اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استپ موتور 6 سیمه چگونه کار میکنه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استپ موتور 6 سیمه چگونه کار میکنه؟

با سلام.لطفا به این سوال جواب بدید.استپ موتور 6 سیمه چگونه کار میکنه؟
    شکر گذاری دست دادار ,گرفتن دست دیگران است.

پاسخ : استپ موتور 6 سیمه چگونه کار میکنه؟

این سیم بندی داخلش

عکس یه استپ موتور هم بالاش گذاشتم ، منظورم مدل سیم بندی و ترتیب پایه ها بود .
    وسطی ها پایه های مشترک هستند و برای حرکت دادنش باید یکی یکی سیم پیچ هارو تحریک بکنی .

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      همانطور که تو شکل نشون دادید این موتور 6 سیم دارای 2 سیم مشترک (Common) و 4 سیم دیگر میباشد که مربوط به 4 سیم پیچ داخلی موتور میباشد.
      برای راه اندازی این موتور می بایست 2سیم مشترک را به سر مثبت تغذیه وصل نمود و به ترتیب نام سیم پیچ ها ( a , b , c , d ) تغذیه منفی را وصل نمایید و یا به زبان ساده تر هر لحظه یکی از سیم پیچها رو به ترتیب تحریک نمایید.
      موفق باشید
      ...:: زندگی آن قدر عجیب نیست که شما تصور میکنید زندگی آن قدر عجیب است که شما نمیتوانید تصور کنید ::...

دیدگاه

تفاوت استپ 4سیم با 6 سیم در چیست؟
        راه را راهبر قرار مده،بلکه راهي ناپيموده را آغاز کن و از خود راهي بر جاي بگذار.

دیدگاه

استپ موتور چهار سیمه را فقط میشه به روش bipolar راه اندازی کرد و استپ موتور پنج سیمه را فقط به روش unipolar ...ولی استپ موتور شش سیمه را هم میتوان به روش bipolar و هم unipolar راه اندازی کرد...گرچه از هر نظر bipolar بر unipolar برتری و مزیت دارد.
          الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

دوستان این استپ موتور 6 سیم بیچاره کرد مارو

تو این 6 تا سیم (مشکی - قهوه ای - قرمز1) به هم راه میدن (یعنی مقاومتشون نسبت به هم تقریبا {نزدیک به دقیق} صفره)
            بعد (نارنجی - زرد - قرمز2) هم به هم راه میدن، دقیقا مثل سه تای قبلی
            من موندم چجوریه :cry: :cry:

میخوام اگه بشه 4سیمه ازش استفاده کنم :cry2:
            ما را نه غم دوزخ است ، نه حرص بهشت

دیدگاه

سلام

من هم یدونه از همین استپر موتور دارم
              ولی هنوز موفق به راه اندازیش نشدم
              چنتا مدار بستم با ULN2003 و ... ولی دوستان اگر با L298 دارن ممنون می شوم بزارن
              خودم یدونه دارم ولی L298 رو با L297 استفاده کرده !!!!

ممنون
              http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
                سلام

من هم یدونه از همین استپر موتور دارم
                ولی هنوز موفق به راه اندازیش نشدم
                چنتا مدار بستم با ULN2003 و ... ولی دوستان اگر با L298 دارن ممنون می شوم بزارن
                خودم یدونه دارم ولی L298 رو با L297 استفاده کرده !!!!

ممنون
                مشکل من جریان زیاد نیس که بخوام از درایور استفاده کنم
                بابا مثل هلو تکون میخوره
                ولی هی در جا میزنه
                هر کار بگی هم کردم
                بیچاره شدم
                هر جور بگی این سیم هاش رو به میکرو وصل کردم ولی اصلا انگار نه انگار :cry2: :cry2: :cry: :cry2: :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط raad07

تو این 6 تا سیم (مشکی - قهوه ای - قرمز1) به هم راه میدن (یعنی مقاومتشون نسبت به هم تقریبا {نزدیک به دقیق} صفره)
                  بعد (نارنجی - زرد - قرمز2) هم به هم راه میدن، دقیقا مثل سه تای قبلی
                  من موندم چجوریه :cry: :cry:
                  الان 2 تا دسته ی 3 تایی داری.تو هر دسته،یه سیم مقاومتش با 2 تا سیم دیگه،کمتره.اون میشه سیم مشترک.
                  مثلا تو همون مشکی - قهوه ای - قرمز1، مقاومت مشکی با قهوه ای 3 اهمه،با قرمز1 هم 3 اهمه.بعد مقاومت قهوه ای و قرمز1، 6 اهمه.مشکی میشه مشترک.
                  به همین روش مشترک اون دسته هم پیدا می کنی

