اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دعوت برای استخراج مطالب از سایت AVR Freaks

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دعوت برای استخراج مطالب از سایت AVR Freaks

انجمن های سایت AVR Freaks با بیش از 70000 تاپیک و 500000 پست در مورد خانواده AVR، منبع بی نظیری از مطالب مختلف در مورد AVR و XMEGA است که در سطح بین المللی جایگاه خاصی دارد. راه حل بسیاری از سوالات و مشکلاتی که در مورد AVR مطرح است و موارد به روزی که ممکن است بسیاری از آنها حتی به ذهن ما نرسیده باشد، در این سایت موجود است.
    به همین دلیل پیشنهاد می شود از بین دوستان فعالی که از وقت کافی هم برخوردارند، هر کس در حد توان خود مطالب یک تاپیک مفید را در آن سایت انتخاب و مطالعه کند و در قالب یک پست، چکیده و نتیجه گیری و لینک آن تاپیک و احیانا لینک های مفیدی را که در آن اشاره شده، در اختیار دیگران قرار دهد. به این ترتیب نتیجه حاضر و آماده بحث هایی که بین متخصصان کشورهای دیگر انجام شده، در اختیار بقیه قرار داده می شود. انجام اینکار می تواند هم برای XMEGA و هم برای AVR صورت پذیرد که البته مورد دوم می تواند در انجمن AVR انجام شود. بسیاری از مشکلات و صورت مسئله هایی که برای ما مطرح است، قبلا برای دیگران هم مطرح شده و به آن پاسخ داده شده است. کافی است تنها از جمع بندی و نتیجه این پاسخ ها استفاده کنیم و آنرا در اختیار دیگران هم قرار دهیم. علاوه بر این پروژه های بسیار مهم و ارزشمندی هم در این سایت هست که تنها اعضای آن حق دسترسی به آن را دارند. در مورد امکان عضویت در این سایت و در اختیار قرار دادن پروژه های آن هم اگر حرکتی انجام شود بسیار مفید خواهد بود.

به عنوان یک نمونه عملی، تاپیکی را در این سایت مشاهده کردم که در مورد اشکال احتمالی سنسور دمای داخلی XMEGA بحث کرده بود. سعی خواهم کرد نظرات مطرح شده را مطالعه کنم و نتیجه را در قالب یک پست در اینجا به اطلاع دوستان برسانم.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

پاسخ : دعوت برای استخراج مطالب از سایت AVR Freaks

ممنون از مطالب عالی شما. الحق که Xmega رو زنده کردین :nice:
    من زبانم ضعیفه ولی خیلی دوست دارم کمک کنم
    در زمینه بردها و ساخت پروژه ها میتونم کمک کنم (از اواخر خرداد بصورت فعال)
    بازهم اگه فکر می کنین میتونم مفید باشم بفرمایین.
    Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

لینک تاپیک :

http://www.avrfreaks.net/index.php?n...ic&t=90135

در این تاپیک بیان شده که در قرائت سنسور داخلی دمای XMEGA ، اعداد خوانده شده به نظر درست نیستند و چند راه کار برای بهبود این مسئله مانند کاهش کلاک ADC و موارد دیگر پیشنهاد شده، اما در نهایت نتیجه مشخصی حاصل نشده است.
      برای احراز صحت و سقم این مسئله سعی می کنم در فرصت مقتضی بصورت عملی این آزمایش را انجام دهم و نتیجه را به اطلاع دوستان برسانم.
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

آزمایشی را انجام دادم که نتیجه آن درست به نظر می رسد و صحت عملکرد سنسور دمای داخلی را حداقل در سطح این آزمایش تا حد زیادی تائید می کند. مقدار سنسور دمای داخلی با قرار دادن ولتاژ 1 ولت داخلی به عنوان مرجع، قرائت و نمایش داده شد که عدد 2431 را نشان می داد. 2 بایت در هنگام ساخت XMEGA توسط کارخانه سازنده در داخل IC ذخیره شده که خروجی سنسور دما را در دمای 85 درجه نشان می دهد. این عدد برای IC مورد آزمایش من برابر 2795 است. در منابع Atmel توضیح شفافی در مورد سایر محدوده های دما و خروجی سنسور داده نشده، اما اگر فرض کنیم که خروجی سنسور در دمای صفر کلوین برابر صفر می شود ( که در مباحث AVR Freaks هم همین فرض در نظر گرفته شده) پس با یک محاسبه ساده ریاضی می توان به این نتیجه رسید که به ازای هر درجه افزایش دما، خروجی سنسور در این IC بخصوص به میزان 7.8 افزایش پیدا می کند. بنابراین طبق این محاسبه باید دمای داخلی چیپ حدود 38 درجه باشد. با توجه به اینکه توسط این IC تعداد 8 عدد led از یک 7segment بصورت مستقیم و در آن واحد روشن می شوند و جریانی بیش از 100 میلی آمپر از IC کشیده می شود و با توجه به گرم بودن هوا در لحظه آزمایش که دمایی تا حد 30 درجه یا بیشتر در اتاق وجود دارد، بنابراین به نظر می رسد این عدد برای داخل چیپ درست باشد و خطای قابل ملاحظه ای در آن مشاهده نمی شود.

