نگاهي بر وضعيت رباتيک در ايران

مقدمه

در اين نوشتار ما به بررسي مسابقات رباتيک و وضعيت رشته ي مهندسي رباتيک در دانشگاه هاي کشور مي پردازيم و از هر گونه نقد ، تحليل و تفسير مي پرهيزيم و آن را به مخاطب مي سپاريم . به اميد آن که اين نوشتار جرقه اي براي بهبود وضعيت صنعت رباتيک ايران باشد .

مسابقات رباتيک

هر ساله مسابقات رباتيک بسياري در سطح کشور برگزار مي گردد . به طوري که مي توان گفت هرماه دو مسابقه برگزار مي شود . سه مرکز مهم ، ادعاي مسئوليت برگزاري اين مسابقات را در سطح کشور دارند :

1- مرکز پژوهش هاي علمي وصنعتي وزارت صنايع ( جشنواره خوارزمي)

2- کميته ملي روبوکاپ ايران زير نظر دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين ( ربوکاپ ايران اپن)

3- معاونت پژوهشي وزارت علوم و فناوري (مسابقات دانشگاه سمنان)

علاوه بر اين سه مورد ، کانون هاي پژوهشي بسيج دانشجويي و انجمن هاي علمي دانشجويي دانشگاه ها نيز اقدام به برگزاري مسابقات رباتيک مي نمايند . روز چهارشنبه هشت ارديبهشت ، معاونت پژوهشي وزارت علوم مبلغ 15 ميليارد ريال براي برگزاري 15 مسابقه ي کشوري رباتيک تصويب نمود . با يک حساب سر انگشتي مي توان پي برد که سالانه تقريبا 3000 تيم يا 10,000 نفر مشغول به ساخت ربات هاي مسابقه اي در کشور مي باشند . اين افراد سرمايه و وقت خود را در اين راه صرف مي نمايند . اگر کمي با اين مسابقات آشنا باشيم مشاهده مي نماييم که اين مسابقات اکثرا در هفت رشته ي مسيرياب ، مين ياب ، آتشنشان ، جنگجو ، فوتباليست ساير کوچک و شبيه سازي فوتبال برگزار مي گردد .

که هيچ کدام از اين مسابقات خروجي صنعتي ندارند. براستي چرا بايد وقت دانشجويان فعال کشور را با اين مسابقات هدر داد ؟ آيا دانشجويي که در حال ساخت ربات قوتباليست است مي داند صنعت کشور به چه رباتي نياز دارد ؟ در پاسخ از مسئولين به اين پرسش که چرا با اين وجود شما علاقه مند به برگزاري اين مسابقات هستيد ، خواهيم شنيد " رباتيک مهم ترين شاخه ي علوم مهندسي و تکنولوژي است و ما با برگزاري اين مسابقات مي خواهيم از دستاورد هاي اين مسابقات در صنعت کشور استفاده نماييم و دانشحويان را با آخرين تکنولوژي هاي روز آشنا سازيم." .

رشته ي مهندسي رباتيک در دانشگاه هاي کشور

رشته ي مهندسي رباتيک در سال 1381 براي اولين بار در کشور و در دانشگاه صنعتي شاهرود با هدف کمک به صنعت کشور و بومي کردن صنعت رباتيک و عقب نيافتادن از کشور هاي صنعتي دنيا ، در مقطع کارشناسي تاسيس شد و تا سال 1387 که دانشگاه صنعتي همدان نيز اين رشته را به رشته هاي خود افزود تنها دانشگاه ارائه دهنده ي رشته ي مهندسي رباتيک ، دانشگاه صنعي شاهرود بود . متاسفانه اکنون که هشت سال از عمر اين رشته در کشور مي گذرد ، تنها پنج دانشگاه کشور در مقطع کارشناسي در اين رشته دانشجو مي پذيرند و در مقطع کارشناسي ارشد و بالاتر ، هيچ خبري از اين رشته وجود ندارد . هنوز هيچ يک از 10 دانشکاه مادر کشور ، اين رشته را ندارند .خيلي از کساني که در کنکور شرکت مي نمايند و به اين رشته بسيارعلاقه دارند ولي به علت اين که دانشگاه هاي برتر اين رشته را ندارند و نمي خواهند از مزاياي اين دانشگاه ها محروم شوند به ناچار به رشته اي که بدان علاقه ندارند مي روند .

در پرسش از دانشگاه ها که چرا اقدام به تدريس رشته ي مهندسي رباتيک نمي نماييد ، جواب هاي زير را خواهيم شنيد .

1- صنعت ايران هنوز آن قدر پيشرفت نکرده است که به فارغ التحصيلان رباتيک نياز داشته باشد ! و ما براي اين که مسئول اشتغال دانشجويان خود هستيم ! ، اين رشته را تدريس نخواهيم کرد.

2- بازار کار اين رشته محدود است و نمي خواهيم به دانشجويان را در تنگنا قرار دهيم .

3- رشته ي رباتيک همان مهندسي برق (مکانيک) است که چند واحد اختياري دروس مکاتيک (برق) دارد . پس نياز به تعريف اين رشته نداريم .

4- چون دانشجوي مقطع کارشناسي از نظر امتياز براي اساتيد ارزشي ندارد ، استادي راضي نيست در اين رشته تدريس نمايد .

5- مهندسي رباتيک در سطح کارشناسي معنا ندارد و فقط در سطح دکترا تعريف مي گردد که ما استادي در اين سطح براي اين رشته نداريم .

نتايج

اگر مسئولان در اين هشت سال به جاي صرف هزينه هاي بسيار گسترده در مسابقات رباتيک ؛ به زير ساخت هاي اين رشته ، تاسيس اين رشته در دانشگاه ها ، تاسيس پژوهشکده هاي رباتيک و ... مي پرداخت ، امروزه ايران يکي از قطب هاي صنعت رباتيک در جهان بود. با توجه به سند چشم انداز 20 ساله کشور ، نيازمند تغيير جهتگيري مسئولان در اين زمينه هستند.

منبع :

http://alef.ir/1388/content/view/70261

به لينک منبع برويد در پايين صفحه روي بلندگو کليک نماييد