اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب

با سلام
    دوستان من یک ولتاژ 12 ولت dc دارم و میخوام اونو یه 5 ولت تبدیل کنم تا موبایل رو شارژ کنه من این کار رو با 7805 انجام دادم و موبایل رو شارژ میکنه اما وحشتناک داغ میکنه! که حتی چسب پلاستیکی رو آب کرده بود!
    راه حل؟

پاسخ : مشکل عجیب

آقا مسعود این کارو نکن. اگه بزنی آی سی شارژ موبایلتو ...استغفر الله. بی خیال شو پسر. آی سی شارژ موبایل خیلی حساسه و و در موارد کمی انعطاف پذیره یعنی اگه عادت به یه شارژر دیگه بکنه دیگه با شارژر خودش شارژ نمی شه(البته دلیل علمی داره)(بازم میگم فقط بعضی از موبایل ها)(اکثر چینیها، اینطورین) البته یه مدل از سامسونگ هم هست که شارژر یه مدل از ال جی بهش میخوره ولی اگه شارژر ال جی رو بهش بزنی دیگه با شارژر خودش شارژ نمیشه
    کجا گفتی داغ میکنه؟ چسب پلاستیکی کجاس؟ رو موبایل یا رو 7805؟
    چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

ببین من جریان ورودی (یعنی از 12 ولت ورودی) رو اندازه گیری کردم 400 میلی آمپر بود.
      یک تکه ای از 7805 رو چسب پلاستیکی زده بودم اینقدر داغ کرده بود که چسب آب شده بود!
      البته مشکل چسب نیست.

دیدگاه

همه چی ظاهرا درسته. جریان دهی آی سی 500 میلی. جریان کشی گوشی حدود 300 میلی. ولتاژم که درسته؟؟؟؟؟؟ oo: :question:
        چیزایی که به ذهن من میرسه:
        1- رگلاتور رو باید به هیتسینگ وصل کنی. کردی؟
        2- گوشیت خراب نیست؟ احتمالا جریان کشی داشته باشه (ممکنه قبلنا رطوبت یا ضربه خورده باشه)
        3- ولتاژ رگلاتورت درسته؟ در حالت عادی بدون بار داغ نمیکنه؟
        4- یه بار دیگه موارد بالا رو چک کن.

دیدگاه

معولا با 4.5 ولت شارژش میکنن و یه مقاومت هم میتونی بزاری سر راش که جریان رو یا 250 میلی آمپر بیاره پایین مصلا 2.5 اهمی

چرا با 500 میلی آمپر داری شارژش میکنی!!! ممکنه منفجر بشه مگه نمیدونی!؟ :NO:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoodhashemy
            با سلام
            دوستان من یک ولتاژ 12 ولت dc دارم و میخوام اونو یه 5 ولت تبدیل کنم تا موبایل رو شارژ کنه من این کار رو با 7805 انجام دادم و موبایل رو شارژ میکنه اما وحشتناک داغ میکنه! که حتی چسب پلاستیکی رو آب کرده بود!
            راه حل؟
            با این حساب 7 ولت روی آی سی افت میکنه یه نیم آمپری هم موبایل جریان میکشه میشه به عبارتی 3.5 وات خب بایدم رگولاتورتون داغ کنه .
            یه هیت سینک برای رگولاتورتون بذارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              معولا با 4.5 ولت شارژش میکنن و یه مقاومت هم میتونی بزاری سر راش که جریان رو یا 250 میلی آمپر بیاره پایین مصلا 2.5 اهمی

چرا با 500 میلی آمپر داری شارژش میکنی!!! ممکنه منفجر بشه مگه نمیدونی!؟ :NO:
              شما با ترانس جوش (که بالای 50 آمپره) شارژ کن. چی میشه مگه؟ موبایل به اندازه نیازش جریان میکشه. تازه اگه منبع ما از 500 میلی بیشتر جریان بده بهتره. وقتی میگن یه منبع جریانش مثلا 2 آمپره یعنی قابلیت دادن جریان تا 2 آمپر رو داره حالا بسته به بار خروجیش جریان ازش کشیده میشه. پس جای نگرانی با این منبع 500 میلی، نیست.
              مسعود جان از هیتسینگ استفاده کن چرا که آی سی رگلاتور یه سوراخ واسه پیچ داره و این یعنی نیاز به هیتسینگ داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                با این حساب 7 ولت روی آی سی افت میکنه یه نیم آمپری هم موبایل جریان میکشه میشه
                به عبارتی 3.5 وات خب بایدم رگولاتورتون داغ کنه .یه هیت سینک برای رگولاتورتون بذارین
                محاسبات دوستمون که نقل قولش کردم درست نیست یعنی دائمی نیست . باتریها فقط
                در INITIAL CHARGE خودشون جریان بالایی میکشند که معمولا بعد از مدتی کوتاه از این
                حالت خارج میشود . یعنی بین یک ربع تا نیم ساعت فقط رگولاتور داغ میشه و بعد که
                جریان اولیه کاهش پیدا میکنه رگولاتور هم خنک میشه .
                جریان نیم آمپر رگولاتور رو نمیسوزونه . نهایتا ممکنه بر اثر حرارت یا جریانش کاهش پیدا کنه
                تا مدار محافظ حرارتی داخل آی سی عمل کنه و رگولاتور خاموش بشه .

من جای شما بودم هیت سینک نمیزاشتم چون بی دلیله و جای زیادی هم میگیره .
                اصلا نترس هیچ مشکلی پیش نمیاد .

