اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق گرایش کنترل با ابزاردقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق گرایش کنترل با ابزاردقیق

سلام . فرق گرایش کنترل با ابزاردقیق چیه؟ ممنون.

----
    کسی نیست بتونه کمکی بکنه؟؟
    :sad:

پاسخ : فرق گرایش کنترل با ابزاردقیق

راستش میدونم که خیلی وقت از پست شما گذشته ولی من این پاسخ رو میدم واسه آیندگان :read: :nerd:
    راستش رشته من ترکیبی از هر دو رشته هست یعنی کنترل و ابزاردقیق(اگه خدا بخواد ترم آخرمه). البته این چیزایی که من اینجا می نویسم درک شخصی خودم از رشتمه و الزاما همه چیز همینطوری که من مینویسم نیست.
    توی رشته کنترل شما توی بخش طراحی لوپ های کنترلی یا تنظیم اونا کار میکنین. یعنی میاین پارامترهای PID کنترلر یه لوپ کنترل ارتفاع رو طراحی،تنظیم یا تعیین می کنید به اون صورتی که پاسخگوی پروسه باشه. به عنوان مثال توی همون لوپ کنترل ارتفاع شما اول میاین تابع تبدیل پروسه رو (میدونیم که همه توابع تبدیل توی حوزه لاپلاس نوشته میشن) در میارین، بعد برحسب تابع تبدیل (حالا مرتبه یک،دو یا هرچی) مقادیر PID رو تعیین میکنین بطوری که پاسخ به حالت مطلوب نزدیک بشه.بهتون میگن چکار کنین که سریعترین پاسخ بدون overshoot رو داشته باشین، چطور میتونین پاسخ با overshoot کم یا زیاد داشته باشین و etc. چکار کنین که تاثیر اختلال ها (Disturbance) به حداقل برسه.(البته باید یادآوری کنم که اختلال با نویز فرق داره)
    البته توی صنعت هیچوقت نمیان تابع تبدیل پروسه رو در بیارن و بعد کنترلر رو تنظیم کنن. توی صنعت از روش Auto tune استفاده میکنن که خود کنترلر لوپ رو در اختیار میگیره و بهترین مقادیر PID رو برای بهترین پاسخ( سریعترین پاسخ با کمترین Overshoot و کمترین خطای مانا) بدست میاره و از اون به بعد کنترلر خودش با اون مقادیر PID بدست اومده کار میکنه. که تا اینجا یعنی ما هرچی خوندیم اتومات شده : :angry: :cry2:
    اما توی ابزار دقیق میان و در مورد وسایلی که توی لوپ کنترل استفاده میشن صحبت میکنن.سنسورها، ولوها، شبکه ها، actuator ها، و etc.
    میان ساختار داخلی کلی هر کدوم از انواع سنسورها، ولوها و دیگر لوازمی که توی لوپ بکار میرن رو تشریح می کنن.
    بنظر من در کل هر دو رشته با هم خوب هستن. نه این که رشته خودم باشه و تعصبی روش داشته باشم، ولی خودتون فکر کنین یه مهندس کنترل که میخواد یه لوپ رو طراحی کنه اگه فقط دید کنترلی داشته باشه و با ابزاردقیقی که قراره توی لوپ بکار ببره، انواع خروجی هاشون، محل نصب یا شرایط نصب و اینکه کدوم سنسور رو کجا میتونه بکار ببره و کدوم رو حق نداره آشنایی نداشته باشه پس فردا که بره توی بازار کار چه فاجعه ای در انتظارشه :cry2:
    البته اینو هم بگم که خودم هنوز این چیزی که دوستمون فرمودن رو بجز توی مراکز فنی و حرفه ای نشنیدم. منظورم اینه که من تا حالا رشته ابزاردقیق(صرفا همین واژه به تنهایی) رو نشنیدم. همونطور که گفتم رشته خودمم ترکیبی از دو مورد بالا هستش.البته رشته (صرفا )کنترل رو شنیدم که اونایی که از طریق ریاضی میرن مهندسی رشتشون اون میشه. اما من که هنرستانی بودم توی مقطع کارشناسی رشتمون ترکیب کنترل و ابزاردقیق هستش.
    در کل توی رشته کنترل با پروسه ها آشنا میشین و طرز طراحی مقادیر کنترلر، تنظیم کنترلر، انواع روشهای کنترل حلقه باز یا حلقه بسته و مزایا هر کدوم و ... آشنا میشین.
    موفق باشید.
    باز هم سوالی داشته باشین در خدمتیم.

دیدگاه

ممنون از پاسخ جامعتون. از اینکه بالاخره یه نفر پیدا شد که جوابمو بده خوشحالم. اینجا هم بخش کنترل داره هم بخش ابزار دقیق, دوستان هم در هر دو گرایش فعالیت دارند اما انگار کسی پاسخ این سوال رو نمیدونست.
      :nice:

دیدگاه

کنترل اینه که بتونی یک سیستم کنترلی طراحی کنی با انواع روش های کنترل خطی و غیرخطی، کنترل تطبیقی، کنترل بهینه، کنترل روباست و ....
        ابزاردقیق هم شامل دو قسمت میشه. یکی ساخت ابزاردقیق که کار الکترونیکی هاست عمدتاً، و دیگری استفاده از اوناست که کار ابزاردقیقی هاست.

بعد اینکه مهندس کنترل یک سیستم کنترل طراحی کرد (که تو ایران طراحی وجود نداره) ابزاردقیق میاد با توجه به ویژگی های سنسورها و عملگرهای طراحی شده اونارو از اجناس موجود در بازار انتخاب می کنه و سیستم رو می بنده.

دیدگاه

سلام عزیزم.کنترل در کارشناسی ناپیوسته دارای 3 گرایش ابزار دقیق و ساخت و تولید و فرایند هستش که در پیوسته ها اصلا گرایش نداره که حتما از دفترچه کنکور سراسری دیدید همتون.فقط اینو بگم که برق یعنی ریاضی و تو همه گرایشا اول مخابرات میدان و بعد کنترل ریاضی بیشتری دارن.در کارشناسی ناپیوسته حدود 10،12 فکر میکنم فرق دارن که کم نیست.من تو علمی کابردی درس می خونم و ترم بعد هم میرم کارشناسی ساپکو تهران که هر 3 گرایشو داره.حتما هم در کنترل ادامه میدم چون تازه فهمیدم که چقدر جای کار و پیشرفت داره. :wow:
          جانم به فدای ائمه اطهار
          می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X