اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

FPGA یا ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

FPGA یا ARM

با سلام خدمت دوستان
    اگه راستشو بخواین میخوام یکی از این دو تا رو شروع کنم ولی موندم که کدوم بهتر و اگه بهتره چرا؟
    واسه کارهای معمولی و پروژه های ساده از میکروکنترلرهای PIC استفاده میکنم ولی میخوابم فردا پس فردا که پیشرفت کردم با پردازنده های قدرتمندی کار کنم, استادم در این مورد بهم گفت که واسه کارهای عمومی میکروکنترلر بهتره ولی واسه پردازشهای سنگین FPGA و مخصوصا سری SPARTAN(اگه املاش غلط بود ببخشید) از ARM هم بهترتره!! حالا شما فرض کنید که من فردا میخوام یه پردازش تصویری یا سیگنالی انجام بدم, کدوم یکی واقعا پر سرعته و چرا؟
    من خودم بعده اینکه در مورد FPGA ها خوندم به این نتیجه رسیدم که FPGA بهتر چون خودمون میتونیم پردازنده رو طراحی کنیم و بسته به نیاز و کارمون یه پردازنده خوب بسازیم در حالی که ARMها توسط شرکتهای مختلف و با امکانات مختلف طراحی شده اند و ما به عنوان مصرف کننده از اینا استفاده میکنیم و هر کاریم که انجام بدیم باید در محدوده اون سخت افزار باشه. البته این چیزایی که نوشتم نظر شخصی خودمه و اگه اشتباهی کردم حتما در مورد اون توضیح بدین :nice:
    درضمن هر جایی که رفتم نوشته بودن که کار با FPGA ها سختره ولی به نظر من تو این دنیا هیچ چیزه آسونی وجود نداره مخصوصا واسه افرادی که با 0 و 1 ها سروکله میزنند :icon_razz:

با تشکر از دوستان

پاسخ : FPGA یا ARM

سلام اقا سعید
    در مورد اینکه کدام را یاد بگیری .به نظر من که به عنوان یک االکترونیکی باید از تمام اینها سر در بیاری و باهاشون یا کار کرده باشی و یا در مورد انها اطلاعات مناسبی داشته باشی که در صورت لزوم با کمترین زمانی بتوانی مشکلت رو بر طرف کنی .
    من خودم به شخصه این اعتقاد را دارم که اگر یکی از این پروسسور ها را یاد بگیریم و همچنین یک زبان برنامه نویسی استاندارد و پر کاربرد همچون c را بلد باشیم براحتی و با صرف کمترین زمان می توانیم یک کنترلر دیگر را یاد گرفت و با ان کار کرد . این موضوع برای من که به طور وضوح درست بوده و مثل الان که به دلیل پروژه ای که در دیت داردم مجبورم با 3 نوع مختلف از پروسسورها کار کنم . که تا به حال با ان ها کار نکرده بودم ولی در عرض 1 ماه مشکلم حل شد.
    البته در مورد یادگیری و استفاده از fpga کمی مسئله فرق می کند چون که اساسا ان یک وسیله ای است که مدار نوشته شده شما روی ان سنتز می شود و فقط یک سری قابلیت های پایه همچون ماژول های ضرب را ممکن است داشته باشد .
    برای یاد گیری fpga اول از همه باید به زبان vhdl یا verilog اشنایی پیدا کنی و بعد هم با همان زبان هر چی خواستی بسازی ولی در اکثر موارد عمومی این کار صرفه اقتصادی ندارد و اکثر در پردازش سیگنال به همراه ادوات دیگر پردازشی مورد استفاده قرار می گیرد .

ببخشید که خیلی حرف زدم .
    اما به طور کلی و ختم کلام شما نمی توانید این دو را با هم مقایسه کنید و بگید که کدام را استفاده کنم و یا الان یاد بگیرم . به نظر من هر دو را چون :
    1 : شما هم یک کنترلر بسیار قوی تر از avr و pic را یاد می گیرید که احتمالا با ارزانتر شدن این محصول شاید به طور کل جای این دو را میگیرد .
    2 : شما با یاد گیری vhdl مسلط به یک نوع زبان سخت افزاری دیگر می شوید که انشاالله با پیشرفت شما و یاد گیری پردازش سیگنال به طور حرفه خیلی خیلی بدر می خورد .
    3 : در خیلی مورد ممکن است که به هر دو انها نیاز داشته باشید چون مکمل همدیگرند.
    موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X