اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمکم کن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمکم کن

سلام :mrgreen:
    می خوام خروجی 4 تا منبع تغذیه (0 تا 30 )ولتو به طور موازی به یه کنترلری متصل کنم که وظیفه این کنترلر سوئیچ کردن خروجی این منابع ولتاژ ه.طوری که در خروجی این کنترلر یه باری متصل میشه که ولتاژش همون (0 تا 30) ولت باشه و جریان مورد نیازشم (مثلا 16 آمپر) رو از طریق همین منابع ولتاژ با واسطه گری مدار کنترلر تامین میشه.بایستی این خروجی منابع تغذیه موازی طوری توسط کنترلر سوئیچ بشند که جریانی بیشتر از جریان نامی از بار کشیده نشه.حالا هر کسی بتونه در رابطه با این موضوع بهم کمک کنه ممنون میشم.حتی اگه شده چند تا مدار میکروکنترلی که بتونم ازشون استفاده کنم بهم معرفی کنید خیلی جوبه.اگه مرجعی هم تو کتابای تخصوصیتون دارید که بتونم ازش استفاده کنم بهم معرفی کنید خیلی عالی میشه.

پاسخ : کمکم کن

لطفا عنوان تاپیک را متناسب با موضوع تاپیک انتخاب کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s-smaeli
      می خوام خروجی 4 تا منبع تغذیه (0 تا 30 )ولتو به طور موازی به یه کنترلری متصل کنم که وظیفه این کنترلر سوئیچ کردن خروجی این منابع ولتاژ ه.طوری که در خروجی این کنترلر یه باری متصل میشه که ولتاژش همون (0 تا 30) ولت باشه و جریان مورد نیازشم (مثلا 16 آمپر) رو از طریق همین منابع ولتاژ با واسطه گری مدار کنترلر تامین میشه.بایستی این خروجی منابع تغذیه موازی طوری توسط کنترلر سوئیچ بشند که جریانی بیشتر از جریان نامی از بار کشیده نشه.حالا هر کسی بتونه در رابطه با این موضوع بهم کمک کنه ممنون میشم.حتی اگه شده چند تا مدار میکروکنترلی که بتونم ازشون استفاده کنم بهم معرفی کنید خیلی جوبه.اگه مرجعی هم تو کتابای تخصوصیتون دارید که بتونم ازش استفاده کنم بهم معرفی کنید خیلی عالی میشه.
      دوست عزیز .....

یک بار دیگه هم مطرح کرده بودید ....

من هم عرض کردم از یک جایی شروع بفرمایید .... تا اونجایی که من و دیگر دوستان بتونیم کمکتون می کنیم ..

شما با میکرو کار کردید؟
      حداقل شماتیک مدارتونو بزارید .
      چند تا ترانس دارید ؟
      به چه ترتیب به هم قراره وصل شوند ؟
      ...........

دیدگاه

آخه اگه من مدارشو داشتم یا اگه میدونستم برای ساخت یه چنین مداری از چه میکرو کنترلری باید استفاده کنم یا اینکه مدارش باید چند تا ترانس داشته باشه تا درست کار کنه که درخواست کمک نمی دادم.در ضمن با میکرو هم زیاد کار نکردم.ماهنوز داریم توی ریزپردازنده هم Z80 رو میخونیم.میخواستم اگه بشه طرح اولیشو شما بهم بدید تا بدونم از کجا باید شروع کنم. :icon_razz:

دیدگاه

جواب شما یکمی مفصله و احتیاج به یک پیش زمینه داره.
          ساختن منبع تغذیه متغیر اونم منبع تغذیه ای که بتونه خروجیش رو تا 0 ولت کم کنه در چنین جریانی مشکلاتی رو پیش میاره که مهمترینش توان تلفاتی بسیار بالای اون هست و ... برای مثال این نقشه رو نگاه کن:

وقتی خروجی 5 ولت هست ولتاژ روی کلکتور امیتر اون 2N3055 میشه تقریبا 27 ولت. حالا اگر جریان بار 16 آمپر باشه توان تلفاتی میشه 16 * 27 = 432 وات. (یعنی تقریبا یک بخاری برقی یک المنته)

پس اینا رو گفتم که اگر واقعا به تغییر ولتاژ تو این رنج نیازی نداری اولش بگو. چون فرقش خیلی زیاده.