در صورت انجام آزمایش های دیگر و نتایج تکمیلی، حاصل در همینجا به اطلاع دوستان خواهد رسید.

دیدگاه

سلام جناب طراح شما واقعا پسشتکار عالی ای دارید.
          من تا 24 خرداد امتحان دارم از روز 24 به بعد خودم پایم همه جوری بریم Avr Freaks رو به اتیش بکشیم :agree:
          با تشکر لطفا همینجور پست ها رو ادامه بدین. :nerd:
          الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FAM
            سلام جناب طراح شما واقعا پسشتکار عالی ای دارید.
            من تا 24 خرداد امتحان دارم از روز 24 به بعد خودم پایم همه جوری بریم Avr Freaks رو به اتیش بکشیم :agree:
            با تشکر لطفا همینجور پست ها رو ادامه بدین. :nerd:
            فقط شما نیستین که امتحان دارین ما هم از الآن تا آخر تیر امتحان داریم مگه این -------- میزاره که ما بیاییم سمت الکترونیک؟

دیدگاه

لینک تاپیک:

http://www.avrfreaks.net/index.php?n...ic&t=91260

در مورد امکان Reset کردن میکروکنترلر در وسط اجرای برنامه سوال شده است که رجیستر RST_CTRL (بیت شماره صفر) به عنوان امکانی در XMEGA برای Reset کردن میکروکنترلر معرفی شده است.
              توضیح تکمیلی اینکه باید بیت صفر این رجیستر یک شود تا این عملیات اتفاق بیافتد و قبل از آن هم باید در رجیستر CCP عدد 0xD8 نوشته شود. زیرا این رجیستر از انواع حفاظت شده است و نوشتن اشتباهی در آن موجب Reset نمی شود.

دیدگاه

سلام جناب طراح
                من امتحان کردم کار کرد :agree:
                ممنون :job:
                الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام جناب طراح امتحانای من تموم شد و من از الان در بست در خدمت شمام :wow:
                  الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FAM
                    سلام جناب طراح امتحانای من تموم شد و من از الان در بست در خدمت شمام :wow:
                    واقعیت آن است که به دلیل عدم فعالیت سایر دوستان و یکطرفه بودن مطالب این انجمن، مدتی است که قصد ادامه مطالب و انعکاس فعالیت های خود در مورد XMEGA را ندارم. اما اگر شما چنان که می فرمائید دارای انگیزه هستید، بنا به ضرب المثل که "یکی مرد جنگی به از صد هزار" می توان همچنان به این فعالیت ادامه داد و مسئله XMEGA را به پیش برد.

دیدگاه

سلام جناب طرح
                      ممنون از فعالیت هایی که در این انجمن میکنید.
                      باید بگم پارسال حدود اردیبهشت ماه بود که من و آقای تروشه شروع به تلاش در مورد AVI بودیم حدود 10 یا 12 نفر اول تاپیک اومدن گفتن نمیشه دارید کار بیهوده میکنید و... خلاصه کاملا نا امید شده بودیم اما پس از حدودا 10 صفحه بحث کاملا دو نفره الحمد الله جواب گرفتیم الان من منتظر امر شمام و هر چی بگین سعی خودمو میکنم.
                      باز هم متشکرم.
                      الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

من بعد از 14 ام میتونم فعالیت کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                          واقعیت آن است که به دلیل عدم فعالیت سایر دوستان و یکطرفه بودن مطالب این انجمن، مدتی است که قصد ادامه مطالب و انعکاس فعالیت های خود در مورد XMEGA را ندارم. اما اگر شما چنان که می فرمائید دارای انگیزه هستید، بنا به ضرب المثل که "یکی مرد جنگی به از صد هزار" می توان همچنان به این فعالیت ادامه داد و مسئله XMEGA را به پیش برد.
                          نوشته اصلی توسط طراح
                          واقعیت آن است که به دلیل عدم فعالیت سایر دوستان و یکطرفه بودن مطالب این انجمن، مدتی است که قصد ادامه مطالب و انعکاس فعالیت های خود در مورد XMEGA را ندارم.
                          جناب طراح
                          شما من این فرمایشت رو توی پستهای قبلی هم دیدم و خیلی ناراحت شدم
                          من درمورد خودم عرض میکنم: اگه میبینی یکی مثل من تو تاپیکهای شما شرکت نمیکنه و فقط خانندست دلیلش رو این ندونید که بلده ولی نمیخاد تجربیاتش رو دراختیار دیگران بزاره، بلکه دانشش درسطح شما نیست و شرمش میشه درمقابل شما پست بزاره
                          مخصوصا درمورد اکس مگا
                          من میخواستم یکی بخرم و از آموزشای فوق العاده شما استفاده کنم ولی همونجورکه همه میدونن تاحالا براش پروگرمر ارزون و اپن سورس ساخته نشده که فکرکنم حتی همین امر علیرغم امکانات باورنکردنی باعث کاهش مقبولیتش تو بازارشده
                          خودم هم به این نتیجه رسیدم که تا وقتی مشکل پروگرمر حل نشده وقت اضافه ام رو بزارم روی آرم
                          ولی به امید یه روز خوب! که پروگرمر اپن سورسش رو فریکها بسازن پستهات رو بااشتیاق دنبال میکنم
                          خیلی دوست دارم بتونم کاری تو این زمینه انجام بدم و فقط مصرف کننده نباشم ولی هنوز به اون سطح نرسیدم
                          شما تو زمینه ساخت پروگرمر کارکردی؟
                          {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

