اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کانکتور و میکروی AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کانکتور و میکروی AVR

سلام دوستان من میخوام به کمک avr یک تایمر رو طراحی کنم که هر وقت که تایمر صفر شدش یه برق 220 رو با آمپر بالا (تقریبا زیر 50 ولت عبور بده) طبق سوالهای که کردم باید میکرو رو به کانکتور وصل کنم اما خود کانکتور هم ولتاز 24 ولت برای عملکرد نیاز داره. سراغ رله هم رقتم که قیمتش خیلی بالا بودش به نظر شما چه کاری میتونم انجام بدم و یا چه شکلی میتونم برق 5 ولت رو به 24 ولت تبدیل کنم؟ (من کم هزینه ترین راه حل رو برای این مورد لازم دارم)

پاسخ : کانکتور و میکروی AVR

نوشته اصلی توسط pswin
    سلام دوستان من میخوام به کمک avr یک تایمر رو طراحی کنم که هر وقت که تایمر صفر شدش یه برق 220 رو با آمپر بالا (تقریبا زیر 50 ولت عبور بده) طبق سوالهای که کردم باید میکرو رو به کانکتور وصل کنم اما خود کانکتور هم ولتاز 24 ولت برای عملکرد نیاز داره. سراغ رله هم رقتم که قیمتش خیلی بالا بودش به نظر شما چه کاری میتونم انجام بدم و یا چه شکلی میتونم برق 5 ولت رو به 24 ولت تبدیل کنم؟ (من کم هزینه ترین راه حل رو برای این مورد لازم دارم)
    با سلام
    شما میتونید از مدارات چند برابر کننده ولتاژ استفاده کنید هزینه هم پایین در میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pswin
      1-ترانزیستور
      2-بافر مثل uln 2003
      www.tehranelec.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمد خانی

1-ترانزیستور
        2-بافر مثل uln 2003
        :surprised: میشه بگید با ترانزیستور یا uln2003 چه طوری می خواهید 5 ولت رو به 24 ولت تبدیل کنید؟!!!!
        تا اونجایی که من میدونم از این بافر برای تقویت جریان استفاده میشه نه ولتاژ
        ترانزیستور هم اگر بایاسش طوری باشه که در صورت روشن شدن در ناحیه فعال قرار بگیره تقویت کننده ی سیگنال کوچک است در حد میلی ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو

1-ترانزیستور
          2-بافر مثل uln 2003
          :surprised: میشه بگید با ترانزیستور یا uln2003 چه طوری می خواهید 5 ولت رو به 24 ولت تبدیل کنید؟!!!!
          تا اونجایی که من میدونم از این بافر برای تقویت جریان استفاده میشه نه ولتاژ
          ترانزیستور هم اگر بایاسش طوری باشه که در صورت روشن شدن در ناحیه فعال قرار بگیره تقویت کننده ی سیگنال کوچک است در حد میلی ولت
          [/quote]
          اون در حالتیه که تغذیه 24 ولت داشته باشی و نحوه سوییچ رو می تونی با اونایی که گفتم از 5 به 24 ببری
          یکی از عملی ترین راه ممکن هم همین است
          www.tehranelec.com

دیدگاه

سلام
            دوستان من رشتم کامپیوتر هستش و برق نخوندم زیاد از مدارها سردر نمیارم (به جزء مدارهای دیجیتالی) میشه بگید مدار چند برابر کنند ولتاژ (توی این مورد مبدل 24 ولت) چه شکلی هستش و قیمت تموم شده اون چند میشه؟

مدار من باید کمتر 25 تومن آب بخوره که شامل یک میکروی avr، یک lcd و یه مبدل ولتاز هستش و یه ترانس 5 ولت برای تغذیه میکرو هستش. میکرو و صفحه lcd و دکمه ها و ... کمتر از 15 تومن آب مبخورن پس فقط میمونه مبدل ولتاژ کهَ باید اونم حدود 7، 8 تومن آب بخوره.

راستی راه دیگه ای به غیر از استفاده از کانکتور برای کنترل برق شهری (با آمپر بالا) برای میکرو هستش. مثلا یه آی سی یا قطعه خاص که اگر بهش 5 ولت داده بشه مثل سوئیچ عمل کنه و برق 220 ولت با آمپر بالا رو از خودش رد کنه؟

اگر از تغدیه 24 ولت استفاده کنم، میتونم به کمک یک رگلاتور برق 5 ولت avr رو هم تامین کنم؟( یا اینکه اگر هم بشه این مساله خطرناکه؟) و میتونم یه ترانس 24 ولت به راحتی توی بازار پیدا کنم (مثل 5 ولت اون)؟

دیدگاه

سلام

بنظر منم استفاده از روش ترانزیستوری بهتره ، ضمن اینکه خیلی کم خرجه.

