اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال راجع به خطکش مغناطیسی و بال اسکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال راجع به خطکش مغناطیسی و بال اسکرو

سلام
    چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید.
    آیا یه بال اسکرو 16 میتونه یه نیروی 1000 نیوتونی رو که به صورتی محوری (نه شعاعی) بهش وارد میشه تحمل کنه؟ (مثل آویزون کردن یه وزنه ی 100 کیلویی بهش.)

خط کش های مغناطیسی چه پارامترهایی دارند که موقع خرید باید به فروشنده گفت؟ رنج قیمتی این خط کش ها چقدر هست؟ :redface:
    Gracias A La Vida
    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

پاسخ : چند سوال راجع به خطکش مغناطیسی و بال اسکرو

درود
    اولی رو نمی دونم
    اما برای سوال دوم باید بگم که شما پارامترهایی که شما نیاز دارید اینه:
    1- دقت مورد نیاز
    2- طول مورد نیاز
    3- نوع کاربری و محیط استفاده

در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

دایی جان گلم
      نیروی محوری و شعاعی نداریم! نیروی کششی، فشاری و خمشی داریم. بال اسکرو 16 می تونه خیلی بیشتر از 1000 نیوتن نیروی کششی و فشاری رو تحمل کنه اما برای تحمل نیروی خمشی طول بال اسکرو مهمه!
      خطکش مغناطیسی هم نداریم دایی
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : چند سوال راجع به خطکش مغناطیسی و بال ا&#1587

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        دایی جان گلم
        نیروی محوری و شعاعی نداریم! نیروی کششی، فشاری و خمشی داریم. بال اسکرو 16 می تونه خیلی بیشتر از 1000 نیوتن نیروی کششی و فشاری رو تحمل کنه اما برای تحمل نیروی خمشی طول بال اسکرو مهمه!
        خطکش مغناطیسی هم نداریم دایی
        مرسی اما..

اولیو که نمیدونم چون برق خوندم و منظورم از نیروی شعاعی و محوری هم چیز خاصی نیست جز نیرو در راستای شعاع و محور . اما دومیو میدونم داریم. احتمالا بهش میگید خطکش دیجیتال یا الکتریکی یا یه همچین چیزی .(هیچ ربطی به LVDT هم البته نداره چون تو یه تاپیک موضوع سر همین منحرف شده بود!) :mrgreen: در هر صورت عملکرد این خطکش اینجوره که یه نوار مغناطیسی روش N-S به ترتیب ضبط میشه(مثل نوار کاست ها)و یه هدر اینو میخونه و پالس هایی تو خروجیش ایجاد میکنه. (مثل اپتو کوپلر) احتمالا با تغییر از S به Nیه پالس A میده و از N به S یه پالس B و نقطه صفر هم داره.

یه همچین چیزی که N سال پیش هم میرفوختن یه استاد دانشگاه 1 سال پیش تو ایران برای اولین بار در جهان کشفش هم کرده :NO: :NO:
        Gracias A La Vida

دیدگاه

آها یادمه
          منم خوندمش و تعجب کردم
          خطکش های واقعی بازار انکودر خطی اسمشه و برای بال اسکرو هم نیاز بهش نیست چون میشه به بال اسکرو انکودر پیچشی وصل کرد که قیمتش خیلی کمتر و نصبش بسیار آسونتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pajuhaan
            سلام
            چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید.
            آیا یه بال اسکرو 16 میتونه یه نیروی 1000 نیوتونی رو که به صورتی محوری (نه شعاعی) بهش وارد میشه تحمل کنه؟ (مثل آویزون کردن یه وزنه ی 100 کیلویی بهش.)

خط کش های مغناطیسی چه پارامترهایی دارند که موقع خرید باید به فروشنده گفت؟ رنج قیمتی این خط کش ها چقدر هست؟ :redface:
            در مورد مسائل مکانیکی باید متخصصان این رشته اظهار نظر کنند. اما پیرو سوال شما به CD اطلاعات HIWIN مراجعه کردم و دو پارامتر Static Load و Dynamic Load ذکر شده که برای قطر 16 میلیمتر در اکثر مدل ها بزرگتر از 1000kgf است. بهتر است با مراجعه به جدول اطلاعات ball screw مورد نظر و با توجه به مدل آن اعداد لازم را استخراج کنید. در ضمن نیرویی اصلی که به Ball screw وارد می شود در راستای همان محور طولی است و فرقی نمی کند که بصورت عمودی باشد و وزنه ای بصورت عمودی به آن آویزان شود و یا این قطعه بصورت افقی باشد و نیرویی بصورت افقی در مقابل آن مقاومت کند.
            در مورد خط کش مغناطیسی در پست دیگری عرض خواهم کرد.

