اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره مدار تشدید

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره مدار تشدید

سلام دوستان
    در مورد مدار تشدید 2 تا سوال دارم که ممنون میشم اگه جوابم رو بدید :
    1-فرکانس تشدید چگونه محاسبه می شود؟
    2-ضریب کیفیت Q چگونه محاسبه می شود؟

پاسخ : سوال درباره مدار تشدید

منظورت تئوریه یا عملی
    اگه تئوریه اینجوری:
    خوب به جای s در مدارت jw بذار بعدقسمت موهومی رو صفر کن

ضریب کیفیت هم فرکانس تشدید بخش بر پهنای باند هست
    q=w0/bw

www.tehranelec.com

دیدگاه

ممنون
      فقط پهنای باند یک مدار RLC رو چه جوری محاسبه کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-online
        ممنون
        فقط پهنای باند یک مدار RLC رو چه جوری محاسبه کنم؟
        اگر rlc موازی است bw=2/rc
        اگر سری است bw=2r/L
        www.tehranelec.com

دیدگاه

Q = FR/BW FR=1/(2π√LC

دیدگاه

روش دوم : برای پیدا کردن فرکانس تشدید امپدانس را به دست آورده و تانژانت زاویه صورت را برابر تانژانت زاویه مخرج قرار می دهیم . سرعت این روش بسیار بالاست
            www.bargh-azmoon.blogfa.com

دیدگاه

با سلام
              یه روش ساده تر :
              اگه مدار تشدیدت درجه دو باشه ، فرکانس رزونانس میشه
              2pi sqrt(LC)^-1
              و ضریب کیفیت برا مدار سری با موازی فرق داره . برا سری میشه X/R برا موازی برعکسش
              Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                و ضریب کیفیت برا مدار سری با موازی فرق داره . برا سری میشه X/R برا موازی برعکسش
                دوست عزیز اینی که شما می فرمایید برای یک عنصر تنهاست. یعنی یا فقط برای سلف یا برای خازن. نه ضریب کیفیت یک مدار مثلا RLC .
                اگه شما معادله مشخصه یک مدار مرتبه دوم رو S+2aS+w درنظر بگیری مقدار Q میشه :
                برای rlc موازی :

برای rlc سری :

امگا هم فرکانس طبیعی هست یا همون 2pi f . که f رو شما به درستی تعریف کردید. پس امگا میشه :

آلفا رو هم اصطلاحا میگن ضریب میرایی. که در حالت موازی و سری متفاوته.

حالا چرا من میگم فرمولی که شما میگید برای تنها یک عنصر هست. چون شما با فرض اینکه راکتانس سلف هست Lw و امگا هم همونیه که بالا گفتم نتیجه گرفتید Q=X/R همین نتیجه رو میشه برای خازن هم گرفت. و هیچ وقت هم این فرمول برعکس نمیشه. یعنی هم برای سلف هم برای خازن داریم Q=X/R
                HELLO WORLD

دیدگاه

عزیز دل من ، یه مدار رو اگه ساده اش کنی ، هیچ وقت دو تا عنصر با هم وجود ندارند ( تو یه بازه ) یا سلفی هستش یا خازنی .
                  اون ایکس هم که نوشتم ، برآیند سلف و خازنه ، و باید ببینی ، کدوم اون یکی دیگه رو خنثی میکنه .
                  ببین یه مدار تانک رو فرض کن ، هیچ وقت نمیشه تو یه بازه ، مدار هم سلفی باشه هم خازنی !

دیدگاه

عزیز دل برادر (چه رومانتیک داره میشه :mrgreen خب شما اول گفتید "یه روش ساده تر" در حالی که این روش اگر بخوایم حرف شما رو (که بعدا در موردش بحث می کنم) قبول کنیم خیلی طولانی تر میشه.
                    اون ایکس هم که نوشتم ، برآیند سلف و خازنه ، و باید ببینی ، کدوم اون یکی دیگه رو خنثی میکنه .
                    اینکه در آخر مدار یا سلفی مقاومتی هست یا خازنی مقاومتی یا اصلا مقاومتی که درست حرفی نیست. حرف شما رو قبول دارم. ولی اینکه بخوایم از این فرمول، ضریب کیفیت حساب کنیم خیر. من 2 تا دلیل میارم.
                    1/ همه میگن که X/R فقط برای سلف یا خازنه نه برایند کل مدار (همه میگن :mrgreen
                    2/ با مثال بهتون نشون میدم که حرف شما جواب نمیده :
                    این مثال رو درنظر بگیرید :