شما با این روشی که شکلشو گذاشتم می تونید با میکرو ولتاژ لازم برای قطع و وصل کردن کنتاکتور رو ایجاد کنید. البته در مدار به دوتا تغذیه ی جداگانه احتیاج دارید. یکی برای میکرو و یکی هم برای کنتاکتور. اگه می خواید از یک منبع استفاده کنید نمیشه با 7805 از 24 ولت 5 ولت بسازید! چون خیلی خطرناکه و امکانش هست که 7805 بسوزه. در عوض می تونید از رگولاتور LM317 استفاده کنید.

البته در این روش حتما باید از ترانزیستورهای چند وات استفاده کنید. معمولا ترانزیستورهای سری BD برای این ولتاژ مناسبن. مثل همین شکل که من از BD131 استفاده کردم.

اَللّهُمَ صَلّ عَلي مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

{خلاف قوانین}
              [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

دیدگاه

من پیشنهاد می کنم که برای مدارت تغذیه 24 بگیر اونوقت از سر وسطش یه 12 جدا کن بعد 12 رو با یه 7808 و یک 7805 به مدارت بده در صورتی که بیشتر از 1 امپر نکشی مدارت داغ می کنه ولی کار میکنه و مشکلی پیش نمیاد
                برای تبدیل 5 به 24 هم همون روشهایی که گفتم uln2003 یا tr استفاده کن
                برای tr که دوستمون شکلشو گذاشته راحت میتونی استفاده کنی
                www.tehranelec.com

دیدگاه

اون در حالتیه که تغذیه 24 ولت داشته باشی و نحوه سوییچ رو می تونی با اونایی که گفتم از 5 به 24 ببری
                  یکی از عملی ترین راه ممکن هم همین است
                  من فکر میکنم منظور از سوال اول جناب pswin این بود که چه طوری میشه فقط با یک تغذیه 5 ولت بتونیم 24 ولت رو نیز داشته باشیم و من هم مدار چند برابر کننده ولتاژ رو بهش معرفی کردم
                  اما اگه بخواهیم ابتدا 24 ولت داشته باشیم و از سویچ کردن استفاده کنیم بحث فرق میکنه
                  دوست عزیز جناب pswin استفاده از uln 2003 به این راحتی هم نیست و چند تا نکته داره
                  1-این آی سی از 8 ترانزیستور دارلینگتون npn تشکیل شده که ورودی رو not میکنه و بیشتر برای تامین جریان استفاده میشه (تا 500 میلی آمپر) نه برای سویچ کردن!!!
                  2-در صورتی که بخوای برای سویچ ازش استفاده کنی باید در خروجیش از مقاومت pull up استفاده کنی تازه این در صورتی است که جریان مدار به سمت خروجی آی سی (کلکتور) باشه در غیر این صورت ممکنه به مشکل بخوری

دیدگاه

سلام دوست من
                    به نظر من یه تغذیه 24 ولت بزار و با این مدار به 5 ولت تبدیلش کن

و برای درایو کنتاکتورت هم بهتره از دارلینگتون استفاده کنی

موفق باشی
                    :bye
                    زندگي را تو بساز ،
                    نه بدان ساز که سازند و پذيري بي حرف ،
                    زندگي يعني جنگ ، تو بجنگ ،
                    زندگي يعني عشق ، تو بدان عشق بورز.

دیدگاه

یه پیشنهاد دارم !
                      اصلا بیا و کلا قطعات خودت رو عوض کن !
                      شما می خوای بوسیله یک میکرو یک کنتاکتور رو روشن و خاموش کنی ؟ درسته ؟
                      تو مدارت هم یه میکرو داری با یه lcd
                      اول از همه دنبال یه آداپتور از این منابع تغذیه سویچینگ ( مثل موبایل ها ) پیدا کن با ولتاژ 5 ولت و نهایت 1 آمپر ! فکر کنم با 1000 نهایت 1500 گیر بیاد و اگر خودتم بلد باشی بسازی که مفت درمیاد !
                      بوسیله این منبع تغذیه مدار میکروی خودتو کلاً تغذیه کن ، حالا نوبت میرسه به قطع و وصل کردن کنتاکتور .
                      کنتاکتور خودت رو عوض اینکه 24 ولت انتخاب بکنی از نوع 220 ولت ac انتخاب بکن و از ترایاک بعنوان یک کلید قطع و وصل جریان برای اون استفاده بکن .
                      حالا خیلی می خوای مدارت حرفه ای باشه بوسیله یک اپتو کوپلر مدار ترایاک رو از میکرو ایزوله بکن .
                      به نظر من این کم خرج ترین راه و ساده ترین راه برای راه انداختن یک کنتاکتور بوسیله میکرو هست .
                      البته این روش توی صنعت بصورت بسیار پیشرفته تر داره استفاده میشه و الان دیگه کلاً به جای همون کنتاکتورها هم از کلیدهای قطع و وصل الکترونیکی استفاده میشه که فکر کنم زهینه اونا زیاده ولی این روشی که گفتم هزینه قطعاتت و فضای که اونا اشغال می کنند خیلی کم میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X