اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] PICkit2(Microchip USB Programmer)+FULL Source

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] PICkit2(Microchip USB Programmer)+FULL Source

با سلام خدمت همه دوستان
    همون طوری که قول داده بودم مشکل پروگرمر PICkit2 رو که مربوط به ولتاژ 3.3 ولت بود رو حل کردم و شماتیک مدار و PCB و فایل هگز مربوط به میکروی PIC18F2550 رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. دوستان من تمام تلاشم رو کردم که این پروگرمر رو بدون ایراد و اشکال طراحی کنم ولی اگه شما با موردی مواجه شدید حتما و حتما مطرح کنید. من این پروگرمر رو بر روی میکروی PIC24HJ32GP202 تست کردم و به خوبی هم جواب گرفتم ولی باید در پروگرم کردن این سری از میکروها به موارد زیر توجه کنید:

1. هنگام برنامه ریزی این سری از میکروها باید به این نکته توجه کنید که یک خازن 1000 میکروفارد باید بین دو پایه VCAP/VDDCORE و VSS قرار دهید چون در غیر این صورت برنامه PICkit 2 v2.60 قادر به شناسایی میکرو نخواهد بود و پیغام زیر را خواهد داد:

پیغام خطا:

2.در سایت میکروچیپ توصیه شده که در میکروهای سری PIC24 و PIC32MX و هر میکرویی که دارای یکی از پایه های زیر باشد موارد مربوط زیر باید رعایت شود و بیشتر تاکید هم بر روی پایه VCAP/VDDCORE و MCLR است. البته مشکل مربوط به پایه MCLR رو بر روی برد حل کردم فقط باید به پایه VCAP/VDDCORE توجه کنید.

3.نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که بر روی PCB جامبری تعبیه شده که با استفاده از آن شما میتوانید با توجه به تغذیه میکرو ولتاژ مربوط به پروگرمر رو عوض کنید :

4. ترتیب پایه های مربوط به پروگرمر هم به شکل زیر هست:

5. همان طوری که میدانید ورودی میکرو از طریق کابل USB است که باید پایه های مربوط به این درگاه را نیز به درست وصل کنید:

سیم بندی مربوط به USBهای مختلف هم به شکل زیر است:

توجه1: موقع اتصال کابل USB به پروگرمر حتما وحتما به قطبهای مثبت و منفی توجه کنید چون ممکن است باعث سوختن میکرو شود
    توجه2:هنگام وصل پروگرمر به کامپیوتر اگر یکی از LED ها(سبز رنگ) روشن شود نشان از درست بودن قطبها است ولی اگر کامپیوتر پروگرمر را نشناخت با تغییر دو سیم D+ و D- میتوانید این مشکل را حل کنید.
    توجه3: همیشه قبل از اجرای برنامه PICKit2 اگر به پروگرمر میکرویی وصل باشد هنگام اجرای برنامه به صورت خودکار میکروی مورد نظر رو شناسایی میکنه. البته بعضی مواقع که کامپیوتر هنگ میکنه باید به صورت دستی میکرو رو تعریف کنیم ولی با یه بار ریست pc مشکل حل میشه.
    توجه4: بعد اینکه مدار رو مونتاژ کردین برای اینکه مطمئن بشید که پروگرمرتون درست کار میکنه اول باید به روشن بودن LED توجه کنید بعد برنامه رو اجرا کنید و اگر برنامه پیغام زیر رو داد مطمئن بشین که پروگرمر آماده بهره برداریه!!!

توجه خییییییلی مهم:
    دوستان من مدار رو بر روی برد هزار سوراخه تست کردم و جواب گرفتم و قرار بود که امروز به همراه عکس کامل پروگرمر این پروژه رو در اختیارتون بزارم ولی متاسفانه از دیروز تا حالا ابر و ماه و خورشید و فلک دست به دست هم دادن تا منو پیشه شما کوچیک کنند. ولی چون هنور روی فیبر تست نکردم یه خورده نگرانم که پیش شما عزیزان شرمنده بشم ولی قول میدم تا جمعه خبر نهایی رو بهتون بدم. البته من 90 درصد مطمئنم که کار خواهد کرد ولی میخوام این مقدار به 100 درصد برسه

لینک شماتیک و PCB و فایل هگز میکروی PIC18F2550 در پایین همین پست، ضمیمه شده است.
    (ضمنا فایل هگز مربوطه در محل نصب برنامه ی PICkit2 با نام PK2V023200.hex نیز وجود دارد.)
    PICkit2_v2.61 Setup

موفق باشید
    فایل های پیوست شده
    جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۱۸:۵۱ ۱۳۹۵/۰۵/۱۷.

