اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

"آبباری اتوماتیک"،نیاز به راهنمایی شما دوستان دارم،ممنون میشم کمک کنید.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

"آبباری اتوماتیک"،نیاز به راهنمایی شما دوستان دارم،ممنون میشم کمک کنید.

با یادخدا

سوالام راجع به آبیاری اتوماتیک چند ده تا درخت هست،خواهشا سوالام رو جدا گانه جواب بدین.اگه چند نفری جواب بدن ممنون میشم.یه مقایسه بین جوابا بد نیست.اینو بگم که بعد پمپ آب مشکلی ندارم،ولی از اونجایی که می خوام با یه میکرو AVR پمپ آب رو کنترل کنم(زمانهای خاصی پمپ رو روشن و خاموش کنم):

0-جواب این سوال رو اگه نمیدونین خیلی مهم نیست، چه نوع پمپی برای اینکار مناسبه و قیمتش؟

1- آیا ترانس 220ac به 5 ولت ،که برای پاور میکرو میخوام ،داریم؟ و اگه داریم آیا حتما میخواد که رگوله بشه بعد بدم به میکرو؟ضمنا قیمتش چنده؟

2-در حالت کلی و ایمن(ایزوله) که به پمپ آب آسیبی نرسه،چه روشی رو پیشنهاد میدین؟بنظر شما چطوره قبل از اتصال پمپ آب به برق شهر،توسط میکرو و رله سیم فازش رو قطع یا وصل کنم،طوری که پمپ آب روشن یا خاموش بشه؟ اگه این روش خوبه چطور میشه ایمنترش کرد؟

4-برای فعال شدن رله چه نکاتی لازمه انجام بدم،یه مدار دیدم که دوستان گذاشته بودن که یه ترانزیستور قبل از رله گذاشته بودن،یعنی با میکرو ، بیس ترانزیستور رو تحریک کنم،رله فعال میشه؟ضمنا اگه رله خوبه،آیا رله 5ولت مناسب است؟ که پاور آن را با پاور میکرو یکجا بگیرم،یعنی رله 5ولت میتواند سیم فاز 220ولتی را قطع و وصل نمایید؟ وگرنه چند ولت بگیرم ؟ قیمت ها؟

5-سوال مهمتر که از طرف دیگر رله هست،اینه که در اون مدار که یه فن رو روشن میکرد رله مستقیم به فن وصل شده بود،آیا میشه منم رله رو مستقیم به پمپ(سیم فازش) وصل کنم یا واسطی مثل کنتاکتور میخواد؟ چطور؟

پیشاپیش از کمک شما دوستان ممنونم.
    زندگی ساده اما سخت یا پیچیده اما آسون؟!

پاسخ : "آبباری اتوماتیک"،نیاز به راهنمایی شما دوستان دارم،ممنون میشم کمک کنید.

0- نمیدونم چون به الکترونیک ربطی نداره :mrgreen:
    1- اگه نخوای از تغذیه سوئیچینگ استفاده کنی حتماً باید از ترانس ویکسو ساز و صافی و رگولاتور استفاده کنی که فقط میکرو و لوازم جانبی اون رو می خواهی تغذیه کنی همون را دوم بهتره قیمتش هم در حدود 2 تا 3 هزار تومن میشه . :biggrin:
    2-هم میتونی از رله استفاده کنی که باید یه نکاتی رو رعایت کنی هم میتونی از سیستم صنعتی استفاده کنی که اونم یه نکات دیگه هر کدوم رو خواستی بگو تا بیشتر توضیح بدم . قیمت هر دو را هم از 4 هزار تومن بیشتر نمیشه . :rolleyes:
    4- این سوال هم به قبلی مربوط میشه :redface:
    5- این بستگی به موتورت داره اگه موتور خیلی قوی داری که توان بالایی داره باید از رله و کنتاکتور قوی استفاده کنی که اینم اگه رله رو انتخاب کردی برات توضیح میدم .
    چون خودم با مدارات صنعتی بیشتر حال می کنم .
    روی هر پله که باشی ، خدا یک پله از تو بالاتر است ،
    نه به خاطر اینکه خداست ، به خاطر اینکه دست تورا بگیرد .

باران به دلیل استمرارش سنگ را سوراخ می کند ،
    نه به خاطر قدرتش !!!
    این که چه کسی باشی و در چه موقعیتی به تصمیم خودتان بستگی دارد . ( دکتر شریعتی )

دیدگاه

با یاد خدا
      دوست عزیز ای کاش مزیت دو روش رو میگفتین،من عکسهای از مدارات صنعتی دیدم که جالب بود و اتفاقا از طرف شما بود

چطور با این مدارات میشه برق شهر رو کنترل کرد،رله بازم وقتی وصل میشه سیم فاز وصل میشه!ولی این مدارا چطور؟
      منبع تغذیه رو هم ترانس می گیرم،البته با راهنمایی شما هم نیاز دارم.با این اوصاف هرکدوم بهتره بگین،
      ضمنا اگه رله انتخاب کردین،بگین که رله 5 ولت چند آمپر بگیرم.
      دوست عزیز اگه به ترتیب بگین ممنون میشم.

