اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست مدار تایمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست مدار تایمر

به نام خدا
    با عرض سلام
    من یک مدار می خواهم بوسیله میکروی ATMEGA8 بسازم که به صورت زیر است
    یک موتور 220 ولت که با فشار یک شستی شروع به کار می کند به مدت 25 ثانیه به صرت راست گردسپس به مدت 10 ثانیه استراحت وسپس به مدت 25 ثانیه به صورت چپ گرد وسپس 10 ثانیه استراحت
    که این چرخه به مدت 10دقیقه انجام شود وپس ان موتور خاموش شود

پاسخ : در خواست مدار تایمر

نوشته اصلی توسط telmak
    به نام خدا
    با عرض سلام
    من یک مدار می خواهم بوسیله میکروی ATMEGA8 بسازم که به صورت زیر است
    یک موتور 220 ولت که با فشار یک شستی شروع به کار می کند به مدت 25 ثانیه به صرت راست گردسپس به مدت 10 ثانیه استراحت وسپس به مدت 25 ثانیه به صورت چپ گرد وسپس 10 ثانیه استراحت
    که این چرخه به مدت 10دقیقه انجام شود وپس ان موتور خاموش شود
    اگر موتور شما متناوب است چپ گرد و راست گرد کردن آن باید در سربندی سیم پیچ های آن تعبیه شده باشد .

موتور شما از چه نوعی است ؟

دیدگاه

این موتور سه سیم خروجی دارد همراه با خازن دایم کار
      سیم مشترک را شماره 2 وسیم مربوط به راستگرد شماره 1وسیم شماره 3 مربوط به چپ گرد است (با سیم نول هم کار نداریم)

با فشار شستی به مدت 25 ثانیه سیم شماره 2 به سیم شماره 1 وصل می شود سپس به مدت 10 ثانیه ارتباط سیم شماره 2 با سیم شماره یک قطع میشود
      پس از 10 ثانیه استراحت سیم شماره 2 به سیم شماره 3 وصل می شود به مدت 25 ثانیه پس از ان دوباره 10 ثانیه استراحت (یعنی ارتباط سیم شماره 2 با سیم شماره 3 قطع می شود ) وپس از سپری کردن 10 ثانیه دوباره راستگرد
      کل این چرخه به مدت 10دقیقه و30 ثانیه انجام شود پس از ان کلا موتور خاموش شود

اگر من را راهنماییم کنید بسیار متشکر میشوم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
        این موتور سه سیم خروجی دارد همراه با خازن دایم کار
        سیم مشترک را شماره 2 وسیم مربوط به راستگرد شماره 1وسیم شماره 3 مربوط به چپ گرد است (با سیم نول هم کار نداریم)

با فشار شستی به مدت 25 ثانیه سیم شماره 2 به سیم شماره 1 وصل می شود سپس به مدت 10 ثانیه ارتباط سیم شماره 2 با سیم شماره یک قطع میشود
        پس از 10 ثانیه استراحت سیم شماره 2 به سیم شماره 3 وصل می شود به مدت 25 ثانیه پس از ان دوباره 10 ثانیه استراحت (یعنی ارتباط سیم شماره 2 با سیم شماره 3 قطع می شود ) وپس از سپری کردن 10 ثانیه دوباره راستگرد
        کل این چرخه به مدت 10دقیقه و30 ثانیه انجام شود پس از ان کلا موتور خاموش شود

اگر من را راهنماییم کنید بسیار متشکر میشوم
        pin b.1 شما ورودی کلید شماست که باید زمین را وصل کند .
        خروجی d.6 را با یک مقاومت یک کیلو به بیس یک ترانزیستور منفی بدهید . امیتر را به زمین و کلکتور را به ورودی رله وصل کنید .
        سر دیگر رله را به VCC وصل کنید. از خروجی این رله برای حالت راست گرد استفاده کنید . یک دیود 4001 بین امیتر و کلکتور قرار دهید .(کاتد دیود به کلکتور وصل باشد)

خروجی d.7 نیز مشابه d.6 برای چپگرد.

