اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت PCB با روش ابتکاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت PCB با روش ابتکاری

با سلام خدمت اساتید و مهندسین محترم پی تی
    اینجانب جسارتا این تاپیکو زدم تا هر کی با هر روشی که بلده فیبر بسازه آموزش اونو اینجا بزاره تا کسایی مثل من یه چیزی یاد بگیرن

منم یه روش که تو یه وبلاگ دیدم اینجا میزارم:

تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری

ساختن فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.

برای اجرای این روش غیر از کامپیوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

اتو

اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.

چاپگر لیزری

چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.

کاغذ فتو (photo )

کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.

سایر وسایل

یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم .

مراحل اجرا

ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد:

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.

پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مایع ظرفشوئی شسته و با یک پارچه تمیز خشک نمائید.

پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.

در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.

بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.

اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.

پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.

ملاحظات
    * جوهر چاپگرهای لیزری حاوی ترکیباتی از پلاستیک می باشد که برای چاپ روی کاغذ ذوب می شود. در این طرح جوهری که روی کاغذ بود دوباره توسط اتو ذوب شده و روی فیبر می نشیند.
    * برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.
    این هم عکس هایش:
    http://mohpooria.110mb.com/Picture/PCP_new/1.gif
    http://mohpooria.110mb.com/Picture/PCP_new/pcbfinal.jpg
    http://mohpooria.110mb.com/Picture/PCP_new/pcbwithp.jpg

منبع
    persiantools.com

نظر شما چیه عملی است؟
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : ساخت PCB با روش ابتکاری

سلام
    من این روش رو انجام (چند بار )دادم و اصلا بدرد نمی خوره (از دید من )،چرا؟
    1)زمانی که اتو رو روی فیبر قرار میدیم تا فیبر داغ بشه چون روی کاغذ عادی پرینت شده (یا کاغذ عکس) باید حرارت خیلی زیاد بشه تا بتونه جوهر روی کاغذ رو به فیبر انتقال بده
    و این حرارت اگر مواظب نباشید باعث میشه که مس روی فیبر باد کنه و از فیبر جدا بشه

2)بعد از حرارت دادن باید سریع کاغذ را روی بر گذاشت و دوباره شروع به اتو کشی کرد که در لحظه ای که کاغذ رو روی فیبر میگذارین کوچک ترین لرزشی باعث میشه که نتیجه نهایی
    خیلی بد بشه و همچنین در صورت مواظب نبودن باعث میشه که انگشت دست بسوزه اونهم از نوع ناجورش :surprised:

3)به فرض که دو مرحله قبل موفقیت آمیز بود حال باید گذاشت که کاغد که به فیبر چسبیده ،کاملا خیس بخوره تا با مسواک بیفتیم جونش در این قسمت چند تا نکته وجود داره
    اگر فیبر زیادی تو اب باشه کاغذ ها سریع کنده میشن و دیگه هیچ
    اگر مدت کمی هم تو اب باشه بازهم کاغذ لایه لایه نمیشه
    و مهم تر از این ها ، مسواکی که واسه این کار استفاده باید کرد ،باید مسواک خیلی خوبی باشه (نه نرم و نه زبر ) چون نرم نمی تونه لایه برداری کنه و مسواک زبر هم همه چیز رو از بین میبره
    و بعد از همه این ها اسید کاری میمونه که باید انجام بشه :biggrin:

اما انجام دادن این روش خال از لطف نیست و میشه برای چاپ روی فیبر برای نمایش محل قرار گیری قطعات استفاده کرد

گ*************************************************
    اما روشی که تقریبا شبیه به همین روش است اینه که
    طرح رو روی کاغذ Transparent یا همون طلق چاپ کنید
    طرح روی فیبر بگذارید و اطراف آن رو با چسب شیشه ای به فیبر و صل کنید تا فیبر حرکت نکند
    اتو را آرام آرام در مناطق مختلف فیبر حرکت دهید تا زمانیکه احساس کنید که طلق محکم به فیبر چسبیده ،اندکی صبر کنید و یک بار دیگه این کارو انجام داده و فقط مواظب باید بود که فیبر باد نکند ،حال آرام طلق رو از فیبر جدا کرده و میبینید که طرح کاملا روی فیبر افتاده ،از این روش میشه برای چاب روی فیبر و چاپ روی تی شرت هم استفاده کرد

:bye

دیدگاه

سلام آقای یعقوبی این روشی که گفتی بهتر است؟
      از چه طلقی استفاده میگردد؟
      طلق در مجاورت گرما آب نمی شود
      راستی یک امتیاز +
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
        از امتیاز + ممنونم
        نه طلق در مجاورت گرما آب نمی شه ،اون جایی که من پرینت میگن میگن طلق Transparent (بیرنگه و حتی روی این طلق ها من پرینت رنگی گرفتم و با حرارت چاپ کردم )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی یعقوبی
          سلام
          از امتیاز + ممنونم
          نه طلق در مجاورت گرما آب نمی شه ،اون جایی که من پرینت میگن میگن طلق Transparent (بیرنگه و حتی روی این طلق ها من پرینت رنگی گرفتم و با حرارت چاپ کردم )

سلام

آقای یعقوبی

این نوع طلق را که فرمودید (Transparent) از کجا میشه خرید ؟؟؟.