پاسخ : PICkit2(Microchip USB Programmer)+FULL Source

این Vcap برا چکاریه تو ای سی های سری
    18 و 16 هم هست
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

با سلام
      هسته این سری از میکروها با ولتاژ 2.5 ولت کار میکند و چون میکروها با ولتاژهای 5 و یا 3.3 تغذیه میشن طراحان به این فکر افتادن که از یک ریگولاتور داخلی استفاده کنند که به کمک اون این ولتاژ 2.5 ولت رو به هسته میکرو اعمال کنند. زمانی که این ریگولاتور فعال میشه برای داشتن پایداری بیشتر اومدن پایه VCAP/VDDCORE رو طراحی کردن که به وسیله یه خازن به زمین وصلش کردن. به شکل زیر:

موفق باشید

دیدگاه

ممنون ولی خوب منظورم بود تو سری 18 و 16 این پایه نیست
        پس نیاز به خازن نداره
        منم برا اینکه کاری کنم یه PCB جالب تر میکشم میزارم
        هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
        بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
        میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

درست دوست عزیز. تو میکروهای سری 16 و 18 این پایه وجود نداره و بدون نیاز به خازن میشه اونارو برنامه ریزی کرد.

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان
            امیدوارم که زیاد بد قولی نکرده باشم! فقط خواستم بگم که پروگرمر به درستی کار میکنه و قابل استفاده است

اصلاحات:
            1. کریستال روی برد 20MHz است.
            2. ظرفیت خازن C1 برابر 47 میکرو فاراد است.

موفق باشید

دیدگاه

سلام

چند نکته برای دوستان عزیر بویژه SA3ID

1) بجای 3 سلف سری 200 میکرو از یک سلف 680 میکرو استفاده کنید.
              2) برای VddCore از یک خازن 10 میکرو فارد از نوع تانتالیوم بجای 1000 میکرو :eek: استفاده کنید.
              3)کلا میکروهایی که در شماره آنها Jآ‌ هست به این خازن نیاز دارند حتی سری PIC18 مثل PIC18F87J11 و PIC18F46J50 .
              4) مدار لینک زیر هم برای ساخت مناسبه :job::

http://www.infopic.comlu.com/joomla/index.php?option=com_content&view=article& id=54&Itemid=81

:bye

دیدگاه

با تشکر از مهندس خان

1. علت اینکه از سه تا سلف استفاده کردم اینه که تو شهر ما هر جور سلفی بود به غیر از 680 میکرو هانری به خاطر همین مجبور شدم از سه سلف 200 میکروهانری به صورت سری استفاده کنم.(البته رنج این سلف بین 470 تا 680 میکرو هانریه)
                2. من این مقدار خازن رو به صورت تجربی بدست اوردم و تو یکی از سایتها هم نوشته بود این مقدار هر چقدر بزرگ باشه بهتره.
                3. البته گفته شما درسته ولی ممکن بعضی مواقع مشکلاتی پیش بیاد به خاطر همین من سعی کردم بدترین شرایط رو در نظر بگیرم تا جایی واسه اما و اگر نباشه.

موفق باشید

اضافه شده در تاریخ :
                با سلام به دوستان
                من به این پروگرمر یه پورت USB هم اضافه کردم و یه خورده هم ابعاد مدار رو بزرگش کردم و فک کنم که بهتر از حالت اولی شده باشه, از لینک زیر میتونید فایل PCB رو دانلود کنید در ضمن تو این برد به جای استفاده از سه تا یه سلف 100 میکروهانری استفاده کردم :

موفق باشید
                فایل های پیوست شده

دیدگاه

سلام
                  ببخشید این پروگرامر برای کدوم سری از PIC استفاده میشه؟ چه میکرو هایی رو ساپورت میکنه؟
                  ممنون...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navidshahriari
                    سلام
                    ببخشید این پروگرامر برای کدوم سری از PIC استفاده میشه؟ چه میکرو هایی رو ساپورت میکنه؟
                    ممنون...
                    دوست عزیز من به جرات میتونم بگم که این پروگرمر تمام میکروهای موجود در بازار ایران رو پشتیبانی میکنه چون هر میکروی DIP یا SMD که تا به امروز گرفتم رو تونسته برنامه ریزی کنه. تو خود برنامه PICkit2 تو قسمت device میتونی خانواده هایی که این میکرو ساپورت میکنه رو هم ببینی به شکل زیر:

البته تو کامپایلر MPLAB هم میتونی این کار رو انجام بدی.