$regfile = "m8def.dat"

$crystal = 1000000

Dim T As Word
        Config Pind.7 = Output , Pind.6 = Output , Pinb.1 = Input
        Reset Portd.7
        Reset Portd.6
        Set Portb.1
        Do
        A1:
        If Pinb.1 = 0 Then Goto A1
        Waitms 15
        If Pinb.1 = 0 Then Goto A1
        A2:
        If Pinb.1 = 1 Then Goto A2

For T = 0 To 9
        Set Portd.6
        Wait 25
        Reset Portd.6
        Wait 10
        Set Portd.7
        Wait 25
        Reset Portd.7
        Wait 10
        Next
        Loop

موفق باشید .

دیدگاه

به نام خدا
          واقعا از اینکه من را راهنمایی کردید بی اندازه سپاس گزارم من در حدود دو سه ماه بود دنبال این مدار میگشتم
          فقط چند سوال در من ایجاد شد
          در ان جاییکه گفتید سر دیگر رله را به vcc وصل کنید این vcc ولتاژ ان چقدر باید باشد ؟ ایا همین vcc به پایه vcc میکرو وصل میشود؟
          2-از خروجی رله برای راستگرد استفاده کنیم از کنتاکت قطع ان استفاده میکنیم درسته؟
          3-اگر امکان دارد خروجی d.7 را نیز مانند d.6 توضیح دهید
          ویک نکته مهم دیگر شستی فشاری است دیگه؟
          وبعد از فشردن شستی بعد از 10 دقیقه و30 ثانیه موتور کلا خاموش میشود دیگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
            به نام خدا
            واقعا از اینکه من را راهنمایی کردید بی اندازه سپاس گزارم من در حدود دو سه ماه بود دنبال این مدار میگشتم
            فقط چند سوال در من ایجاد شد
            در ان جاییکه گفتید سر دیگر رله را به vcc وصل کنید این vcc ولتاژ ان چقدر باید باشد ؟ ایا همین vcc به پایه vcc میکرو وصل میشود؟
            2-از خروجی رله برای راستگرد استفاده کنیم از کنتاکت قطع ان استفاده میکنیم درسته؟
            3-اگر امکان دارد خروجی d.7 را نیز مانند d.6 توضیح دهید
            ویک نکته مهم دیگر شستی فشاری است دیگه؟
            وبعد از فشردن شستی بعد از 10 دقیقه و30 ثانیه موتور کلا خاموش میشود دیگه؟
            خواهش می کنم دوست عزیز

1- چون احتمالا میکرو شما 5 ولتی است رله را هم با ولتاژ تحریک 5 ولت استفاده بفرمایید . بله همان Vcc

2-در مورد d.6 سر مشترک رله اول (C) را به سیم مشترک شماره 2 ببندید . سر کنتاکت باز رله اول( N.O=normal open) را به سیم راست گرد 1 ببندید.

در مورد d.7 سر مشترک رله دوم (C) را به سیم مشترک شماره 2 ببندید . سر کنتاکت باز رله دوم ( N.O=normal open) را به سیم چپ گرد 3 ببندید.

3- خروجیd.7 را با یک مقاومت یک کیلو به بیس یک ترانزیستور منفی بدهید . امیتر را به زمین و کلکتور را به ورودی رله دوم وصل کنید .
            سر دیگر رله را به VCC وصل کنید. از خروجی این رله برای حالت راست چپ استفاده کنید . یک دیود 4001 بین امیتر و کلکتور قرار دهید .(کاتد دیود به کلکتور وصل باشد)

4- بله شستی فشاری است.

بله در آخر موتور خاموش می شود.

رله را از نوعی انتخاب کنید که توان راه اندازی موتور شما را داشته باشد

موفق و پیروز باشید

دیدگاه

با سلام واقعا ببخشید که این چند وقته مزاحم شما شدم
              فقط یک سوال دیگر که یادم رفت لطفا شماره ترانزیستور را هم بنویسید

دیدگاه

امکان دارد توضیح دهید در کدام قسمت مدار این فرمان خاموش شدن موتور بعد از 10دقیقه و30 ثانیه نوشته شده است
                با تشکر فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
                  امکان دارد توضیح دهید در کدام قسمت مدار این فرمان خاموش شدن موتور بعد از 10دقیقه و30 ثانیه نوشته شده است
                  با تشکر فراوان
                  همان for ....next .

هر سیکل شما حدود 70 ثانیه طول می کشد .
                  9*70=630
                  10.5=630/60

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
                    با سلام واقعا ببخشید که این چند وقته مزاحم شما شدم
                    فقط یک سوال دیگر که یادم رفت لطفا شماره ترانزیستور را هم بنویسید
                    مثلا BC547

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X