دیدگاه

adibiut عزیز
                    دست شما درد نکنه
                    یه مقداری کارم را افتاد، ولی فقط مشترک پیدا شد :redface:
                    یکی از دوستان یک متن بهم داد که همه رو مشخص کرد
                    الان اون رو میذارم که اگه کسی مشکلی داشت با این متن حلش کنه
                    باسپاس فراوان از مهدی mehdi2002pss که اینجا نامیست نا آشنا :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

استپ موتور 6 سیمه .....
                      استپر های که 6 سیم دارن در واقع 4 ورودی مختلف جریان دارن
                      برای پیدا کردن سر سیمها ابتدا باید با کمک اهم مترسیمها رو به دو دسته 3 تایی تفکیک کرد که جریان رو به هم عبور میدن اما به گروه دیگه سیمها عبور نمیدن

حال باید از هر گروه ستایی سیم وسط رو پیدا کرد این سیم معمولا رنگ سیم وسط گروه ستایی دیگه هست
                      اما اگر به این وسیله هم شناسایی نشد با کمک اهم متر سیمی رو پیدا میکنیم که مقاومت یکسانی با دو سیم دیگه داره این سیم از هر دو گروه سیم ها رو پیدا کرده و به قطب مثبت منبع تغذیه متصل میکنیم

میمونه فقط 4 تا سیم دیگه !

حال شما باید ترتیب این سیمها رو پیدا کنید ابتدا شفت موتور رو به یه چیزی مثل پروانه وصل کنید تا حرکتهای جزیی شفت رو بشه دید یعد یکی از سیمها رو به قطب منفی وصل کنیداگر حرکت دیدین جهت حرکت و مقدار حرکت رو بیاد داشته باشیداین میشه سیم شماره یک شما سیم 1 رو قطع وسیم بعدی رو وصل کنید اگر حرکت در همون جهت و همون مقدار بود این میشه سیم2 و اگر اینطور نبود پس سیم 2 نیست دوباره سیم 1 رو اتصال بدین و قطع کنیدو یکی از دو سیم باقی مونده رو انتخاب کردو به قطب منفی متصل کنید اگر درست بود این میشه سیم 2 و اگر نبود سیم باقیمونده سیم 2 هست حال سیم 2 رو اتصال داده و قطع کنید واز بین دو سیم سیم 3رو هم با همین روش پیدا کنیدو سیم اخر که سیم4 هست هم پیدا میشه این فقط ترتیب سیم ها هست

شما برای بچرخش در اوردن موتور به روش تک فاز در هر سیکل 4 حالت دارید
                      در این روش پرشهای شما به انداره یک استپ نوشته شده روی استپر موتور هست

ابتدا سیم 1 رو جریان بدین بعد اونو قطع کرده سیم 2 رو جریان بدین بعد اونو قطع کرده وسیم 3 رو جریان بدین و بعد سیم 4 رو و بعد دوباره سیم 1 رو
                      البته با کمک یک درایور استپر موتور ومیکرو

برای گردش در جهت مخالف از سیم4 شروع کرده به 3 و بعد به 2 و بعد به 1 بریدو بعد دوباره به 4

برای گردش به صورت دو فاز هر سیکل 8 حالت داره
                      اول سیم 1
                      دوم سیم 1و2
                      سوم سیم 2
                      چهارم سیم 2و3
                      پنجم سیم 3
                      شش ام سیم 3و4
                      هفتم سیم 4
                      هشتم سیم4و1
                      وتکرار
                      :read: :read: :read: :read:

دیدگاه

سلام
                        من هم یه استپ موتور 6 سیمه دارم که هر کاری میکنم وقتی به مدار بسته میشه جریان میکشه ؟ با uln2003a هم کار کردم نشد وبا l298 هم نشد نمیدونم چه چوری راش بندازم میشه کمک کنید؟ ممنون

دیدگاه

با سلام.منظور از unipolar و bipolar چیه؟یعنی اینکه موتور یک جهته کار می کنه یا دوجهته؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X