اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چجوری با dsPIC از یه ولتاژ بالای Vdd میشه ADC گرفت؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چجوری با dsPIC از یه ولتاژ بالای Vdd میشه ADC گرفت؟

می خوام از پ امپ استفاده کنم.
    ولتاژ منفی ندارم.
    ولتاژ ماکزم 10 ولت.
    نوع اپ امپ و مدار دقیقشو چجوری ببندم؟ ممنونم

پاسخ : چجوری با dsPIC از یه ولتاژ بالای Vdd میشه ADC گرفت؟

با سلام
    دوست عزیز من یه بار این کار رو با استفاده دوتا مقاومت سری انجامش دادم. دو تا مقاومت رو به هم میبندی و یه سر از یه مقاومت رو یه +10 ولت و سری دیگه رو به GND وصل میکنی حالا از وسط دو تا مقاومت یه سیمی به ADC میدی حالا انتخاب مقدار مقاومتها به خود شما بستگی داره.

موفق باشید

دیدگاه

این روش روش مطمعنی نیست. خطا زیاد داره. وابسته به جریانکشی و دماست. با پ امپ مطمعن تره. کسی نظری نداره

دیدگاه

با سلام
        دوست عزیز من فکر کنم شما یه یه تقویت کننده تفاضلی احتیاج دارید. الان داشتم به جزوه درس الکترونیک2 نگاه میکردم که این مدار رو دیدم که با استفاده از این مدار میتونید ولتاژ خروجی رو بر حسب ولتاژ ورودی به دست بیارید البته با استفاده از فرمول زیر:

اینم شماتیک:

موفق باشید

دیدگاه

ممنون آقای SA3ID . اما باز مدار کاملی نیست. یه تقسیم مقاومتی قبل از پامپ ولتاژو به 5 میرسونه. با پ امپ بافر میشه ولی ولتاژ ش منفی میشه. اینو دوباره باید به یه پ امپ دیگه بدیم تا مثبت بشه و........... اما مدار دومی رو نمیدونم چطوری ببندم. این سوال یکی از کاربردی ترین و فنی ترین سوالای طراحی الکترونیکه. دوستان راجبش فکر کنن. مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jupiter8053
            با پ امپ بافر میشه ولی ولتاژ ش منفی میشه. اینو دوباره باید به یه پ امپ دیگه بدیم تا مثبت بشه و.......
            دوست عزیز مگه شما بافر رو چطوری بستین که ولتاژ ورودی رو منفی میکنه!!؟ :eek:
            بنا به عکس و مطالبی که در لینک زیر هست بافری که با پ امپ ساخته میشه ولتاژ ورودی رو مستقیما به خروجی میده و تغییری روش انجام نمیده!

دوست عزیز من فکر کنم که این لینک خیلی به دردت بخوره. اگه باز مشکلی پیش اومد حتما مطرح کن تا به خاطر شما هم که شده حداقل یه نگاهی به جزواتم بندازم!! :biggrin:
            http://www.bcae1.com/opamp.htm

موفق باشید

دیدگاه

ممنون آقا.
              اگه تغذیه پ امپ متقارن نباشه چه مشکلی پیش میاد؟

دیدگاه

دوست عزیز اگه تغذیه پ امپ متقارن نباشه عمل تقویت کنندگی رو انجام نمیده, البته بهتر بگم تقویت میکنه ولی فقط در یک سیکل! مهمتر از همه در این حالت پ امپ به صورت یک مقایسه کننده عمل میکنه ولی مقایسه کننده ای که در بهترین شرایط هم بدترین جواب رو بهتون میده! من یه مقاله ای دارم که میتونید از لینک زیر دانلودش کنید مطمئنم که با خوندن این مقاله فرق کامل op-amp و مقایسه گر رو یاد میگیرید

http://www.4shared.com/document/7MZwtu6a/Op-amp_vs_Comparator.html

موفق باشید

دیدگاه

یه سایت جامع برای استفاده از OP-AMP

http://www.eng.cam.ac.uk/DesignOffice/mdp/electric_web/Semi/SEMI_8.html

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                    من کاملا با آقا سعید موافقم
                    مثلا اگر مقاومت بالای رو 9 کیلو و مقامت پایینی رو 1 کیلو بزاری میتونی از محل اتصال 1 ولت بگیری که با تعریف اون برای آی سی اونو عدد 10 بخونه
                    بهترین راه و مهندسی ترین و به صرفه ترین راه همینه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X