نوشته اصلی توسط mokhche
                    میگم برادرا دقت بفرمائید
                    قبل از ساختن برید دنبال میکروش ببینید گیر میاد. من بعد 2 ماه هنوز پیداش نکردم
                    مخچه جون میکروش همه جا هست اگه ساکن تهران باشی که ...! اگه مثل من شهرستانی باشی میتونی از فروشگاه زیر خرید کنی:

http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=70

موفق باشید

دیدگاه

یه سوال !
                      الان من می خوام این پروگرامر رو بسازم ، همین میکرویی که روش هست رو با چی پروگرام بکنیم ؟

سعید جان این کار راه انداز هست ؟
                      http://www.finitesite.com/d3jsys/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
                        یه سوال !
                        الان من می خوام این پروگرامر رو بسازم ، همین میکرویی که روش هست رو با چی پروگرام بکنیم ؟
                        واسه این کار به یه پروگرمر سریال و یا پارالل نیاز دارین که میتونید از لینکهای زیر شماتیک ساده هر یک رو دانلود کنید و بسازید.

شماتیک و PCB پروگرمر سریال(JMD) به همراه نرم افزار :

http://www.4shared.com/file/JGgsCvut/JMD_FINAL.html

http://www.winpic800.com//descargas/WinPic800.zip

پروگرمر LPT :
                        (( این پروگرمر توسط دوست خوبمون مهدی مهری تو یکی از تاپیکها گذاشته بود ))

http://members.aon.at/electronics/pic/picpgm/hardware.html#USB_PROGRAMMER

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
                        سعید جان این کار راه انداز هست ؟
                        http://www.finitesite.com/d3jsys/
                        منظورتون رو درست متوجه نشدم! :redface:
                        اگه منظورتون اینکه میشه با این پروگرمر میکرو 2550 را پروگرم کردن باید بگم یکی از دو مدار بالا بهتر از این مداری که تو لینک شماست. من خودم پروگرمر JMD رو ساختم و به وسیله این پروگرمر 2550 رو برنامه ریزی کردم.

موفق باشید

دیدگاه

سلام به نظر پروگرامر خیلی خوبی میاد و از تلاش دوستان در این زمینه خیلی ممنونم
                          من تازه با میکرو ها شروع کرده و حتما این پروگرامر و میسازم فقط تنها مشکلی که هست چرا هیچ کس نگفته این پروگرامر به طور کلی چه سری هایی رو ساپورت میکنه؟
                          dsPic هم ساپورت میشه؟ یا سری های دیگه؟

دیدگاه

با سلام
                            اولا خوش اومدین به جمع ما
                            دوما اگه پستهای قبلی رو خونده بودین اونجا به این سوال پاسخ داده بودم، ولی کلا خانواده هایی که این پروگرمر پشتیبانی میکنه رو میتونید از شکل زیر ببینید:

موفق باشید :job:

دیدگاه

سلام

چند تا سوال داشتم

1) آیا نرم افزار PICKIT2 ارتباطی با کامپایلر MPLAB دارد یا مثل بقیه پروگرامر های pic تنها فایل هگز تولید شده از یک کامپایلر را مستقل از نوع کامپایلر قبول میکند.

2) با توجه به عکس هایی که گذاشته بودین این پروگرامر توانایی In circuit serial programing را دارد درسته؟ میشه در مورد این روش یکم توضیح بدین(منظورم پایه های پروگرامر و نحوه اتصال آنها است)

3)آیا بهتر نبود بجای سوکتی که بکار گرفتین از سوکت ها زیف استفاده میکردین. الان شما یک میکروی 18پایه مثلا 16f88 رو چه جوری پروگرام میکنین؟

4)نقش کریستال 20 مگا هرتز رو در مدار می دونید چیه؟

ممنون از زحمت هاتون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X