اگه با این روشی که من خدمت شما گفتم در عرض چند ثانیه جواب به دست میاد : Q=0.379
                    ولی از روش شما که در آخر بعد از ساده کردن مدار و بدست آوردن امپدانس مدار به صورت R+jX جواب متفاوت میشه (بعد از چند دقیقه) بدست میاد : Q=1.137
                    در درست بودن روشی که منجر به جواب 0.379 شده شکی نیست در تمامی کتابها این روش ذکر شده. اگه میگید روش شما (R/X) درسته بفرمایید این تفاوت برای چیه.
                    HELLO WORLD

دیدگاه

عزیز دل من !!!!!!! :applause: :wow:

xc=1.768k
                      Xl=245ohms
                      x=285 ohms
                      Q=R/X=0.87
                      تو درست بودن این عدد هیچ شکی نکن . چون این جزو ساده ترین و ابتدایی ترین قوانین مداره . اگه بخوای میتونم از روابط برداری اثباتش کنم .
                      کلا به یه دقیقه هم نرسید

دیدگاه

روش ساده زیاد . مثلا BW=fr/Q

دیدگاه

عزیز دل من !!!!!!! :applause: :wow:

xc=1.768k
                          Xl=245ohms
                          x=285 ohms
                          Q=R/X=0.87
                          تو درست بودن این عدد هیچ شکی نکن . چون این جزو ساده ترین و ابتدایی ترین قوانین مداره . اگه بخوای میتونم از روابط برداری اثباتش کنم .
                          کلا به یه دقیقه هم نرسید
                          عززززززززززززززززیـــــــــــــ !!! ـــــــــــزززززززززززززززززززز :biggrin:
                          کلا به یه دقیقه هم نرسید
                          حالا نمیخواد کلاس بذاری شما چند دقیقه وقت بذار اما درست
                          تو درست بودن این عدد هیچ شکی نکن
                          شک میکنم، چون غلطه. عزززززیززززززز شما تا اونجایی که x ها رو باهم موازی کردی و منفی مثبت ها رو هم رعایت کردی درست رفتی یعنی شد 245j اون j رو باید بذاری. بعد با مقدار مقاومت هم باید موازی میکردی. مگه نگفتی روشتون رو در آخر که همه رو ساده کردی می نویسی؟!!. پس میشه 245j موازی با 250. پس امپدانس میشه :
                          Z = 141.05+j123.96 پس حالا Q میشه 1.137 هرچند فرقی هم نداره چی بشه چون من کلا با این روش مخالم. روشتون غلطه.

تو درست بودن این عدد هیچ شکی نکن . چون این جزو ساده ترین و ابتدایی ترین قوانین مداره
                          اعداد همیشه درست هستند ولی جواب این مسئله نیست. هیچ کس نمیگه عدد 0.78 غلطه اما به عنوان ضریب کیفیت غلطه. دوست عزیز اصلا چرا بحث رو طولانی میکنی یعنی شما این روش رو قبول نداری؟ :

250 * 0.001519 = 0.379
                          اگه جوابتون اینه که قبول ندارید که هیچ تکلیف همینجا معلومه ...!! اگه هم که قبول دارید که شما باید سعی کنید از راهتون به این عدد برسید. وقتی نمیرسید یعنی راهتون غلطه. والسلام عزیز
                          HELLO WORLD

دیدگاه

روش ساده زیاد . مثلا BW=fr/Q
                            میشه لطف بفرمایید از این روش هم حل کنید. این همون روش منه عزیزم که 2 ساعت دارم فریادش میزنم. شما که میفرمایید روش ساده بفرمایید حل کنید از این روش تا ببینم به چه جوابی میرسید. بعدش منم حل میکنم.
                            HELLO WORLD

دیدگاه

Dearest ! , peaches , .......... !!!!1

دیدی چه سوتی وحشتناکی دادم ؟ باید ایکس رو تو فرکانس رزونانس جاگذاری کنیم !
                              که fr= 160 هرتز و ایکس رزونانس میشه یا ایکس ال یا ایکس سی ( چون برابر هستند )
                              پس ایکس =653 اهم
                              پس Q=0.38

کاملا حق با شما عزیز دل هستش !!!!!

ولی یه راه ساده تر اینه که BW=1/2pRC
                              وQ=fr/BW
                              فرکانس رزونانس 160 هرتزه ، پس باز هم ضریب کیفیت میشه 0.38

ممنون ، باعث شدی خاطرات دوران تحصیلم ، زنده بشه .
                              :biggrin: :applause: :wow: :agree: :icon_razz: :redface: :rolleyes: :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X