدبک از هرکدوم از ولتاژهای خروجی گرفته بشه، همون ولتاژ تثبیت شده میمونه و بقیه ولتاژها بسته به جریان خروجی تغییر می کنند.
                          حتی بهترین طراحی ها هم نمی تونه رگولاسیون تمامی ولتاژهی خروجی رو تامین کنه.
                          خوشبختانه ولتاژ 5 ولت بعنوان فیدبک پاورهای کامپیوتر انتخاب شده و چون مدارهای دیجیتال باید 5 ولت فیکس داشته باشند مشکلی براشون پیش نمیاد.
                          ...
                          آمپر موتور از نظر تئوری ربطی به ولتاژش نداره. بلکه بار (گشتاور) موتور تعیین کننده آمپرشه. یه موتور 12 ولت 2 آمپر رو اگه بهش 6 ولت هم بدی باز 2 آمپر میکشه اگه بار مکانیکی همون باشه.
                          بازم میگم L298 خیلی قدیمی شده و توصیه نمیشه در مدارات امروزی استفاده بشه.
                          ...
                          پ امپ ها معمولا با 10 میلی آمپر تغذیه میشن پس می تونی 80 تا پ امپ رو با این پاور تغذیه کنی. توی دیتاشیت پ امپ ICC یا IEE نوشته شده.
                          ...
                          ولتاژ sb یا همون Standby ولتاژیه که همیشه هست حتی اگه پاور خاموش باشه. البته برق ورودی پاور باید وصل باشه. اگه تلویزیون خونتون رو نگاه کنی می بینی که با کنترل خاموش و روشن میشه. همین تغذیه standby هست که برق قسمت کنترل رو تامین میکنه تا بتونی کل پاور رو باهاش خاموش و روشن کنی.
                          ...
                          Ps-on و PG رو دقیقا نمی دونم چون یادم نیست. اما حدس میزنم PG یعنی power good و یه فرمان 5 ولته که از طرف پاور صادر میشه و به مادبرد کامپیوتر خبر میده تغذیه داره درست کار میکنه.
                          می تونیPG رو به یه مقاومت 1 کیلواهم سری شده با یه LED وصل کنی و اون سرشونو بدی به +5 ولت. اینجوری می تونی بفهمی پاور داره درست کار می کنه یا نه.
                          PON رو هم حدس میزنم فرمان روشن شودن باشه یعنی یه ورودی دیجیتاله. وقتی PONآ‌رو به زمین وصل کنی پاور روشن میشه و اگه همه چیش درست کار کنه PG صفر یا یک میشه تا خبر بده من کارم درسته.
                          ...
                          زنر فقط تو جریان بالا میسوزه اما با مقاومت 1 کیلو جریان محدود شده.میتونی مقاومت 10 کیلو هم بزاری اگه سرعت برات مهم نیست. چون مقاومت بیشتر تاخیر بیشتری ایجاد می کنه. البته تاخیرش درحد میکروثانیه است. اما برای مدارات سرعت بالا همین تاخیر چند میکروثانیه ای زیاده.
                          خود زنر هم نمیزاره ولتاژ بالای 5.1 ولت یا زیر -0.7 ولت بره. این ولتاژا مشکلی بوجود نمیارن.
                          ...
                          آره بهتره PCB رو تغییر ندی که خیلی دردسره
                          ...
                          موفق باشی دایی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X