دیدگاه

با این مدارات میشه مثل یه کلید یا همون رله برق رو کنترل کرد
        در مدار اگه دقت کنی تریاک ( همون قطعه ای که مثل دوتا دیود میمونه که عکس به هم وصل شدن و یه پایه گیت داره و دوتا آند ) عمل تیغه های رله رو انجام میده و پایه گیت هم عمل سیم پیچ رله
        وقتی گیت تحریک بشه قطعه مثل یه تیکه سیم میشه . :nice:
        قطعه moc3041 هم وظیفه داره که میکرو رو از برق 220 ایزوله کنه ترازیستور هم وظیفش اینه که جریان مصرفی از میکرو کشیده نشه. بقیش هم که فکر کنم واضحه
        من فکر میکنم توان مصرفیت پایین باشه و کمبود جا هم نداشته باشی پس ترانس بهتره هم ارزون تره هم ساده تر
        جریان رله و یا تریاک بستگی به توان مصرفی پمپ شما داره هرچقدر که اون بکشه شما باید یکی دو آمپر بالا تر درنظر بگیری البته اگه موتورت یه پمپ صنعتی محسوب میشه باید جریانت رو بالا تر بگیری چون جریان راه اندازی این نوع موتور ها چندین برابر جریان نامی اونا هست . :mrgreen:
        البته تریاک فکر کنم تا 20 30 آمپر یا بالا تر باشه . :mrgreen:
        مزیت دو روش چی رو صنعتی و رله رو بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ oo:
        در هر صورت برای اجرای پروژت یه دفعه همه مدارات رو نریز دورت کارت سخت میشه مرحله به مرحله پیش بره راحت تر میشه .
        الآن اگه مایل باشی از تغذیه مدار که اصلش هست شروع کنیم .( میدونی که هیچ چیز و یا کس بدون تغذیه کار نمیکنه :twisted: :twisted: )

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

اوکی :nice:
          1-،دوست عزیز برای پاور میتونم از یه شارژر معمولی استفاده کنم که 5.7ولت و 800میلی آمپر(البته حتما کمتر از این حرفا :question هست،یعنی از نظر جریان مشکلی ندارم؟

1-الف)حالا اگه شارژری رو که گفتم میشه استفاده کرد، نمیخواد بعدش سلف،خازن یا مقاومتی :surprised: بزارم!
          2-و اگه نمیشه از شارژر استفاده کرد ،نظرتون راجع به این مدار چیه:

3-ضمنا اگه جواب سوال بالا(قسمت پاور) رو دادین :read:حالا بگین،قسمت بعدی مدار رو چیکار کنم. :job:
          [glow=red,2,300]بازم مرسی از کمکتون[/glow]

دیدگاه

این پاوری که میگی برای چه دستگاهی بوده ؟
            این مداری که گذاشتی یه مدار رگولاتوری ساده است که با هیت سینگ تا یک آمپر بهت جریان میده .
            فقط بگو چه تجیزاتی میخواهی داشته باشی و کلاً دستگاهت می خواد چه کار کنه .
            آلان نوبت برنامه میکرو مداره با avr کار کنی بهتره اما برای ساختش باید صبر کنی تا وضع بازار برگرده با حالت قبل .

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

دوست عزیز برای تغذیه خواستم از یه شارژر موبایل نوکیا استفاده کنم گفتم آیا میشه؟
              واگر نمیشه از همون تغذیه ای که عکسشو گذاشتم(ترانس220 به 5ولت و پل دیودی و خازن و رگولاتور 6ولت)استفاده کنم.؟

میخواستم یه باغ رو با پمپ آبی که توسط میکرو و رله(یا همون روش صنعتی که دوتا عکس از شما گذاشتم) آبیاری کنم،یعنی در زمانهای دلخواهی پمپ رو روشن و خاموش کنم.
              با رله که چندتا پایه داشت معلوم بود باید چیکار کنم ولی روش شما رو نمیدونم یکم توضیح بدین؟
              ضمنا با کارکردن با میکرو مشکلی ندارم،میکرو هم مگا8 البته با یه میکرو at هم کارم را میوفته.
              منبع تغذیه + میکرو + روشی برای روشن و خاموش کردن پمپ آب(رله یا روش شما) + پمپ آب + لوله های قطره ای مخصوص انتقال آب از پمپ به باغ

دیدگاه

اول از همه بگم خیلی ببخشید دیر کردم و جوابت رو ندادم :redface: :redface: :redface: :redface: :redface:

شدنش که میشه این همون سوئیچینگ که گفتم .
                اتفاقاً خیلی خوبه از طراحی این قسمت راحت می شی .
                اگه به تعداد زیاد بخواهی باید بسازی اگر هم مدار تو عکس رو بسازی بهتره . :mrgreen:
                خوب اگه با برنامه نویسی مشکلی نداری این مداراتی که گفتم رو برات توضیح می دم .
                فقط باید یکم صبر کنی تا برات هم سیموله کنم هم رو عکس توضیح بدم . :redface:

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

اوکی :nice:،خواهش میکنم مشکلی نیست ،منم عجله ای ندارم ،هرموقع وقت کردین سیموله کنین :job:.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X