اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کورنومتر بدون میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت کورنومتر بدون میکرو

سلام
    کسی مدار کورنومتر ساده سراغ نداره؟ تو موضوعات دیگه سعی کردم از تو نقشه ها یه چیزی در بیارم ولی خیلی قاطی می شه سخته. در ضمن می خوام میکرو لازم نداشته باشه.
    لطفا کمک هر چی می گردم نیست :cry2:
    قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند / بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم

پاسخ : ساخت کورنومتر بدون میکرو

سلام یه مدار برات گذشتم اگه جاییش مشکلیآ‌ داشتی بگو تا روش بحث کنیم.

یا علیآ‌
    http://www.4shared.com/file/rAWO1Nh5/sali147count.html

بزرگترین گناه ترس است

دیدگاه

سلام.
      شما یه مدار تو پروتئوس بستین درسته؟ ورژن پروتئوس من5.9 ه و یا به این خاطر هیچی تو صفحه نیست و دیده نمی شه یا درست save نشده! با چه ورژنی نوشتین شما؟

دیدگاه

بله،شما باید با proteus ورژن 7 یا 7 به بالا بازش کنید،هر جا مشکلیآ‌ بود بنده در خدمتم.
        بزرگترین گناه ترس است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sali147
          سلام یه مدار برات گذشتم اگه جاییش مشکلیآ‌ داشتی بگو تا روش بحث کنیم.

یا علیآ‌
          http://www.4shared.com/file/rAWO1Nh5/sali147count.html
          سلام
          سون سگمنت های سمت چپ اصلا کار نمی کنن! و فقط دکمه ی ریست کار می کنه. می شه یه مقدار عملکرد این مدار رو توضیح بدین؟ اون کلید برای چیه؟ اون 0 و 1 ها چین؟...از آی سی devide by 12 چرا استفاده کردین؟

من یه کورنومتر با آی سی 74163 طراحی کردم که stop و reset و start داره. که البته هنوز رو کاغذه! فکر می کنین این آی سی خوبی باشه؟ 163 یه شمارنده ی 4 بیتیه که clear و enable داره.

دیدگاه

نه هر ۲ سری از ۷segmentآ‌ها کار میآ‌کنن!

عملکرد مدار:این مدار به صورت خودکار شروع به شمارش میآ‌کنه وقتیآ‌ که شما کلید رو فشار میدین مدار reset میآ‌شه و عددی رو که نشون میده توی سون سگمنتآ‌های سمت راست ذخیره میآ‌کنه در واقع همیشه آخرین عددی رو که سون سگمنتآ‌های سمت چپ برامون میندازه،توی سون سگمنتآ‌های سمت راست ذخیره میآ‌شه.
            حالا این مدار چطوری کار میآ‌کنه؟!!!
            push button به ۷۴۱۲۳ وصل شده ،یک and هم خروجیش به 74192 upرفته،یکیآ‌ از پایهآ‌های این AND همیشه ۱ هستش،در واقع همین مساله باعث میآ‌شه که مدار به محض روشن شدن شروع به کار کنه و بشمره.حالا وقتیآ‌ که شما کلید رو فشار میدین یک لحظه این پایه از and ۰ میآ‌شه و باعث میآ‌شه که پایه up ۷۴۱۹۲ دیگه پالس نگیره و این یعنیآ‌ توقف شمارش.
            اگر باز هم نکتهآ‌ای مونده باشه بفرمائید تا توضیح بدم.
            بزرگترین گناه ترس است

دیدگاه

هم این مدار و هم مداری که من هم با 74192 ساختم تاخیر دارن و از کورنومتر معولی عقب میافتن! کاری نمی شه کرد که این تاخیر رو جبران کرد؟ شما پالس رو به جای 100 هرتز 120 گرفتین ولی باز هم تاخیر داره مخصوصا ممدار من که از تعداد بیشتری 192 ساخته شده تاخیرش بیشتره و تاخیرش خطی هم نیست که بشه فرگانس رو زیاد کرد. یعنی اگر فرضا تو 5 دقیقه اندازه بگیریم و فرکانسش رو به اون نسبت زیاد کنیم تو ثانیه های کمتر اول جلو می زنه!!! به نظرتون چی کار می شه کرد؟!

دیدگاه

درسته حق با شماست،چون تعداد icآ‌ها هم که استفاده شده زیاده هر کدوم یه delay جداگانه تولید میآ‌کنن.ولیآ‌ معمولاً کورنومتر برای اندازگیری زمانآ‌های به نسبت کم هستش و میآ‌شه مثلا با در نظر گرفتن یک زمان خاص فرکانس رو تنظیم کرد که میزان تاخیر هم کم بشه،یکیآ‌ هم اینکه با در نظر گرفتن تاخیر هر کدوم از icآ‌های سری74( ls,s,h,... )میآ‌شه زمان رو به واقعیت نزدیکتر کرد.
                بزرگترین گناه ترس است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X