(حالا چون دوست ندارم بجای حل کردن مساله صورت مساله رو عوض کنم)، اگر می خوای واقعا همین 0 تا 30 ولت باشه باید تو این مداری که فرستادم یکسری تغیرات بدی. اول اینکه باید از 4 یا 5 تا ترانزیستور استفاده بکنی.
          دوم اینکه باید اون 2n2219 رو هم طوری عوض بکنی تا بتونه جریان بیس اون ترانزیستور ها رو تامین بکنه.
          سوم اون پتانسومتر تنظیم جریان خروجی بر داری و حداکثر جریان خروجی رو ثابت کنی مثلا 16 آمپر تا بتونی یک مقاومت درست حسابی بجای اون مقاومت حسگر جریان گچی محاسبه کنی. البته میشه جریان خروجی رو هم در یک رنجی تغییر داد ولی دیگه نمیشه تا 2 میلی آمپر کمش کرد. حداکثر تو رنج آمپر. و یکسری تغیییرات دیگه.

ولی اگر نمی خوای خروجی رو تا 0 ولت کم کنی (مثلا حداقل تا 5 ولت) میشه از یک مدار دیگه با استفاده از TL431 (که من خیلی دوستش دارم) استفاده بکنی. (دیتا شیتش رو حتما نگاه کن)

برای درست کردن ترانس هم میشه دو تا ترانس رو با ولتاز کمتر بعد از یکسو سازی سری کرد (یا مثلا چند تا پاور PC رو سری کنی) یا اینکه بعد از یکسو سازی چند تا ترانس 24 ولت رو موازی کنی.

و آخر اینکه رنج تغییرات جریان بار چقدر هست. اگر یک بار تقریبا ثابت داری میشه از یک
          حالا فکر میکنم یک تصویر از اون چیزی که می خوای بسازی دستت اومده باشه.
          (میکرو هم دیگه لازم نداری،) اگر هم حتما باید با میکرو این کارو انجام بدی اونم میشه کاری کرد ولی شاید به خوبی این روش آنالوک نباشه.

اگر هم بقول بعضی ها سکرت نیست :rolleyes: بگو اینو برای چه کاری لازم داری! احتمالا شارژر که نمی خوای درست کنی؟

HTH - SHahriar

Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

سلام :bye
            از اینکه بهم جواب دادی ممنون.
            من رشته تحصیلیم برق-مخابراته.این مسئله ای رو هم که مطرح کردم پروژه پایان دورمونه.در مورد سوالی هم که پرسیدی باید بهت بگم که این مقادیری رو که گفتم برای مثال زدن بود وگرنه الزامی نداره ولتاژ منبع تغذیه حتما تا 0 ولت کم بشه یا جریان بار 16 آمپر باشه.فقط بایستی جریان و ولتاژ بار توسط یه مدار واسطی از طریق همین منابع موازی تامین بشه. ولی از شما چه پنهون اصل پروژه ساخت ما از نظر استاد راهنمامون ساخت همون مدار واسط کنترلیه و گرنه منم مثل شما چندان مایل به استفاده ازمیکرو نیستم.چون اگه راستشو بخواین چیز زیادی در موردش نمیدونم.اما چاره دیگه ای ندارم جز اینکه باید در موردش بدونم.

دیدگاه

[quote author=s-smaeli link=topic=6697.msg25927#msg25927 date=1174114473]
              مداری درباره دیمر با ولتاژ 12 ولت با آمپر باللا میخوام

دیدگاه

[quote=ahoora m]

1-لطفا تاپیک جداگانه برای این موضوع باز کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X