اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغیر فرکانس میکرو؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغیر فرکانس میکرو؟

سلام
    می خواستم ببینم میشه فرکانس میکرو تو حین برنامه تغیرکنه ...
    یعنی با یه برنامه میشه فرکانس میکرو رو تغیر داد
    ذكات علم ياد دادنه ....

پاسخ : تغیر فرکانس میکرو؟

نوشته اصلی توسط majid.4206
    سلام
    می خواستم ببینم میشه فرکانس میکرو تو حین برنامه تغیرکنه ...
    یعنی با یه برنامه میشه فرکانس میکرو رو تغیر داد
    سلام
    دوست عزیز شما نرم افزاری نمی تونی فرکانس میکرو را در حال اجرای عوض کنید شما می تونید در تنظیمات فیوز بیت بروید تغییرات را اعمال کنید و تغیرات را توسط پروگرامر روی آی سی برای همیشه ذخیره کنید.

دیدگاه

فرکانس کاری میکرو باید در اول برنامه مشخص بشه تا میکرو بدونه باید با چه فرکانسی کار کنه و نمی شه حین اجرای برنامه تغییرش داد. اگه توجه کنی کامپیوتر رو زمانی که روشن می کنی میاد اول تمام سخت افزار رو فقط برای یک بار می خونه بعد وارد ویندوز میشه و هیچ وقت دوباره بر نمی گرده و مثلا کارت گرافیک رو بخونه . فرکانس کاری هم مثل همینه
      انجمن LABVIEW
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
      اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
      http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

البته تا اونجا که یادم میاد در میکروهایی که pll داخلی دارند شما میتونید فرکانس CPU رو تغییر بدید.
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

منم فکر می کنم حق با جناب Study هست.

در بسکام یه دستوری هست به اسم CLOCKDIVISION که فرکانس کاری میکرو رو بر اعداد بین 2 تا 129 تقسیم می کنه. ولی من تا حالا ازش استفاده نکردم.

اَللّهُمَ صَلّ عَلي مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

{خلاف قوانین}
          [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

دیدگاه

من توی میکروهای AVR تراشه ای ندیدم که این قابلیت رو داشته باشه، اگر Bascom همچین عملی رو انجام بده احتمالا کاملا به صورت نرم افزاری این کار رو شبیه سازی میکنه اما این چیزی که من گفتم توسط برنامه شما سخت افزار درون میکرو رو تغییر میده ( ضریب PLL رو ) و فرکانس متفاوتی به CPU میرسه.
            از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
            هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
            اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
            اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
            شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام
              دوستان اون در مورد روند تایمر ها است که شما prescaler تعریف می کند و فرکانس اصلی تقسیم بر این عدد میشه فرکانس کاری تایمر شما.
              من اصلا همچین چیزی ندیدم که در حین کار بشه فرکانس osilator میکرو را عوض کرد.

دیدگاه

والا منم نمی دونم که این دستور به چه شکل عمل می کنه ، ولی می تونید برای اطلاعات بیشتر به Help کامپایلر بسکام مراجعه کنید.

اَللّهُمَ صَلّ عَلي مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

{خلاف قوانین}
                [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

دیدگاه

چقد جواب... :applause:

اقا یکی از رفیقام این کاری که میگم کرده اخه چون که از باطری برای تغذیه میکرو استفاده میکنه برای کم کردن جریان مصرفی در جاهایی از برنامه که احتیاجی به فرکانس زیادی بود با برنامه میومد فرکانس میکرو رو که مثلا 1مگ بود میکرد 8مگ البته یادمه با code vision بود نه بیسکام...

حالا لابد میگید برو از رفیقت بپرس دیگه مرد نا حسابی :mrgreen:
                  ولی روزگار امانش نداد و بنده خدا رفت خدمت :bye
                  ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
                    چقد جواب... :applause:

اقا یکی از رفیقام این کاری که میگم کرده اخه چون که از باطری برای تغذیه میکرو استفاده میکنه برای کم کردن جریان مصرفی در جاهایی از برنامه که احتیاجی به فرکانس زیادی بود با برنامه میومد فرکانس میکرو رو که مثلا 1مگ بود میکرد 8مگ البته یادمه با code vision بود نه بیسکام...

حالا لابد میگید برو از رفیقت بپرس دیگه مرد نا حسابی :mrgreen:
                    ولی روزگار امانش نداد و بنده خدا رفت خدمت :bye
                    سلام
                    دوست عزیز این تغییر فرکانس اسیلاتور اصلی نیست بلکه از مد sleep استفاده کرده و برای اینکه توان مصرفی پایین بیاد قسمت هایی از AVR را که لازم نیست غیر فعال کرده است.

دیدگاه

مد sleep رو که همیشه فعالش میکرد علاوبر اون فرکانسو هم تغیر میداد...

راستش خودم هم شک دارم به حرفاش فقط میخواستم درست بودن مطلبو از دوستان دیگه بپرسم ...

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                        سلام
                        دوستان اون در مورد روند تایمر ها است که شما prescaler تعریف می کند و فرکانس اصلی تقسیم بر این عدد میشه فرکانس کاری تایمر شما.
                        من اصلا همچین چیزی ندیدم که در حین کار بشه فرکانس osilator میکرو را عوض کرد.
                        علی آقا منظور من Prescaler نیست، تا اونجا که یادم هست قبلا که دیتاشیت 18F4550 رو نگاه میکردم این میکرو طوری هست که میشه فرکانس داخلی سیستم رو در حین کار توسط سه تا بیت درون رجیستر OSCCONتغییر داد از 31 کیلو هرتز تا 8 مگاهرتز داخلی میتونند هر زمان که خواستید سوییچ کنید ( منظورم مدهای Sleep و اینا نیست، در حالت فعال )
                        اگر فکر میکنید اشتباه هست یا دوستان نقض میکنند بگید تا بیشتر تحقیق کنم، من تا اونجا که یادم هست توی این میکرو یک مالتی پلکسر هست که توی این رنج فرکانس ها رو میتونید توسط اون انتخاب کنید، اما همچین چیزی توی هیچ میکروی AVR ی ندیدم، البته نمیگم قطعا هیچ کدوم ندارند ولی فکر کنم کلا AVR ها این ویژگی رو نداشته باشند.
                        شاد و موفق باشید

دیدگاه

در بعضی شماره های خانواده AVR یک رجیستر Clock prescaler وجود دارد که با تغییر آن توسط برنامه می توان کلاک سیستم را تغییر داد. mega48/88/168 و mega64 وmega128 و tiny13 و tiny2313 از جمله این شماره ها هستند.
                          اما در mega8 و mega16 و mega32 چنین تقسیم کننده ای وجود ندارد.
                          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                            در بعضی شماره های خانواده AVR یک رجیستر Clock prescaler وجود دارد که با تغییر آن توسط برنامه می توان کلاک سیستم را تغییر داد. mega48/88/168 و mega64 وmega128 و tiny13 و tiny2313 از جمله این شماره ها هستند.
                            اما در mega8 و mega16 و mega32 چنین تقسیم کننده ای وجود ندارد.
                            سلام
                            دوست عزیز همانطور که در بالا گفتم prescaler کلاک مربوط به تایمر ها است که می توان تنظیم کرد ولی در osilator اصلی تاثیر نمی گذارد.
                            فقط کلاک تایمر ها میشه تغییر داد.

دیدگاه

سلام
                              دوست عزیز همانطور که در بالا گفتم prescaler کلاک مربوط به تایمر ها است که می توان تنظیم کرد ولی در osilator اصلی تاثیر نمی گذارد.
                              فقط کلاک تایمر ها میشه تغییر داد.

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X