به نظر نمی رسد که برای پیشگام بودن و جلودار بودن در رشته ای مانند XMEGA که در سطح دنیا هم بسیار جدید است، منتظر ماندن برای یک پروگرامر مجانی که قیمت آن در حد چند ده هزارتومان است، چندان محاسبه به صرفه ای باشد و ارزش زمان و جلو افتادن در آن بسیار بیشتر از این عدد و رقم هاست. معمولا کسانی که سریعتر در یک مبحث جدید اقدام به فعالیت می کنند نسبت به متاخرین و کسانی که با اینرسی اقدام می کنند، موفق تر ظاهر می شوند و در شرایط پر رقابت امروز عامل زمان و جلو افتادن در آن از جمله پارامترهای اساسی موفقیت است.

دیدگاه

پروگرمر اپن سورس اکس پلین بریج برای اکس مگا؟

لینک پروژه:
                              avrfreaks.net/index.php?module=Freaks%20Academy&func=viewIte m&item_id=2196&item_type=project

[qoute]

XPLAIN PDI/Serial Bridge

In 2009, Atmel released one of their first demonstration boards for their new XMEGA AVR architecture, called the XPLAIN. This small board was a low-cost, feature packed way to evaluate the capabilities of Atmel's new devices.

One interesting aspect of the board's design is that it actually carries two AVRs; a new ATXMEGA128A1, and a regular AT90USB1287 AVR. The purpose of the latter was twofold; firstly, it was to provide a simple USB-to-Serial bridge for the XMEGA, and secondly it was to act as a programmer interface for the XMEGA. In this manner, the board would be able to be programmed and used by anyone, without the requirement for additional programmer hardware.

Unfortunately, as of mid 2010, the programmer feature of the board has not yet been implemented by Atmel, leaving many users with a cheap, but ultimately useless board unless they bought a JTAG programmer. To combat this, I modified the AVRISP-MKII Clone and USB-to-Serial projects in my LUFA USB AVR stack to produce an alternative AT90USB1287 firmware to Atmel's own which added in this missing functionality.

When compiled and loaded into the XPLAIN board via the pre-programmed USB bootloader available on all but the very first hardware revision of the board, a simple jumper selection can choose between the programmer and serial bridge modes of the firmware. Since the programmer mode emulates an Atmel AVRISP-MKII programmer, it is fully AVRStudio compatible.

* Can be loaded onto the XPLAIN without additional hardware
                              * A jumper selects between USB-to-Serial and PDI Programmer modes
                              * XMEGA PDI programmer is AVRStudio compatible
                              * Works on all revisions of the XPLAIN (except the first)
                              * No additional hardware required for use or installation

For instructions on how to install the XPLAINBridge firmware onto an XPLAIN board, see http://fourwalledcubicle.com/blog/archives/508.

NOTE: AVRFreaks is currently broken and I cannot post a link to the XPLAIN Bridge specific project page (http://www.fourwalledcubicle.com/XPLAIN.php). The download link below links to the LUFA project page, which contains the XPLAINBridge project source as part of the library download package.

[/qoute]
                              روال کار تو fourwalledcubicle.com/blog/archives/508 کامل توضیح داده شده.

برداشت من: تو این پروژه با استفاده از استک اپن سورس لوفا فرم ویری برای چیپ AT90USB1287 برد اکس پلین نوشته شده که قابلیت پروگرمینگ PDI رو فعال میکنه.
                              البته این میکرو خیلی گرونه و تو ایران هم شاید گیر نیاد ولی احتمالن بشه از کدش برای میکروهای روتین در بهره گرفت.
                              سعی میکنم وقت کردم یه مقدار روش کارکنم شاید جواب گرفتیم
                              {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X