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام! آقایون یه سوال آبرو بر!!! این بال اسکرو چیچی هست و چه کاربردی داره؟ یکی لطف میکنه به ما هم بگه! البته یه سرچی کردم و چندتا عکس ازش دیدم.

دیدگاه

منم اسمشو زیاد شنیده بودم ولی نمیدونسمت چیه!
                مثل شما یه سرچ زدم و تاجاییکه فهمیدم یه دیوایس مکانیکیه که حرکت دورانی رو باکمترین اصطکاک به خطی تبدیل میکنه
                {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

یک پیچ و مهره ساده را فرض کنید که اولا پیچ با دقت بالایی گامهاش درست شدن ، و مهره ای که محل اصطکاکش در واقع یک زنجیره بلبرینگ هست.
                  آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                  تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                  آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                  هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

پاسخ : چند سوال راجع به خطکش مغناطیسی و بال ا&#1587

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    آها یادمه
                    منم خوندمش و تعجب کردم
                    خطکش های واقعی بازار انکودر خطی اسمشه و برای بال اسکرو هم نیاز بهش نیست چون میشه به بال اسکرو انکودر پیچشی وصل کرد که قیمتش خیلی کمتر و نصبش بسیار آسونتره.
                    مشکلش نقطه صفره . که دستگاه موقع روشن شدن باید بره اونجا قرار بگیره و از اونجا شروع کنه. با یه انکورد گردشی نمیشه همچین چیزی تعریف کرد مگه اینکه یه سویچی یا چیزی رو دستگاه قرار داد که دردسرش بیشتره.
                    به نظر همچین تکنولوژی عجیبی نیست که بخواد گرون باشه. :rolleyes: یه نوار مغناطیسی با یه هدر که بیشتر نیست :redface:

در مورد مسائل مکانیکی باید متخصصان این رشته اظهار نظر کنند. اما پیرو سوال شما به CD اطلاعات HIWIN مراجعه کردم و دو پارامتر Static Load و Dynamic Load ذکر شده که برای قطر 16 میلیمتر در اکثر مدل ها بزرگتر از 1000kgf است. بهتر است با مراجعه به جدول اطلاعات ball screw مورد نظر و با توجه به مدل آن اعداد لازم را استخراج کنید. در ضمن نیرویی اصلی که به Ball screw وارد می شود در راستای همان محور طولی است و فرقی نمی کند که بصورت عمودی باشد و وزنه ای بصورت عمودی به آن آویزان شود و یا این قطعه بصورت افقی باشد و نیرویی بصورت افقی در مقابل آن مقاومت کند.
                    در مورد خط کش مغناطیسی در پست دیگری عرض خواهم کرد.
                    والا یه CD دست دوستم دارم که دیتا شیت اینا رو داره ...حالا قراره بده بهم.
                    یه سوالی.. بال اسکرو 1.5 متری میتونه کمی خم بشه؟ مثلا انتهاش نسبت به ابتداش 3-4 سانت پایین تر باشه (خم بشه)؟... :question: البته فکر کنم نباید اینطوری قرار بگیره :surprised:
                    Gracias A La Vida

دیدگاه

بال اسکرو تا طول 1.60 معمولا بدون مشکل کار میکنه ( اینکه دستی بخواهید خمش هم بکنید کار سختیه چون بال اسکروها بشدت سخت کاری شدن و خم کردن و تراشکاری روشون سخته ( در صورت اجبار باید حسابی اول سرخشون کنید ) البته بعد از خم کردن فکر نکنم دیگه مهر ه اش توی اون حد فاصل های خم شده کار کنه.
                      آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                      تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                      آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                      هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

اول خدمت دایی alt.ir عرض کنم که
                        سخت شدن فولاد تاثیری در خم شدن اون نداره. طبق تئوری مقاومت مصالح مدول الاستیسیته فولاد با هیچ نوع عملیات حرارتی تغییر نمی کنه و همیشه حول و حوش 200 می مونه.
                        سخت کاری فولاد فقط توی ماشینکاری اون تاثیر میزاره یعنی نمیشه براحتی خراش روش ایجاد کرد.