موفق باشید :smile:
          [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

حالا با همه این توضاحات به نظرتون عملی هست ؟؟
            انجام بدیم ؟؟ :rolleyes:
            ¸.•`¯`•.¸¸. S.A.E.I.D .¸¸.•`¯`•.¸
            ~~ ~~> M~S~K <~~ ~~

دیدگاه

دوستمون که گفت
              من هم می خواهم انجام دهم ولی طلق را پیدا نمی کنم
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

اگه جواب گرفتید حتما به ما هم خبر بدین ... اگه کیفیتش خوب در بیاد واقعا روش قشنگیه
                موفق باشید ... مواظب دستاتون هم باشد
                ¸.•`¯`•.¸¸. S.A.E.I.D .¸¸.•`¯`•.¸
                ~~ ~~> M~S~K <~~ ~~

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_moh
                  حالا با همه این توضاحات به نظرتون عملی هست ؟؟
                  انجام بدیم ؟؟ :rolleyes:
                  سلام

امتحانش نباید جز افزایش اطلاعات ضرری داشته باشه .

دیدگاه

سلام به همه بله این روش جواب میده منم با این تلق چندین بار فیبر ساختم و روش خوبیه به این تلق

تلق انیمیشن هم میگن و تو انقلاب به راحتی پیدا میشه ولی اگه نتونستین پیدا کنید با کاغذ کالک هم

میشه انجام داد کالک هم تو مایه های همین تلق عمل میکنه

موفق باشید
                    چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

سلام
                      من با طلق امتحان نکردم. مطلب اولین پست را مدتها پیش در جای دیگری دیده بودم و آنرا با همه نوع کاغذی امتحان کردم.
                      با اکثر کاغذها و حتی کاغذ کالک نتیجه افتضاح بود ولی با کاغذ روغنی پشت برچسب نتیجه عالی بود. اصلا هم فیبر را گرم نکردم.
                      اول روی کاغذ پرینت مدار را گرفتم. نکته ای که باید توجه کنید این است که دوطرف کاغذتان روغنی نباشد چرا که در اینصورت غلطکهای لاستیکی پرینتر نمی توانند کاغذتان را یکنواخت بکشند و برای چاپ مدارات ظریف مشکل پیدا خواهید کرد. پس اول پرینت رو کاغذ روغنی پشت برچسب که طرف دیگر آن خیلی هم صیقلی نباشد.
                      بعد فیبر تمیز شده و شسته شده  را به آرامی روی طرح گذاشتم و برای جلوگیری از لغزش چهار طرف آنرا تا کردم و پشت فیبر خواباندم. از چسب شیشه ای هم می توانید برای نگهداشتن آن استفاده کنید. بعد یک برگ کاغذ A4 معمولی را به عنوان لایه دوم اضافه کرده و لبه های آنرا هم تا کردم ولی چسب شیشه ای استفاده نکردم تا ته اتو کثیف نشود. این کاغذ باعث می شود که کاغذ روغنی شما نیز در حین اتوکشی آسیب نبیند. حالا اتو کشی کنید. در نهایت ملاحظه میکنید که نیازی به تشت آب و مسواک هم نخواهید داشت چرا که ذره ای کاغذ به برد نچسبیده!
                      تا امتحان نکردید امتیاز مثبت ندهید!!

اللهم صل علی فاطمة و ابیها، و بعلها و بنیها، و سر المستودع فیها،
                      بعدد ما احاط به علمک...

دیدگاه

روش خوبی است ممنون از این روشهای ابتکاری و بینظیر شما
                        آنچه به پروردگار مدیونیم دوست داشتن دیگران است.

دیدگاه

با سلام اول چند امتیاز +++++++
                          من با همه کاغذ ها امتحان کردم حتی با طلق هم امتحان کردم هیچ کدام مثل کاغذ برچسب نیست . ارزان که هست ، همه جا هم پیدا میشه دیگه چی می خواید؟ :mrgreen:
                          از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام

یه سوال دارم .

کاغذهای برچسب دار دو لایه هستند یکی لایه چسب دارش هست و لایه دوم کاغذ روغی زرد رنگی هست که بهش چسبیده .
                            با اون لایه زرده که کاری نداریم نه ؟؟!!
                            فقط روی کاغذ برچسب دار پرینت بگیریم .
                            آره ؟؟
                            بعد هم این نوع کاغذ روغنیش هم هست کدومشونو بگیرم .(روغنی یا مات ).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط coloory
                              کاغذهای برچسب دار دو لایه هستند یکی لایه چسب دارش هست و لایه دوم کاغذ روغی زرد رنگی هست که بهش چسبیده .
                              با اون لایه زرده که کاری نداریم نه ؟؟!!
                              اتفاقا دقیقا با همون لایه زرد کار داریم :biggrin: (تا اونجایی که من میدونم :mrgreen
                              من این نوع کاغذ رو هم امتحان کردم فقط یه مشکل داشت. اونم اینکه مو قع چاپ به دلیل چربی بیش از حد کاغذ، کاغذ از زیر غلتک های چاپگر لیز میخوره و طرح بد چاپ میشه.
                              اگه این مشکل رو نداشت واقعاً عالی میشد چون تو این روش و با استفاده از این نوع کاغذ اگر کاغذ رو فقط فوت کنیم
                              طرحش پخش میشه رو هوا و به قول آقای خواجه جعفری دیگه احتیاج به اتوی خیلی داغ یا مسواک و تشت آب نیست. :icon_razz:

آقای خواجه جعفری! شما کار خاصی کردین که کاغذتون لای غلتکها سر نخوره؟
                              ما فعلا این روش رو با کاغذ فوتو انجام میدیم و راضی هم هستیم. اما اگر این کاغذ برچسب ردیف میشد خیلی خوب میشد.

خب، فعلاً ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X