دیدگاه

شما با ترانس جوش (که بالای 50 آمپره) شارژ کن. چی میشه مگه؟ موبایل به اندازه نیازش جریان میکشه.
                  شارژ باطری های موبایل با باطری ماشین فرق داره و افزایش حرارت باطری باعث شعله ور شدن یا یعضی وقتا انفجارشون میشه.

وقتی اختلاف ولتاژ باطری خالی و ولتاژ شارژر زیاد باشه آمپر هم میره بالا و این باعت داغ شدن بیش از حد باطری میشه که قربونشون برم همه چینی هستن!

توی شارژر ها هم ببینی یه مدار محدود کننده جریان دارن ... اگر اشتباه میگم راهنمایی کنید :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

شارژ باطری های موبایل با باطری ماشین فرق داره و افزایش حرارت باطری باعث شعله ور شدن یا یعضی وقتا انفجارشون میشه.

وقتی اختلاف ولتاژ باطری خالی و ولتاژ شارژر زیاد باشه آمپر هم میره بالا و این باعت داغ شدن بیش از حد باطری میشه که قربونشون برم همه چینی هستن!

توی شارژر ها هم ببینی یه مدار محدود کننده جریان دارن ... اگر اشتباه میگم راهنمایی کنید :redface:
                    حرف شما متین. محدود کننده ای که هست به خاطر اینه که همونطور که فرمودید وقتی باطری خالیه جریان بیشتری میکشه و این باعث میشه در نیم ساعت اول باطری زود پر بشه و اینو هم میدونید که وقتی زود پر بشه زودم خالی میشه. پس محدود کننده به این خاطره. از طرف دیگه حرف شما هم درسته چون اگه جریان دهی به باطری محدودیت نداشته باشه همونطور که گفتید باطری گرم میشه. اما این میزان حرارت رو من نمیدونم چقدره و آیا خطراتی به دنبال داره یا نه. شاید توی کاتولوگ باطری باشه. اما نظر من برای محدود کننده بیشتر روی مورد اوله که باطری زود پر نشه. چون فکر نمیکنم حرارت اونقدر زیاد باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir-electronic

محاسبات دوستمون که نقل قولش کردم درست نیست یعنی دائمی نیست . باتریها فقط
                      در INITIAL CHARGE خودشون جریان بالایی میکشند که معمولا بعد از مدتی کوتاه از این
                      حالت خارج میشود . یعنی بین یک ربع تا نیم ساعت فقط رگولاتور داغ میشه و بعد که
                      جریان اولیه کاهش پیدا میکنه رگولاتور هم خنک میشه .
                      جریان نیم آمپر رگولاتور رو نمیسوزونه . نهایتا ممکنه بر اثر حرارت یا جریانش کاهش پیدا کنه
                      تا مدار محافظ حرارتی داخل آی سی عمل کنه و رگولاتور خاموش بشه .

من جای شما بودم هیت سینک نمیزاشتم چون بی دلیله و جای زیادی هم میگیره .
                      اصلا نترس هیچ مشکلی پیش نمیاد .
                      بله حق با شماست این جریان دائمی نیست ولی در محاسبات بهتره که بدترین حالت رو در نظر بگیریم در این حالت محافظ حرارتی آی سی عمل میکنه و با کم کردن ولتاژ باعث کم شدن جریان میشه با این کار ممکنه مدار شارژر موبایل در محاسباتش دچار خطا بشه چون فکر میکنه با ولتاژ پنج ولت و جریان 0.5 آمپر داره کار میکنه در حالی که بدلیل حفاظت حرارتی رگولاتور ولتاژ و جریان رو پایین آورده .
                      از طرف دیگه بهتره قطعات تو ناحیه مطمئن کار کنن نه اینکه وارد فاز حفاظت بشن .
                      این دما ظاهرا باعث آب شدن چسب شده پس مطمئنا باعث فرسودگی برد و لحیم برد میشه که اگه منجر به قطع شدن پین گراند رگولاتور بشه تقریبا کل ولتاژ بدون رگولاسیون به موبایل اعمال میشه و اونوقت بوم

دیدگاه

شارژرهای موبایل فقط یک Power Supply هستند ، مثلا برای من روش نوشته 4.9 ولت و 700 میلی امپر

بقیه سیستم شارژ توی خود گوشی هست و بخاطر همین هم هست که ممکنه شما بتونید گوشیتون رو با شارژرهای هم رده ی گوشی خودتون شارژ کنید.

دیدگاه

دوباره تست کردم.
                          تا زمانی که موبایل بهش وصل نیست خنک هست اما به محض زدن موبایل و گذشتن 3 ثانیه میشه با 7805 نان پخت! :eek: من خودم با 7805 موتور dc و stepper motor راه انداختم اما اصلا داغ نکرده.
                          در مدار اصلی شارژر از یک dc level convertor استفاده شده بود که من به جای این مدار 7805 گذاشتم کخ جواب نداد :cry2:

دیدگاه

اینجا 100 نفر گفتن !

1-حتما یه هیتسینک خوب و بزرگ براش بزار که بتونه توان تلفاتی رو دفع کنه.

2-افت ولتاژ روی 7805 رو باید کمتر کنی که 2 راه داری :

- استفاده از یک مقاومت قبل از ووردی ولتاژ 7805 (مقدارش با توجه به جریانی که میخواهی بکشی حساب میشه)

- استفاده از یک 7809 برای کمتر کردن ولتاز ورودی

دیدگاه

ببخشید این برای شارژر فندکی موبایل بوده.
                              بیخیال از همون dc level converter استفاده میکنم سنگین تره.
                              ممنون دوستان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X