حالا دایی pajuhaan
                        مشکل نقطه صفر در تمام انکودرهای incremental وجود داره. چه نوری چه مغناطیسی و چه چرخشی چه خطی. فقط انکودر های absolute این مشکل رو ندارند که اینها هم دقت پایین و کورس کم دارند.
                        من بیشتر از 100 بال اسکرو استفاده کردم و توی همه اونها انکودر پیچشی گذاشتم بدون اینکه با نقطه صفر مشکلی داشته باشم.
                        در بعضی دستگاهها نقطه صفر دست کاربره و هرجا رو که دلش بخواد صفر تعریف می کنه. اما در بعضی ها باید نقطه دقیقی بعنوان صفر تعریف بشه که من دو روش برای حل اینها استفاده کردم:
                        روش اول اینه که مدار قسمت انکودر باطری داره و با رفتن برق مکان انکودر گم نمیشه.
                        روش دوم استفاده از خروجی Z انکور است. این خروجی سوم تقریبا در تمام انکودر ها وجود داره و در هر دور چرخش فقط یک پالس تولید می کنه. این باعث میشه تقریب سوئیچ شما از بین بره و دقت نقطه صفر مثل نقاط دیگه بشه.

راجع به خم کردن بال اسکرو هم توصیه من اینه که این کارو نکنید چون مهرش دیگه بسادگی نمی چرخه. اما راجع به خود خمش طبق تئوری مقاومت مصالح تمام اجسام رو میشه خم کرد تا جایی که تنش ماکزیمم در مرکز نقطه خمش از تنش مجاز اون جسم بیشتر نشه. تنش مجاز فولاهای آلیاژی حدود 700 مگاپاسکاله و با یه محاسبه ساده (رجوع کنید به جداول انتهای کتاب مقاومت مصالح اثر بیروجانسون) میشه بدست اورد چقدر میشه جسمی رو خم کرد.

دیدگاه

راستش من که نمی خوام اون بال اسکرو خم شه. اما خودش زیر بار خم میشه. همچین یکم دستگاه من نا معموله!البته 4 تا میله وظیفه نگه داشتن بارو دارند اما با محاسبات دیدم انقدر خم خواهد شد! oo: تازه من فکر کردم مدول الاستیسیته اینا بیشتر از فولاده معمولیه oo: یه 5 سانتی خم میشه که باید یه فکری گویا بکنم...
                          راجع به خطکش ها هم فکر می کردم یه خط صفر مثلا تو یه فاصله مشخص دارند که کارو ساده میکنه. حالا اینطور که میگید شاید شفت انکودر انداختم :rolleyes:
                          Gracias A La Vida

دیدگاه

باید میل راهنماها رو طوری انتخاب کنی که به بال اسکرو نیروی خمشی وارد نشه. بال اسکرو ها ذاتا برای تحمل خمش طراحی نشدن. حتی نیروهای فشاری کمتر از حد مجاز، در طولهای بلند باعث پدیده ای بنام کمانش میشن و بال اسکرو رو از کار میندازن.
                            اگه می تونی پولشو بدی می تونی خطکش های خطی هم بخری که خیلی هاشون نقطه صفر وسط یا ابتدا دارند. معروفترین مارکشون هم ISKRA هست. من از 1 متریش برای فرز CNC استفاده کردم. با اینکه گردگیر دارن اما همیشه ات و اشغال میرفت توشون و بعد از چند سال مجبور شدم انکودر چرخشی جاش بزارم.

دیدگاه

اطلاعاتی که از خط کش های مغناطیسی دریافت کردم به شرح زیر است:
                              خط کش مغناطیسی شامل نوار باریکی به عرض تقریبی یک سانتی متر است که روی محل مورد نظر چسبانیده می شود و یک سنسور که با حرکت نسبت به این نوار، پالس هایی را در خروجی خود ایجاد می کند. خط کش های موجود در بازار ایران ظاهرا دارای دقت های 1 میکرون و 2 میکرون و 5 میکرون هستند. قیمت نوارهای مغناطیسی در حدود متری 85 هزارتومان و قیمت سنسور آن هم چند برابر این قیمت می باشد.
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X