اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط میکرو با modbus

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط میکرو با modbus

سلام ...ببینید .. من میخوام میکرو را به پی ال سی وصل کنم . و پس از مدتی فهمیدم که خروجی پی ال سی ، Modbus هستش .. راستش را بخواهید اصلا در مورد modbus اطلاعی ندارم . در ضمن میدونم که خروجی پی ال سی از نوع rs-485 هست .
    سوال اول من اینه که کسی میتونه در مورد modbus و rs-485 و نسبت این دو تا با هم توضیحی بده ؟ من شنیدم که برای اتصال rs-485 به میکرو میشه با یک آی سی max485 این کارو انجام داد . خوب ...این modbus هم که از نوع rs-48 هستش !!! یعنی فقط با یه max-485 سر و ته قضیه هم میاد؟ پس چرا من وصل کردم ولی چواب نداد؟
    سوال دوم ) آیا برای اتصال به Modbus به دستورات خاصی در محیط برنامه نویسی میکرو احتیاج هست ؟
    سوال سوم ) برای اینکار باید از رابط usart میکرو استفاده کنم دیگه ؟ آن هم در مد آسنکرون؟ آیا به تعیین slave و .... که در modbus مطرح هست ، احتیاجی دارم ؟
    دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
    دلا خون شو که خوبان اين پسندند
    متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
    گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

پاسخ : ارتباط میکرو با modbus

درود
    Modbus یک پروتکل ارتباط سریال هست ربطی به RS485 نداره
    RS485 مربوط میشه به راه ارتباطی (لایه فیزیکی) که بین Master و Slave ارتباط برقرار میکنه
    شما می تونید Modbus رو روی RS232 و یا Ethernet داشته باشید
    کاری که شما باید بکنید اینه که اول پروتوکل پیاده سازی کنید (که شامل یک سری فریم هست که بین Master و Slave تبادل میشه) در این قسمت شما باید بدونید که میکرو شما قراره Master یا Slave باشه،معمولا PLC ها میتونن هر دو حالت رو داشته باشن،اما بعضی HMI ها فقط Master هستن
    در ضمن ببنید PLC شما Modbus Ascii رو ساپورت میکنه یا Modbus RTU
    بعد با توجه به اینکه که میخواید به کدوم پورت وصل بشید سخت افزارتون رو آماده میکنید (منظورم پورت 232 یا 485 PLC هست)
    نوشته اصلی توسط sinavahdat
    سوال سوم ) برای اینکار باید از رابط usart میکرو استفاده کنم دیگه ؟ آن هم در مد آسنکرون؟ آیا به تعیین slave و .... که در modbus مطرح هست ، احتیاجی دارم ؟
    بله،آسنکرون،تعیین Master و Slave ربطی به سخت افزار میکروتون نداره،توی کدی که مینویسید باید در نظرش بگیرید
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام ... خیلی ممنون . ولی اینکه modbus ما ascii باشه یا اون یکی نوعش چه فرقی میکنه برای میکرو ؟ منظورم اینه که این تفاوت را کجا باید اعمال کنم؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: چقدر گیج کنندست :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
      دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
      دلا خون شو که خوبان اين پسندند
      متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
      گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

دیدگاه

درود
        تفاوت این 2تا مربوط میشه به اون فریم دیتایی که ارسال و دریافت می کنند،یکی کدهای Hex هست و یکی کاراکترهای Ascii
        اگر PLC شما Ascii رو ساپورت میکنه پیشنهاد میکنم با Ascii شروع کنی،چون توی RTU یکم تایم گیری نیاز داره که ممکنه وقتت رو بگیره ولی در کل 2تاش مثل همه
        به این لینک مراجعه کن:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Modbus
        توی قسمت Protocol versions یه توضیح 2 خطی برای هر کدوم داده

در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
        مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

با سلام
          دوست عزیز من تا حالا با PLC کار نکردم و هیچی هم از ارتباط اونا نمیدون ولی تو سایت زیر فک کنم یه مشکلی شبیه مشکل شما رو مطرح کرده امیدوارم که به دردت بخوره

http://www.control.com/thread/1026240442

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X